Προς το περιεχόμενο

Ελαφρύ host για Virtual Box


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι με Ubuntu Gnome και έχω στήσει ένα virtual Box με Windows 10. Στα windows έχω επιλέξει εξοικονόμηση ενέργειας και έχω απενεργοποιήσει τα εφέ. Τι άλλο μπορώ να κάνω έτσι ώστε το host να χρειάζεται τους λιγότερους πόρους; Σκέφτηκα να βάλω OpenBox, αλλά χρειάζομαι και DualMonitor δουλεύει το OpenBox με dualMonitor; Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μποεις να ξεκινησεις με ενα server installation, οποιασδηποτε διανομης, η οποια θα σε βγαλει σε ξερο command line και απο εκει να βαλεις μονο τα απαραιτητα για τη δουλεια που θες, πχ xorg + openbox + virtualbox.

Δεν παει πιο κατω απο αυτο αν θες την απολυτη εξοικονομηση σε πορους.

 

Για dual monitor θα βαλεις κατι με gui να χειριζεται το xrandr και να δινει σημα και στη 2η, πχ lxrandr ή arandr, και φυσικα ο driver για την gpu σου να υποστηριζει το xrandr, πραγμα που φανταζομια το κανει μεχρι και ο nouveau :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλω να το βάλω σε άλλο λειτουργικό γιατί μερικές φορές χρειάζομαι και το virtual και το ubuntu gnome. 'Άρα η λύση είναι openbox και xrandr; 

Υ.Γ. τώρα που το σκέφτομαι έχω το configuration app της Nvidia άρα λογικά από εκεί θα μπορώ να το φτιάξω σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...