Προς το περιεχόμενο

Battlefield 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πεζικάριοι εδώ είστε:

https://emblem.battlefield.com/QhMISvxWUx

Χρησιμοποιήστε το ελεύθερα.

 

attachicon.gifpeziko.png

 

(ξέρω, έπρεπε να γράφει ΔΙΩΚΕ ΔΟΞΑΝ ΚΑΙ ΑΡΕΤΗΝ, αλλά δεν έφτασαν τα layers!)

σου βρήκα δουλειά για να μην κάθεσαι :P διαλέγεις και φτιάχνεις. και σύντομα όμως :P

post-230344-0-69696200-1477997645_thumb.jpg

post-230344-0-85763600-1477997651_thumb.jpg

post-230344-0-97700300-1477997658_thumb.jpg

post-230344-0-12847400-1477997666_thumb.jpg

post-230344-0-08800200-1477997673_thumb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν γινεις πιο συγκεκριμενος σε τι ακριβως αναφερεσαι απο πλευρας συστηματος(αφου στο συστημα της υπογραφης αλλο επεξεργαστη εχεις)δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια. Ποιο ειναι το μοντελο του επεξεργαστη και καρτας γραφικων που εχεις?

Ενα πχ γρηγορο γραφημα να δεις πανω κατω για τι διαφορες μιλαμε μεταξυ i3 και i5,i7 ειναι εδω http://www.techspot.com/review/1267-battlefield-1-benchmarks/page4.html με μικρη επιφυλαξη βεβαια απο την στιγμη που ειναι μονο 1 συγκεκριμενο μοντελο i3.

 

 

ναι εχεις δικιο δε το διευκρινησα σωστα.. στο συστημα που εχω θα αλλαχτουν επεξεργαστης-μητρικη-ραμ και καρτα γραφικων.. απλα επειδη δε θελω να χαλασω πολλα λεφτα και επειδη γενικα δεν ειμαι τυπος ολα ULTRA και 120fps απλα θελω να παιζω αξιοπρεπως (για το ματι μου 40-60 σε high θεωρω μια χαρα) ελεγα αν με τον Ι3 θα ειμαι οκ αφου στα minimum ζηταει Ι5. για καρτα γραφικων θα πανε γυρω στα 200-220 ευρω που νομιζω οτι υπερκαλυπτουν αυτο που ζηταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν γινεις πιο συγκεκριμενος σε τι ακριβως αναφερεσαι απο πλευρας συστηματος(αφου στο συστημα της υπογραφης αλλο επεξεργαστη εχεις)δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια. Ποιο ειναι το μοντελο του επεξεργαστη και καρτας γραφικων που εχεις?

 

Ενα πχ γρηγορο γραφημα να δεις πανω κατω για τι διαφορες μιλαμε μεταξυ i3 και i5,i7 ειναι εδω http://www.techspot.com/review/1267-battlefield-1-benchmarks/page4.html με μικρη επιφυλαξη βεβαια απο την στιγμη που ειναι μονο 1 συγκεκριμενο μοντελο i3.

Καμία σχέση το online κομμάτι με αυτό που τεσταρε το techspot(singleplayer) στο θέμα cpu..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχεις δικιο δε το διευκρινησα σωστα.. στο συστημα που εχω θα αλλαχτουν επεξεργαστης-μητρικη-ραμ και καρτα γραφικων.. απλα επειδη δε θελω να χαλασω πολλα λεφτα και επειδη γενικα δεν ειμαι τυπος ολα ULTRA και 120fps απλα θελω να παιζω αξιοπρεπως (για το ματι μου 40-60 σε high θεωρω μια χαρα) ελεγα αν με τον Ι3 θα ειμαι οκ αφου στα minimum ζηταει Ι5. για καρτα γραφικων θα πανε γυρω στα 200-220 ευρω που νομιζω οτι υπερκαλυπτουν αυτο που ζηταω

Καρτα γραφικων θα κοιταξεις σε rx 480 κατα προτιμηση και εισαι αρχοντας.  Οσο για τα περι 120fps ή γενικα τα 100+fps που διαβαζω αρκετες φορες,πρεπει καποια στιγμη να καταλαβει ο κοσμος που τα γραφει αυτα οτι αν εχει monitor που υποστηριζει 60hz(οπως της υπογραφης σου πχ)ειναι λογικο να μην σε ενδιαφερουν τα παραπανω fps. Αυτοι που λες οτι γραφουν για 120 και 144fps ειναι επειδη εχουν και Monitor που τους υποστηριζουν αυτα τα hz αρα λογικο να τους ενδιαφερουν τοσο υψηλες επιδοσεις.

