Προς το περιεχόμενο

Battlefield 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα η εντονη δεξιοστροφη περιστροφη της σφαίρας στα πρωτα μετρα δημιουργει  μια ελικώδη περιστροφική κινιση ως προ τον νοητο αξονα της κανης.Πρωτα ανεβαινει και στη συνεχεια κατεβαινει.παρολα αυτα στο συνολο η μεταβολη της πορείας της ειναι τετοια που δεν αλλοιώνει την συνολικη πορεια της σφαιρας.Ωστοσο σαφως ακομα και στο ευθειών κοματι της βολής υπαρχει απόκλιση.

 

Η μπαλα αλλαζει πορεια γιατι επιλεγείς να ασκήσεις τη δύναμη σε σημειο εκτός του νοητου κεντρου τής.ΕΠΙΣΕΙΣ Η ΜΠΑΛΑ ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΌΓΓΥΛΗ .

Επεξ/σία από spyros007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, όποιος ήταν στο στρατό ελεύθερος σκοπευτής, να σηκώσει το χέρι....

 

 

Επειδή δε βλέπω χέρια, απαντάω...

Εδώ είναι επίσημα στοιχεία, που έβαλα και παρόμοια πριν, αλλα δε νομίζω να διάβασε κανείς το κείμενο:

http://www.hornady.com/assets/files/ballistics/2016-Metric-Ballistics.pdf

 

Όπως σωστά ειπώθηκε, η τροχιά της σφαίρας είναι ελικοειδής και φαινομενικά ανεβαίνει μετά την έξοδο, ενώ αρχίζει και πέφτει μετά.

Η "ανοδος" αυτή, εξαρτάται από την κάνη αλλά και τον τύπο βλήματος. Τα μεγάλα και βαριά βλήματα, δεν ανεβαίνουν αρκετά, ίσως και καθόλου (πχ .338 Lapua Magnum που είναι η πιό διαδεδομένη σε sniper rifles).

 

Πέραν αυτού, υπάρχουν δεκάδες παράγοντες που καθορίζουν την τροχιά της σφαίρας, μέχρι και η κίνηση της Γης, αν μιλάμε για μακρυνές βολές με τα σύγχρονα όπλα.

 

Μην το τραβάμε πολύ όμως, όσο ενδιαφέρον κι αν είναι, δεν είναι Battlefield :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, όποιος ήταν στο στρατό ελεύθερος σκοπευτής, να σηκώσει το χέρι....

 

 

Επειδή δε βλέπω χέρια, απαντάω...

Εδώ είναι επίσημα στοιχεία, που έβαλα και παρόμοια πριν, αλλα δε νομίζω να διάβασε κανείς το κείμενο:

http://www.hornady.com/assets/files/ballistics/2016-Metric-Ballistics.pdf

 

Όπως σωστά ειπώθηκε, η τροχιά της σφαίρας είναι ελικοειδής και φαινομενικά ανεβαίνει μετά την έξοδο, ενώ αρχίζει και πέφτει μετά.

Η "ανοδος" αυτή, εξαρτάται από την κάνη αλλά και τον τύπο βλήματος. Τα μεγάλα και βαριά βλήματα, δεν ανεβαίνουν αρκετά, ίσως και καθόλου (πχ .338 Lapua Magnum που είναι η πιό διαδεδομένη σε sniper rifles).

 

Πέραν αυτού, υπάρχουν δεκάδες παράγοντες που καθορίζουν την τροχιά της σφαίρας, μέχρι και η κίνηση της Γης, αν μιλάμε για μακρυνές βολές με τα σύγχρονα όπλα.

 

Μην το τραβάμε πολύ όμως, όσο ενδιαφέρον κι αν είναι, δεν είναι Battlefield :)

Δεν ανεβάινει πάνω απο την κάνη, απλά το σκόπευτρο δεν είναι παράλληλο με την κάνη, αλλά οι δύο νοητοί άξονες τέμνονται σε μεγάλη απόσταση. Σημαδεύεις πιο κάτω απο εκεί που βλέπει η κάνη.

 

Αυτό φυσικά για να αντισταθμίσει την πτώση της βολίδας σε απόσταση. Πχ στα πρώτα 20 μέτρα αν σημαδεύεις θα χτυπήσει λίγο πιο πάνω απο εκεί που σημάδευες, στα 150 μέτρα ακριβώς εκεί που σημάδευες και στα 300 λίγο πιο κάτω.

