Προς το περιεχόμενο

Ζητώ τα φώτα σας!


al_x1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα hp pavilion, 10ετιας, με 1giga ram, το οποίο δείχνει να αγκομαχά με τα xp. Θέλω να δοκιμάσω τα Linux, και θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας σχετικά με την διανομή που μου προτείνετε να εγκαταστήσω. Θέλω μόνο σερφάρισμα στο διαδίκτυο και συγγραφή κειμένων. Προσπάθησα να περάσω ubuntu αλλά μόλις ξεκίνησε η εγκατάσταση άρχισε να βγάζει κάποια πολύχρωμα σύμβολα και έμεινε εκεί. Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lubuntu, WattOS , ToriOS, Antix , Puppy, Legacy , Bhodi ,Slitaz  είναι από τις πιο ελαφριές διανομές . To καλό με το Λινουξ είναι ότι με ένα στικάκι μπορείς να δοκιμάζεις και να κρίνεις κατά το δοκούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

Εγώ δε δίνω τόση σημασία στο ποια διανομή θα βάλεις, αλλά στο ποιο γραφικό περιβάλλον (window manager) θα βάλεις. Όπως ίσως ξέρεις, το window manager είναι το πρόγραμμα που διαχειρίζεται την εμφάνιση των παραθύρων (και των γραφικών) στην οθόνη μας.
Για ένα τέτοιο σύστημα σαν αυτό που περιγράφεις, δεν προτείνω σε καμία περίπτωση ούτε το Gnome, ούτε το Unity,  ούτε το KDE. (Αυτοί είναι οι 3 πιο γνωστοί window managers.)
Αντίθετα προτείνω το XFCE που είναι ειδικά φτιαγμένο για συστήματα χαμηλών επιδόσεων, μιας και διαχειρίζεται τους πόρους του υπολογιστή με μεγάλη φειδώ.
Από διανομές μπορείς ας πούμε να βάλεις Slackware κι άμα σε ρωτήσει ποιο window manager θέλεις, διαλέγεις το XFCE και θα δεις το σύστημα θα έχει πολύ γρήγορη απόκριση. Επίσης παρ' ότι το XFCE ταιριάζει σε συστήματα χαμηλών επιδόσεων, το περιβάλλον του το θεωρώ αρκετά επαρκές για τις εργασίες που θέλεις να κάνεις.
Επίσης προτείνω να μην προχωρήσεις σε πλήρη εγκατάσταση της όποιας διανομής τελικά διαλέξεις. Μπορείς να βάλεις το ελάχιστο σετ πακέτων που απαιτείται, ίσα-ίσα για να τρέχουν αυτά που χρειάζεσαι.

Στη διάθεσή σου για ό,τι χρειαστείς,
Φιλικά,
Ο Άσπρος Γάτος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

 

Εγώ δε δίνω τόση σημασία στο ποια διανομή θα βάλεις, αλλά στο ποιο γραφικό περιβάλλον (window manager) θα βάλεις. Όπως ίσως ξέρεις, το window manager είναι το πρόγραμμα που διαχειρίζεται την εμφάνιση των παραθύρων (και των γραφικών) στην οθόνη μας.

Για ένα τέτοιο σύστημα σαν αυτό που περιγράφεις, δεν προτείνω σε καμία περίπτωση ούτε το Gnome, ούτε το Unity,  ούτε το KDE. (Αυτοί είναι οι 3 πιο γνωστοί window managers.)

Αντίθετα προτείνω το XFCE που είναι ειδικά φτιαγμένο για συστήματα χαμηλών επιδόσεων, μιας και διαχειρίζεται τους πόρους του υπολογιστή με μεγάλη φειδώ.

