Προς το περιεχόμενο

Πως θα βρω το μοντέλο της μητρικής μου;


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αναβαθμίσω την RAM στο λάπτοπ μου και θέλω να δω πόσα μπορεί να σηκώσει. Έτρεξα το dmidecode και μου έβγαλε αυτό 

SMBIOS 2.6 present.

Handle 0x0002, DMI type 2, 16 bytes
Base Board Information
	Manufacturer: Acer
	Product Name: Aspire 5742G
	Version: V1.06
	Serial Number: Base Board Serial Number
	Asset Tag: Base Board Asset Tag
	Features:
		Board is a hosting board
		Board is replaceable
	Location In Chassis: Base Board Chassis Location
	Chassis Handle: 0x0003
	Type: Motherboard
	Contained Object Handles: 0

δεν θα έπρεπε να μου δώσει και κάτι άλλο; π.χ. κάνα νούμερο; Τώρα στην ουσία μου λέει την motherboard και το μοντέλο του λάπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ, αν είναι το σωστό μοντέλο, λέει ότι μπορείς να του βάλεις μέχρι 8GB DDR3. Δες τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που λέει για εξακρίβωση. Λογικά θα τα βρεις τα ίδια στοιχεία και στο site της Acer.

 

κατέβασε και τρέξε αυτό και βάλε ένα printscreen από την ενότητα spd και έχει το laptop Aspire 5742G 

Σε λάθος section προτείνεις exe αρχείο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ, αν είναι το σωστό μοντέλο, λέει ότι μπορείς να του βάλεις μέχρι 8GB DDR3. Δες τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που λέει για εξακρίβωση. Λογικά θα τα βρεις τα ίδια στοιχεία και στο site της Acer.

 

Σε λάθος section προτείνεις exe αρχείο :P

λόγο βιασύνης δεν το παρατήρησα αλλά ας το έτρεχε με το wine εκτός αυτοί τα 8gd ddr3 δεν κάτι θέλει στα 1066 και στα 1,5v kai cl7 αυτές είναι συμβατές 

επίσης καλό θα ήταν πριν προχωρήσεις  στην αγορά να τσεκάρουμε με το πρόγραμμα  i-nex 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά μπορείς με την εντολή "dmidecode -t 16" να δεις τη χωρητικότητα ή ενναλλακτικά με την εντολή "dmidecode |grep -i "Maximum Capacity:" | uniq" αλλά προτιμώ να βλέπω ολόκληρο το αποτέλεσμα. Πάντως δεν είναι 100% αξιόπιστη πληροφορία οπότε καλύτερα να το ελέγχεις με την ιστοσελίδα του κατασκευαστή.

Επίσης με την εντολή "dmidecode -t 17" μπορείς να δεις πόση μνήμη RAM έχεις εγκατεστημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...