Προς το περιεχόμενο

ασφαλείς συναλλαγές με linux ?


fisikok32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εχω ένα παλιο pc και σκέφτομαι να του βάλω κάποια διανομή linux έτσι ώστε να τον χρησιμοποιώ μόνο για συναλλάγές (e-banking) . 

 

Το ερώτημα μου είναι , θα έχω πλήρη ασφάλεια στις συναλλάγές μου με linux ή θα υπάρχει κίνδυνος και πάλι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα έχεις όμως την τελευταία πλήρως ενημερωμένη έκδοση του browser σου από τα επίσημα αποθετήρια. Για keyloggers κλπ. σε linux δεν νομίζω ότι έχεις λόγο να φοβάσαι. Από κει και πέρα όταν κάνουμε συναλλαγές πάντα προσέχουμε ότι είμαστε όντως στη σελίδα που νομίζουμε ότι είμαστε, ότι η σελίδα χρησιμοποιεί https, τα ψηφιακά πιστοποιητικά είναι οκ (αυτό είναι δουλειά του browser) κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ένα λειτουργικό είναι τόσο ασφαλές όσο παρανοικός είναι ο χρήστης του με την ασφάλεια.

Απο εκει και πέρα όσο περισσότερα ξέρεις τόσο περισσότερες πιθανοτητες έχεις να θωρακίσεις το εκάστοτε λειτουργικό.

Μη θεωρήσεις πάντως οτι επειδή έβαλες λίνουξ είσαι ασφαλής εκ των ουκ άνευ. Θέλει αρκετό διάβασμα αλλά γενικά υπάρχουν διανομές που δίνουν έμφαση στην ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

debian stable +full update να εισαι στο σημερα

+ γιατι οχι κρυπτογραφημένος ολος ο δισκος οχι με κωδικο 1234 :)

ublock+flashblock+destroy cookies+ghostery

+ keepass να στελνει κωδικους και να μην πληκτρολογεις τιποτα

κλειστες ολες οι πορτες και services που δεν χρειαζεσαι

firewall on

 

ενα τετοιο σύστημα το στηνεις σε πραγματικο η virtual machine

σε 20 λεπτα και σιγουρα ειναι πολυ πολυ πιο ασφαλες απο ενα μηχανημα windows με τους browsers να μπαινουν σε απειρα sites

 

η ασφαλεια δεν ειναι παρανοια ειδικα οταν μιλαμε για λεφτα

σε εταιρια που δουλευει γνωστος μου την πατησαν και ας ειχαν IT τμημα και vpn και και ...

και 3μηνες προσπαθουσαν να βγαλουν ακρη με τις τραπεζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...