Προς το περιεχόμενο

Battlefield 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρε ποντικι, αλλα αμα δεν μπορεις με aim assist, δε σε σωζει τιποτα...

Το πιο πετυχυμενο σχολιο που εχω διαβασει μακραν... εχω ριξει το γελιο της αρκουδας.. :-( :-) :-) :-) :-) :-). Αλλα ας μην απογοητευεται ο φιλος γιατι στην αρχη ολοι μας φαγαμε σαπισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update. Όποιος άλλος το έχει αλλάξει ή αν κάποιος θέλει να βγει για οποιοδήποτε λόγο από τη λίστα με ενημερώνει.

 

saxos55 ===> kambotzis

Στέφανος123 ===> Aliv3_

solidsnake222 ===> tasossgr

Πέτρος ===> Dekaohtoura

black66.gr ===> PortoLeoneGR

drelos2 ===> Drelos

Psycho_Warhead ===> ViPFaTaLiTY

gildo ===> Blindtanker

Tzimaras ===> i_jonnyir

vaggos88 ===> VaG0z

spyros007 ===> SPYRER_007

vassilis018 ===> Sholi-Tiflon

Vasilius ===> AssVas

Tzini_Gr ===> neokosmitis

overpower ===> SabotazNi

noFEARgr ===> noFEARgr1

Επεξ/σία από saxos55
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά στη διαμάχη «διασκέδαση» vs «αριθμοί»/«μάρκετινγκ» ας γράψω κι εγώ το σεντονάκι μου.

 

Θα ξεκινήσω με δύο προσωπικά παραδείγματα.

Το καλοκαίρι άλλαξα πάροχο και όπως είχα ξαναγράψει το ping μου έπεσε από 80-90 σε 53-55 σε όλους τους ευρωπαϊκούς server.

Μάλιστα το είχα χαρεί τόσο πολύ που είχα ανεβάσει και σχετικό clip. Όπως λοιπόν είχα ξαναγράψει και τότε, η διαφορά στο παιχνίδι μου ήταν εμφανής από τον πρώτο γύρο που έπαιξα. Τα kills μου ήταν πολύ περισσότερα, έχανα λιγότερες μονομαχίες και γενικότερα η απόλαυση που μου προσέφερε το παιχνίδι ήταν μεγαλύτερη. Με μια τόσο μικρή αλλαγή σε έναν αριθμό.

 

Στον αντίποδα, τώρα που έφριξε το σκυλί και γ@μήθηκε ο Δίας και το ping μου είναι 130 στους αμερικάνικους server και 80 στους ευρωπαϊκούς, το παιχνίδι μου «υποφέρει». Προφανώς και αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση θα προσαρμοστώ πάλι στο να παίζω με 80 ping, αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα μου αρέσει κι όλας. Ειδικά τώρα που έχω δει τι ωραίο είναι να έχεις χαμηλό ping (που να είχα και 15-30). Χαρακτηριστικό είναι το παρακάτω clip που ήταν από τους πρώτους γύρους μετά την αλλαγή όπου έχω μπει σε αμερικάνικο server (δεν έβρισκα με τίποτα ευρωπαϊκό):

 

 

Κάνω headshot σε έναν support (που φυσικά δε μέτρησε καθώς έπρεπε λόγω ping να έχω σημαδέψει πιο μπροστά) και μετά με σκοτώνει ένας sniper αφού έχω καλυφθεί πίσω από τον τοίχο (αυτό βέβαια έβλεπα εγώ στην οθόνη μου, αυτός με έβλεπε κανονικά). Είναι δυνατόν να μην εκνευριστώ όταν γίνεται αυτό; (Ακόμα κι αν στην ουσία το λάθος ξαναλέω είναι δικό μου και έπρεπε να σημαδέψω πιο μπροστά από το κεφάλι του support καθώς και να μην βγω από τον τοίχο τόσο έξω αφού έχω μεγάλο ping).

