Προς το περιεχόμενο

Battlefield 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο περισσοτερα τα fps, τοσο καλυτερη η αποκριση του mouse (ή αλλιως μειωση του input lag). Αλλα περα απο αυτο δεν κερδιζεις τιποτα αλλο παρα μονο χανεις οταν τα fps σου υπερβαινουν τα Hz της οθονης:

Tearing (αυτο λυνεται με Nvidia Fast Sync σε GTX 9 series+), Stuttering (οταν εχεις μεγαλες αποκλισεις στα fps), 100% gpu usage που σημαινει μεγαλυτερη καταναλωση και θερμοκρασιες χωρις ιδιαιτερο λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι μεγάλες αποκλίσεις στα frames δεν προκαλούν stuttering, απλά ξενερώνεις γιατί καταλαβαίνεις στην αίσθηση την πτώση. Τώρα όσοι θα ασχοληθούν με τέτοια νούμερα πιστεύεις ότι τους ενδιαφέρει η κατανάλωση και οι θερμοκρασίες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλες αποκλισεις στα fps δημιουργουν stuttering, το εχω δει σε πολλες περιπτωσεις. Βεβαια οσο μεγαλυτερα τα fps τοσο μικροτερο το stutter. Φαντασου απο τα 60fps να πεσεις στα 30 και μετα παλι στα 60, ή απο τα 120 να πεσεις στα 50 και μετα να πας στα 140, το αποτελεσμα θα ηταν ορατα πολυ "ανωμαλο". Εγω πρωσοπικα και 10 fps κατω να πεσω απο τα 120 στα 110 θα το καταλαβω αμεσως και δεν μου αρεσει. Για εμενα προσωπικα καλυτερα να εχω κλειδωμενα και σταθερα fps στα 60 ή οσο ειναι το monitor μου, και ας εχω λιγο παραπανω mouse input lag (το οποιο δεν με ενοχλησε ποτε ουτε στα 60fps).

 

Η καταναλωση, το gpu usage, και η θερμοκρασια λιγο πολυ ολους τους αφορα. Και μιλαω για την πλειοψηφια, αυτος που παιζει CS GO στα 100000 fps προφανως και δεν τον νιαζει τιποτα απο αυτα παρα μονο η αποκριση/lag, και δεκα τονους tearing να εχει (το βλεπω συνεχεια σε net cafes).

Αλλα οπως ειπα και εξαρχης δεν μιλαω για extreme ανταγωνιστικο gaming, γιατι αν το παμε εκει τοτε ριχνουμε και τα γραφικα στο Lowest οπου φαινονται καλυτερα οι εχθροι, την αναλυση στη χαμηλοτερη για μικροτερη κινηση του mouse και αναλογια 4:3 φυσικα. Χωρις vsync με τα fps και tearing στο θεο. Τα βλεπω συνεχεια αυτα σε net cafes και γελαω  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εκει (στο 90->60) υπαρχει αλλα ειναι σαφως πολυ μικροτερο και λιγοτερο εσθητο, εγω προσωπικα  και το 120->100->120 π.χ. το καταλαβαινω και αν γινεται συνεχως (που γινεται αν παιζεις χωρις vsync/cap και τα fps σου ποικιλουν) με ενοχλει πολυ.


Επισης μιας και επαιζα BF1 τωρα μου ηρθε η ιδιεα να δοκιμασω να παιξω με Fast Sync (χωρις vsync δηλαδη και χωρις κανενα cap στα fps) για να κανω μια πιο on-topic συγκριση. Σε 60Hz οθονη, 1440p Maxed, full screen.

Επαιζα στα 90 με 140fps και 110 μεσο ορο. Μπορω να πω οτι εμφανεστατα στα 60fps Vsynced (με Adaptive Vsync) το παιχνιδι ειναι πολυ πιο smooth, νιωθεις οτι παιζεις σε ανωτερα fps.

Οσο για το mouse input lag στα 60fps, μια χαρα ειναι, ασημαντο  :)

 

Ας το δοκιμασει οποιος εχει ορεξη να ακουσουμε και καμια αλλη γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κοσμος πρεπει να καταλαβει επιτελους οτι οσο πιο πολλα frames εχεις τοσο πιο αμεση/smooth ειναι η αποκριση στο input device, αυτη η καραμελα που διαβαζω παντου απο ημιμαθεις ξερολες στο καθε φορουμ   "  δεν αξιζει  το 144hz monitor αμα βγαζεις 100fps "   "  τα 60fps ειναι μια χαρα online αμα εχεις μονο 60hz  οθονη "  πρεπει να ληξει χθες

Που κολλαει αυτο που κανεις quote με αυτο που εγραψα και ακομα χειροτερα που παιρνεις και likes?

