Προς το περιεχόμενο

Battlefield 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Incursions

 

 

Τα παρακάτω είναι αποτέλεσμα ~2 ωρών παιχνιδιού.

 

Ας ξεκινήσω από τα βασικά. Standalone installer, κατεβαίνουν περίπου 19GB. Mια ματιά στα τεχνικά του πράγματος. 120Hz tickrate, πρέπει να ξαναρυθμίσει κάποιος από την αρχή sensitivity, Graphics settings, Buttons Layout και ό,τι άλλο είχε αλλάξει στο base game, ώστε να είναι άνετος.

 

Το menu μόλις ανοίξεις το παιχνίδι/mode είναι όπως το βασικό παιχνίδι, δεν υπάρχει κάποιος browser (αν και νομίζω θα μπει τώρα σύντομα), υπάρχει μόνο η επιλογή matchmaking, που ψάχνει για matches, όταν βρει ένα, πρέπει όλοι να αποδεχθούν ότι θέλουν να μετάσχουν , αν κάποιος δεν αποδεχθεί, το matchmaking σταματά, και πρέπει να το ξαναπατήσεις εσύ για να αρχίσει ξανά να ψάχνει. Μετά μπαίνουν όλοι σε ένα lobby, που διαλέγουν όλοι ένα από τα διαθέσιμα classes (που δεν είναι τα αυτούσια αυτά του παιχνιδιού-- π.χ ο pilot είναι squad leader και χρησιμοποιεί Lee Enfield Marksman ή Hellrigel (αν δεν κάνω λάθος) κλπ), και πρέπει να "κλειδώσει" την επιλογή του (πολλοί δεν το κάνουν και έτσι επιστρέφουν όλοι στο main menu-- κάτι που δεν μου άρεσε--). Και μετά μπαίνουν στο παιχνίδι αυτό καθ' αυτό. Μετά το πέρας, επιστρέφουν όλοι στο κύριο menu, αφήνοντας κάποιο in-game feedback αν το επιθυμεί κάποιος.

 

Η πίστα ονομάζεται "Giant Shadow Redux", δεν έχει καμία σχέση με την γνωστή πίστα, παρά μόνο το Ζέπελιν, ίσως και λίγο το terrain. Δεν είναι τόσο μικρή, όσο οι πίστες σε παιχνίδια όπως το R6 Siege, αλλά ούτε όπως αυτές του TDM/DOM. Η κύρια μάχη γίνεται γύρω από την Β Flag, από την πλευρά του ποταμιού (δεν ξέρω αν το περιγράφω καλά), η από πάνω πλευρά όσο έπαιξα σπάνια την χρησιμοποίησαν οι δύο ομάδες για υπερφαλαγγίση. Ο φωτισμός πρέπει να πω εδώ, δεν έχει καμία σχέση με αυτόν του βασικού παιχνιδιού (αν είσαι μέσα δεν βλέπεις τίποτα έξω από το παράθυρο). Δεν έχω καταλάβει πλήρως πως δουλεύει το scoring system, αλλά στην ουσία είναι ένα QC. Το balance μεταξύ των ομάδων ήταν καλό, και παρόλο που ήμασταν άγνωστοι μεταξύ αγνώστων, καταφέραμε να συνεννοηθούμε και να υπάρξει κάποιο team play (όσο γινόταν).

 

Η class που έπαιζα ήταν η "Proximity Recon", που είχε ως βασικά όπλα το Winchester 1896 ή MP18, Frommer Stop ή Bodeo, Tripwire HE (με 72 dmg), Decoy και Incendiary ή Light Anti-tank grenade. Μια φορά που πήρα την κλάση Squad Leader, είχε το Lee Enfield με το Mle, gadgets δεν θυμάμαι. 

 

Αρκετά εθιστικό θα έλεγα. Σε κρατάει σε εγρήγορση, να θες να παίξεις και άλλο ( :P ). Ελπίζω να είπα αρκετά ώστε να πάρετε μια ιδέα για το τι υπάρχει στην Alpha του incursions. Αν δεν σας κάλυψα, δείτε άλλους στο YοuTube :P .

