Προς το περιεχόμενο

Camera με ois ή gimbal;


makislb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρομαι να παρω μια mirrorless κυρίως για video. Μέχρι τωρα είχα καταλήξει στην Lumix g7 αφού είδα το budget μου και τις επιλογές που είχα.

Αρχικά επειδή ειναι η πρώτη φορα που θα ασχοληθώ με recording (μέχρι τωρα ήμουν κυρίως στο edit/post production) αρχικά έλεγα να χρησιμοποιώ footage μόνο απο το iPhone 6s Plus μέχρι να δω τι ακριβώς θελω να κανω και τι απαιτήσεις θα έχει αυτο. Οι επιδόσεις όμως σε low light ειναι κακές. Τεσπα είδα οτι βγαίνει η Lumix gx85 που έχει 5axies ois +2 απο φακό η τιμή περίπου 800 με τον κιτ. Έλεγα στην αρχή να παρω κανα φθηνό beholder του 30ευρου και κανα 35mm

Ψαχνωντας έπεσα πανω στα gimbal. Αναρωτιέμαι αν το ois της gx85 θα δίνει αποτέλεσμα κοντα σε αυτο ενός gimbal ή αν θα ηταν προτιμότερο να επιλέγω μια μηχανή χωρίς ois όπως η g7 και να ψάξω για καμία προσφορά gimbal στα 400€

 

Επίσης αλλες απορίες. Θα έχει μεγάλη διαφορα απο το iPhone σε low light? δεν πρόκειται να κανω κάτι επαγγελματικο αρχικά αλλα θελω να έχω ενα αξιόλογο footage. Έστω κι απο τις διακοπές μου. Αλλα όταν έχω πάντα στην τσέπη μου ενα κινητό με τόσο καλή κάμερα αξίζει να επενδύσω άλλο 1 χιλιάρικο για μια ερασιτεχνική κάμερα; σορρυ για τις πολλές απορίες αλλα ειδικά mirrorless δεν είχα ποτε.

Επεξ/σία από makislb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αναρωτιέμαι αν το ois της gx85 θα δίνει αποτέλεσμα κοντα σε αυτο ενός gimbal"

 

αδερφέ.... ούτε καν :) :) :) 

αν σκοπευεις να ασχοληθείς, το gimbal αξίζει τα χρηματα του, θα το καταλαβεις στην πραξη :)

 

καλουτσικα gimbal για αυτη τη μηχανη νομιζω ξεκινανε απο 500-600

 

ΥΓ.... τα παραπανω στα αναφερω οχι κατοπιν ιδίας εμπειριας καθότι αν ασχολιόμουν και με το βίντεο θα επρεπε να ασοχληθω με το εμποριο οπλων για να παρω ολα αυτα που θελω :)..... απλα χαζεύοντας στο web και απο φιλους ποθ περιστασιακα εχω δει ληψη - αποτελεσμα

 

Οπου εμπλεκεται low light, εμπλέκεται και το μεγεθος του αισθητηρα μιας μηχανής. Τα κινητα λόγω μικρου μεγέθους αισθητήρα εχουν πολυ κακη ποιότητα σε low light αντιθετα. αν ηθελες μονο ημέρα... τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω ειναι πως ενα gimbal για κινητά κανει περίπου 180-220 ευρω και για μια mirrorless που μαζί με τον κιτ φακό ειναι 450 γραμμάρια πρέπει να δωσω τόσα παραπάνω. Πάντως το ois θα περιμένω να το δω σε reviews γιατι αφενως η gx85 δεν έχει κυκλοφορίσει ακόμα και αφετέρου ειναι νομιζω η πρώτη mirrorless που έχει ois 5 axies σε 4K. Όπως με βλέπω θα παρω αρχικά την κάμερα και θα μαζέψω για το gimbal. Σκέφτομαι να πουλήσω και το 6s plus να παρω ενα 6 το πιο φθηνό να βγάλω απο κει τα χρήματα. Επίσης έχω πολλές απορίες. Οι παλιοί φακοί αξίζουν τον κόπο να το ψάξεις; Χρειάζομαι speedbooster για το βίντεο η με έναν απλό κονβερτορα κανω δουλειά; Όσον αφορά τα mm, οποιονδήποτε φακό και να παρω θα πρέπει να τον πολλαπλασιάζω με το 2 ας πούμε για να βλέπω τα mm σε m43; Υπάρχει τρόπος να κανω sync το recording απο iPhone και lumix camera ώστε να βάλω εξωτερικό μικρόφωνο απο iPhone γιατι η gx85 δεν έχει mic input;

Επίσης πως μοιράζεις ενα budget σωστα σε μια αγορά με σκοπό κυρίως το βίντεο; Σώμα, φακοί, gimbal, mounts, κάρτες, μπαταρίες, μικρόφωνα, γιατι πχ αν δωσω ολα μου τα λεφτά μπορώ να παρω το σώμα της gh4 αλλα μπορώ να παρω και σχεδόν ολα τα παρά πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...