Προς το περιεχόμενο

Battlefield 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πήρα κι εγώ προχθές, γιατί το βρήκα τελική στα 30€ και δεν έχω κάτι άλλο να παίξω στις γιορτές που θα έχω κι αρκετές μέρες άδεια.
Όπως έγραψα κι άλλοτε, το παιχνίδι έχει γίνει αρκετά πιό arcade από ότι ήταν και λείπουν αρκετά πράγματα, που έχουν ήδη αναφερθεί.

Παρόλα αυτά, υπάρχουν κάποια ενοχλητικά θέματα που είναι άσχετα με το gameplay καθαυτό.

Για παράδειγμα είναι εκνευριστικό που πρέπει να πατάς το space κάθε φορά που πεθαίνεις για να βγει το deploy screen και να το πατήσεις πάλι για να κάνεις deploy.
Δεν έχει πουθενά να δεις τα reports από προηγούμενους γύρους, ούτε να κάνεις favorites, ούτε φυσικά reports. Τι να τα κάνεις άλλωστε, το fairfight δεν αφήνει περιθώρια...
Δεν είδα, ίσως να έχει, δυνατότητα να κάνεις skip το revive, όταν ο κάφρος σε σώζει μπροστά από ολόκληρο στρατό.
Κλασσικά, πηδάς ολόκληρη μάντρα, αλλά σκοντάφτεις σε βοτσαλάκι...
Δε φαίνονται τα FPS πάνω δεξιά, παρόλο που έχω κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Φαίνονται pre-game, αλλά όχι μέσα.
Κολλάει αρκετά συχνά στο Quit και πρέπει να κάνεις End Task για να κλείσει
Απίστευτα σπαστικό: Δε σε αφήνει να κάνεις join πάνω σε φίλο σου, αν είναι γεμάτος ο server! Πρέπει να καραδοκείς πότε θα ανοίξει slot για να πατήσεις join!
Τα "DRMs" είναι ΟΡ. Διαβάζω παράπονα για τους snipers, αλλά με αυτά, δεν προλαβαίνεις ούτε να καταλάβεις τι γίνεται.
Δε φαίνεται καθαρά πως ξεκλειδώνεις κάποια όπλα/gadgets. Ενώ λέει ότι πρέπει να είσαι Lvl X, και είμαι, κι έχω και τα λεφτά, δεν ενεργοποιούνται.
Μένω συχνά χωρίς ammo. Δεν ξέρω αν οι supports δε ρίχνουν αρκετά, ή γενικότερα κουβαλάμε αναλογικά λιγότερες σφαίρες.
Λείπουν οι custom servers, όπου μπορούσες να παίξεις διάφορους συνδυασμούς όπως inf only, sniper only, pistol only, κλπ.
Είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό (15+15) παικτών που πρέπει να είναι έτοιμοι να παίξουν για να αρχίσει ο γύρος. Έπαιζα εχθές σε 64ρη, πήγε αργά, βγήκαν οι μισοί και δεν άρχισε ποτέ ο γύρος...
To spawn system... Καλά...

 

Για να μη λέμε όμως μόνο τα άσχημα...

Σαφώς καλύτερο το deploy screen (αν και κλεμμένο από το Heroes & Generals)
Επιτέλους, λίγα όπλα για διαφορετική χρήση και predefined συνδυασμοί, όχι 100 gadgets & 100 όπλα...
Οι πίστες σε γενικές γραμμές είναι καλοσχεδιασμένες αν και δεν τις έπαιξα ακόμα όλες. Δεν πρόσεξα αν γράφει κάπου ποιά παίζεις, όπως στα 3 & 4 πριν αρχίσει ο γύρος
Το περιβάλλον και οι ήχοι είναι πραγματικά βελτιωμένοι και δεν αναφέρομαι στο eye-candy, αλλά στην αίσθηση που δίνει. Ο ήχος ειδικά, θυμίζει κάτι από BC2.
Αρκετές ρυθμίσεις για να εξαφανίσεις bloat από την οθόνη (kill log, rank up, awards, κλπ)
Επίσης αρκετές ρυθμίσεις γενικότερα για το πως φαίνεται το παιχνίδι.
Μου τη σπάει όταν παίζω σαν Τούρκος, αλλά τουλάχιστον μιλάνε Τουρκικά (κι αντίστοιχα ο κάθε λαός στη γλώσσα του) κι όχι όπως στο 3, που ήταν Αγγλικά με προφορά
Διάβασα πιό πάνω ότι είναι unbalanced. Ισχύει, γιατί δεν υπάρχει σωστός balancer (no procon plugins...), αλλά έτυχε σε αρκετούς γύρους να λήξουμε με 30-40tkts διαφορά.
Τα 1000tkts είναι πολύ καλά κι ευτυχώς είναι το default κι όχι κάτι 300 που είχαν στα 3 & 4.
Τα tanks έγιναν merf ευτυχώς και πλέον δεν είναι ΟΡ. Τα αεροπλάνα από την άλλη, αν τύχεις σε καλό πιλότο, κάνουν μεγάλη ζημιά.

