Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Coscas είπε

Αν δεν είναι παλιό το ΤΧ550Μ, μιά χαρά τα σηκώνει αφού είναι gold

Αφού σήκωνε τo 550w Seasonic, 10700k και 2080 Super, γιατί να μην σηκώνει το ΤΧΜ την 7800 ΧΤ που έχει περίπου το ίδιο tdp;

https://www.overclock.net/threads/550w-psu-for-an-i7-10700k.1774175/

 

Η αλήθεια είμαι λίγο οριακά, χωρίς δίσκους το part picker βγαζει 500W estimated wattage, κι εχω πάνω 2 nvme, 1 sdd & 2 hdd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Alouvatar said:

Η αλήθεια είμαι λίγο οριακά, χωρίς δίσκους το part picker βγαζει 500W estimated wattage, κι εχω πάνω 2 nvme, 1 sdd & 2 hdd

Τι να κάψουν οι σκληροί; Οπως νομίζεις πάντως. Απλά, με το κέρδος που θα είχες αν κράταγες το psu, θα έπαιρνες την 4070 super που είναι ταχύτερη της 7800 ΧΤ και θα είχες και ρέστα

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Alouvatar είπε

Τελεια, σε ευχαριστώ!

Έχεις να προτείνεις και κάποια υλοποίηση για την 7800xt? π.χ. με την "απλή" sapphire ειμαι οκ ή αξίζει να πάω σε nitro+ (που ειναι ενα 50αρικο εξτρα)

Για psu σκεφτομουν αυτο -> https://www.skroutz.gr/s/20295290/Seasonic-Focus-GX-750W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Την Hellhound να παρεις,η καλυτερη υλοποιηση και ειναι και σε πολυ καλη τιμη.Καλη και η Sapphire Pulse αλλα δεν λεει να μην πας στην Powercolor για 10-15€.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω την ποιο vfm επιλογή για κάρτα σε 1440p οθόνη. Σπάνια παίζω games και εαν παίξω θα είναι casual games ή παλιότερα παιχνίδια. Το pc χρησιμοποιείται για επαγγελματική χρήση περισσότερο.

είχα μια 1050ti και ψάχνω διάδοχο. Ποια είναι η πιο αξιοπρεπής λύση σε 1440p και medium settings στα 60hz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, haris013 said:

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω την ποιο vfm επιλογή για κάρτα σε 1440p οθόνη. Σπάνια παίζω games και εαν παίξω θα είναι casual games ή παλιότερα παιχνίδια. Το pc χρησιμοποιείται για επαγγελματική χρήση περισσότερο.

είχα μια 1050ti και ψάχνω διάδοχο. Ποια είναι η πιο αξιοπρεπής λύση σε 1440p και medium settings στα 60hz?

Αν είναι μόνο για casual games και πιο παλιά, οτιδήποτε και να πάρεις από rx 6600/rtx 3060 και πάνω, θεωρητικά θα σε καλύψει.

Παρόλα αυτά καλό θα ήταν να αναφέρεις μπάτζετ, καθώς και επεξεργαστή και τροφοδοτικό που έχεις τώρα στο σύστημα, και αν σκοπεύεις να αναβαθμίσεις κάτι στο κοντινό μέλλον.

Όταν λες casual games, δεν εννοείς hellblade 2, έτσι? 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, just getting started είπε

Αν είναι μόνο για casual games και πιο παλιά, οτιδήποτε και να πάρεις από rx 6600/rtx 3060 και πάνω, θεωρητικά θα σε καλύψει.

Παρόλα αυτά καλό θα ήταν να αναφέρεις μπάτζετ, καθώς και επεξεργαστή και τροφοδοτικό που έχεις τώρα στο σύστημα, και αν σκοπεύεις να αναβαθμίσεις κάτι στο κοντινό μέλλον.

