Προς το περιεχόμενο

Battlefield 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Για μένα όποιος παίζει με θερμικά στα όπλα και στα οχήματα, είναι noob. :P

 

Εγώ σε όλα τα BF με θυμάμαι να κάθομαι με το sniper σε μια γωνιά της πίστας, συνήθως κοντά σε κάποιο flag, και να καθαρίζω έναν έναν που έρχεται στην σημαία. HC Coquest.

 

Το ίδιο κάνω και στο 1. Βέβαια στο 1, γλυκάθηκε με τα kills που μπορείς να κάνεις με τα άρματα.[...]

 

 

Καμπεράς είσαι πουλάκι μου;; :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Πρέπει να μάθω που είναι το weak spot του Landship πάντως, το έχω σε tank hunter config και μου την έπεσε άλλο που με έτρωγε με (έτσι φαινόταν) μια βολή, συνέχεια ο ίδιος. Εγώ πάλι δεν μπορούσα να του κάνω τόση ζημιά. -_-

 

Όπως είπα πάντως, anti-tank Attack Plane = love (αλλά χρειάζεται tailgunner 100%).

 

Επίσης έπαιξα και elite classes και δεν μου φάνηκαν ΟΡ σαν τα hero classes του Battlefront που σκοτώνουν δεκάδες αν δεν προσέχουν οι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) Δεν παρατήρησα κανένα "κλώτσημα" των όπλων.

 

Δεν θυμάμαι κανένα άλλο BF με τόσο recoil στα όπλα. Επίσης ξέχασα να προσθέσω ότι το bullet dmg σε μερικά όπλα είναι way off, του assault θέλει περίπου 8 hits και από side-gunner σε tank περίπου τόσα...makes no bloody sense. Δεν ξέρω για τους άλλους χάρτες πάντως ο συγκεκριμένος αδικείται που είναι μονο 64 max, άνετα χωρούσαν 128.

 

42% είναι το default resolution scale?! Wtf βαριούνται να βάλουν μια εξήγηση?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμπεράς είσαι πουλάκι μου;; :P

Βαριέμαι να κυνηγάω κόσμο. Είναι ωραία φάση η Καμπέρα... Ειδικά αν έχεις πολύ υπομονή...

 

Έχουν φύγει κεφάλια στα 600 και 700 μέτρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέμε και κάποια θετικά (αν κι έχω ξενερώσει κι εγώ άσχημα):

 

Μπορεί να είναι σύμπτωση, αλλά το matchmaking φαίνεται να λειτουργεί.

Έχω παίξει καμιά δωδεκαριά conquest, σε κανένα δε «βιάσαμε», σε κανένα δε μας έκαναν τη σούφρα τριαντάφυλλο.

Χάναμε ή κερδίζαμε με 5-10 ticket διαφορά. Μόνο σε ένα χάσαμε με 40 tickets, γιατί πραγματικά η ομάδα ήταν απάλευτη (καμιά εικοσαριά snipers που δε χτύπαγαν ούτε τα βουνά).

 

Μικρό το δείγμα παιχνιδιών αλλά αυτή την εντύπωση έχω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εμείς είχαμε φάει και πέος αλλά κλασσικά γιατί τα άρματά μας, τα εγκατέλειπαν οι άκυροι και μας τα έκλεβαν. -_-

 

Πόσες φορές να μάθουν ότι "πεθαίνεις με το άρμα σου".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαριέμαι να κυνηγάω κόσμο. Είναι ωραία φάση η Καμπέρα... Ειδικά αν έχεις πολύ υπομονή...

 

Έχουν φύγει κεφάλια στα 600 και 700 μέτρα...

Χαριτολογώντας το λέω χαχα

 

Εξ' άλλου ναι, στην πραγματικότητα αυτή είναι η δουλειά του ελεύθερου σκοπευτή και ανάλογα τον ρόλο που έχει αναλάβει είναι παρατηρητής του πεδίου μάχης(ο γνωστός στο παιχνίδι ως recon) και καταδεικνύει στόχους(spotάρει δηλαδή), στοχεύει σε αξιωματικούς ώστε να καταστήσει ένα εχθρικό τμήμα ακέφαλο ή στοχεύει διαβιβαστές για να κόψει τις τηλεπικοινωνίες(ο γνωστός scouter) ή ακολουθεί ένα απόσπασμα σε υποστηρικτικό ρόλο(πχ εξουδετέρωση πολυβόλου ή ελεύθερου σκοπευτή και είναι ο γνωστός sniper). Στούς δυο πρώτους ρόλους η θέση του είναι στην περίμετρο του πεδίου ενώ συνήθως οι δυο πρώτοι ρόλοι συνδυάζονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς είχαμε φάει και πέος αλλά κλασσικά γιατί τα άρματά μας, τα εγκατέλειπαν οι άκυροι και μας τα έκλεβαν. -_-

 

Πόσες φορές να μάθουν ότι "πεθαίνεις με το άρμα σου".