Από διανομές μπορείς ας πούμε να βάλεις Slackware κι άμα σε ρωτήσει ποιο window manager θέλεις, διαλέγεις το XFCE και θα δεις το σύστημα θα έχει πολύ γρήγορη απόκριση. Επίσης παρ' ότι το XFCE ταιριάζει σε συστήματα χαμηλών επιδόσεων, το περιβάλλον του το θεωρώ αρκετά επαρκές για τις εργασίες που θέλεις να κάνεις.

Επίσης προτείνω να μην προχωρήσεις σε πλήρη εγκατάσταση της όποιας διανομής τελικά διαλέξεις. Μπορείς να βάλεις το ελάχιστο σετ πακέτων που απαιτείται, ίσα-ίσα για να τρέχουν αυτά που χρειάζεσαι.

 

Στη διάθεσή σου για ό,τι χρειαστείς,

Φιλικά,

Ο Άσπρος Γάτος

Χωρίς παρεξήγηση θα πρέπει να γίνει μια διόρθωση: Τα Gnome, KDE, XFCE, LXDE είναι μερικά από τα πιο γνωστά Desktop Environments (στα ελληνικά "Περιβάλλοντα Εργασίας";). Κάθε Desktop Environment αποτελείται από πολλά διαφορετικά προγράμματα μεταξύ των οποίων και οι Window Managers (Διαχειριστές παραθύρων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

Οφείλω πραγματικά να παραδεχτώ ότι ο φίλος μας noa13 που με διόρθωσε πιο πάνω έχει απόλυτο δίκιο. Πράγματι τα Gnome, KDE κτλ είναι ολοκληρωμένα περιβάλλοντα εργασίας και όχι απλοί διαχειριστές παραθύρων.
Κοιτάξτε όμως γιατί έγινε ένα τέτοιο λάθος. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Unix εδώ και πολλά χρόνια (περίπου 20). Ήρθα σε πρώτη επαφή μαζί του όταν ήμουν μαθητής λυκείου ακόμα, μέσα απ' το θαυμάσιο εκείνο βιβλίο με τίτλο "Understanding Unix" του Stan Kelly Bootle. Επίσης θυμάμαι ότι ξενυχτούσα διαβάζοντας ένα άλλο παλιό εγχειρίδιο του SCO Unix που μου είχε δανείσει μάλλον ο ξάδερφός μου. Την πρώτη φορά που το έπιασα ήταν τόσο σκονισμένο, ώστε κανονικά θα έπρεπε να βάλω αποστειρωμένα γάντια.
Τα εγχειρίδια λοιπόν αυτά όταν έφταναν στο κεφάλαιο για τα X Windows, μιλούσαν αποκλειστικά για διαχειριστές παραθύρων και σε καμία περίπτωση δεν έκαναν αναφορά για ολοκληρωμένα περιβάλλοντα. Ήτανε, βλέπετε, η αθάνατη εκείνη εποχή του OpenLook και του Motif. Έτσι ακόμα και σήμερα, όταν κάθομαι μπροστά από σύγχρονους υπολογιστές, ξαναθυμάμαι την εποχή εκείνη και μου έρχεται μια ψευδαίσθηση πως ακόμα είμαι νέος. Όμως ο χρόνος δε γυρίζει πίσω.
Έτσι για να ευθυμήσουμε λίγο, όποιος θέλει ας κάνει ένα click στο παρακάτω :



Σας ευχαριστώ πολύ,
Ο Άσπρος γερο-γάτος
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εγω δεν δινω βαση σε τι γραφικο θα το βαλεις αλλα αμα ανοιξεις τον firefox με την μια ειτε εχεις lubuntu ειτε εχεις antix ειτε blackbox το ιδιο θα κλαταρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εγω δεν δινω βαση σε τι γραφικο θα το βαλεις αλλα αμα ανοιξεις τον firefox με την μια ειτε εχεις lubuntu ειτε εχεις antix ειτε blackbox το ιδιο θα κλαταρει

 

Σωστός, αλλά ποιός ο λόγος να πας σε ff ντε και καλά;

 

Δοκίμασε qupzilla και τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...