Προς το περιεχόμενο

Επιλογή DSLR/Mirrorless για βίντεο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια από τις 3 προτείνετε για επαγγελματική χρήση βίντεο; Κυρίως για δημιουργία promo videos αλλά και για γενικότερη χρήση. Δεν ενδιαφέρομαι τόσο για φωτογραφία.


Θα ήθελα πολύ να πάω σε Canon DSLR, αλλά με περιορίζει το 1080P / 30FPS. Κλείνω λίγο προς την Sony.


 


1) Sony A6000


2) Panasonic Lumix DMC-G6 Kit


3) Canon EOS 750D


 


Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε, πάνω κάτω σε αυτή την τιμή, είναι ευπρόσδεκτο.


 


Ευχαριστώ


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι για βιντεο θα πρεπει να δωσεις λεφτα για εναν καλο φακο εγω εχω την A6000 με τον 35/1.8 αλλα για βιντεο οπως μου εχουν πει θελεις εναν zoom με σταθερο f4 διαφραγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον φακό που έχει το κιτ (16-50), θα μπορέσω να έχω ένα βασικό depth of field στο βίντεο, για να έχει πιο κινηματογραφική μορφή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φακος που εχει πανω η a6000 (16-50) ειναι καλος για πρωτος φακος και γνωμη μου ειναι, απο αυτα που εχω δει, πως στα video μονο, ειναι καλυτερος του 35 f1.8 που κοστιζει 400Ε (στις φωτο δεν υπαρχει συγκριση) . Ως κατοχος dslr θα σου πω οτι για να τραβηξεις επαγγελματικο βιντεο με μια τετοια μηχανη ,θα πρεπει να τη μαθεις παρα πολυ καλα, οποτε θα σου προτεινα κ εγω την sony a6000. Το 1080 - 30p δε νομιζω οτι θα πρεπει να το φοβασαι. Το cinematic ειναι στα 24p. Εγω εκει τραβαω οταν θελω να φτιαξω ενα μονταρισμενο κλιπακι (π.χ για φιλικο βιντεακι πριν το γαμο), κ το αποτελεσμα ειναι αψογο αν κ η μηχανη μου εχει 1080p - 60fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επαγγελματικο ειναι σχετικο

επαγγελματιας ειναι αυτος που πληρωνεται.

το βιντεο γενικα ειναι πολυ πιο δυσκολο σε σχεση με τη φωτογραφια.

 

τι αλλο εξοπλισμο θα εχεις περα απο τη μηχανη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες την Panasonic g7 αφού σε ενδιαφέρει πρωτίστως ή και αποκλειστικά το βίντεο θα τραβάς σε 4K το βίντεο σου και θα το μετατρέπεις σε 1080p στα frames που θέλεις στον υπολογιστή σου με σαφώς καλύτερο αποτέλεσμα από το να το τραβούσες σε 1080p native.

Αυτή η μετατροπή βελτιώνει ατέλειες στην εικόνα μέχρι και σταθεροποίηση μπορείς να πάρεις κατά τη μετατροπή του.

Έχει και οθόνη αφής must στο βίντεο και από τιμή μάλλον στο επίπεδο που υπολογίζεις.

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας. 

 

Η δουλειά για την οποία τη θέλω, έχει να κάνει κυρίως με τα παρακάτω:

 

1) Δημιουργία διαφημιστικών κλιπ / promo video για εταιρίες, προιόντα, κλπ

2) Κάλυψη events, ακόμα και αθλητικών (αγώνες αυτοκινήτου, ποδοσφαίρου, κλπ) μαζί με επιπρόσθετο εξοπλισμό εννοείται (action cams, κλπ). Εδώ κυρίως με ενδιέφερε η ύπαρξη 60FPS για να μπορώ να κάνω ένα σχετικά αξιοπρεπές slow motion αν χρειαστεί.

3) Συμπληρωματική χρήση στο Youtube κανάλι μας, για unboxings, product reviews, vlogs, κλπ.

4) Γενικότερη χρήση για βίντεο - φωτογραφίες, οπότε θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη φορητότητα.

 

Για αυτούς τους λόγους λοιπόν και με τη βοήθειά σας, κατέληξα στη Sony A6000.

Δεν πρόλαβα για μία μέρα το media markt που την έδινε με δώρο θήκη και περισσότερες άτοκες, οπότε την παράγγειλα από Κωτσόβολο.

 

Ξέρω ότι μπορεί να με περιορίσει στο θέμα του φακού αρχικά, κατά τα άλλα όμως, ελπίζω να μπορέσω να την αξιοποιήσω κατάλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...