Προς το περιεχόμενο

Battlefield 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή τους νέους Crimson/ReLive, μπήκα να δω πως συμπεριφέρεται το παιγνίδι και η κάρτα χωρίς oc (μια 290).

 

Βρήκα έναν μισογεμάτο server, hardcoreοειδή, και μπορώ να πω πως γενικά ευχαριστήθηκα παιγνίδι.

 

Μετά από καιρό έπεσα σε squad που λειτουργούσε ως τέτοια...με βάλανε και leader τρομάρα μου...ακολουθούσαν τις εντολές (στο εφικτό), υποστήριζαν, με σήκωναν, τους τάιζα, σποτάρανε, λειτουργούσαν σαν ομάδα κι όχι σαν μη πω..ακόμα κι όταν γέμισε ο server, πήγαινε στρωτά η όλη ιστορία.

 

Στα τεχνικά, δεν ξέρω, μικτές εντυπώσεις.

 

Αν και με χαμηλότερα fps, ήταν αρκετά/πολύ smooth σε dx11, με το FreeSync ξεκάθαρα να κάνει εξαιρετική δουλειά, αφού γενικά ήμουν εντός των ορίων του, δεν έπεφτα σχεδόν ποτέ κάτω από 52-53fps.

 

Αλλά...αλλά...για κάποιο ανεξήγητο λόγο, κάθε κάποιο χρονικό διάστημα, δεν κατάλαβα κάποια περιοδικότητα, βουτούσαν τα fps κάτω από 25, χωρίς λόγο...έτυχε σε ανοικτό χώρο με καπνούς-χαμό κλπ, αλλά έτυχε και σε στοά που ήμουν μόνος μου.

 

Ο επεξεργαστής δεν πέρασε ποτέ τους 62ο, η κάρτα ποτέ τους 79ο, οπότε θέμα throttling δεν υπάρχει.

 

Αυτή τη συμπεριφορά την έχω διαπιστώσει και με άλλους οδηγούς, ακόμα και στα full ρολόγια της κάρτας (1120/1300, ενώ τώρα 975/1250).

 

Από ping, σταθερά 78-80, ούτε καλά ούτε άσχημα, αλλά δεν είχα "εκπλήξεις".

 

Από πίσω ένας browser υπήρχε ανοικτός, τίποτε άλλο.

 

Να πω πως έχω ορίσει μέσα από ProcessLasso/ParkControl να "τερματίζει" ο επεξεργαστής όταν τρέχει το συγκεκριμένο, πως είναι στο GameMode των 10ριων.

 

Το παιγνίδι σε SSD είναι, αυτόν του λειτουργικού.

 

Από AV, Defender.

 

Έχουμε κάποια ιδέα για αυτή τη συμπεριφορά? Κατά πού να κοιτάξω?

 

FX8320 4.5GHz, 16 GB RAM 1600

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ξεκίνησε να μου τα κάνει η μητρική αυτά (Sabertooth R2), θα απογοητευθώ πολύ.

 

Θα κοιτάξω να δω την επόμενη φορά τί μέγιστα πιάνουν, ελπίζω πως το HWMonitor τα μετράει.

 

Συχνότητα CPU δεν έχω εκείνη τη στιγμή δυνατότητα να βλέπω, θα το ψάξω λίγο κι αυτό.

 

Μήπως υπάρχει θέμα throttling από τα VRM της μητρικής; Η συχνότητα του επεξεργαστή είναι σταθερή όταν στο κάνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τηλέφωνο στο support και πες να γυρίσουν τη σύνδεση σε fastpath και παράλληλα ζήτησέ τους να θυσιάσουν όσο download γίνεται στον βωμό του ακόμα χαμηλότερου ping(~58 ping σε adsl σύνδεση).

Τους πήρα και το έχουν γυρίσει. Με το fastpath είναι αυτά τα ping. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους πήρα και το έχουν γυρίσει. Με το fastpath είναι αυτά τα ping. :(

 

Εγώ με vodafone 24ρα (πιάνω 21) έχω 75-80 ping χωρίς fastpath.. Σίγουρα στο γύρισαν; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξεκίνησε να μου τα κάνει η μητρική αυτά (Sabertooth R2), θα απογοητευθώ πολύ.

 

Θα κοιτάξω να δω την επόμενη φορά τί μέγιστα πιάνουν, ελπίζω πως το HWMonitor τα μετράει.

 

Συχνότητα CPU δεν έχω εκείνη τη στιγμή δυνατότητα να βλέπω, θα το ψάξω λίγο κι αυτό.

 

Το βρίσκω πολύ πολύ δύσκολο να την ακούνε τα vrm της r2 με έναν fx στα 4,5 όση ζέστη κι αν κάνει στο δωμάτιο.

