Προς το περιεχόμενο

Battlefield 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρησε κανένας αυξημένο ping? Χθες και σήμερα, όλοι οι CQ servers μου δείχνουν 85+, ενώ οι Operations είναι στο 68-77, όπως ήταν και οι CQ πριν αυτό. Δεν είδα για Rush, TDM κλπ.

 

EDIT: Τώρα 80+ και οι περισσότεροι Operations.

 

Μόνο σήμερα;

Εγώ εδώ και μία βδομάδα έχω το εξής πρόβλημα.

 

9/10 όταν θα επιλέξω Quickmatch Conquest, θα αργήσει υπερβολικά να κάνει matchmaking και στο τέλος θα με βάλει σε αμερικάνικο sever (ping 133)

 

1/10 θα με βάλει σε ευρωπαϊκό με ping ~80 (ενώ πάντα από την αλλαγή παρόχου και μετά έπαιζα με 53-55)

 

Για να βρω server με ping 55, θα πρέπει να κανω browse και εννοείται τα αποτελέσματα όπως λέει κι ο Gildo είναι ελάχιστα και queue από 3 και πάνω.

 

Είναι σα να έκλεισαν πολλούς ευρωπαϊκούς server ή τέλος πάντων κάτι έπαθε το infrastructure τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταλαβαίνω οτι προσπαθεις να υπερασπιστείς την επιλογη σου .Και εγω αν εσκαγα ενα χιλιαρικο για να αισθανθω καλύτερα  τα ιδια θα ελεγα.Δικαιωμα σου.Αυτα και τέλος απο εμενα

Στην ηλικία μου, έχω ξεπεράσει το κόμπλεξ της αυτοεπίδειξης, πόσο μάλλον σε ένα forum με εκατοντάδες άγνωστους, πίσω από ένα πληκτρολόγιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως γυρισατε την κουβεντα απο το server tickrate στο monitor refresh rate ενω δεν εχουν καμια σχεση αυτα τα  2, ενας αλαχ το ξερει :P

 

δεν θα κατσω να γραψω εδω για  οποιον δεν εχει παιξει ποτε του σε μια καλη CRT,  το ποσο ανωτερη ειναι η εμπειρια σε ενα 120hz+ monitor, ακομα οταν και δεν tryhardαρεις για να εχεις 41-5 σε καθε γυρο, ακομα και οταν  βγαζει το pc 80-100 fps με ζορι, ειχε μαλλιασει η γλωσσα μου στο γειτονικο φορουμ οταν ειχε πρωτοβγει η 2233RZ και VΧ2268WM αλλα αυτοι προτιμουσανε logitech Z5500, derti FM αντι να ακουνε βηματα, ασυρματο ποντικι και eyefinity στα  40fps ....

 

θα πω μονο οτι αν και lvl17, εχω ηδη κουραστει να βλεπω στους 64αρηδες 60hz (απο τα LIDL) server  του BF1 τα μισα 1on1 να καταληγουν σε kill trade !! σε αντιθεση με το bf4  που στο ιδιο tickrate ειναi  ισως το πιο "αμεσο" και αποκρισιμο BF που  εχω παιξει ποτε, ουτε να αργει να βγει το hit marker ουτε εχω δει ποτε trade ουτε τιποτα ...

 

 

βρε, δες λίγο για να μάθεις

 

https://youtu.be/SO9aAstXe-A?t=10m

 

και βέβαια ΔΕΝ απαιτείται ΑΛΛΑ' υπάρχει ΟΦΕΛΟΣ αν έχεις 120fps σε 120hz server αλλά προφανώς έχοντας 120hz monitor βλέπεις πράγματι τη διαφορά..capice?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εδώ και μία βδομάδα έχω το εξής πρόβλημα.

 

 

Χθες και σήμερα παρατήρησα το φαινόμενο.

 

Από το patch και μετά, δε βρίσκω συχνά servers με 10-15ms που είχα.

Επίσης, τυχαίνει να μπω σε κάποιον με 30ms και μετά in-game να βλέπω 50-60ms...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε, δες λίγο για να μάθεις

 

https://youtu.be/SO9aAstXe-A?t=10m

 

και βέβαια ΔΕΝ απαιτείται ΑΛΛΑ' υπάρχει ΟΦΕΛΟΣ αν έχεις 120fps σε 120hz server αλλά προφανώς έχοντας 120hz monitor βλέπεις πράγματι τη διαφορά..capice?

 

αυτο το εικονιδιο στο 11:04 μου  φαινεται τελειως περιττο και ακυρο, επιμενω οτι ειναι 3 τελειως διαφορετικα πραγματα, framerate - tickrate - refresh rate. 

 

προφανως αμα το μηχανημα δυσκολευεται να κρατησει 120fps, δεν πρεπει καν ο client να μπει στον κοπο να συνδεθει με εναν τετοιο server γιατι θα του στελνει λιγοτερα updates απο αυτα που πρεπει. περα απο αυτο δεν υπαρχει καμια αλλη σχεση εξαρτησης. αυτο που λεει για το monitor το βρισκω υπερβολικο, υπαρχει απειρος κοσμος που εχει παιξει cs 1.6 πχ σε 60-75hz με 100αρια rates και 100fps.

