Προς το περιεχόμενο

Battlefield 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως γυρισατε την κουβεντα απο το server tickrate στο monitor refresh rate ενω δεν εχουν καμια σχεση αυτα τα  2, ενας αλαχ το ξερει :P

 

δεν θα κατσω να γραψω εδω για  οποιον δεν εχει παιξει ποτε του σε μια καλη CRT,  το ποσο ανωτερη ειναι η εμπειρια σε ενα 120hz+ monitor, ακομα οταν και δεν tryhardαρεις για να εχεις 41-5 σε καθε γυρο, ακομα και οταν  βγαζει το pc 80-100 fps με ζορι, ειχε μαλλιασει η γλωσσα μου στο γειτονικο φορουμ οταν ειχε πρωτοβγει η 2233RZ και VΧ2268WM αλλα αυτοι προτιμουσανε logitech Z5500, derti FM αντι να ακουνε βηματα, ασυρματο ποντικι και eyefinity στα  40fps ....

 

θα πω μονο οτι αν και lvl17, εχω ηδη κουραστει να βλεπω στους 64αρηδες 60hz (απο τα LIDL) server  του BF1 τα μισα 1on1 να καταληγουν σε kill trade !! σε αντιθεση με το bf4  που στο ιδιο tickrate ειναi  ισως το πιο "αμεσο" και αποκρισιμο BF που  εχω παιξει ποτε, ουτε να αργει να βγει το hit marker ουτε εχω δει ποτε trade ουτε τιποτα ...

 

 Γιατι το κουραζουμε τοσο με τους αριθμους και τις μαρκες για να μην αναφερω τη στρατιγικη που εχει αναλυθει τοσο εδω μεσα λες και κρινετε η ζωη μας ή ο θανατος μας απο αυτο και δεν ευχαριστιομαστε απλα το παιχνιδι, για καποιους οι αριθμοι δεν εχουν καμια απολυτως σημασια γιατι τη βρισκουν και με 15fps στη "παλια ασπρομαυρη crt της γιαγιας" να παιζουν, χανετε τελειως το νοημα με ολα αυτα κατα τη ταπεινη μου αποψη.

 

 Παιξτε, χαρειτε το game και διασκεδαστε και οταν γινει κανενας πραγματικος πολεμος τοτε μαζευομαστε σε ενα κοινο σημειο να συζητησουμε περι στρατιγικης, μαρκας οπλων, διοπτρες, μοντελα, μαρκα καμερας για να παρακολουθουμε τον αντιπαλο και οτι αλλο προβληματισμο θελετε :P (με χιουμορ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τόσο πολύ; Εδώ μιλάμε για δευτερόλεπτα...

 

Κάπου έχω ένα clip (στο Tsaritsyn εννοείται, εκεί ήταν το χοντρό πρόβλημα πριν το patch) στο οποίο σκοτώνω κόσμο και εμφανίζεται το μήνυμα μετά από 15 δευτερόλεπτα (μπορεί να λέω και λίγα).

Μάλιστα είχα ρωτήσει και στο chat:

-"Is anyone else getting kill feed from like 1 min ago?"

και μου είχαν απαντήσει καμιά δεκαριά άτομα yes.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιξτε, χαρειτε το game και διασκεδαστε...

Για να χαρούμε και να διασκεδάσουμε, θέλουμε κάποια συγκεκριμένα πράγματα.

Εϊπαμε, ο καθένας διασκεδάζει με διαφορετικό τρόπο.

 

Για να μη σε πάω πολύ παλιά, BF3 έπαιζα με μια καλή TFT που όμως είχε 25ms input lag, πληκτρολόγιο μεμβράνης, ασύρματο laser ποντίκι, ρυθμίσεις στα Ultra αρκεί να βλέπω πάνω από 30fps σταθερά "γιατί το μάτι δεν καταλαβαίνει διαφορά στα παραπάνω" και με ένα modem της πλάκας που έδινε η HOL, έχοντας 90-120ms στην καλύτερη περίπτωση.

 

Τώρα παίζω με οθόνη 1440p @ 144Hz και 1ms input lag, ποντίκι με καλώδιο, 1ms input lag και ένα από τους κορυφαίους optical sensors, μηχανικό πληκτρολόγιο με 1ms επίσης, 1080ti με ρυθμίσεις ώστε να μην πέφτει ποτέ κάτω από 120fps και συνήθως είναι >144 και έναν ακριβό Asus router αντί για αυτόν που δίνουν, παίζοντας σε servers με 10-35ms.