Α αυτοί είναι οι κυνηγοί του kill/death ratio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαριτολογώντας το λέω χαχα

 

Εξ' άλλου ναι, στην πραγματικότητα αυτή είναι η δουλειά του ελεύθερου σκοπευτή και ανάλογα τον ρόλο που έχει αναλάβει είναι παρατηρητής του πεδίου μάχης(ο γνωστός στο παιχνίδι ως recon) και καταδεικνύει στόχους(spotάρει δηλαδή), στοχεύει σε αξιωματικούς ώστε να καταστήσει ένα εχθρικό τμήμα ακέφαλο ή στοχεύει διαβιβαστές για να κόψει τις τηλεπικοινωνίες(ο γνωστός scouter) ή ακολουθεί ένα απόσπασμα σε υποστηρικτικό ρόλο(πχ εξουδετέρωση πολυβόλου ή ελεύθερου σκοπευτή και είναι ο γνωστός sniper). Στούς δυο πρώτους ρόλους η θέση του είναι στην περίμετρο του πεδίου ενώ συνήθως οι δυο πρώτοι ρόλοι συνδυάζονται.

Συμφωνώ. Και σε όσους μου λένε "ξενέρωτε, noobας είσαι".. Αυτό τους λέω. Εχω φίλους που παίζουν sniper και γυρνάνε γύρω-γύρω την πίστα σαν την άδικη κατάρα.

 

Αλλά η συγκεκριμένη πίστα, δεν είναι για sniper.. Τουλάχιστον, όπως αρέσει εμένα. Πολύ flat σαν πίστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς και στο μεταξύ είναι και για sniper αλλά όταν παίζει σαν μοναχικός καουμπόι και δεν ακολουθεί κάποια squad, ε ποιός να τον "προστατεύσει", ο κανένας; :)

 

Υ.Γ. Ακριβώς επειδή είναι φλάτ θα 'πρεπε να σε βολεύει ρε φιλαράκι, μας έχεις όλους στο πιάτο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκορπιες σκεψεις απο εναν γυρο conquest που επαιξα στα κλεφτα  ... 

 

 

1)  resolution scale 42% απο default αντι για  50% επισης δεν εχει MSAA  ( dejavu ) 

 

2) δεν εχει toggle zoom ( RIP muscle memory ) 

 

3) battlefront-ιζει αρκετα ναι, η ολη φαση με την ερημο μου φερνει στο μυαλο την el alamein  απο το demo του 1942 ( τι θυμηθηκα τωρα :P ), ειναι streamlined το gameplay αλλα χωρις να ειναι τραγικα casual/ρηχο  ταυτοχρονα ( θα μπορουσανε πχ να βγαλουνε  το prone και να βαλουν infinitive mags οπως στο BF1943 ) το περιμενα μαλιστα  περισσοτερο απαλευτο στο "normal" !!

 

ακομα και ο μηχανισμος του auto-repair στα tank πιο balanced μου φαινεται απο αυτο που γινοτανε στο BF3/BF4  με τα "μαγικα" blow torches των engineers απο πισω  και τα αντιμετρα

 

4) το ιδιο το αρμα μου φαινεται μια χαρα απο πλευρας handling / τελικης ταχυτητας / αληθοφανειας, πραγματικα δεν ηξερα τι να περιμενω πριν το δω  λογω  WW1 setting. το ιδιο ισχυει και για τα αεροπλανα ασχετα εστω και απο την μερια του παρατηρητη :P ( ντεν ξερω να πεταω καρντια μου) 

 

5) εχει dx12 και φαινεται να δουλευει κανονικα μετα απο restart, μονο ενα glitch ειχα με το μεγαλο αρμα (behemoth ? )  οταν μπηκα 2 θεση και εχασα  στοχαστρο/ hit indicator ( δεν ξερω αν αυτο συμβαινει και με διαφορετικο API )  

 

το framerate overlay του fraps δεν δουλευει σε dx12 αλλα μπορουμε να χρησιμοποιουμε το κλασσικο απο το user.cfg/developer 

τωρα με τα screenshot δεν ξερω τι παιζει ? θα πρεπει να παταμε ~ και εκεινη την εντολη καθε φορα ?   :P

 

6) 5 τονοι ρυθμισεις για sensitivity / crosshair scaling / HUD οπως ακριβως και στο "ωριμασμενο" BF4, me likes !!

