Προς το περιεχόμενο

Battlefield 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια. Σαν πρωταρης γενικα στα  first-person shooter games ξερει κανεις που θα βρω ελληνικες οδηγιες για τον τροπο παιχνιδιου τα σεναρια κλπ.. καθως παιζω στα χαμενα ασχετως αν κανω και αρκετα kills....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πιο sniper είναι one shot kill τελικά? Πήρα το gewehr 95 και πάλι θέλουν πάνω από μία σφαίρα για να πεθάνουν ;(

Πρεπει να δεις οταν επιλεγεις το οπλο στα ποσα μετρα ειναι 100 το damage. Οταν ειναι κοντα ειναι στο 75 το damage ενω οταν φτασει πχ η σφαιρα στα 50μ εως τα 100μ το damage ειναι 100. One shot kill μονο με headshot αλλιως απο τη μεση και πανω στο σωμα (οχι χερια) απο τα 50 εως τα 100μ, μετα τα 100μ παει 75 το damage οποτε μονο headshot.

 

Δυο τροποι να υπολογισεις αποσταση:

1. Εμπειρια

2. Αν σημαδευεις κοντα σε σημαια λεει αποσταση απο τη σημαια ακριβως κατω απο το Α Β C κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα αποφασισα να ασχοληθω λιγο με το campaign, και ενω ειχα ομαλοτατο framerate με vsync on στα 60, στο intro εκει που ξεκινας να παιζεις πρωτη φορα σε καποια φαση προς το τελος οταν γινετε χαμος και θολωνει λιγο η εικονα τα framerate κανουν μια αποτομη βουτια στα 45-50, παιζω με ολα στα ultra σε 1080p, υπαρχει καποια ρυθμηση που πρεπει να κανω?

  Στο multiplayer δεν εχω τετοια θεματα.

 

Αυτες ειναι οι ρυθμησεις που παιζω

 

 

bf1_2017_01_16_00_08_35_012.bmp

bf1_2017_01_16_00_08_38_141.bmp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα αποφασισα να ασχοληθω λιγο με το campaign, και ενω ειχα ομαλοτατο framerate με vsync on στα 60, στο intro εκει που ξεκινας να παιζεις πρωτη φορα σε καποια φαση προς το τελος οταν γινετε χαμος και θολωνει λιγο η εικονα τα framerate κανουν μια αποτομη βουτια στα 45-50, παιζω με ολα στα ultra σε 1080p, υπαρχει καποια ρυθμηση που πρεπει να κανω?

  Στο multiplayer δεν εχω τετοια θεματα.

 

Αυτες ειναι οι ρυθμησεις που παιζω

1)Aν εχεις 60hz monitor πχ,  μπες στο option advanced κ εκει που λεει framerate limiter βαλε 60 (ετσι λενε στα forums!)

2)η δοκιμασε directx 12 on/off :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Aν εχεις 60hz monitor πχ, μπες στο option advanced κ εκει που λεει framerate limiter βαλε 60 (ετσι λενε στα forums!)

2)η δοκιμασε directx 12 on/off :)

Λοιπόν, δοκιμασαε frame limiter τα 60, πάλι τα ίδια, δευτερον μολης έβαλα direct x12 είχα τέτοιο stuttering σε σημείο το game να είναι unplayble οπότε παρέμεινα στα γνωστά μονοπάτια.

 

Edit: τελικά παρατήρησα ότι μάλλον είναι λογικό σε εκείνο το σημείο το frame drop γιατί αν έχεις παρατηρήσει στο πρώτο mission εκεί που πας να χάσεις και θολώνει λιγο η εικόνα όλα γίνονται σε slow motion αλλά αυτό είναι του παιχνιδιού και όχι καποιο lag και προφανώς και πέφτουν βάση λογικής τα frames σε εκείνο το σημείο γιατί με το που επανέρχεται ο φυσιολογικός ρυθμός του παιχνιδιού αμέσως επανέρχονται και τα fps στο σημείο που ηταν πριν.

 

Πάντως το direct x12 προσωπική μου γνώμη είναι τελείως άχρηστο και όχι μόνο στο bf1 αλλά σε όλα τα games τουλάχιστον σε αυτά που έχω παίξει εγώ για να μην υπερβάλλω. Αντί να σου τρέχει καλύτερα το game τρέχει χειρότερα, μακριαα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα πάντως όπου διαβάζω σε ξένα (κυρίως) forum οι απόψεις περί dx 12 / dx11 διχάζονται όσον αφορά στο Battlefield. Για amd οι περισσότεροι κλείνουν στην dx 12, για nvidia όμως τί γίνεται;

Προσωπικά δοκίμασα όλες τις εναλλακτικές, και δεν είδα διαφορά μεταξύ dx12-11 με την gtx 1070. Υπάρχει κάποιος που έχει στην κατοχή του την 1070 και έχει βρει μετά από δοκιμές την ιδανικότερη ρύθμιση για monitor 60hz σε 1080p; Δηλαδή dx11 ή dx12, v-sync ή no v-sync, gpu memory restriction on ή off;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα πάντως όπου διαβάζω σε ξένα (κυρίως) forum οι απόψεις περί dx 12 / dx11 διχάζονται όσον αφορά στο Battlefield. Για amd οι περισσότεροι κλείνουν στην dx 12, για nvidia όμως τί γίνεται;

Προσωπικά δοκίμασα όλες τις εναλλακτικές, και δεν είδα διαφορά μεταξύ dx12-11 με την gtx 1070. Υπάρχει κάποιος που έχει στην κατοχή του την 1070 και έχει βρει μετά από δοκιμές την ιδανικότερη ρύθμιση για monitor 60hz σε 1080p; Δηλαδή dx11 ή dx12, v-sync ή no v-sync, gpu memory restriction on ή off;

V-Sync off, σε κάθε περίπτωση. Το μόνο που κάνει είναι να προσθέτει lag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για lag...

 

Ping 3 vs Ping 80 (μαντέψτε ποιό είχα εγώ).

 

Απόλαυση!

 

Κάθε φορά που τον πετύχαινα (σχήμα λόγου, δεν μπόρεσα να τον γρατζουνίσω έστω), με γλένταγε ο "μάγκας".

 

Είτε face2face, είτε απόσταση, είτε με αυτόματο, είτε με πιστόλι, απλά ήταν αδύνατο να τον πετύχω γιατί ποτέ δεν ήταν εκεί που τον έβλεπα (χώρια που η οθόνη χοροπηδούσε λόγω της "εξισορρόπησης" που έκανε το παίγνιο).

 

Μια φορά του βγήκα πλάτη και ξεκίνησα το γάζωμα, και τον πάτησε (κατά λάθος κι αυτός) ένας δικός μου με άρμα.

 

Sigh...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα δεν θα εχει screen tearing με vsync off? :)

Αμα εχει tearing βαλε τα frames λιγο πιο κατω απο το 60 στο user.cfg δλδ 59.94 ή 59.98 για να συμβαδιζουν με τα hz της οθονης ακριβως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάει ο άλλος με το τριπλάνο, attack plane και έχει 39-0. Με έχει σκοτώσει 5 φορές, με τον ίδιο τρόπο:

Πεθαίνω ακαριαία, χωρίς να ακούσω θόρυβο/έκρηξη/πυροβολισμό, ενώ φαίνεται να ρίχνει κάτι σα φωτοβολίδες προς τα κάτω. Ρουκέτες...;

Πολύ περίεργο μου φάνηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...