 

Η διαφορά για εμένα, είναι σημαντική. Δεν εκνευρίζομαι με διάφορα "κουλά", που αργότερα έμαθα γιατί τα αντιμετώπιζα, ξέρω ότι ο παίκτης που θα βαρέσω, είναι εκεί που βλέπω κι όχι 3 μέτρα μπροστά, δεν έχω packet loss λόγω router και αρκετά άλλα. Αυτό σημαίνει ότι χαίρομαι το παιχνίδι και διασκεδάζω.

 

Αν βάλω έναν φίλο μου που παίζει casual και χαίρεται με τα γραφικά και τα μπαμ μπουμ, πιθανότατα δε θα καταλάβει διαφορά και θα με ρωτήσει γιατί οι σκιές στον δικό του υπολογιστή που δεν έχει τόσο καλή vga, φαίνονται καλύτερα. 

 

Αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Zaytsev. Ποιο router έχεις;

Λόγω Amazon, αγόρασα 3 διαφορετικούς, τους πέρασα ένα χεράκι και επέστρεψα τους 2.

 

Αρχικά έβαλα αυτόν:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00ZU1T8C0/ref=oh_aui_detailpage_o06_s00?ie=UTF8&psc=1

Αρκετά καλός, αλλά δε μπορούσα να στήσω με τίποτα το IP-TV. Επειδή δεν πήρα καμία απάντηση από την Netgear μετά από 3 ημέρες, πήρε πόδι.

 

Μετά έβαλα αυτόν:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01N2LSLMH/ref=oh_aui_detailpage_o05_s00?ie=UTF8&psc=1

Δε με ενθουσίασε, έπαιξε το IP-TV, αλλά από ρυθμίσεις και σταθερότητα δεν ήταν ότι καλύτερο έχω δει.

 

Κατέληξα με αυτόν:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00O27PHGY/ref=oh_aui_detailpage_o04_s00?ie=UTF8&psc=1

Σκυλί μαύρο, δεν πέφτει αν δε γίνει διακοπή ρεύματος (εδώ δε γίνεται ποτέ), 0 packet loss και αρκετές δυνατότητες ρυθμίσεων με τακτικά updates.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω Amazon, αγόρασα 3 διαφορετικούς, τους πέρασα ένα χεράκι και επέστρεψα τους 2.

 

Αρχικά έβαλα αυτόν:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00ZU1T8C0/ref=oh_aui_detailpage_o06_s00?ie=UTF8&psc=1

Αρκετά καλός, αλλά δε μπορούσα να στήσω με τίποτα το IP-TV. Επειδή δεν πήρα καμία απάντηση από την Netgear μετά από 3 ημέρες, πήρε πόδι.

 

Μετά έβαλα αυτόν:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01N2LSLMH/ref=oh_aui_detailpage_o05_s00?ie=UTF8&psc=1

Δε με ενθουσίασε, έπαιξε το IP-TV, αλλά από ρυθμίσεις και σταθερότητα δεν ήταν ότι καλύτερο έχω δει.

 

Κατέληξα με αυτόν:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00O27PHGY/ref=oh_aui_detailpage_o04_s00?ie=UTF8&psc=1

Σκυλί μαύρο, δεν πέφτει αν δε γίνει διακοπή ρεύματος (εδώ δε γίνεται ποτέ), 0 packet loss και αρκετές δυνατότητες ρυθμίσεων με τακτικά updates.

Το ASUS iptv υποστηρίζει; Και αν ναι είναι εύκολη στο σετάρισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ASUS iptv υποστηρίζει; Και αν ναι είναι εύκολη στο σετάρισμα;

Ναι, 20 λεπτά μου πήρε, γιατί όπως καταλαβαίνεις, δεν είχα υποστήριξη από την εταιρία που έβγαλα τον δικό τους ;)

Απλά, αν θυμάμαι καλά, θέλει να το βάλεις σε συγκεκριμένη θύρα LAN και να το ρυθμίσεις εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φυσικα και παιζουν ρολο οι αριθμοι εκτος αμα εισαι τελειως casual, αν ανηκεις σε αυτη την κατηγορια τοτε θα ητανε καλυτερα κατα την ταπεινη μου αποψη, να επαιζες το BF και το καθε BF σε κονσολα  παρα να εχεις 2 χιλιαρικα μαζεμενα σε μια υπογραφη κατω απο τα ποστ σου.