Καμία σχέση το online κομμάτι με αυτό που τεσταρε το techspot(singleplayer) στο θέμα cpu..

Δυστηχως ειναι απο τα λιγα site που εχουν ανεβασει τετοια συγκριτικα.Δεν θα μου εκανε εντυπωση βεβαια να μην ειναι 100% λογικα τα αποτελεσματα αυτα αλλα δυστηχως οταν δεν υπαρχει η δυνατοτητα καποιος να τσεκαρει ο ιδιος τα αποτελεσματα αυτα,δυστηχως γυρναμε στα γνωστα site.

Και να εχει παραπανω απαιτησεις το online κομματι ο i3 ειδικα νεοτερης γενιας πρεπει να ειναι αρκετος για 60+fps ουτως ή αλλως αν και κατα προτιμησει το καλυτερο θα ηταν ενας i5 εν ετη σχεδον 2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ο Ι3 ειναι πανω απο τον 8350 σε dx12? οποτε με λιγα λογια αυτα που ζηταει η dice σε απαιτησεις ειναι αρλουμπες γιατι τον I3 δεν τον εχει ουτε στα minimum ενω τον 8350 στα recommended και ειναι χειροτερος απο τον Ι3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με το σύστημα της υπογραφής για τον φίλο που ρώτησε για i3 βγάζω περίπου 85-90 fps ίσως και παραπάνω μερικές φορές, αλλά τα έχω κλειδωμένα στο 65 και είμαι οκ, ο cpu παίζει κοντά στο 100% συχνά πάντος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μονο τη σειρα battlefield παιζω και τα hitman για αυτο ρωταω εδω και οχι στην αναβαθμιση του υπολογιστη ενω διαβασα και εκει τα περισσοτερα θεματα...

 

ας συνοψισουμε τι αξιζει περισσοτερο που βγανουν στην ιδια τιμη περιπου

1) i5-6500 και asrock b-150m (αυτη που εχει 77 ευρω περιπου δεν εχω καταλαβει τις διαφορες με τις ακριβοτερες) και ενα dimm 8gb kingston και gx470.

2) i3-6100- ιδια μητρικη-16gb ram και gx480..

 

στο μυαλο μου προτιμω τη πρωτη συνθεση γιατι μετα απο 2-3 μηνες δινω αλλα 50 ευρω και παιρνω αλλα 8gb ram και αμα χρειαστει αλλαγη καρτα γραφικων αλλαζει πιο ευκολα απο οτι αμα χρειαστει αλλαγη επεξεργαστη και μητρικη...

 

φανταζομαι οτι δεν θα εχω προβλημα με το κουτι (θα χωραει η μητρικη δηλαδη) και με το τροφοδοτικο. ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μονο τη σειρα battlefield παιζω και τα hitman για αυτο ρωταω εδω και οχι στην αναβαθμιση του υπολογιστη ενω διαβασα και εκει τα περισσοτερα θεματα...

 

ας συνοψισουμε τι αξιζει περισσοτερο που βγανουν στην ιδια τιμη περιπου

1) i5-6500 και asrock b-150m (αυτη που εχει 77 ευρω περιπου δεν εχω καταλαβει τις διαφορες με τις ακριβοτερες) και ενα dimm 8gb kingston και gx470.

2) i3-6100- ιδια μητρικη-16gb ram και gx480..

 

στο μυαλο μου προτιμω τη πρωτη συνθεση γιατι μετα απο 2-3 μηνες δινω αλλα 50 ευρω και παιρνω αλλα 8gb ram και αμα χρειαστει αλλαγη καρτα γραφικων αλλαζει πιο ευκολα απο οτι αμα χρειαστει αλλαγη επεξεργαστη και μητρικη...

 

φανταζομαι οτι δεν θα εχω προβλημα με το κουτι (θα χωραει η μητρικη δηλαδη) και με το τροφοδοτικο. ετσι δεν ειναι?

 

Εγω θα πηγαινα εδω με περιπου 100 ευρω παραπανω:

i5 6500 + 16GB + GTX1060 6GB που βγαινουν ~600 ευρω.

 

Με το κουτι και το τροφοδοτικο σου δεν εχεις θεμα σε καμια απο τις περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μονο τη σειρα battlefield παιζω και τα hitman για αυτο ρωταω εδω και οχι στην αναβαθμιση του υπολογιστη ενω διαβασα και εκει τα περισσοτερα θεματα...

 

ας συνοψισουμε τι αξιζει περισσοτερο που βγανουν στην ιδια τιμη περιπου

1) i5-6500 και asrock b-150m (αυτη που εχει 77 ευρω περιπου δεν εχω καταλαβει τις διαφορες με τις ακριβοτερες) και ενα dimm 8gb kingston και gx470.

