Προς το περιεχόμενο

256mb ram και επιλογη διανομης


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως καταλαβατε, εχω ενα laptopακι 15ετιας. Ποια διανομη προτεινετε? Να ναι καπως ευκολη σε χρηση και σταθερη. Πηγα για lubuntu, αλλα φαινοταν καπως βαρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα τα πράγματα με τόσο λίγη μνήμη... Αν δεν μπορείς να βάλεις έστω άλλη τόση μνήμη, πας αναγκαστικά σε διανομές ειδικά για παλιούς υπολογιστές, τύπου Puppy, Slitaz, TinyCore. Όπως και νά 'χει μην περιμένεις θαύματα, ειδικά στο σερφάρισμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι είπε ο Oxygene. Εναλλακτικά μπορείς να εγκαταστήσεις οποιαδήποτε διανομή χωρίς το γραφικό περιβάλλον και να γίνεις μάστορας στην κονσόλα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα τα πράγματα με τόσο λίγη μνήμη... Αν δεν μπορείς να βάλεις έστω άλλη τόση μνήμη, πας αναγκαστικά σε διανομές ειδικά για παλιούς υπολογιστές, τύπου Puppy, Slitaz, TinyCore. Όπως και νά 'χει μην περιμένεις θαύματα, ειδικά στο σερφάρισμα...

Αυτό

και πρακτικά ξεχνάς το web surfing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις. Εεεε δεν ειναι για εμενα για δικη μου χρηση και ο ανθρωπος που το εχει δεν νομιζω να ασχοληθει χωρις περιβαλλον με κονσολα :P Τυπικη χρηση θα ειναι, αποθηκευση αρχειων μουσικη κτλ κτλ αντε και κανενα εγγραφο σε libreoffice. Απλα το ειχε παρατημενο και ηταν κριμα.

 

Α, δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ειχε μεσα απο καποιον αλλον...WINDOWS 7! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Slitaz , Legacy , ToriOs , με αυτές τις τρεις διανομές ένα αρχαίο Laptop  Compaq Presario 700 με ΑΜD Duron στο  1GHz και 384 MB Ram δουλεύει σούπερ εφαρμογές γραφείου , ταινιοθήκη ,μουσική  ακόμα και απλό σερφάρισμα στο ιντερνετ , radio streaming κλπ (προς θεού όχι  youtube και videostreaming )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις. Εεεε δεν ειναι για εμενα για δικη μου χρηση και ο ανθρωπος που το εχει δεν νομιζω να ασχοληθει χωρις περιβαλλον με κονσολα :P Τυπικη χρηση θα ειναι, αποθηκευση αρχειων μουσικη κτλ κτλ αντε και κανενα εγγραφο σε libreoffice. Απλα το ειχε παρατημενο και ηταν κριμα.

 

Α, δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ειχε μεσα απο καποιον αλλον...WINDOWS 7! :P

Δε μου κάνει εντύπωση αμφίπλευρα (από τεχνικό ή από χρήστη). Τα εχω δει και τα δυο.

 

Απο τεχνικό : Να το βαλει, γιατί μπαινει (ουτε drivers ουτε τιποτα) με ατάκα "θα ειναι λίγο αργό, αλλά ασφαλές"

 

Απο χρήστη : Εγώ ζητησα να τα βάλουν γιατί ειναι τα τελευταία και τα καλύτερα. Μου ειχε πει ο ξαδερφος για Linux, αλλά που να μαθαίνεις τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ενα point σε αυτο που λες διοτι το εχω δει και γω αυτο. Θα του εβαζα windows, xp συγκεκριμενα για να κανει παλι αυτα που ανεφερα, αλλα ειπα να του βαλω κατι διαφορετικο, κατι πιο φρεσκο και γιαυτο πηγα σε linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο linux και στις διανομές που αναφέρθηκαν.

 

Πριν 6 χρόνια με τη χρήση slitza ανέστησα ένα desktop με 192mb ram. O χρήστης (τσιγκουνης) ήθελε να μπαινει internet και facebook με αυτό. Του εξήγησα πολλάκις οτι πρέπει να πάρει νεο υπολογιστή και όταν είδα οτι η λαμακία του ήταν απεριοριστη του έβαλα slitaz και του είπα take or leave it.

 

Έμπαινε facebook/gmail/browsing αλλά πολύ συχνά έσκαγε o browser (λογικό γιατί το fb από μονο του ειναι βαρυ). 1-2 φορές προσπάθησε να μου το "περασει" οτι αυτό που του έφτιαξα δεν παίζει καλά, αλλά η απάντηση ήταν κοφτή και χωρίς περιθώρια "αυτό ή νεος υπολογιστής".

 

Σε 2 εβδομάδες έβγαλε budget για του αγόρασα ένα αξιοπρεπες μεταχειρισμένο laptopακι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρηστες skroutz εχω πετυχει απειρες φορες. Αυτο που λες και εσυ, το λες οτι δεν γινεται κατι παραπανω, τους τονιζεις οτι θα σερνεται στο browsing και εχουν και παραπονα. Χωσε το χερι στην τσεπη και αν πιασεις μονο φοδρα, κατσε ετσι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τέτοιας παλαιότητας και "δύναμης" μηχανάκι, μάλλον εδώ είσαι: http://www.damnsmalllinux.org/

 

Και με έναν Dillo , άντε το πολύ Midori, έτσι για να διαβάζει και κάνα insomnia.

 

Μη σου πω ότι με mpv και youtube-dl ίσως να έχει και streaming, ποιος ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...