Προς το περιεχόμενο

Μετάβαση από Windows 10 σε Linux


panakart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω ένα Laptop αρκετά παλιό με Core 2 Duo και 2GB RAM. Του έχω περασμένα τα Windows 10 αλλά παρόλο που τα "σηκώνει" ο Η/Υ δεν είμαι ικανοποιημένος από τις επιδόσεις του. Μου κάνει αρκετά κολλήματα κατά την πλοήγηση στο διαδίκτυο, ενώ δεν μπορώ να έχω πάνω από 2 tabs ανοιχτά. Γι'αυτό σκέφτομαι την μετάβαση σε Linux. Δεν έχω πολύ εμπειρία σε αυτό το λειτουργικό. Καταρχάς αξίζει η μετάβαση; Θα δω διαφορά στις επιδόσεις; Και αν ναι ποια διανομή θα μου προτείνατε;

 

ΥΓ. Θα προτίμουσα κάποια διανομή που να έχει ένα εύχρηστο και αισθητικά ωραίο περιβάλλον χρήσης. Σκέφτομαι για Linux Mint η Ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις επιδόσεις ναι αν επιλέξεις μία ελαφριά διανομή, στο σερφάρισμα δεν θα δεις μεγάλες διαφορές γιατί υπεύθυνο είναι το ίδιο το ΝΕΤ που έχει βαρύνει αρκετά τα τελευταία χρόνια (μαζί με τους πιο δημοφιλείς web browsers)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες Lubuntu (γραφ. περιβ. LXDE) και Ubuntu MATE (εκδοση 16.04 LTS και στα δυο) να συγκρινεις τα ελαφρια γραφικα περιβαλλοντα τους (ψαξε videos, screenshots κλπ..) και διαλεξε οποιο σε βολευει. Ακομα καλυτερα μπορεις να τα δοκιμασεις στα γρηγορα και χωρις εγκατασταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παλιό σχετικά laptop δεν σου προτείνω τις επιλογές που ανέφερες αλλά κάτι πιο ελαφρύ, για να καταλάβεις πράγματι διαφορά...

Όπως Lubuntu πχ...

Επίσης αντί για αλλαγή λειτουργικού ίσως να δοκίμαζες κανένα ssd (φαντάζομαι δεν έχεις)...

Αν τα κάνεις και τα δύο ssd και ελαφρύ linux τότε θα είναι πραγματικά μέρα με νύχτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ lubuntu , είχα θέμα έψαχνε ένα μήνα τον τρόπο εγκατάστασης του εκτυπωτή αλλά τελικά έπρεπε να γίνω διαχειριστής για να το φτιάξω. Τώρα ευτυχώς μπορώ και εκτυπώνω έχει ενσωματωμένο τον chrome (chrominium λέγεται στα Linux ) , αλλά δεν έχω καταφέρει να περάσω το flash player και δεν μου παίζει βίντεο ούτε στο YouTube πιστεύω ότι άμα λύσω και αυτό μια χαρά θα είναι. Πάντως είναι ελαφρύα και έχουν κανονικά market αλλά δεν είναι σαν του Ubuntu που έχει γραφικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ lubuntu , είχα θέμα έψαχνε ένα μήνα τον τρόπο εγκατάστασης του εκτυπωτή αλλά τελικά έπρεπε να γίνω διαχειριστής για να το φτιάξω. Τώρα ευτυχώς μπορώ και εκτυπώνω έχει ενσωματωμένο τον chrome (chrominium λέγεται στα Linux ) , αλλά δεν έχω καταφέρει να περάσω το flash player και δεν μου παίζει βίντεο ούτε στο YouTube πιστεύω ότι άμα λύσω και αυτό μια χαρά θα είναι. Πάντως είναι ελαφρύα και έχουν κανονικά market αλλά δεν είναι σαν του Ubuntu που έχει γραφικά!

Γιατί θες το flash player για το youtube; Απ' όσο γνωρίζω το youtube έχει html5 πλέον (ή τουλάχιστον την επιλογή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lubuntu ,Xubuntu, Ubuntu Mate , Lxle ,Mint mate ή Xfce  μια χαρά θα δουλέψουν όλα

 

Βάλε  32bit έκδοση μιας και η μνήμη σου δεν είναι 4GB και πάνω

 

 

 

Έχω και εγώ lubuntu , είχα θέμα έψαχνε ένα μήνα τον τρόπο εγκατάστασης του εκτυπωτή αλλά τελικά έπρεπε να γίνω διαχειριστής για να το φτιάξω. Τώρα ευτυχώς μπορώ και εκτυπώνω έχει ενσωματωμένο τον chrome (chrominium λέγεται στα Linux ) , αλλά δεν έχω καταφέρει να περάσω το flash player και δεν μου παίζει βίντεο ούτε στο YouTube πιστεύω ότι άμα λύσω και αυτό μια χαρά θα είναι. Πάντως είναι ελαφρύα και έχουν κανονικά market αλλά δεν είναι σαν του Ubuntu που έχει γραφικά!

 

 

Χαίρομαι που κατάφερες εγκατέστησες τον εκτυπωτή :-)

 

Για το flash άνοιξε τερματικό και δώσε τις παρακάτω εντολές

 

 

sudo apt-get update

 

sudo apt-get install  flashplugin-installer

 

 

 

 

Voila     :-) 

 

(Το τελευταίο δεν είναι εντολή :-D :-D :-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχεση με το lubuntu στον υπολογιστη σου (2gb ram) προτεινω xubuntu ,

που σαν xfce ειναι πιο "γεματο" απο τo lxle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 βάλτε xp ή πετάξτε το

 

Από τη στιγμή που τα xp δεν υποστηρίζονται πλέον και επίσημα , μόνη λύση linux. Χωρίς πολλές απαιτήσεις από παιχνίδια κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις και Windows 7 32bit , κάποια ελαφριά έκδοση, πχ starter.

 

Σε ότι αφορά Adobe flash player και Linux, να ξέρεις ότι δεν είναι  "φιλαράκια". Πιθανόν θα τη βρεις την άκρη με κάνα workaround (πχ Fresh player plugin), αλλά επίσημα δεν υποστηρίζεται. Επίσημα έχει μείνει στην έκδοση 11.2. 

Αν αποφασίσεις για Linux 32bit, ξέχνα και τον Chrome της Google (που έχει FP ενσωματωμένο). Σταμάτησε η υποστήριξη πρόσφατα.

 

Από ελαφριές διανομές υπάρχουν ένα κάρο. Δε θα προτείνω κάποια, όλες το ίδιο μου φαίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που οταν παλιώσει ενας υπολογιστής θέλετε να βάλετε linux με ξεπερνάει, βάλτε xp ή πετάξτε το

εγκαταστηστε σκουπιδια η πεταξτε ενα μηχανημα που μπορει να αναστηθει για ποσες χρησεις

 

gg wp man

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...