Όταν λες casual games, δεν εννοείς hellblade 2, έτσι? 😂 

Καλά τα λες, επεξεργαστή εχω παραγγείλει έναν r5 5600, τώρα εχω έναν 1600… πρόκειται για το σύστημα της υπογραφής μου.

 

budget κάνα 200αρι με 250. Κλείνω προς 6650xt μεριά. Δεν θέλω μα επενδύσω πολλά χρήματα γιατί δεν εχω χρόνο για παιχνίδια, απλά επειδή μπορεί να μου έρθει να παίξω τίποτα και λόγο χομπυ συλλέγω παιχνίδια και ας μην παίζω συχνά, θέλω μια κάρτα ώστε να είναι playable στα 1440p χωρίς να εχω max out τα πάντα.

 

παιχνιδια την περίοδο αυτή παίζω Poe, gta V, Diablo,  divinity, dark souls, borderlands, metro, κλπ..

 

μπορει να παίξω μελλοντικά και κάποια πιο καινούργια κυκλοφορία σε παιχνίδι εάν μου κινήσει το ενδιαφέρον, αρκεί να παίζει 60 fps στα 1440p και ας είναι στο low

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν την βρεις την 6650xt θα σε καλύψει σίγουρα, και θα είναι και ισορροπημένο build με τον 5600.

Αλλά αμφιβάλλω αν την βρεις πια στα 250.

Ίσως χρειαστεί δηλαδή να δώσεις 10-20€ παραπάνω για την 7600 που πρακτικά έχει τις ίδιες επιδόσεις, και είναι και τελευταία γενιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δεν πολύ υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή, γιατί η μόνη εναλλακτική είναι η 4060 της nvidia που έβγαινε πάνω από το budget σου, και μετά είναι λίγο no man's land όσον αφορά τα price segments.

Αν ήθελες κάτι πιο φθηνό δηλαδή, μόνο η 6600 υπάρχει αν την έβρισκες στα ~200, και για πιο πάνω, οι 7700xt/4060ti ξεφεύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, haris013 είπε

παιδιά πήρα την rx 7600, ελπίζω να έκανα καλή επιλογή...

https://www.skroutz.gr/s/42623781/Sapphire-Radeon-RX-7600-8GB-GDDR6-Pulse-Karta-Grafikon-11324-01-20G.html

 

Μια χαρά επιλογή είναι, ειδικά για παλαιότερα cpu.

Για να δεις σε πράσινη μεριά θες πιο γρήγορο cpu και θεωρώ πως δεν αξίζει να πληρώσεις το premium του πράσινου για κάρτα με λιγότερα από 12 gb, οπότε ξεφεύγει το budget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι δεν έχω τρελές απαιτήσεις ούτε παίζω συχνά games, οπότε δεν θα έκανα ποτέ απόσβεση μια πολύ ακριβότερη καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα, έχω μια 6600xt power color fighter, r5 5600 και 32gb ram, αυτή την περίοδο το σεταπ έχει μειν οθόνη μια 1440p 165hz ips OMEN η οποία και μάλλον δεν θα αλλαχθεί 

 

αρχικά σκέφτομαι να αλλάξω κάρτα γύρω στον Νοέμβριο, ίσως λίγο αργότερα αν κυκλοφορούν οι 8χχχ της AMD τότε (ξέρουμε κάτι;) , Nvidia δούλευα παλιά, αλλά η αλήθεια είναι δεν την πολύ σκέφτομαι σαν λύση 

 

η βασική μου ερώτηση είναι αν ο επεξεργαστής μου θα δουλεύει σωστά με την 7700xt/8700xt (θεωρητικά) και με τα αμέσως μεγαλύτερα μοντέλα, 7800xt και 8800xt καθώς το μέγιστο μπατζετ είναι γύρω στα 500 ευρώ 

 

η κάρτα μου πουλιέται ακόμη γύρω 180; από πάντα ήταν undervolted και έχουν γίνει συχνά καθαρισμοί, χωρίς να έχει ανοιχθεί 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...