 

Σε αυτό το link θα βρεις όλα τα console commnads, το PerfOverlay.DrawCpuGraph πρέπει να είναι αυτό

που χρειάζεσαι για να βλέπεις τη συχνότητα όσο παίζεις.

https://diaryofdennis.com/2016/08/31/here-are-all-battlefield-1-console-commands/

 

Πάντως κάποια fps drops σε 64άρια conquest και operations, είναι αναμενόμενα για αυτό το cpu.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξεκίνησε να μου τα κάνει η μητρική αυτά (Sabertooth R2), θα απογοητευθώ πολύ.

 

Θα κοιτάξω να δω την επόμενη φορά τί μέγιστα πιάνουν, ελπίζω πως το HWMonitor τα μετράει.

 

Συχνότητα CPU δεν έχω εκείνη τη στιγμή δυνατότητα να βλέπω, θα το ψάξω λίγο κι αυτό.

 

 

Το βρίσκω πολύ πολύ δύσκολο να την ακούνε τα vrm της r2 με έναν fx στα 4,5 όση ζέστη κι αν κάνει στο δωμάτιο.

 

Σε αυτό το link θα βρεις όλα τα console commnads, το PerfOverlay.DrawCpuGraph πρέπει να είναι αυτό

που χρειάζεσαι για να βλέπεις τη συχνότητα όσο παίζεις.

https://diaryofdennis.com/2016/08/31/here-are-all-battlefield-1-console-commands/

 

Πάντως κάποια fps drops σε 64άρια conquest και operations, είναι αναμενόμενα για αυτό το cpu.

 

Tόσο από HWMonitor ,όσο και από το Corsair Link, η "μητρική" (τα VRMs πρέπει να είναι, δεν ταιριάζει κάτι άλλο) δεν πέρασε ποτέ τους 55ο, σήμερα, μετά από μια ώρα, μόλις βγήκα.

 

Ο επεξεργαστής μέχρι 62, η GPU μέχρι 79.

 

Πέρασα σήμερα την τελευταία Insider Slow στα 10ρια, έκλεισα και το GameMode (σε περίπτωση που κάνει τα δικά του), και μπορώ να πω πως είχε αισθητά καλύτερη συμπεριφορά.

 

Σε γεμάτο 64ρη server, δυο συνεχόμενους γύρους, από 25+ λεπτά ο καθένας, το έκανε μόνο μία φορά προς το τέλος-τέλος του 2ου γύρου.

 

Χτες ήταν κάθε 3-5'. Αυτό που με παραξένεψε ήταν πως το έκανε και σε εντελώς ξέμπαρκες στιγμές, όπως έγραψα...μόνος κυριολεκτικά μέσα σε στοά.

 

Τί να το επηρέασε εκείνη τη στιγμή?

 

Όποτε βρω την ευκαιρία, θα τρέξω και την κονσόλα να δω τί θα μου βγάζει εκείνες τις στιγμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά έχω παρατηρήσει μεγάλα fps drops στο χάρτη The St. Quentin Scar. Σε όλους τους άλλους πάει καλά με τα γραφικά στο Auto (high). Περίεργο το να συμβαίνει μόνο σε αυτό το χάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τόσα χρόνια που παίζω BF έχω δει διάφορα είδη παικτών.

Προχτές πέτυχα στο Argonne Forest κάτι που δεν το έχω ξαναδεί.

Αυτόν τον κύριο εδώ:-SF_-_URIEN_-_ -_ 

Δεν έχω να πω κάτι, τα στατιστικά του στα όπλα μιλάνε μόνα τους!

Αν δεν είναι αυτός ο ορισμός του one trick pony, δεν ξέρω ποιος είναι.

 

EDIT: Aaaaaargh. Το site με τη συνήθειά του να μετατρέπει σύμβολα σε emoticons δε με αφήνει να linkάρω σωστά τα σταστιστικά. Το link είναι αυτό, κάντε το paste και σβήστε τα αστέρια:

https://battlefieldtracker.com/bf1/profile/pc/-SF_-_Urien_-*_*-_/weapons

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγαμε για συνδέσεις προχθές και το Fb σήμερα μου θύμισε, όταν είχα μετακομίσει εξωτερικό και 2 μέρες μετά που μπήκα στο σπίτι, ήρθε η γραμμή (ναι, ΔΥΟ...)

 

post-417238-0-90457900-1501369950_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έλεγα να ανεβάσω και άλλο, αλλά έμεινα στα λόγια.

 

Σε άλλα νέα,

 

 

BF: BC3 ή BF5 ?

 

Ελπίζω να μην είναι πάλι μια κόπια του Battlefront 2.

 

Τράβα στο 2:16 απ το βίντεο σου και δες ένα σκάλωμα που τρώει, είναι απ το edit η στο έκανε στο game;

Γιατί μερικές φορές τρώει ΙΔΙΟ σκάλωμα σε μένα για κανα 20ρι sec και είναι full unplayable :P 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...