Προς το περιεχόμενο

linux σε παλιο υπολογιστη


vkalfa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας..σας ειχα ταλαιπωρησει και προ ολιγων ημερων και επανερχομαι με ενα νεο θεμα που αντιμετωπιζω.

Καταρχην προκειται για ενα desktop αρκετα παλιο.

Maxtor 6Κ040L0 με επεξεργαστη intel celeron 2.85 GHz και μνημη ραμ 512.

Οχι δικος μου ενος φιλου.Αντιμετωπιζε καποια προβληματα και τον πηγε σε τεχνικο.Ειχε τα xp και του εβαλε τα windows 7 με αποτελεσμα να σερνεται ακομα πιο πολυ.

Μετα απο κατι ελεγχους που εκανα ειδα οτι ο δισκος εχει προβλημα και τον αντικατεστησα και ειναι καπως καλυτερα.

Τωρα βρισκομαι σε σταδιο αναζητησης αλλου λογισμικου ελαφρυτερου για να μπορει να δουλεψει καπως καλυτερα το συστημα για ενtελως απλη χρηση(ιντερνετ κυριως).

Βλεπω οτι μια καλη λυση ειναι τα λογισμικα linux.Eπειτα απο διαφορα που διαβασα εδω κατεβασα το mint και το lubuntu για δοκιμη.Εφτιαξα λοιπον ενα usb bootable.Παρολο που στα BIOS εχει επιλογες για boot(usb fdd kai usb zip kai usb-cdrom) και τις βαζω σαν επιλογη οταν βαζω το στικακι δεν το τρεχει.το δοκιμασα και σε αλλο υπολογιστη μηπως και εκανα λαθος στην εγγραφη αλλα δουλεψε κανονικα το στικακι και μου φορτωσε το λογισμικο.Επισης στο boot μου βγαζει και επιλογη για CDROM.Aλλα επειδη το μεγεθος του linux ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο 700MB δεν μπορω να το γραψω σε cd.

1.θα ηθελα αν σας ηταν ευκολο αν εχετε να μου προτεινετε καποιο linux και

2 καποιο τροπο που να μπορεσω να το κανω boot.

Eπισης πληροφοριακα αναφερω οτι το εγραψα και σε dvd αλλα δεν το διαβαζει ο υπολογιστης καθολου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. lubuntu

2. usb flash ή cd

 

τα εκαψες ως εικονα ή δεδομενα

 

1. lubuntu

2. usb flash ή cd

 

τα εκαψες ως εικονα ή δεδομενα;;;;

καλησπερα.δεν μπορω να το καψω σε cd γιατι το iso ειναι πολυ μεγαλυτερο απο 700ΜΒ..

 

1. lubuntu

2. usb flash ή cd

 

τα εκαψες ως εικονα ή δεδομενα

 

1. lubuntu

2. usb flash ή cd

 

τα εκαψες ως εικονα ή δεδομενα;;;;

καλησπερα.δεν μπορω να το καψω σε cd γιατι το iso ειναι πολυ μεγαλυτερο απο 700ΜΒ..

 

Επισης δοκιμασα να το γραψω σε dvd αλλα δεν το διαβαζει καθολου.το εχω καψει σωστα γιατι το δοκιμασα και σε αλλο υπολογιστη και το διαβασε κανονικα το dvd..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, θα γράψεις σε ένα cd το plop.

Είναι ένας bootloader.

https://www.plop.at/en/bootmanager/download.html

 

Θα κάνεις boot από το cd και έπειτα θα διαλέξεις το usb (εκεί θα έχεις τα linux).

Στην περίπτωση που κολλήσει θα βρεις τα settings και θα βάλεις μια επιλογή για usb (νομίζω usb force) σε "Mode 1".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γράφεις το iso.

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ..απλα κατι ακομα..στο usb ειχα γραψει τιν εκδοση 16.04 του lubuntu.μου ανοιγει η κεντρικη οθονη και παταω να κανω δοκιμη..δεν τη φορτωνει καθολου η αργει παρα παρα πολυ.μηπως να γραψω καμια πιο παλια εκδοση του lubuntu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη διαφορα δεν θα δει ακομα και στο lubuntu, ειδικα στο ιντερνετ.

Καλυτερα να ανεβασει τη ραμ.

 

Με ποιο προγραμμα εγραψες στο στικακι την εκδοση 16,04;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ ίσως και το μηχάνημα να δυσκολεύεται.

Δοκίμασε το puppy linux ή το LXLE.

 

http://www.techradar.com/news/software/operating-systems/10-of-the-most-popular-lightweight-linux-distros-1295034

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας..κατεβασα μια εκδοση νεοτερη του lubuntu..την 14.ο4..την εγραψα σε στικακι με το rufus. την εγκατεστησα και ο υπολογιστης πεταει σχετικα με πριν.και το ιντερνετ παει πολυ καλα.απλα επειδη δεν ξερω και πολλα για τα λογισμικα αυτα.βλεπω δεν εχει προγραμμα για ιους?χρειαζεται?και καποιο προγραμμα για τον ελεγχο του δισκου υπαρχει?για τον καθαρισμο απο τυχον αχρηστα αρχεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι antivirus. :P

Υπάρχουν αλλά πρακτικά σου είναι άχρηστα, αν θες απλά βάζεις 1 για να ελέγχεις usb sticks τα οποία θα μπαίνουν σε υπολογιστές με windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν νομίζω.

Θες κάτι συγκεκριμένο να κάνεις;

φιλε μου χτες το δοκιμασα πρωτη φορα και ειχα απλα μια επαφη με το περιβαλλον.πολυ καλο και πολυ ευχρηστο μου φαινεται χωρις καθολου κολληματα.αν θελω να εγκαταστησω καποια εφαρμογη μπορω μονο απο αυτες που εχει στο store?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου χτες το δοκιμασα πρωτη φορα και ειχα απλα μια επαφη με το περιβαλλον.πολυ καλο και πολυ ευχρηστο μου φαινεται χωρις καθολου κολληματα.αν θελω να εγκαταστησω καποια εφαρμογη μπορω μονο απο αυτες που εχει στο store?

Υπάρχουν τρόποι μέσω εντολών να βάλεις εφαρμογές που δεν υπάρχουν στο store.

Αν βρεις κάτι που δεν υπάρχει τότε μας λες να σε βοηθήσουμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...