 

Στη δική μου περίπτωση, την αλλαγή του ping δεν την επεδίωξα. Μου προέκυψε. Αν όμως ήξερα (και βασικά αν δε δεσμευόμουν από συμβόλαιο) ότι θα γίνονταν αυτό, θα την είχα κάνει νωρίτερα. Άρα πώς μπορώ να κρίνω κάποιον που ηθελημένα αλλάζει 5 router ή 3 παρόχους μέχρι να βρει το χαμηλότερο ping; Ή που κάνει το ίδιο αλλάζοντας monitor, mouse, mouse pad ή ότι άλλο διάολο θέλει, μέχρι να βρει αυτό που του αρέσει και τον ευχαριστεί; Τα δικά μου λεφτά ξοδεύει; Από τη στιγμή που δεν αφήνει τα παιδιά του ατάιστα για πέντε μέρες πχ για να πάρει μια οθόνη, δε μου πέφτει λόγος. Αλλά δε νομίζω να συζητάμε για τέτοιες extreme περιπτώσεις.

 

Καταλαβαίνω το επιχείρημα που λέει πως από ένα σημείο και μετά ίσως το κυνήγι των επιδόσεων ξεπερνάει την απόλαυση που μπορεί να προσφέρει το ίδιο το αντικείμενο και εν μέρει συμφωνώ. Κι εγώ δε μπορώ να καταλάβω τον τύπο που δίνει δύο χιλιάρικα για ένα πικάπ και τέσσερα χιλιάρικα για καλώδιο ηχείων για να ακούει το πέμπτο βιολί να βήχει και είναι κάτι που δε θα το έκανα ποτέ, όσα φράγκα και να είχα. Ούτε όμως θα τον κρίνω (αν και μόλις το έκανα έμμεσα), ούτε θα τον απαξιώσω λέγοντας πως είναι θέμα μάρκετινγκ. Αν αυτός ακούει (ή νομίζει) ότι ακούει τον βήχα, με γεια του με χαρά του. Αν με καλέσει σπίτι του, ούτε θα τον κράξω, ούτε θα του πω «ρε παίχτη, το ίδιο με το κινητό μου ακούγεται το σύστημά σου». Γιατί εγώ τον βήχα δε θα τον ακούω, αλλά σίγουρα η ποιότητα ήχου που θα ακούω θα είναι κατά πολύ καλύτερη του δικού μου ηχοσυστήματος των 600 ευρώ. Το αν είναι 10 φορές καλύτερος ο ήχος από το δικό μου (αφού κοστίζει και δεκαπλάσια), το συζητάμε.

 

Για να επανέλθω στα του Battlefield και των shooters γενικότερα.

Αν ήμουν τέρμα casual παίχτης και έπαιζα τον παραπάνω γύρο, πιθανόν να μην εκνευριζόμουν πολύ, αφού δε θα καταλάβαινα και πολλά. Με σκότωσε κάποιος, δεν σκότωσα κάποιον, πάμε παρακάτω. Μπορεί και να εκνευριζόμουν παραπάνω όμως, αφού θα αναρωτιόμουν: "wtf, omg dice i just shot someone in the head then died behind cover. myxTRG is a haxxor. zomg reported!!1" 

To ότι ignorance is bliss είναι γνωστό χρόνια. Αυτό δε σημαίνει πως όποιος ξέρει δύο πράγματα παραπάνω μπορεί να τα «ξεμάθει» για να είναι πιο χαρούμενος και πως αν κυνηγάει το καλύτερο είναι «θύμα μάρκετινγκ» και δεν ξέρει να απολαύσει το παιχνίδι.

 

Tl;dr: Ο καθένας ας παίζει σε όποιο σύστημα θέλει και με ότι τρόπο θέλει αλλά μην κράζουμε πράγματα που δεν ξέρουμε ή δεν έτυχε να μάθουμε. Τουλάχιστον όχι τσουβαλιάζοντας τα πάντα. Να κράξουμε καμιά rgb gaming καρέκλα και το πως αύξησε το k/d κάποιου κατά 46%, κι εγώ μαζί σας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε κανείς με το fall creator's update των windows 10 αν μπορεί να κάνει alt+tab κανονικά από το bf και να βγει προσωρινά στην επιφάνεια εργασίας; Γιατί 2-3 φορές που προσπάθησα δεν...Και διαβάζω και σε ξένα forums πως υπάρχει αυτό το bug ενίοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

saxos55

 

σε ΟΤΕ είσαι? και τώρα τί? Γμαμήθηκε κι ο ΟΤΕ / αυξήθηκε το ping  και σε αυτό τον πάροχο? εγώ με φορθνετ κ το σκέφτομαι (μιας και μπορώ όποτε θέλω) να πάω οτε..