 

και το tickrate του server παιζει ρολο, και το polling rate ενος ποντικιου στην usb ειναι αρκετα σημαντικος παραγοντας.

 

μονο που το πρωτο  επηρεαζει την εμπειρια ολων ανεξαιρετως οταν ειναι υπερβολικα χαμηλο  ενω το  2ο ειναι καθαρα προσωπικο θεμα. 

 

απο ενα σημειο και μετα προφανως εχουμε "diminishing returns", δηλαδη δεν εχει τοση διαφορα το 120hz tickrate απο το 60,  οση εχει το 60 απο το 10/30 adaptive - που ειχε το BF4 στο launch και   κραζανε ολοι τοτε για το ποσο αθλιο ητανε το hitreg, ποσο ευκολα παρατηρουσε καποιος σε διαφορα βιντεο  cover lag και γενικα την αισθητη υπαρξη de-sync μεταξυ client και server. 

 

την ειχα ευχαριστηθει την ολη φαση να τους τρολλαρω για το μισοτελειωμενο bugfest που πηγανε και το αγορασανε το '13 με κλειστα ματια, πολλοι μαλιστα πακετακι με premium (ολα αυτα στο γειτονικο φορουμ παλι  :P

 

μονο που τοτε, μετα απο απειρο κραξιδι  ανελαβε  η  DICE LA και κλεισανε αρκετα στοματα, εδω δεν νομιζω κατι τετοιο να ειναι αρκετο, ισως να ειναι και πολυ αργα αν κρινω απο τις αυξομειωσεις στο playercount ... 

 

https://battlefieldtracker.com/bf1/insights/population?days=-1 )

 

edit : +1 για τα router της Asus, εχω καιρο τωρα ενα  AC56U σε  μαγαζι με guest SSID  ενεργοποιημενο ( 2mbit κοφτης και πολυ τους ειναι  :P )  2 smart tv και ενα nintendo switch ολα συνεδεμενα μεσω 5G wifi, POS και  COSMOTE TV  πανω στα ethernet, (το IPTV ειναι οντως 2 λεπτα υποθεση να το ρυθμισεις )  βαση για ασυρματο τηλεφωνο στο μισο μετρο και δεν εχει κανει κιχ !

Επεξ/σία από SoFGR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να χαρούμε και να διασκεδάσουμε, θέλουμε κάποια συγκεκριμένα πράγματα.

Εϊπαμε, ο καθένας διασκεδάζει με διαφορετικό τρόπο.

 

Για να μη σε πάω πολύ παλιά, BF3 έπαιζα με μια καλή TFT που όμως είχε 25ms input lag, πληκτρολόγιο μεμβράνης, ασύρματο laser ποντίκι, ρυθμίσεις στα Ultra αρκεί να βλέπω πάνω από 30fps σταθερά "γιατί το μάτι δεν καταλαβαίνει διαφορά στα παραπάνω" και με ένα modem της πλάκας που έδινε η HOL, έχοντας 90-120ms στην καλύτερη περίπτωση.

 

Τώρα παίζω με οθόνη 1440p @ 144Hz και 1ms input lag, ποντίκι με καλώδιο, 1ms input lag και ένα από τους κορυφαίους optical sensors, μηχανικό πληκτρολόγιο με 1ms επίσης, 1080ti με ρυθμίσεις ώστε να μην πέφτει ποτέ κάτω από 120fps και συνήθως είναι >144 και έναν ακριβό Asus router αντί για αυτόν που δίνουν, παίζοντας σε servers με 10-35ms.

 

Η διαφορά για εμένα, είναι σημαντική. Δεν εκνευρίζομαι με διάφορα "κουλά", που αργότερα έμαθα γιατί τα αντιμετώπιζα, ξέρω ότι ο παίκτης που θα βαρέσω, είναι εκεί που βλέπω κι όχι 3 μέτρα μπροστά, δεν έχω packet loss λόγω router και αρκετά άλλα. Αυτό σημαίνει ότι χαίρομαι το παιχνίδι και διασκεδάζω.