 

Μένει τώρα να δούμε τι θα γίνει με τα patches κι αν θα παραμείνει έτσι ή αν θα αρχίσουν να το αλλάζουν συνεχώς όπως με το 4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα, ίσως να έχει, δυνατότητα να κάνεις skip το revive, όταν ο κάφρος σε σώζει μπροστά από ολόκληρο στρατό.

 

 

Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι όταν τρως ένα revive που δε θες, πατάς και κρατάς κατευθείαν το space πατημένο ώστε να πας γρήγορα στο deploy screen. Η δυνατότητα να κάνεις redeploy έχει γίνει πλέον «κρυφή» (καλώς κατά τη γνώμη μου), δηλαδή αν δεν πατήσεις το space δε φαίνεται, ώστε να αποθαρρύνεται ο κόσμος με το που πεθαίνει να πατάει κατευθείαν space και να δίνει την ευκαιρία σε medic να σηκώνουν κόσμο (λέμε τώρα). Αν όμως δεν περιμένεις το timer και πατήσεις κατευθείαν το space, θα πρέπει να περιμένεις τον ίδιο χρόνο στο deploy screen. Οπότε γενικά είναι χρήσιμο να περιμένεις στην οθόνη του death, μπας και φιλοτιμηθεί/μπορέσει να έρθει κανένας medic. Αλλιώς πας στο deploy screen που για μένα είναι το πιο χρήσιμο από όλα τα BF καθώς πλέον βλέπεις σε μικρογραφία ακριβώς τι γίνεται και πού γίνεται ώστε να πράξεις αναλόγως. Βλέπεις ακόμη και unspotted άρματα ή προσωπικό και προς τα πού κινούνται.

 

 

 

Δε φαίνεται καθαρά πως ξεκλειδώνεις κάποια όπλα/gadgets. Ενώ λέει ότι πρέπει να είσαι Lvl X, και είμαι, κι έχω και τα λεφτά, δεν ενεργοποιούνται.

 

 

Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψη σου ή αν έπεσες σε bug:

Υπάρχουν δύο ranks: Το συνολικό lvl και το rank σε κάθε class. Για να ξεκλειδώσεις κάποια όπλα χρειάζεται να είσαι το rank που σου ζητάει στο συγκεκριμένο class. Δηλαδή δεν πα'να 'σαι 85 lvl. Αν ο Scout σου είναι lvl 2, το όπλο/gadget δεν ξεκλειδώνει

 

 

 

post-175401-0-41044300-1481189785_thumb.png

 

 

 

 

Μένω συχνά χωρίς ammo. Δεν ξέρω αν οι supports δε ρίχνουν αρκετά, ή γενικότερα κουβαλάμε αναλογικά λιγότερες σφαίρες.

 

 

Αυτό γίνεται γιατί έχεις συνηθίσει στα προηγούμενα BF. Κατά γενική ομολογία πλέον θες περισσότερες σφαίρες για να «κατεβάσεις» κάποιον. Σε μερικές μέρες λογικά με την πείρα που έχεις από τα προηγούμενα δε θα σου φαίνεται τόσο πολύ, θα προσαρμοστείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψη σου ή αν έπεσες σε bug:

Υπάρχουν δύο ranks: Το συνολικό lvl και το rank σε κάθε class. Για να ξεκλειδώσεις κάποια όπλα χρειάζεται να είσαι το rank που σου ζητάει στο συγκεκριμένο class. Δηλαδή δεν πα'να 'σαι 85 lvl. Αν ο Scout σου είναι lvl 2, το όπλο/gadget δεν ξεκλειδώνει.

Ναι, το ξέρω, απλά δεν καταλαβαίνω από το σημαδάκι δίπλα στο gadget τι ακριβώς πρέπει να κάνω... Θα το ξαναδώ το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψη σου ή αν έπεσες σε bug:

Υπάρχουν δύο ranks: Το συνολικό lvl και το rank σε κάθε class. Για να ξεκλειδώσεις κάποια όπλα χρειάζεται να είσαι το rank που σου ζητάει στο συγκεκριμένο class. Δηλαδή δεν πα'να 'σαι 85 lvl. Αν ο Scout σου είναι lvl 2, το όπλο/gadget δεν ξεκλειδώνει.