 

πάντως από τα δεδομένα που λαμβάνω γενικά ο οτε πρέπει να έχει το χαμηλότερο ping εν Ελλάδι..σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε κανείς με το fall creator's update των windows 10 αν μπορεί να κάνει alt+tab κανονικά από το bf και να βγει προσωρινά στην επιφάνεια εργασίας; Γιατί 2-3 φορές που προσπάθησα δεν...Και διαβάζω και σε ξένα forums πως υπάρχει αυτό το bug ενίοτε.

Το έκανα με το προηγούμενο, το κάνω και τώρα. Απλά καμιά φορά κολλάει και το βγάζει Windowed mode, αντί για full screen.

 

Και μέσα στο χαμό με τα αυξημένα ping, να υπάρχουν και αυτοί που έχουν 10-20 ms. 

Εμένα και θεωρώ θα συμβαίνει και σε άλλους, δεν είναι σταθερό. Μπορεί να μπω με 15 και μέσα να έχω 50-60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη ρε παιδια θελετε να μου πειτε οτι αμα πληρωσω 500 ευρω για ενα ρουτερακι θα παω απο 60 αρια σε 20 αρια πινγ και ολα τα προβληματα που εχει το καλοπαιχνιδο  θα λυθούν ως δια μαγειας,ειδικά με τις ξεφτιλισμένες γραμμές που εχουμε στην ελλαδα.Φτανει ενα καλο ρουτερακι των 100 ευρω το πολυ και ενα φαστ παθ σε μια καθαρη γραμμη .Τα υπολείπα 400 ειναι μαρκετινγ.Ειπαμε αλλα οχι και ετσι...............Και εγω θελω χαμηλο πινγκ αλλα στην ελλαδα χαμηλοτερο απο  50 -60 δυσκολα βρισκεις ας πληρωσεις και 3000 για ρουτερ,ασε που τα περισσότερα προβληματα προέρχονται  απο το ιδιο το παιχνδι και τον τροπο που ειναι γραμμένο.

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαρχία με wind αυτές της μετρισης περνω.αλ τα ping τι σχέση έχουν με το παιχνίδι δε κατάλαβα... Κ μένα πολλές φορές ενώ είμαι καλιμενος με σκωτονουν

post-404956-0-48121400-1509051252_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για το in game ping και όχι της γραμμής γενικά, αν και προφανώς σχετίζονται αυτά τα δύο.

 

Εντελώς χοντρικά γιατί είμαι και σε κινητό: Όσο χαμηλότερο το ping με το οποίο παίζεις τόσο αυτό που βλέπεις στην οθόνη ανταποκρίνεται στην «πραγματικότητα». Πχ αν τώρα που γράφω εξαφανιστεί ο ήλιος, εμείς στη γη θα το πάρουμε πρέφα μετά από οχτώ λεπτά περίπου. Γιατί τόσο θα κάνει η τελευταία ακτίνα φωτός να διασχίσει την απόσταση γη-ήλιος. Ο ήλιος δηλαδή έχει «ping» (φωτός) 8 λεπτά. Κατ' αναλογία, αν εσύ έχεις ping 200 σε ένα server και ο αντίπαλος μηδέν, ό,τι κάνει αυτός εσύ θα το βλέπεις στην οθόνη σου 0.2 δευτερόλεπτα αργότερα. Άρα αν αυτός σου ρίξει την ώρα που πας να κρυφτείς πίσω από ένα τοίχο, εσύ θα τη φας αφού έχεις κρυφτεί.

 

Συμπέρασμα που μπορεί να βγάλει κάποιος: ο ήλιος χρειάζεται καλύτερο ρούτερ

:P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...