 

Έτσι το κάναμε εμείς φυσικά. Η σφάιρα όταν βγαίνει απο την κάνη ακολουθεί την ευθεία της, απλά εσύ σημαδεύεις λίγο πιο κάτω.

 

Αν και στο pdf βλέπω ότι οι πολύ μικρές σφαίρες κερδίζουν κανα cm στα 50m, οι περισσότερες όχι όμως. Οι σφαίρα τουφεκίου πάντως έτσι πήγαινε, όπως μας είχανε δείξει τουλάχιστον.

Θα ρωτήσω φυσικά και έναν εν ενεργία σκοπευτή, μιας που έχω να ρίξω 2-3 χρόνια προσωπικά.

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς αντιπαράθεση, θυμάσαι λάθος.

 

Το (Γ) στο σκίτσο σου, είναι ακριβώς αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα. Είναι αρκετά απλή φυσική (ξαναδιάβασε το παράδειγμα με τα φάλτσα στο ποδόσφαιρο ή και στο baseball). Δεν αλλάζει πορεία η μπάλα επειδή φυσάει εκείνη την ώρα.

 

Θυμήσου από το στρατό το δραστικό κ το ωφέλιμο βεληνεκές.

 

Είμαι από κινητό, περισσότερη θεωρία κατά τα ξημερώματα, αν δεν έχει απαντήσει άλλος.

Το δραστικό βεληνεκές είναι η μέγιστη απόσταση που η σφαίρα σκοτώνει ενώ το ωφέλιμο, η μέγιστη απόσταση που φτάνει γενικά η σφαίρα τραυματίζοντας απλά λόγω υπερβολικής απώλειας ενέργειας. Ελπίζω να μην θυμάμαι κι εδώ λάθος...:)

 

(έχει δίκιο ο Zaytsev, παραβγήκαμε off topic. Sorry)

(...)Θα ρωτήσω φυσικά και έναν εν ενεργία σκοπευτή, μιας που έχω να ρίξω 2-3 χρόνια προσωπικά.

Κάν' το!!! Θα είναι ιδανική φάση :-)

 

Κατά τ' άλλα αυτά ξέρω κι εγώ, συμφωνώ 100% μαζί σου(τα 'χω σκιτσάρει κιόλας στην προηγούμενη σελίδα :P)απλά κρατάω πισινή επειδή είναι η πρώτη φορά που ξαν' αναφέρομαι σ' αυτά μετά απο τόσα χρόνια οπότε φοβάμαι μη θυμάμαι λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως νοητός αξονα λαμβάνεται η κανη του οπλου .Το τι γινεται με το σκοπευτρο ειναι αλλη ιστορια.Καλα  τα λεει ο  zaytsev

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η διαφοροποίηση στη ρύθμιση του σκόπευτρου ανάλογα της απόστασης αποσκοπεί στο να αντισταθμίσει τον άξονα της κάνης με αυτόν του βλέματος του σκοπευτή... anyway

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ξαναείδα πιο προσεκτικά τον πίνακα στο πρώτο όλα μηδενίζουν στα 100m ανεξαρτήτου βλήματος, και στο δεύτερο είναι 4 στα 100m και πάλι ανεξαρτητου βλήματος.

 

Αυτό ένα πράγμα λέει,ότι έχουνε κεντράρει το σκόπευτρο να είναι ακριβώς στην συνήθη απόσταση,τα 100m, και όπως είπα νωρίτερα, για μικρότερες αποστάσεις σημαδεύεις χαμηλότερα άρα η σφαίρα αν είναι ελαφρυά και δεν έχει προλάβει να πέσει, φαντάζει υψηλότερα απο εκεί που σημάδευες.

 

Το να μηδενιζουν όλα τυχαία στα 100 m δεν παίζει. Ξεπερνάω την φυσική του πράγματος ότι θεωρητικά ακουλουθεί την πορεία της συμμετρικής εκτόνωσης αερίων στην κάνη.

 

Φυσικά θα ρωτήσω, αλλά λέω τι παρατήρησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το συνεχίζεις κι εσύ :P , η μπάλα παίρνει"φαλτσα" επειδή όπως σωστά γράφτηκε η δύναμη ασκείται εκτός κέντρου /άξονα περιστροφής.

