Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 03/08/2024 at 16:09, gerassmeg said:

καλησπέρα, έχω μια 6600xt power color fighter, r5 5600 και 32gb ram, αυτή την περίοδο το σεταπ έχει μειν οθόνη μια 1440p 165hz ips OMEN η οποία και μάλλον δεν θα αλλαχθεί 

 

αρχικά σκέφτομαι να αλλάξω κάρτα γύρω στον Νοέμβριο, ίσως λίγο αργότερα αν κυκλοφορούν οι 8χχχ της AMD τότε (ξέρουμε κάτι;) , Nvidia δούλευα παλιά, αλλά η αλήθεια είναι δεν την πολύ σκέφτομαι σαν λύση 

 

η βασική μου ερώτηση είναι αν ο επεξεργαστής μου θα δουλεύει σωστά με την 7700xt/8700xt (θεωρητικά) και με τα αμέσως μεγαλύτερα μοντέλα, 7800xt και 8800xt καθώς το μέγιστο μπατζετ είναι γύρω στα 500 ευρώ 

 

η κάρτα μου πουλιέται ακόμη γύρω 180; από πάντα ήταν undervolted και έχουν γίνει συχνά καθαρισμοί, χωρίς να έχει ανοιχθεί 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Η max κάρτα που θα έβαζα στον 5600 θα ήταν μια 4070/7800xt(η ~αντίστοιχο σε επιδόσεις επόμενο μοντελο).

Και πάλι κάτι θα χάνεις, αλλά στα 2κ μικρό το κακό.

Τωρα εάν βγει η 8800xt -που θα πρέπει να είναι αρκετά ταχύτερη από 7800xt, γιατί εδώ μείναμε σχεδόν στάσιμοι σε σχέση με τις 6800xt) και σε κόβει τόσο πολύ ο 5600 τον πουλάς, κολλας άλλο ~100ευρω και κοιτάς για 5700x3d.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 3/8/2024 στις 4:09 ΜΜ, gerassmeg είπε

καλησπέρα, έχω μια 6600xt power color fighter, r5 5600 και 32gb ram, αυτή την περίοδο το σεταπ έχει μειν οθόνη μια 1440p 165hz ips OMEN η οποία και μάλλον δεν θα αλλαχθεί 

 

αρχικά σκέφτομαι να αλλάξω κάρτα γύρω στον Νοέμβριο, ίσως λίγο αργότερα αν κυκλοφορούν οι 8χχχ της AMD τότε (ξέρουμε κάτι;) , Nvidia δούλευα παλιά, αλλά η αλήθεια είναι δεν την πολύ σκέφτομαι σαν λύση 

 

η βασική μου ερώτηση είναι αν ο επεξεργαστής μου θα δουλεύει σωστά με την 7700xt/8700xt (θεωρητικά) και με τα αμέσως μεγαλύτερα μοντέλα, 7800xt και 8800xt καθώς το μέγιστο μπατζετ είναι γύρω στα 500 ευρώ 

 

η κάρτα μου πουλιέται ακόμη γύρω 180; από πάντα ήταν undervolted και έχουν γίνει συχνά καθαρισμοί, χωρίς να έχει ανοιχθεί 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Είχα τον 5600Χ με 6600ΧΤ και έβαλα 7800ΧΤ, μια χαρά ήταν μόνο σε RT(Cyberpunk) είχα πολύ μικρό μποτλνεκ από τον επεξεργαστή, τίποτα το ιδιαίτερο τώρα για 8800ΧΤ δε γνωρίζουμε και πολλά.