 

Εγω εγραψα οτι λες τετοια συστηματα(και οθονη)οπως τα παραπανω ουτως ή αλλως να τους ενδιαφερουν τα πολλα fps ή η αποκριση αν δεν εχουν ανεκαθεν καλο συστημα ή αν δεν ασχολουνται παραπανω με τετοια πραγματα? Επισης ο ανθρωπος μιλησε γενικα για το συστημα του τι τον ενδιαφερει δεν σου ειπε οτι θελει να κανει καριερα στο BF,ελεος δηλαδη....

ναι εχεις δικιο δε το διευκρινησα σωστα.. στο συστημα που εχω θα αλλαχτουν επεξεργαστης-μητρικη-ραμ και καρτα γραφικων.. απλα επειδη δε θελω να χαλασω πολλα λεφτα και επειδη γενικα δεν ειμαι τυπος ολα ULTRA και 120fps απλα θελω να παιζω αξιοπρεπως (για το ματι μου 40-60 σε high θεωρω μια χαρα) ελεγα αν με τον Ι3 θα ειμαι οκ αφου στα minimum ζηταει Ι5. για καρτα γραφικων θα πανε γυρω στα 200-220 ευρω που νομιζω οτι υπερκαλυπτουν αυτο που ζηταω

Απαντησα σε αυτο ακριβως το παραπανω και εσυ καθεσαι και αναλυεις τα περι smooth εμπειριας οταν ο αλλος σου γραφει για 40-60fps....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξα μεγαλη συζητηση με αυτο που ρωτησα. χαχχαχ  εγραφα και ασχολιομουν αρκετο καιρο παλιοτερα με το φορουμ και τα εχω διαβασει 1002 φορες τα θεματα αυτα. εγω με το ματι μου δε νομιζω παντως να καταλαβω διαφορα. και με ping που εχω 50-70 στη καλυτερη θα με εχουν σκοτωσει απο αυτο και οχι απο τα 60 fps αντι για 120. οποτε δε το ψαχνω πλεον τοσο.. στο παιχνιδι μια εκδοση υπαρχει? δεν υπαρχει οπως παλια premium με ολα τα expansion?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξα μεγαλη συζητηση με αυτο που ρωτησα. χαχχαχ  εγραφα και ασχολιομουν αρκετο καιρο παλιοτερα με το φορουμ και τα εχω διαβασει 1002 φορες τα θεματα αυτα. εγω με το ματι μου δε νομιζω παντως να καταλαβω διαφορα. και με ping που εχω 50-70 στη καλυτερη θα με εχουν σκοτωσει απο αυτο και οχι απο τα 60 fps αντι για 120. οποτε δε το ψαχνω πλεον τοσο.. στο παιχνιδι μια εκδοση υπαρχει? δεν υπαρχει οπως παλια premium με ολα τα expansion?

Γιαυτο ειπα οτι δυστηχως αρκετες φορες τετοια πραγματα ειναι λιγο της υπερβολης. Βεβαια ουτως ή αλλως και με τα δυο πιο πισω build σε επεξεργαστη και καρτα γραφικων θα εχεις μπολικα fps για να σε ενδιαφερει πως φενεται πιο smooth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγγελθηκε ι5-8gb-rx470 οπως συμφωνησατε και εσεις... θα ενημερωσω απο βδομαδα σε τι ρυθμισεις παιζει αυτο το set up και μεσω fraps τι fps βγαζω. ta max φιλτρα του παιχνιδιου msaa κλπ ποση μνημη χρειαζονται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το mouse input lag στα 60fps, μια χαρα ειναι, ασημαντο  

 

Ας το δοκιμασει οποιος εχει ορεξη να ακουσουμε και καμια αλλη γνωμη.

Είναι σημαντικό, αλλά το καταλαβαίνεις σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Πχ, εγώ παίζω aggressive recon. Τον βλέπω, σημαδεύω κεφάλι, πατάω, ακούω το "μπαμ", παίρνω hit registration, πεθαίνω και ο άλλος είναι με 100% health.

Όλο αυτό, δεν είναι τόσο πρόβλημα του netcode, όσο των διαφόρων latencies που μεσολαβούν (mouse, monitor, internet).