 

Αυτό δημιουργεί περιστροφή γύρω από κάποιον χ άξονα, με αποτέλεσμα (μπακάλικα) στη μια μεριά της ο αέρας να έχει μεγαλύτερη σχετική ταχύτητα και στην απέναντι μικρότερη.

 

Αλλάζει συνεπώς η πίεση που ασκεί ο αέρας στη μπάλα, και για αυτό αλλάζει πορεία στον αέρα (ίδιο πράγμα στο baseball, αλλά αυτή είναι και η αρχή με την οποία πετάνε τα αεροπλάνα...απλά εκεί εφαρμόζεται με διαφορετικό τρόπο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic:

 

 

rifle-ballistics-bullet-drop_369994.jpg

 

http://www.returnofkings.com/106923/weapon-ballistics-how-to-make-a-shot-at-long-range

https://en.wikipedia.org/wiki/Rifleman%27s_rule

 

@Zaytsev στο πρώτο βίντεο, δείχνει η σφαίρα να βγαίνει από την κάνη και να σηκώνεται, αλλά αυτή λέει ότι "the gun must be pointed upwards so the path of the bullet meets the crosshairs at given distance...".

 

Όπως λέει και στο βίντεο, από την στιγμή που θα βγει από την κάνη η σφαίρα, ασκείται πάνω της η βαρύτητα, άρα πως ανεβαίνει (αν το όπλο είναι παράλληλα με το έδαφος/θάλασσα)? Η Φυσική που ξέρω δεν μου το εξηγεί.

 

Τώρα, ίσως το tricky της υπόθεσης, και ίσως αυτό έχει δημιουργήσει την διχογνωμία είναι πως προσαρμόζεις/ρυθμίζεις τα crosshairs.

 

 

Φιλικά!

 

In other news,

 

https://twitter.com/BFBulletin/status/872110557901541376/photo/1

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς που έλεγα, το ξέρω.

 

Πάλι καλά, τρόμαξα ότι πρέπει να μάθω φυσική από την αρχή :P Τέλος το offtopic από μένα, απολαύστε το παιχνίδι σας ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic:

 

 

rifle-ballistics-bullet-drop_369994.jpg

 

http://www.returnofkings.com/106923/weapon-ballistics-how-to-make-a-shot-at-long-range

https://en.wikipedia.org/wiki/Rifleman%27s_rule

 

@Zaytsev στο πρώτο βίντεο, δείχνει η σφαίρα να βγαίνει από την κάνη και να σηκώνεται, αλλά αυτή λέει ότι "the gun must be pointed upwards so the path of the bullet meets the crosshairs at given distance...".

 

Όπως λέει και στο βίντεο, από την στιγμή που θα βγει από την κάνη η σφαίρα, ασκείται πάνω της η βαρύτητα, άρα πως ανεβαίνει (αν το όπλο είναι παράλληλα με το έδαφος/θάλασσα)? Η Φυσική που ξέρω δεν μου το εξηγεί.

 

Τώρα, ίσως το tricky της υπόθεσης, και ίσως αυτό έχει δημιουργήσει την διχογνωμία είναι πως προσαρμόζεις/ρυθμίζεις τα crosshairs.

 

 

Φιλικά!

 

In other news,

 

https://twitter.com/BFBulletin/status/872110557901541376/photo/1

 

Εννοείται φιλικά, συζήτηση κάνουμε (σε νήμα παιγνιδιού, φαντάσου!) σε αντίθεση με τα ξεφτιλίκια σε άλλες "γειτονιές" του forum.

 

Με επιχειρήματα, πάντα. Κι όσο ψάχνουμε, βρίσκουμε (αυτό είναι το "καλό" με το ιντερνέτ...δεν ξέρεις τί να πιστέψεις).

 

 

Εδώ, στο "long range factors", εδώ σαν γενική θεωρία. Επίσης, το αντίστοιχο παράδειγμα με μπάλες (δεν είναι ακριβής αντιστοιχία, αλλά δίνει νομίζω μια γενική αρχή) και η βασική αρχή μιας από τις συνιστώσες (από τις πολλές που επηρεάζουν την τροχιά/πορεία της "σφαίρας"/του βλήματος).

 

 

Πραγματικά, χρειάζεται φυσικός να μας το λύσει.

 

 

Νυχτερινές πίστες? FLIr/Νight goggles θα έχει? Όχι? Άπατο θα πάει... :ph34r:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...