7700ΧΤ-8700ΧΤ δε θα έχουν θέμα με τον 5600

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , κάποια πρόταση - υπόδειξη για αγορά κάρτας γραφικών για το παρακάτω build υπάρχει? Σκοπός της αναβάθμισης είναι να μπορεί το pc να τρέξει το Fortnite . ( fortnite minimum requirements:CPU : core i3 3225 3.3GHz , GPU : intel hd 4000 or amd radeon vega 8 , memory: 8gb ram)

image.jpeg.d098898bdf658febb1358bee7c1d5fe9.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ge0rgi0s είπε

Καλησπέρα , κάποια πρόταση - υπόδειξη για αγορά κάρτας γραφικών για το παρακάτω build υπάρχει? Σκοπός της αναβάθμισης είναι να μπορεί το pc να τρέξει το Fortnite . ( fortnite minimum requirements:CPU : core i3 3225 3.3GHz , GPU : intel hd 4000 or amd radeon vega 8 , memory: 8gb ram)

image.jpeg.d098898bdf658febb1358bee7c1d5fe9.jpeg

Ψάχνεις για μεταχειρισμένα;

Μέχρι τι χρήματα;

Ποιο τροφοδοτικό διαθέτει το μηχάνημα (μοντέλο-wattage);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Ψάχνεις για μεταχειρισμένα;

Μέχρι τι χρήματα;

Ποιο τροφοδοτικό διαθέτει το μηχάνημα (μοντέλο-wattage);

Το τροφοδοτικό είναι ένα ΑΤΧ - 400w . 

Χρήματα  30 , 40 , 50 ευρώ max . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ge0rgi0s είπε

Το τροφοδοτικό είναι ένα ΑΤΧ - 400w . 

Χρήματα  30 , 40 , 50 ευρώ max . 

Λογικά πας καρφί για καμία μεταχειρισμένη 1050 ti αρκεί να την βρεις στη σωστή και λογική τιμή (μέχρι 50€).

Σε αυτή την ανάλυση θα παίξεις σε σχετικά καλά detail level με αυτή την κάρτα.

Προσοχή γιατί κάποιες 1050 ti χρειάζονται εξωτερική τροφοδοσία (pcie) και δεν γνωρίζω αν το τροφοδοτικό σου διαθέτει.

Ο επεξεργαστής είναι οριακός, ελπίζω να μη σε "λαχταρίσει".

Φυσικά ανέμενε εναλλακτικές προτάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σκεφτομαι να πάρω μια 4060 η 4040 ti για τον υπολογιστή μου. Έχω έναν i5 13400 και 32 GB Ram 3600. Θα είναι οκ για τον επεξεργαστή μου; Τώρα έχω την παλιά μου Msi  2060 rtx Gaming Z 6 GB VRam. Παιχνίδια που παίζω ( COD MW3, Horizon forbidden west, Avatar ). Η να περιμένω για την επόμενη γενιά καρτών γραφικών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Θα ήθελα να μου προτείνεται μια καλή gpu καινούργια σε τίμη περίπου 300 με 350  ευρω. η σύνθεση μου είναι η παρακάτω. Η όθονη που έχω θα την άλλαξω. Χρήση για gaming όχι κάποιο συγκεκριμένο παιχνιδι.

motherboard

MSI-MPG-X570-Gaming-Plus

ram

G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB

Τροφοδοτικο

Thermaltake-Smart-SE-630W

επεξεργαστη

AMD-Ryzen-5-3600-Box

Επεξ/σία από BROLLY01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/08/2024 at 01:56, BROLLY01 said:

Καλησπέρα, 

Θα ήθελα να μου προτείνεται μια καλή gpu καινούργια σε τίμη περίπου 300 με 350  ευρω. η σύνθεση μου είναι η παρακάτω. Η όθονη που έχω θα την άλλαξω. Χρήση για gaming όχι κάποιο συγκεκριμένο παιχνιδι.

motherboard

MSI-MPG-X570-Gaming-Plus

ram

G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB

Τροφοδοτικο

Thermaltake-Smart-SE-630W

επεξεργαστη

AMD-Ryzen-5-3600-Box

7600xt

Υ.γ Τωρα ποια καρτα εχεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, μια βοήθεια παρακαλώ καθώς σκέφτομαι για νέα GPU.

Πούλησα το Xbox και θα επιστρέψω στο pc gaming. Έχω μια LG C3, Ryzen 7 7700, 16GB Ram και PSU CoolerMaster MWE Gold v2 850W.