Δεν ξέρω αν είναι bug, λοιπόν, αλλά, είμαι scout lvl 2 και αυτό λέει 0 (δεν είναι διαθέσιμο και σε άλλη κλάση, ούτως ή άλλως)

Τα λεφτά τα έχω.

Για level γενικό, δε λέει κάτι.

Νόμιζα πως πρέπει να τα πάρω με τη σειρά, αλλά ούτε αυτό ισχύει, γιατί:

- το flare gun - flash που είναι το επόμενο, δε με αφήνει

- με αφήνει τα sniper decoy, shied & periscope.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι bug, λοιπόν, αλλά, είμαι scout lvl 2 και αυτό λέει 0 (δεν είναι διαθέσιμο και σε άλλη κλάση, ούτως ή άλλως)

Τα λεφτά τα έχω.

Για level γενικό, δε λέει κάτι.

Νόμιζα πως πρέπει να τα πάρω με τη σειρά, αλλά ούτε αυτό ισχύει, γιατί:

- το flare gun - flash που είναι το επόμενο, δε με αφήνει

- με αφήνει τα sniper decoy, shied & periscope.

 

Παράξενο.

Δοκίμασε και τους τρεις(!) τρόπους να κάνεις customize:

Απ'το battlefield.com, από το main menu του παιχνιδιού (soldier -> customize) και μέσα στο παιχνίδι, την ώρα που είσαι σε έναν άδειο server.

Μπορεί να ξεμπουκώσει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trailer για το νέο Map/όπλο του support.

 

 

13 Δεκέμβρη οι Premium, 20 οι υπόλοιποι.

Αν είδα καλά , αυτή δεν είναι η τελική "πίστα" στο 1ο chapter του Single player? Απλά την "ρίξανε" στο multi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είδα καλά , αυτή δεν είναι η τελική "πίστα" στο 1ο chapter του Single player? Απλά την "ρίξανε" στο multi;

Απ'όσο είδα πριν (δεν έχω ολοκληρώσει το SP), αυτό συζητάνε στα σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο.

Δοκίμασε και τους τρεις(!) τρόπους να κάνεις customize:

Απ'το battlefield.com, από το main menu του παιχνιδιού (soldier -> customize) και μέσα στο παιχνίδι, την ώρα που είσαι σε έναν άδειο server.

Μπορεί να ξεμπουκώσει έτσι.

Παράξενο; Νοοοοοοοο.

Bug; Yeeeeees...

 

Με άφησε κανονικά από μέσα, χωρίς να μπω σε server...

Μπράβο Dice...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος δεν έχει διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες για τα fps το έγγραψε ένα παιδί πως γίνετε (να ναι καλά έμενα με βοήθησε πολύ)

 

πάτε στο origin

βρίσκετε το bf1

δεξί κλικ settings 

μετά στην καρτέλα advance lanch options

 

και στο πεδιο Command line arguments βάζετε αυτόν τον κωδικό μέσα:

 

-PerfOverlay.DrawFps 1 -PerfOverlay.FpsDisplayScale 2 -PerfOverlay.FpsDisplayOffsetX 025 -PerfOverlay.FpsDisplayOffsetY 025

 

αν θέλετε να άλλαξε το μέγεθος  αλλάζετε την τιμή του fpsdisplayscale 10 το μεγαλύτερο και 1 το μικρότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος δεν έχει διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες για τα fps το έγγραψε ένα παιδί πως γίνετε (να ναι καλά έμενα με βοήθησε πολύ)

 

πάτε στο origin

βρίσκετε το bf1

δεξί κλικ settings 

μετά στην καρτέλα advance lanch options

 

και στο πεδιο Command line arguments βάζετε αυτόν τον κωδικό μέσα:

 

-PerfOverlay.DrawFps 1 -PerfOverlay.FpsDisplayScale 2 -PerfOverlay.FpsDisplayOffsetX 025 -PerfOverlay.FpsDisplayOffsetY 025

 

αν θέλετε να άλλαξε το μέγεθος  αλλάζετε την τιμή του fpsdisplayscale 10 το μεγαλύτερο και 1 το μικρότερο

 

ουτε αυτο πιανει, δοκιμασα offsetx και y στο 100 τπτ, στο 200 τπτ, κατι αλλο παιζει σε μερικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος δεν έχει διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες για τα fps το έγγραψε ένα παιδί πως γίνετε (να ναι καλά έμενα με βοήθησε πολύ)

Ούτε σε εμένα δουλεύει έτσι. Στο επίσημο forum του battlelog έχει αναφερθεί ως bug, αλλά δεν ξέρω αν ενδιαφέρει τη Dice να το φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...