Προς το περιεχόμενο

Battlefield 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας και από μενα. Πρίν λίγες μέρες αγόρασα το battlefield 1 και μέχρι στιγής μόνο καλές εντυπωσεις εχω από το παιχνίδι.

Το πρόβλημα μου ειναι ότι δεν μπορώ να πετύχω καλα fps σε οποιαδήποτε ρύθμιση και αν βάλω τα γραφικά μου.

Το σύστημα μου αποτελείται από τα εξής.

CPU: AMD Phenom II X4 OC στα 3,6

RAM: 8Gb.

GPU: GTX 1060 6Gb.

SSD: Samsung evo 850 250gb

 

Γνωρίζω πως η cpu είναι παλιά αλλά δεν περίμενα τόσο bottleneck. Μονίμως το load της ειναι στο 100% σε αντίθεση με την κάρτα η οποία δουλεύει στο χαλαρό.

 

Τα Fps πέφτουν κάτω από τα 30 συνεχώς ενώ το DirectX 12 δεν έχω καταλάβει να βοηθάει καθόλου. Απ'ότι διαβάζω τα κάνει χειρότερα τα πράγματα στις NVDIA κάρτες.

 

Υπάρχει καμία λυση για το πρόβλημα μου, είχα σκοπό να αναβαθμίσω αλλα το άφηνα για αργότερα.

 

Δοκιμασε να ανεβάσεις το resolution scale στο 125%, μπας και ελαφρυνεις την cpu. Ο δικός μου παλιο fx8320 δουλεύει πολυ καλύτερα έτσι. Κρατάει τα 60fps σταθερά. Αλλιως με 100% είχα βουτιές. Επίσης κάνε oc την cpu όσο πάει.. 4.2ghz ας πούμε. Ετσι και αλλιώς παει για αλλαγή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται οτι μεταφέρεται το φορτίο στην gpu. Θα εχει λιγότερο bottleneck. Αν και παλι full θα δουλεύει η cpu. Ειναι αρκετά παλιά.

Όχι ακριβώς...

 

Αυτό που κάνει είναι scaling. Κάνει render στη μνήμη της κάρτας το κάθε καρέ σε υψηλότερη (>100) ή χαμηλότερη (<100) ανάλυση και μετά το προβάλει στη native.

Όταν πχ παίζεις 1080p και βάζεις το rs στο 150%, στην πράξη ζορίζεις την κάρτα σα να έχεις 1440p οθόνη, με πλεονέκτημα πιό καθαρά γραφικά.

Συνήθως κάνουμε το ανάποδο, δηλαδή αν η κάρτα μας δε μπορεί να αντεπεξέλθει στη native ανάλυση, το βάζουμε 75% με (πχ) High settings, αντί για 100% και Medium.

 

Δεν έχει σχέση με τη CPU. Το αποτέλεσμα που βλέπεις στη CPU σου, έχει να κάνει με άλλα θέματα και θέλει περισσότερο ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εγινε ακριβώς σε εμένα οταν πηγα απο 100% σε 125% rs, είναι οτι σταθεροποιήθηκαν τα fps ενω πριν ειχα βουτιές, η gpu απο 65-70% load πηγε 90-95% και η cpu σταθερή οπως πριν 70-80%.

Δεν είμαι προφέσορας σαν τον zaytsev, μπετατζής είμαι, απλά ειδα αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα γύρο που έπαιξα μετά το update, ήταν όλα καλά.

Βέβαια, μπήκα σχετικά νωρίς, οπότε δε μπορώ να κρίνω, γιατί και πριν, νωρίς δεν είχα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ετυχε ο server σε εμενα.Ο πρωτος που μπηκα ηταν ολα μια χαρα και ετρεχε τελεια.Ο δευτερος ηταν δραμα και ειχαν οι περισσοτεροι παικτες lag.Επαιξα ενα τελευταιο σε αλλο server και παλι καλα ετρεχε.Θα δουμε και αυριο πως θα παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα και το μεσημέρι (που μπήκα trials, καταλάθος) και πριν λίγο, πάει υποδειγματικά, σε DX11

 

Πρώτη φορά πέτυχα server με Ping<70ms, με Forthnet αυτό, interleaved.

 

Έχουν ξεσκίσει πάντως τα medicoόπλα, τα επαναληπτικά.

 

Το γύρισα sniper από ένα σημείο και μετά, να γελάσω λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να ανεβάσεις το resolution scale στο 125%, μπας και ελαφρυνεις την cpu. Ο δικός μου παλιο fx8320 δουλεύει πολυ καλύτερα έτσι. Κρατάει τα 60fps σταθερά. Αλλιως με 100% είχα βουτιές. Επίσης κάνε oc την cpu όσο πάει.. 4.2ghz ας πούμε. Ετσι και αλλιώς παει για αλλαγή.

Απ΄όσο θυμάμαι το δικό μου ειναι στο 50%, αλλά δεν ειμαι και σίγουρος μιας και δεν είμαι κοντά στο pc για να το τσεκάρω. Θα το δώ αύριο και θα σου πω αν έχω καμία βελτίωση. 

Τον αγαπώ πολύ τον phenom για να τον θάψω, 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω...ωραίοι οι νέοι χάρτες (οτιδήποτε μετά τους vanilla, όχι μόνο του Τσάρου).

 

Ακόμα είμαι πάνω από το ψυχολογικό όριο των 25€ (δικό μου κόλλημα).

 

Ευχαριστώ τον overpower/SabotazNi που με κουβάλησε και ανέχτηκε χτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...