 

Αν βάλω έναν φίλο μου που παίζει casual και χαίρεται με τα γραφικά και τα μπαμ μπουμ, πιθανότατα δε θα καταλάβει διαφορά και θα με ρωτήσει γιατί οι σκιές στον δικό του υπολογιστή που δεν έχει τόσο καλή vga, φαίνονται καλύτερα. 

 

Αυτά :)

Ενταξει φιλε μου εσκασες ενα χιλιαρικο για να κερδισεις 25 milsecont και αντι να σκοτώνεις 20 να σκοτώνεις 23.Αμα αυτο δεν ειναι μαρκετινγ τοτε τι ειναι.Πάλι καλά που δεν εκανες και συγκριση με καμια τηλεοραση κουτα ασπρομαυρη ,οσο για ,πινγκ ,ρουτερ ,πακετ λος κτλ ας ειναι καλα οι γραμμες του ιντερνετ εκει που εισαι.Στην ελλαδα και ρουτερ απο την ΝΑΣΑ να παρεις ουτε καν πλησιάζεις τα στατιστικά τα δικα σου..............Η διαφορα απο ενα καλο ΠΛΗΡΕΣ συστημα τον 60 φρπ σταθερα με ενα τον +1000 ευρω ειναι υπαρκτη ειναι θεμα γουστου και τσεπης αλλα και μαρκετινγ και ψυχολογιας.Εκτος αν εισαι και εσυ PRO οποτε παω πασο......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει φιλε μου εσκασες ενα χιλιαρικο για να κερδισεις 25 milsecont και αντι να σκοτώνεις 20 να σκωτωνεις 23.Αμα αυτο δεν ειναι μαρκετινγ τοτε τι ειναι.Πάλι καλά που δεν εκανες και συγκριση με καμια τηλεοραση κουτα ασπρομαυρη ,οσο για ,πινγκ ,ρουτερ ,πακετ λος κτλ ας ειναι καλα οι γραμμες του ιντερνετ εκει που εισαι.Στην ελλαδα και ρουτερ απο την ΝΑΣΑ να παρεις ουτε καν πλησιάζεις τα στατιστικά τα δικα σου..............

Το χιλιάρικο θα το έσκαγα έτσι κι αλλιώς, γιατί μου αρέσει η τεχνολογία και να έχω τα κορυφαία πράγματα.

Μάρκετινγκ θα ήταν να μην τα θέλω και να τα πάρω γιατί με έπεισε μια διαφήμιση.

Εγώ καταλαβαίνω τη διαφορά κι άσχετα αν έκανα τα 20, 23, είναι θέμα αίσθησης κι χαίρομαι το παιχνίδι χωρίς να εκνευρίζομαι. Τουλάχιστον ξέρω ότι φταίω εγώ κι όχι εξωτερικοί παράγοντες.

Όσο για το router και στην Ελλάδα είχα έναν ακριβό Netgear και σε σχέση με άλλους, παρόλο που έμενα επαρχία, είχε μεγάλο ping μεν, αλλά μηδενικό packet loss. Επίσης, εκτός από την 144Hz και την 1080ti, όλα τα άλλα τα είχα και τότε, και παρόλα τα 90-120ms, είχα δει σημαντικές διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω οτι προσπαθεις να υπερασπιστείς την επιλογη σου .Και εγω αν εσκαγα ενα χιλιαρικο για να αισθανθω καλύτερα  τα ιδια θα ελεγα.Δικαιωμα σου.Αυτα και τέλος απο εμενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατήρησε κανένας αυξημένο ping? Χθες και σήμερα, όλοι οι CQ servers μου δείχνουν 85+, ενώ οι Operations είναι στο 68-77, όπως ήταν και οι CQ πριν αυτό. Δεν είδα για Rush, TDM κλπ.

 

EDIT: Τώρα 80+ και οι περισσότεροι Operations.

Επεξ/σία από cpttony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησε κανένας αυξημένο ping? Χθες και σήμερα, όλοι οι CQ servers μου δείχνουν 85+, ενώ οι Operations είναι στο 68-77, όπως ήταν και οι CQ πριν αυτό. Δεν είδα για Rush, TDM κλπ.

 

όντως είναι αυξημένα τα ping κ οι servers είναι ολίγον ψιλοαδειοι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...