Προς το περιεχόμενο

Battlefield 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχουν καμία σχέση ο ρυθμός ανανέωσης (refresh rate) της οθόνης σου με το tickrate των servers.Είναι δυο διαφορετικά πράγματα και ας μετρώνται και τα δυο σε HZ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν καμία σχέση ο ρυθμός ανανέωσης (refresh rate) της οθόνης σου με το tickrate των servers.Είναι δυο διαφορετικά πράγματα και ας μετρώνται και τα δυο σε HZ.

 

δηλαδή παιζω 120-144?κι ας λεει ο server 60?δεν είναι οι server όπως στο bf4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, όπως ειπώθηκε τα Hz του monitor και τα Hz του server δεν είναι το ίδιο πράγμα. Τα Hz του server είναι <<απόδοση>> ενώ τα Hz της οθόνης είναι ο <<ρυθμός ανανέωσης του monitor>>.

 

Ας δούμε τι είναι το tick rate: To tick rate είναι η συχνότητα (γι' αυτό και το Hz ως μονάδα μέτρησης) με την οποία ο server ενημερώνει την κατάσταση του παιχνιδιού. Όταν το tick rate ενός server είναι 60 σημαίνει ότι είναι ικανός να στείλει πακέτα (packets) πληροφορίας στους clients το πολύ 60 φορές το δευτερόλεπτο. Αυτά τα πακέτα περιέχουν ενημερώσεις για τη κατάσταση του παιχνιδιού όπως θέσεις αντικειμένων και παικτών. Η διάρκεια ενός tick είναι απλώς η διάρκεια αυτού σε ms, π.χ 60 tick θα είναι 16.6ms, τα 20 tick θα είναι 50ms κοκ. 

 

Αν κάποιος κάνει join έναν server με "x" Hz, το σύστημα του πρέπει να είναι ικανό να κάνει render σταθερά τον ίδιο αριθμό hz αλλά σε fps για να επωφεληθεί από το υψηλό tick rate.

 

Δηλαδή:

60Hz server: Το PC πρέπει να είναι ικανό να κάνει render σταθερά 60 (ανεξαρτήτως Vsync) ή περισσότερα fps.

120Ηz server: Το PC πρέπει να είναι ικανό να κάνει render σταθερά 120 (ανεξαρτήτως VSync) ή περισσότερα fps.

 

Όπως και όταν βάζει κάποιος Vsync το PC τρέχει πιο normal απ' ότι όταν δεν είναι ενεργοποιημένο έτσι και με το δίκτυο.

 

Για κάθε frame που γίνεται render, ένα πακέτο πληροφορίας δημιουργείται.

 

 Αν κάποιος είναι σε 30Hz server και κάνει render 60+ fps, τότε το σύστημά του δημιουργεί πακέτα για 60 από αυτά τα frames αλλά ο server θα δεχτεί μόνο 30 frames πληροφορίας.

 

Αν κάποιος είναι σε 120Hz server και κάνει render 120 fps, τότε το σύστημά του είναι σε πλήρη συγχρονισμό, και ο server θα δεχτεί κάθε πακέτο που θα του σταλεί, με άλλα λόγια ό,τι βλέπεις βλέπει/καταγράφει ο server.

 

Αν κάποιος είναι σε 120Hz server και κάνει render 60 fps, τότε ο server θα κατεβάσει το tick rate, και δεν θα επωφεληθεί από το υψηλότερο tick rate σε σχέση με άλλους παίκτες, στο BF θα πετάξει ένα εικονίδιο απ' όσο θυμάμαι.

 

Σύνοψη, αν το σύστημα δεν μπορεί να κάνει render τόσα fps όσα τα Hz του server, ώστε να επωφεληθεί απο την υψηλή απόδοση του server, καλύτερα να μπεί σε server που είναι τόσο κοντά στα Hz όσα τα frames που μπορούν να γίνουν render.

 

Υψηλό tick rate = καλύτερο hit detection και λιγότερα προβλήματα στο netcode.

Χαμηλό tick rate = CoD :P

 

 

Το BF4, BF1 οι servers είναι στα 60Hz, νομίζω στο 4 υπάρχουν (ελάχιστοι) και με 120, 144, πέραν του ότι είναι κόστος να έχει τέτοιους server η DICE, σε εμάς νομίζω επιβαρύνει τον CPU, ο οποίος είναι ήδη επιβαρυμένος από τους υπολογισμούς με registrations, bullet drop).

 

Kαι αν δεν καταλάβατε από 'μένα (προφανώς δεν) δείτε ένα βίντεο:

 

 

 

Το παραπάνω γράφτηκε γιατί κατάλαβα λάθος την στιχομυθία των παραπάνω παιδιών :P, αλλά ας υπάρχει αφού έκανα τον κόπο να το γράψω. Συγγνώμη και για το μεγάλο κείμενο!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δώστε μια βοήθεια.