Όταν λοιπόν ψάχνεις να βρεις έναν server που έχεις 10-20ms χαμηλότερο latency και μετά μου παίζεις στα 60fps (16.6667ms per frame), χάνεις σχεδόν όλη τη διαφορά που κέρδισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγγελθηκε ι5-8gb-rx470 οπως συμφωνησατε και εσεις... θα ενημερωσω απο βδομαδα σε τι ρυθμισεις παιζει αυτο το set up και μεσω fraps τι fps βγαζω. ta max φιλτρα του παιχνιδιου msaa κλπ ποση μνημη χρειαζονται?

Με max settings σε 1080p το μέγιστο που είδα είναι 3100MB VRAM και 8,5GB RAM 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που κολλαει αυτο που κανεις quote με αυτο που εγραψα και ακομα χειροτερα που παιρνεις και likes?

 οποιος εχει την μυγα να την φερει πισω ! αυτο με τα 100fps και τα 60hz ξαναλεω οτι το εχω δει γραμμενο απειρες φορες και σε ελληνικα και σε ξενα message boards, τα like σε πειραξαν !! - 19.511 post σε λιγοτερα απο 4 χρονια, μεχρ και σε thread που δεν εχεις καν αγορασει το game καθεσαι και σπαμαρεις - get a life λεμε :D

 

Και εκει (στο 90->60) υπαρχει αλλα ειναι σαφως πολυ μικροτερο και λιγοτερο εσθητο, εγω προσωπικα  και το 120->100->120 π.χ. το καταλαβαινω και αν γινεται συνεχως (που γινεται αν παιζεις χωρις vsync/cap και τα fps σου ποικιλουν) με ενοχλει πολυ.

πληροφοριακα με 120hz+ refresh και χαμηλο actual response time εχεις πολυ λιγοτερο tearring, εγω πχ παιζω 250fps/120hz τα ελαφρια games σε LCD του 2010 και το "σκισιμο" ισα που φαινεται

 

επισης τελειωσα το doom3 προσφατα ( το ειχα απωθημενο τοτε που ψιλοσερνοτανε η 6800gt :P ) και η εμπειρια στα 120hz/62.5fps ητανε μια χαρα.

 

συμφωνουμε οτι τα αποτομα σκαμπανευασματα του framerate ειναι ενοχλητικα στο ματι αλλα και στο χερι ( "βαραινει" αποτομα το mouse )

γι αυτο πουλαμε κανα νεφρο, παιρνουμε ι5 ξεκλειδωτο - τον κλοκαρουμε στον αλαχ και πειρματιζομαστε λιγο με τα settings ωστε το minimum το average και το max fps (συνηθως βαζω κοφτη στα 125) να μην εχουν πολυ διαφορα μεταξυ τους

 

αυτο με το "καριερα" ειναι απλα αστειο στην περιπτωση του BF1, το game ειναι καθαρα φτιαγμενο για casuals που θελουν μια εναλλακτικη απο το cod + stacked ομαδουλες που γουσταρουν pub stomping και rage quits γιατι οταν πηγαινουν ESL παιρνουν απο τα 3 το μακρυτερο -.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σημαντικό, αλλά το καταλαβαίνεις σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Πχ, εγώ παίζω aggressive recon. Τον βλέπω, σημαδεύω κεφάλι, πατάω, ακούω το "μπαμ", παίρνω hit registration, πεθαίνω και ο άλλος είναι με 100% health.

Όλο αυτό, δεν είναι τόσο πρόβλημα του netcode, όσο των διαφόρων latencies που μεσολαβούν (mouse, monitor, internet).

Όταν λοιπόν ψάχνεις να βρεις έναν server που έχεις 10-20ms χαμηλότερο latency και μετά μου παίζεις στα 60fps (16.6667ms per frame), χάνεις σχεδόν όλη τη διαφορά που κέρδισες.

 

Και εγω παιζω aggressive recon οπως βλεπεις και στην φωτο που ανεβασα πριν.

Στο παραδειγμα που γραφεις, απο τη στιγμη που θα ακουσεις το "μπαμ" παυει να ειναι lag του ποντικιου σου, το ποντικη εχει κανει τη δουλεια του και απο εκει και περα παιζουν αλλα delays, και το βασικο ειναι το ping σου με το server το οποιο στο BF1 για εμενα ειναι στην καλυτερη 80ms. Για να ειχες 10-20ms θα επρεπε να ηταν ο server Ελλαδα, που δεν υπαρχει Ελληνικος server.