Με ενδιαφέρει λοιπόν να εκμεταλλευτω το 4Κ VRR της C3 αλλά δεν θέλω να πάω σε κάτι πάνω από χιλιαρικο. Έτσι σκέφτομαι να πάω για 4070ti super. 

Γνώμες; Για bottleneck ή γενικά απόδοση;

Επίσης από που αγοράζουμε GPU; είμαι εκτός του παιχνιδιού χρόνια. Από skroutz ή έξω; Πάντα για καινούργια μιλάω.

Σας ευχαριστώ για τις τυχόν απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/08/2024 at 11:32, ynte1980 said:

Καλησπέρα σας, μια βοήθεια παρακαλώ καθώς σκέφτομαι για νέα GPU.

Πούλησα το Xbox και θα επιστρέψω στο pc gaming. Έχω μια LG C3, Ryzen 7 7700, 16GB Ram και PSU CoolerMaster MWE Gold v2 850W.

Με ενδιαφέρει λοιπόν να εκμεταλλευτω το 4Κ VRR της C3 αλλά δεν θέλω να πάω σε κάτι πάνω από χιλιαρικο. Έτσι σκέφτομαι να πάω για 4070ti super. 

Γνώμες; Για bottleneck ή γενικά απόδοση;

Επίσης από που αγοράζουμε GPU; είμαι εκτός του παιχνιδιού χρόνια. Από skroutz ή έξω; Πάντα για καινούργια μιλάω.

Σας ευχαριστώ για τις τυχόν απαντήσεις.

Έχεις την στοκ ψυκτρα?

Πιστεύω πως το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε 7900xtx σε αυτά τα χρήματα για native 4κ (με rtx off).

Εναλλακτικά η 4070ti super όπως ειπες(όχι 4070 σκέτη, έχει μικρότερο διαυλο-περα από την λιγότερη vram- που στα 4κ θα φανούν) είναι και αυτή μια επιλογη

Σε κάποια σύγχρονα παιχνίδια πιθανών να μην σε φθάνει και η ram σου.

Οπότε μάλλον κοιτάς και για ένα kit 2x16gb ram εάν δεν θέλεις να μπλέξεις με ματσαρισματα και χαμηλότερες συχνότητες των 4 dimm(δεν ξέρω εάν ισχύουν τα ίδια προβλήματα που ισχύουν στα 2x48/2x32gb  και στα 16gb kitακια, ψαξτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, @topos said:

Έχεις την στοκ ψυκτρα?

Έχω NHD14 τοποθετημένη με offset οπότε οι θερμοκρασίες μου είναι αρκετά χαμηλές. Δεν έχω κάνει overclock βέβαια, είμαι stock.

Για την μνήμη, θα ήθελα να προσθέσω 32gb και αν έχω θέμα με τις ταχύτητες θα πουλήσω τις 16αρες.

Κουτί έχω ενα Fractal Design North, οπότε έχω περιορισμό σε μήκος κάρτας 35cm, δυστυχώς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, ynte1980 said:

Έχω NHD14 τοποθετημένη με offset οπότε οι θερμοκρασίες μου είναι αρκετά χαμηλές. Δεν έχω κάνει overclock βέβαια, είμαι stock.

Για την μνήμη, θα ήθελα να προσθέσω 32gb και αν έχω θέμα με τις ταχύτητες θα πουλήσω τις 16αρες.

Κουτί έχω ενα Fractal Design North, οπότε έχω περιορισμό σε μήκος κάρτας 35cm, δυστυχώς .

Τυχαία υλοποιηση, 31,3cm βλέπω.

Spoiler

Btw Πανέμορφο κουτί, δεν ξέρω πως μου ξέφυγε πέρυσι το north XL και πήρα την "μπακατελα" της coolermaster (ok, μια χαρά είναι και αυτό, απλά ασκημουλι)

Όσο για τον 7700, υποθέτω με την ψυκτρα που έχεις κάτι μπορεί να τσιμπήσει σε συχνότητες και να φτάσει τουλάχιστον τον 7700x.

Σε 4κ πιστεύω πως θα είσαι μια χαρά στην πλειονότητα των παιχνιδιών(από θέμα bottleneck).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...