 

Θέλω να ξεκλειδώσω το Ribeyrolles 1998 και μου λέει να κάνω 50 kills με το Automatico M1918 

 

Έπαιξα αρκετά παιχνίδια, πήρα σίγουρα 20 kills (το λιγότερο) και το Progress δεν έχει μετρήσει καθόλου...

 

Τι γίνεται; Το έψαξα στο Internet και απλά βλέπω διάφορα Forum που λένε ότι έχουν παρόμοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δώστε μια βοήθεια.

 

Θέλω να ξεκλειδώσω το Ribeyrolles 1998 και μου λέει να κάνω 50 kills με το Automatico M1918 

 

Έπαιξα αρκετά παιχνίδια, πήρα σίγουρα 20 kills (το λιγότερο) και το Progress δεν έχει μετρήσει καθόλου...

 

Τι γίνεται; Το έψαξα στο Internet και απλά βλέπω διάφορα Forum που λένε ότι έχουν παρόμοια θέματα.

 

Premium ή το "They Shall Not Pass" DLC έχεις;

Aν ναι, δε μπορείς να κάνεις τίποτα, περιμένεις να το φτιάξουν.

Αν όχι, δε μπορείς να κάνεις τίποτα, εκτός από να το αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω είναι η αλήθεια.

 

Αλλά όπου και αν έψαξα, σε Wiki, Youtube guides κτλ. δεν αναφέρθηκε πουθενά ότι πρέπει να έχω το DLC για να το ξεκλειδώσω.

 

Όπως και το παιχνίδι μέσα δεν αναφέρεται πουθενά τίποτα για DLC. Ακόμα και όταν πατάω λέει "Complete assignment to unlock"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^I know και είναι μεγάλο fail τους γιατί πολύ απλά θα μπορούσαν στην οθόνη των requirements να γράφουν το DLC το οποίο χρειάζεσαι για να το ξεκλειδώσεις.

 

In other news δείτε το πιο επικό cavalry clip (μου, άλλων μπορεί να είναι επικότερα).

 

https://youtu.be/B1DzvTb1ud0

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δώστε μια βοήθεια.

 

Θέλω να ξεκλειδώσω το Ribeyrolles 1998 και μου λέει να κάνω 50 kills με το Automatico M1918 

 

Έπαιξα αρκετά παιχνίδια, πήρα σίγουρα 20 kills (το λιγότερο) και το Progress δεν έχει μετρήσει καθόλου...

 

Τι γίνεται; Το έψαξα στο Internet και απλά βλέπω διάφορα Forum που λένε ότι έχουν παρόμοια θέματα.

Δεν ξέρω αν φταίει το DLC, αλλά όταν εγώ προσπαθούσα να ξεκλειδώσω το Lebel, ενώ έχω premium, δεν ξεκλείδωνε με τίποτα.

Έιχε bug και δεν ξέρω αν φτιάχτηκε...

Κάνεις ότι είναι να κάνεις, ΧΩΡΙΣ να ελέγξεις στατιστικά στο κεντρικό μενού. Για κάποιο λόγο τα μηδενίζει.

Όταν συμπληρώσεις ότι χρειάζεται, το αγοράζεις μέσα από το παιχνίδι.

Ξέρω ότι είναι ηλιθιότητα, ειδικά αν δεν προλάβεις να τα κάνεις όλα σερί, χωρίς διάλειμμα, αλλά εμένα έτσι έπαιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το θέμα είναι χρειάζεται το DLC για Unlock ή όχι;

 

Μου κάνει εντύπωση το ότι δεν αναφέρεται πουθενά ότι πρέπει να είσαι κάτοχος του DLC για να ξεκλειδώσεις το νέο περιεχόμενο και επίσης τα νέα τανκ τα βλέπω και χρησιμοποιώ κανονικά στο παιχνίδι.

 

Εμένα πιο πολύ μου κάνει για Bug, όπως και να έχει σύντομα θα πάρω και το Premium άρα θα δω τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πιο πολύ μου κάνει για Bug, όπως και να έχει σύντομα θα πάρω και το Premium άρα θα δω τότε.

Κάνε αυτό που σου είπα και θα δεις αν είναι bug :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^I know και είναι μεγάλο fail τους γιατί πολύ απλά θα μπορούσαν στην οθόνη των requirements να γράφουν το DLC το οποίο χρειάζεσαι για να το ξεκλειδώσεις.

 

In other news δείτε το πιο επικό cavalry clip (μου, άλλων μπορεί να είναι επικότερα).

 

https://youtu.be/B1DzvTb1ud0

Καλα λεμε,. Μια ομαδα μονος σου!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...