2) i3-6100- ιδια μητρικη-16gb ram και gx480..

 

στο μυαλο μου προτιμω τη πρωτη συνθεση γιατι μετα απο 2-3 μηνες δινω αλλα 50 ευρω και παιρνω αλλα 8gb ram και αμα χρειαστει αλλαγη καρτα γραφικων αλλαζει πιο ευκολα απο οτι αμα χρειαστει αλλαγη επεξεργαστη και μητρικη...

 

φανταζομαι οτι δεν θα εχω προβλημα με το κουτι (θα χωραει η μητρικη δηλαδη) και με το τροφοδοτικο. ετσι δεν ειναι?

πηγαινε στην πρωτη , ο i5 δινει καλυτερες επιδοσεις στο battlefield . δεν ξερω αμα τρεχει ακομα η προσφορα με την 470 στα 190 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω προς τα εκει εκλεινα οποτε καταληγω και σε μητρικη και εφτγε παραγγελια... ποια εννοεις προσφορα? σε πιο καταστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω προς τα εκει εκλεινα οποτε καταληγω και σε μητρικη και εφτγε παραγγελια... ποια εννοεις προσφορα? σε πιο καταστημα?

 

https://www.amazon.fr/dp/B01J1J7SIM

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οσο για τα περι 120fps ή γενικα τα 100+fps που διαβαζω αρκετες φορες,πρεπει καποια στιγμη να καταλαβει ο κοσμος που τα γραφει αυτα οτι αν εχει monitor που υποστηριζει 60hz(οπως της υπογραφης σου πχ)ειναι λογικο να μην σε ενδιαφερουν τα παραπανω fps. Αυτοι που λες οτι γραφουν για 120 και 144fps ειναι επειδη εχουν και Monitor που τους υποστηριζουν αυτα τα hz αρα λογικο να τους ενδιαφερουν τοσο υψηλες επιδοσεις.

 

 

αντε παλι ...... 

 

http://esreality.com/post/2640619/input-lag-tests-ql-csgo/

 

60fps = 16.67 ms αναμεσα στα frame

125 =  8ms 

250 = 4ms 

 

με (μονο) 60fps δεν μαμησε κανεις !! οσο πιο πολλα frames εχεις τοσο πιο fluid ειναι το mouse στην αποκριση, αυτο ισχυει ειτε εχεις 60hz  LCD ειτε εχεις μια παλια καλη FW900  

 

επισης στο BF4 ειχαμε ( μετα απο πολυ αιμα και ιδρωτα ) 120hz και 144hz server, μαντεψε τι γινεται οταν βρισκεσαι σε εναν τετοιον server και δεν βγαζεις τα αντιστοιχα frames ...

 

ο κοσμος πρεπει να καταλαβει επιτελους οτι οσο πιο πολλα frames εχεις τοσο πιο αμεση/smooth ειναι η αποκριση στο input device, αυτη η καραμελα που διαβαζω παντου απο ημιμαθεις ξερολες στο καθε φορουμ   "  δεν αξιζει  το 144hz monitor αμα βγαζεις 100fps "   "  τα 60fps ειναι μια χαρα online αμα εχεις μονο 60hz  οθονη "  πρεπει να ληξει χθες 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ τωρα αναφαιρεσαι συγκεκριμενα στο input lag του mouse, οχι στο οπτικο αποτελεσμα. Και σε επιπεδο που ενδιαφερει περισσοτερο παικτες που παιζουν online fps σε πολυ ανταγωνιστικο επιπεδο (κυριως CS).

 

Εγω που παιζω κυριως FPS και κυριως online, αλλα οχι ΤΟΣΟ competitive δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το input lag απο ενα σημειο και μετα (60+fps). Το ιδιο μπορω να πω ισχυει και για την πλειοψηφια τον χρηστων.

Οσο για το οπτικο αποτελεσμα, με περισσοτερα fps απο το ρυθμο ανανεωσης της οθονης το οπτικο αποτελεσμα ειναι χειροτερο στις περισσοτερες περιπτωσεις (οπως tearing).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι όσο πιο πολλά frames έχεις, τόσο πιο ομαλή είναι η ροή στο mouse και ας έχεις μόνο 60Hz monitor. Το είχα τσεκάρει στο MW2 αυτό θυμάμαι, κοίταγα σε ένα σημείο, είχα 150FPS σφαίρα το mouse, κοίταγα αλλού και είχα 300FPS και ήταν πολύ καλύτερη η απόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...