 

Αν ξέχασα κάτι, θα το αναφέρω σε παρακάτω post μου. ή με edit το παρόν.

 

Στα αρνητικά, μάλλον συνάντησα τον πρώτο cheater εκεί μέσα. Δεν είχε spectate (saxos :ph34r:), αλλά σκότωνε ό,τι κινούταν -σαν να ήξερε που θα κινηθούμε- και δεν μπόρεσε κανείς μας να τον σκοτώσει, απεναντίας με τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας του. Μπορεί να του "έκατσε" to match, μπορεί και όχι.

 

ΕDIT: Έπαθα ολίγον saxos με το κατεβατό που έγραψα  :ph34r:

 

EDIT#2: Υπάρχουν αρκετά bugs/glitches στο παιχνίδι. π.χ αόρατος φράχτης είναι το τελευταίο που ανέφερα στο feedback.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να γίνω Rising Storm 2, στη θέση του Rising Storm 2...

 

Άσε μας ρε DICE...

 

Φτιάξε το ρημάδι να μπορούμε να παίξουμε σωστά και μετά κάνει 38 modes να μπορεί ο καθένας να βρει αυτό που του αρέσει, όχι με το ζόρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Incursions

 

[...]

 

Να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου με το incursions.

Κατέβασμα ~19 gigabyte. Μπαίνω, πρέπει να κάνω update το interface. Το κάνω. Ξαναφορτώνει μόνο του, μένει στο loading.

Alt+F4, ξανά άνοιγμα. Μένει στο loading.

Μετά έπρεπε να φύγω.

 

Αυτά. Σύντομα και περιεκτικά, όχι σαν κάτι άλλους.

:P :P :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[..]

1. Κατέβασμα ~19 gigabyte. Μπαίνω, πρέπει να κάνω update το interface. Το κάνω. Ξαναφορτώνει μόνο του, μένει στο loading.

Alt+F4, ξανά άνοιγμα. Μένει στο loading.

[...]

2. Αυτά. Σύντομα και περιεκτικά, όχι σαν κάτι άλλους.

 

1. To ίδιο ακριβώς μετά από το UI update.

2. Κοίτα ποιος μιλάει :P

 

​Βιάστηκα να μιλήσω για team balance. Μπήκαμε 4, 0, 0, 2, 1 level εναντίων 27, 27, 3, 0, 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάστε το colorblind σε Tritanopia. Ίσως σας βοηθήσει 

Του έδωσα μια ευκαιρία.

Δε.

Το ίδιο.

Η αντίθεση σου βγάζει τα μάτια στα κοντινά, αλλά μακρυά είναι το ίδιο.

 

Είχα accuracy 38% και με 3 μόλις παιχνίδια έπεσε στο 37% !!!

Βαράω στο γάμο του καραγκιόζη!

"Σκότωσα" κι έναν δικό μου... Του έσκαγαν οι σφαίρες δίπλα, θα θεώρησε ότι κάποιος εχθρός του ρίχνει, πάει να φύγει, και τον τρώνε.

 

Κλασικά, οι snipers πάντα την πληρώνουν, επειδή οι χαζονουμπάδες δεν ξέρουν να παίζουν!

 

ΤΟ ΓΑΜ__ΑΝ το παιχνίδι!!!!  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ναι..ελπίζω να γυρίσουν τα icons στην πρηγούμενη μορφή τους..

επίσης αρκετά missing hit reg, και κάτι..περίεργο, ρε σείς με support class..τα ammo pouches σας δίνουν (σιγά-σιγά) πίσω grenades? γιατί εμένα δεν...ούτε μια φορά δεν είδα να γεμίζει πάλι αφού χρησ. την χειρ.οβίδα μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Incursions

 

https://www.youtube.com/watch?v=Z2TmXadjF9U

 

Τα παρακάτω είναι αποτέλεσμα ~2 ωρών παιχνιδιού.