Επισης εχεις και το input lag της οθονης, αλλα 22ms για εμενα με U2713HM.

 

Ολοι εδω παιζουμε με 70-100ms ping, τα 16ms των 60fps δεν θα ενοχλησουν κανεναν στο παιχνιδι.

Και στο συγκεκριμενο game τουλαχιστον η εμπειρια μου me vsync 60hz/fps ειναι μακραν καλυτερη απο αυτη χωρις vsync me ~110fps 60hz.

 

 

@SoFGR 

Δεν διαφωνω σε κατι.

Οσο μεγαλυτερος ο ρυθμος ανενεωσης της οθονης (hz) τοσο πιο απαρατιριτο περναει το tearing. Στα 120hz με χαμηλο response time οντως δεν ειναι τοσο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω παιζω aggressive recon οπως βλεπεις και στην φωτο που ανεβασα πριν.

Στο παραδειγμα που γραφεις, απο τη στιγμη που θα ακουσεις το "μπαμ" παυει να ειναι lag του ποντικιου σου, το ποντικη εχει κανει τη δουλεια του και απο εκει και περα παιζουν αλλα delays, και το βασικο ειναι το ping σου με το server το οποιο στο BF1 για εμενα ειναι στην καλυτερη 80ms. Για να ειχες 10-20ms θα επρεπε να ηταν ο server Ελλαδα, που δεν υπαρχει Ελληνικος server.

Επισης εχεις και το input lag της οθονης, αλλα 22ms για εμενα με U2713HM.

 

Ολοι εδω παιζουμε με 70-100ms ping, τα 16ms των 60fps δεν θα ενοχλησουν κανεναν στο παιχνιδι.

Δε με κατάλαβες... Είπα "10-20ms λιγότερα", δηλαδή να βρεις server με 50 αντί για 70 πχ.

Επίσης, είσαι λάθος στην περιγραφή. Το "μπαμ" το κάνω όταν βλέπω εγώ στην οθόνη μου το κεφάλι του μέσα στο σκόπευτρο. Αν αυτό έχει σχεδιαστεί με καθυστέρηση 10-20-30ms, τότε το κεφάλι του δεν είναι εκεί.

Προσπαθείς λοιπόν να βρεις server που έχεις κάτω από 80ms και μετά, επειδή παίζεις στα 60fps, το κάνεις μόνος σου 96.667ms.

 

Καταλαβαίνεις το άστοχο στην υπόθεση;

Οκ, αν είσαι casual παίκτης, μπορεί να μη σε ενοχλούν, ή να μην καταλαβαίνεις τη διαφορά. Είναι όμως εκεί και κάποιοι τη βλέπουν.

 

(υγ, όταν είχα ΟΤΕ, έπαιζα με 45-50ms κι όχι 100...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με κατάλαβες... Είπα "10-20ms λιγότερα", δηλαδή να βρεις server με 50 αντί για 70 πχ.

Επίσης, είσαι λάθος στην περιγραφή. Το "μπαμ" το κάνω όταν βλέπω εγώ στην οθόνη μου το κεφάλι του μέσα στο σκόπευτρο. Αν αυτό έχει σχεδιαστεί με καθυστέρηση 10-20-30ms, τότε το κεφάλι του δεν είναι εκεί.

Προσπαθείς λοιπόν να βρεις server που έχεις κάτω από 80ms και μετά, επειδή παίζεις στα 60fps, το κάνεις μόνος σου 96.667ms.

 

Καταλαβαίνεις το άστοχο στην υπόθεση;

Οκ, αν είσαι casual παίκτης, μπορεί να μη σε ενοχλούν, ή να μην καταλαβαίνεις τη διαφορά. Είναι όμως εκεί και κάποιοι τη βλέπουν.

 

(υγ, όταν είχα ΟΤΕ, έπαιζα με 45-50ms κι όχι 100...)

 

Σε καταλαβα λαθος στο παραδειγμα σου συγνωμη.

Αλλα και παλι τα 5ms που κερδιζω αν παιζω στα ~120fps παιζουν ασημαντο ρολο μπροστα μπροστα στα 100-120ms που εχω συνολο απο ping/οθονη/mouse.

Και τα μειονεκτηματα των ~120fps (με μικρα ανεβοκατεβασματα) σε 60Hz οθονη ειναι πολυ πιο εσθητα και ενοχλητικα με αποτελεσμα η συνολικη εμπειρια μου να ειναι χειροτερη απο 60fps Vsynced.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...