Προς το περιεχόμενο

Επιλογη φωτογραφικης μηχανης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους!

Ψαχνω για φωτογραφικη μηχανη με την οποια θελω να :

 

1. φωτογραφιζω αντικειμενα/προσωπα απο αποσταση 2μετρων σε εσωτερικο χωρο χωρις πολυ        φωτισμο.Ειναι για επαγγελματικη χρηση αυτο το setup (δεν ειμαι φωτογραφος). Η φωτογραφια δεν πρεπει να ειναι καθολου θολη και σχετικα καλο ζουμ.Επισης στην επεξεργασια στο pc δεν πρεπει να χανει. Για σκοπο αυτο ειχα αγορασει μια compact samsung η οποια ηταν πολυ χαλια (τρομερος θορυβος και σχεδον ολες θολες παρολο που πειραξα οτι ρυθμιση υπηρχε).

 

 

2. δευτερον για το χομπι μου μιας και θελω να πειραματιστω με φακους , ρυθμισεις κτλ.

 

Τελος παντων αφου οτι πληρωσεις παιρνεις λεω να προχωρησω σε μια φ/μ καλυτερη και εδω ειναι που θελω τη βοηθεια σας. Το budget ειναι μεχρι 500euros.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πολυκαταλαβαινω τι ακριβως χρηση θες να κανεις.

 

λες οτι ειναι για επαγγελματικη χρηση, αρα πληρωνεσαι αλλα δεν εισαι φωτογραφος (!)

 

βοηθα λιγο με τον χωρο

και για πες τι ακριβως ειναι ολη αυτη η φωτογραφιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δεν καταλαβαίνω!

 

Τέλος πάντων δες σε κάποιο μαγαζί την a5000 Sony που ειναι και πιο φθηνή.

 

Γενικά έχε κατά νου πως επειδή θες χαμηλό φωτισμό, χρειάζεσαι το δυνατόν μεγαλύτερο εμβαδό αισθητήρα. Η Compact προφανώς έχει αρκετά μικρό αισθητήρα.

 

Φυσικά η φωτογράφιση πρέπει να γίνεται χωρίς φλάς, οπότε πρέπει να εχεις εξωτερικό φωτισμό ή αρκετά υψηλό iso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για το δυσνοητο μηνυμα μου....την φωτογραφικη την χρειαζομαι για να βγαζω φωτογραφιες αντικειμενων / προσωπα απο αποσταση 2μετρων για αναρτηση στο fb (κατι σαν διαφημιση-παρουσιαση) -δεν ειμαι φωτογραφος και ουτε θα πληρωθω απο αυτα.Ο χωρος ειναι σχετικα μικρος οι τοιχοι λευκοι και φωτισμος λαμπων φθοριου.Απλα οι φωτογραφιες πρεπει να εχουν αρκετα καλη ευκρινεια , χωρις θορυβο, θολουρες και καλη ληψη σε χαμηλο φωτισμο.Επισης περα της ας πουμε επαγγελματικης χρησης θελω να την εχω και για χομπι ταυτοχρονα οπως ανεφερα και στο αρχικο post!

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μπορεί να παίζουν σε αυτά που θες.

 

Μάλλον η a5000 θα σε καλύψει αρκετά (ή κάποια ανάλογη dslr σε αυτά τα χρήματα) - 300€

 

Επίσης με 100€ ακόμα ίσως πάρεις επιπλέον αξεσουάρ φωτισμού που θα βοηθήσουν το τελικό αποτέλεσμα

 

http://www.lightinthebox.com/gr/c/lighting-studio-equipments_5561

 

http://www.fotomarket.gr/epaggelmatika-proionta/eksoplismos-studio/softboxes/

 

http://www.fotomarket.gr/walimex-daylight-250-with-softbox-40x60-cm.html

 

http://www.fotomarket.gr/epaggelmatika-proionta/eksoplismos-studio/fotografisi-antikeimenon/light-tent-box/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση....ο φακος 16-50mm θα με καλυψει? Για να καταλαβω κατι: στις mirroless υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης φακων.Θα εχω ομως τη δυνατοτητα να παιξω με φακους και φιλτρα οπως στις dslr?

Eyxaristv  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση....ο φακος 16-50mm θα με καλυψει? Για να καταλαβω κατι: στις mirroless υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης φακων.Θα εχω ομως τη δυνατοτητα να παιξω με φακους και φιλτρα οπως στις dslr?

Eyxaristv  

 

Το ιδιο ειναι με τις dslr, εναλλασσομενοι φακοι που παιρνουν και φιλτρα. Πιο οικονομικες ειναι οι dslrs για την δουλεια που θελεις, απο την στιγμη που δεν εχεις και σκοπο να βγεις απο εκει μεσα και θελεις να βγαζεις πορτραιτα απο τα 2 μετρα θα χρειαστεις κατι σχετικα τελε και φωτεινο, ισως κανει και ο 50mm f1.8, οποτε βρες μια μεταχειρισμενη d3200 και τον 50mm f/1.8. Στα στατικα αντικειμενα για να γλυτωσεις θορυβο και θολουρα θα χρησιμοποιεις τριποδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φακός είναι μια χαρά. Είναι ο ανάλογος των 15-47 σε DSLR.

 

Οι φακοί αλλάζουν κανονικά και στις DSLR και στις Mirrorless, απλά στις DSLR είναι πιο φθηνοί και υπάρχει μεγαλύτερη γκάμα.

 

Οπότε εκτός των άλλων πρέπει να αποφασίσεις του συντελεστές βαρύτητας σου στα ακόλουθα:

  • Θα πάρεις φακούς στο μέλλον?
  • Σε ενδιαφέρει το μέγεθος / βάρος μηχανής και φακών (η φορητότητα εν ολίγοις)
  • Θα ασχοληθείς αρκετά σοβαρά με το άθλημα ?(θα διαβάσεις αρκετά /πολλές ώρες με πολλές δοκιμές και θα φτάσεις τη μηχανή στα όρια της?) ή απλά θες εύκολα και απλά να τραβάς φωτό?
  • Πόσα χρήματα θα ήθελες να διαθέσεις σε ορίζοντα 3ετίας?

Το ιδιο ειναι με τις dslr, εναλλασσομενοι φακοι που παιρνουν και φιλτρα. Πιο οικονομικες ειναι οι dslrs για την δουλεια που θελεις, απο την στιγμη που δεν εχεις και σκοπο να βγεις απο εκει μεσα και θελεις να βγαζεις πορτραιτα απο τα 2 μετρα θα χρειαστεις κατι σχετικα τελε και φωτεινο, ισως κανει και ο 50mm f1.8, οποτε βρες μια μεταχειρισμενη d3200 και τον 50mm f/1.8. Στα στατικα αντικειμενα για να γλυτωσεις θορυβο και θολουρα θα χρησιμοποιεις τριποδο.

 

Ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αφλασα στα δυο μετρα σε εσωτερικο χωρο,χτυπας κιτ 3300/18-55 στα 340-350 καινουρια,και εναν 35/1,8 στα 150 κοντα,και εισαι καλυμενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...