 

 ασφαλες συμπερασμα δεν μπορω να βγαλω ακομα, θα χρειαστει να παιξω καμποσους γυρους το βραδυ - κατα προτιμηση με γνωστους για περισσοτερο χαβαλε :D

 

νομιζω εκει στοχευει και το ιδιο το game, ενω BF4  παιζω με αγνωστους σε 48p  conquest large classic mode ανετα - εδω ειναι τοσο casual η ολη φαση που χρειαζεσαι και λιγο μπλα μπλα / trash talking   :P

 

 

δεν πιστευω οτι θα "φαει" πολυ κοσμο απο το BF4, ουτε πιστευω ομως οτι θα καταντησει graveyard-front σε χρονο DT, ειδωμεν :)

 

 

part 2

 

αναμεικτα συναισθηματα .... 

 

υπαρχουν πραγματα που μου αρεσουν πολυ οπως η προσθηκη των αλογων και τα animation οταν αλλαζεις θεση μεσα στο τζιπ 

 

 

το interface και το HUD θυμιζουν battlefront σε ενοχλητικο βαθμο, δηλαδη το hud του BF4 τι ειχε δηλαδη ? ψωριαση ?? 

 

παιζω κυριως medic και η ολη φαση με τα revive με εχει ξενισει, σπανια κανει καποιος request - πρεπει να εχω  συνεχεια το ενα  ματι κατω αριστερα  και να ψαχνω για νεκροκεφαλες -_-

 

ενω εχει shortcut για να πεταξεις το medpack απευθειας στον τραυματισμενο, δεν εχει για το αναποδο οπως γινοτανε στο hardline ( πχ ειχες εναν βλαμμενο  support που δεν εδινε σφαιρες με τιποτα, τον πλησιαζες παταγες το κουμπι και τις επαιρνες μονος σου  )

 

στο 64πλο cluster fuck πολλες φορες μερικοι ηχοι "ξενχνανε" να παιξουνε, μπορει να εισαι face το face με τον αλλο μεσα σε σπιτι να πυροβολαει και να το καταλαβαινεις μονο απο το muzzle flash  ... βηματα σπανια ακουω - τζαμπα τα 230 ευρω που ειχα δωσει καποτε για τα AKG K601 :P

 

στα ουδετερα : 

 

 

 announcer male voice  - ουτε ζεστη ουτε  κρυο 

οι τουρκοι μιλανε αγγλικα με απταιστη προφορα - το ρυθμισα ετσι με το που ανοιξα το game γιατι δεν υπηρχε περιπτωση να κατσω να ακουσω  την μητρικη τους   :P

δεν μου φαινεται ουτε πολυ γρηγορος ο ρυθμος ουτε πολυ αργος, φαινεται οτι πειρματιστηκανε αρκετα ολους αυτους τους μηνες 

συμπαθητικο το 24p rush - απλα δεν ειναι battlefield, πιο πολυ το combat mission mode μου θυμιζει στο  multi του medal of honor 2010  

 

το 3d spotting και το health regen δεν με ενοχλουν τοσο οσο στο BF4 

 

ξαναλεω η ολη φαση ειναι public και αυτο  για 5-6 μηνακια (  χρονο ολοκληρο δυσκολα ) 

 

οσοι εχουν παιξει τα προηγουμενα  σε competitive επιπεδο ψαχνονται ηδη για εναλλακτικες 

 

μπορει να το παρω μπορει και οχι, day1 χλωμο  οπως το βλεπω δεν αξιζει πανω απο 30 ευρω και αμα ειναι να χωριζομαστε σε 10 κομματια λογω DLC  την κατσαμε την βαρκα :P

 

ας ειναι καλα ο "ανταγωνισμος" , rising storm 2 + squad  ειναι αυτα που μου ερχονται αμεσως στο μυαλο οταν λεω αυτη τη λεξη  ..... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς και στο μεταξύ είναι και για sniper αλλά όταν παίζει σαν μοναχικός καουμπόι και δεν ακολουθεί κάποια squad, ε ποιός να τον "προστατεύσει", ο κανένας; :)

 

Υ.Γ. Ακριβώς επειδή είναι φλάτ θα 'πρεπε να σε βολεύει ρε φιλαράκι, μας έχεις όλους στο πιάτο :P

Να σου πώ, δεν έχω κάτσει κιόλας να βρώ "sniper nest(s)". Όπου βρω πέρασμα κάθομαι σ΄ αυτή την πίστα.. Στην πίστα της Alpha είχα βρει κάτι σημεία "ταμάμ".

 

Εγώ όπου κάθομαι, δεν θέλω "back up", βάζω το beacon κάτι μέτρα μακριά και οι δικοί μου το προτιμούν!

 

Το ότι δεν έχει λίστα πάνω δεξιά για το ποιος σκότωσε ποιον δεν το λέει κανείς? Εγώ που δουλεύω με ονόματα.. τι να κάνω? :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...