 

Στα βίντεο σου που βλέπω, παρατηρώ αρκετά spikes. Τα έχεις ingame η λόγω του record τα δείχνει έτσι;

Να σ αυτό πχ στο 0.28.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα βίντεο σου που βλέπω, παρατηρώ αρκετά spikes. Τα έχεις ingame η λόγω του record τα δείχνει έτσι;

Να σ αυτό πχ στο 0.28.

Λόγω Shadowplay, γράφω σε μηχανικό δίσκο. Spikes υπάρχουν σε όλους μας νομίζω, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όπως στο βίντεο.

 

Έπαιξα τώρα ένα match μετά το update, είναι λίγο χειρότερα από ότι πρίν, αλλά δεν με έκανε να μπερδέψω φίλους και εχθρούς. Ίσως να έτυχε βέβαια.

 

@Zaytsev

 

Εμένα όταν κάνω spot, μιλάει κανονικά ο παίκτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω Shadowplay, γράφω σε μηχανικό δίσκο. Spikes υπάρχουν σε όλους μας νομίζω, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όπως στο βίντεο.

 

Έπαιξα τώρα ένα match μετά το update, είναι λίγο χειρότερα από ότι πρίν, αλλά δεν με έκανε να μπερδέψω φίλους και εχθρούς. Ίσως να έτυχε βέβαια.

 

@Zaytsev

 

Εμένα όταν κάνω spot, μιλάει κανονικά ο παίκτης.

 

Σπάνια κάνω record. 2 φορές δοκίμασα, μια με camtasia studio και μια με bandicam και δεν μου έκανε τέτοια σκηνικά :P

Γιαυτό σε ρώτησα.

Btw έπαιξα κ εγώ τώρα το πρωί και παρατήρησα πως πέρναγα από δίπλα τους και δεν μου έριχναν καν ορισμένοι. Έκανα 12 kills μέσα σε 2 λεπτά επειδή απλά δεν με έβλεπαν. Εγώ αντιθέτως μια χαρά τους ξεχώριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι απλά αν μάθετε να τους ξεχωρίζετε από στολή δεν θα έχετε θέμα. Όταν παίζω sniper δεν κάνω άστοχες βολές σε δικούς μου (δεν βαράω μόνο στα 100 μέτρα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cpttony το αναφέρει και στο video που έβαλα, αλλά το λένε και παντού σε forums, reddit, κλπ. Πρέπει να κάνεις σποτ ακριβώς πάνω στον αντίπαλο για να πιάσει και δεν πιάνει πάντα. Για αυτό δε μιλάει.
Είναι απίστευτα σπαστικό.
Άλλη μια φορά καταστρέφουν την κλάση επειδή κλαίγονται οι νουμπάδες ότι τους τρώνε οι snipers.
Ας τη βγάλουν τελείως από το επόμενο patch να μην αγχωνόμαστε.
Για τον ίδιο λόγο στο 4 είχα γυρίσει κι έπαιζα support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cpttony το αναφέρει και στο video που έβαλα, αλλά το λένε και παντού σε forums, reddit, κλπ. Πρέπει να κάνεις σποτ ακριβώς πάνω στον αντίπαλο για να πιάσει και δεν πιάνει πάντα. Για αυτό δε μιλάει.

Είναι απίστευτα σπαστικό.

[...]

Αυτό το παρατήρησα στο Incursions. Αν δεν το κάνεις ακριβώς πάνω στον άλλον δεν "πιάνει", θα μου πεις εκεί έτσι πρέπει να δουλεύει (εικάζω) για να μην πατάς συνέχεια το Q και να γίνεται spot ο αντίπαλος. Επίσης, στο Incursions τα icons είναι όπως ήταν πριν τα patches στο base game.

 

Θα το ξαναδώ όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια φορά καταστρέφουν την κλάση επειδή κλαίγονται οι νουμπάδες ότι τους τρώνε οι snipers.

Ας τη βγάλουν τελείως από το επόμενο patch να μην αγχωνόμαστε.

Για τον ίδιο λόγο στο 4 είχα γυρίσει κι έπαιζα support.

Ευκαιρία εσείς οι σναϊπεράδες να γνωρίσετε και το υπόλοιπο παιχνίδι. :D :D :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...