προφανως θα βλεπανε βελτιωση οι ιδιοι παικτες με  περισσοτερα hz αλλα αυτη θα την καταλαβαινανε απο το μειωμενο tearring και την πιο fluid αισθηση στο ποντικι, πραγματα τα οποια τα παρατηρεις και offline με bots δηλαδη. 

 

στην περιπτωση του BF, μπορουνε να παιζουν 4 ατομα σε εναν 120hz server, ο πρωτος με 120hz μονιτορ και 125fps fixed , ο δευτερος στον ιδιο server με 60hz και 200fps καρφωτα επειδη εχει τουμπανο pc ή/και low settings,  o τριτος  142fps fixed 144hz  και ο τεταρτος 240hz με τα frames να πηγαινουν απο 130 εως 200, δεν υπαρχει περιπτωση καποιος απο τους 4 να λαγκαρει περισσοτερο λογω framerate / refresh rate. 

 

να το πω διαφορετικα, το να εχεις 100fps+  οταν παιζεις  ενα shooter εχει νοημα ακομα και οταν παιζεις εισαι offline και με 60hz monitor αφου υπαρχει αντικειμενικα χαμηλοτερο input lag, αρα νιωθεις αυτοματα και το mouse πιο fluid,  εχει κανει δεκαδες μετρησεις και πειραματα ο battlenonsense που τo δειχνουν  αυτο στην πραξη :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι παίζεις, πως παίζεις και με ποιούς παίζεις.

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω την κβαντική φυσική, αλλά είναι εκεί.

Υπερβολες υπερβολες......εσυ με ποιους παιζεις;Μηπως τους διαλεγεις κιολας;Ενταξει θες να εχεις το καλυτερο hardware αυτο δεν σημαίνει οτι σου δινει κ κανενα τρομερο πλεονεκτημα.....εχεις την φερραρι αλλα ειτε δεν εχεις τα χερια να την οδηγήσεις η απλα δεν υπαρχει δρομος για να την τρεξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολες υπερβολες......εσυ με ποιους παιζεις;Μηπως τους διαλεγεις κιολας;Ενταξει θες να εχεις το καλυτερο hardware αυτο δεν σημαίνει οτι σου δινει κ κανενα τρομερο πλεονεκτημα.....εχεις την φερραρι αλλα ειτε δεν εχεις τα χερια να την οδηγήσεις η απλα δεν υπαρχει δρομος για να την τρεξεις.

Οκ, ότι πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ άπαντες ψάχνω και δεν μπορώ να βρω πουθενά τι ρυθμίσεις θα ήταν καλύτερα να βάλω στο Battlefield 1 ώστε ο μοχλός να είναι πιο φιλικός και συγκεκριμένα το δεξι joystick... Ό μοχλος είναι του xbox 360 και παρατηρώ ότι δεν είναι φιλικό ως προς τη σκόπευση. Ξέρει κάποιος φίλος τι ρυθμίσεις θα βοηθούσαν ωστε να είναι πιο εύκολο το να βρεις το στόχο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ άπαντες ψάχνω και δεν μπορώ να βρω πουθενά τι ρυθμίσεις θα ήταν καλύτερα να βάλω στο Battlefield 1 ώστε ο μοχλός να είναι πιο φιλικός και συγκεκριμένα το δεξι joystick... Ό μοχλος είναι του xbox 360 και παρατηρώ ότι δεν είναι φιλικό ως προς τη σκόπευση. Ξέρει κάποιος φίλος τι ρυθμίσεις θα βοηθούσαν ωστε να είναι πιο εύκολο το να βρεις το στόχο???

Παρε ποντικι, αλλα αμα δεν μπορεις με aim assist, δε σε σωζει τιποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ άπαντες ψάχνω και δεν μπορώ να βρω πουθενά τι ρυθμίσεις θα ήταν καλύτερα να βάλω στο Battlefield 1 ώστε ο μοχλός να είναι πιο φιλικός και συγκεκριμένα το δεξι joystick... Ό μοχλος είναι του xbox 360 και παρατηρώ ότι δεν είναι φιλικό ως προς τη σκόπευση. Ξέρει κάποιος φίλος τι ρυθμίσεις θα βοηθούσαν ωστε να είναι πιο εύκολο το να βρεις το στόχο???

mHM3DMk.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλαβαίνεις ότι ακόμα και με aim assist όταν ο άλλος παίζει με ποντίκι-πληκτρολόγιο δεν έχεις καμία ελπίδα έτσι;

Μπορεί να έρθει κοντά σου, να κάνει δύο κύκλους γύρω σου, να φύγει να πάει να πάρει δύο σημαίες και μετά να γυρίσει να σε σκοτώσει πριν προλάβεις να τον στοχεύσεις.

Δεν έχει να κάνει με ρυθμίσεις, it's the way it is.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το aim assist είναι αυτό που όταν πατάω τη στόχευση μου βγάζει το στόχο πανό στον εχθρό? Αν βέβαια είναι κοντά του ο στόχος μου. Αν είναι αυτό κ πάλι δε βοηθά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...