Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ubuntu + debian


manos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,
Εγκατέστησα χτες στο pc μου τα debian 8. Το πρόβλημα ήταν ότι έτρωγε freeze σε τυχαίες (;) στιγμές και μετά μαύριζε και η θόνη αλλά ανα κουτάκια :P.
Δεν χάλασα τη καρδιά μου  και είπα να δοκιμάσω και τα ubuntu. Ε πάλι έφαγε freeze, χωρίς τουλάχιστον να μαυρίσει η οθόνη.
Δεν είμαι σίγουρος το κατα πόσο είναι τυχαία η στιγμή, καθώς τις 3 από τις 5 φορές που το έπαθα παρατήρησα ότι κατέβαζα κάτι.
Το pc που έχω είναι το εξής:
cpu: amd fx 6300

gpu: gigabyte 660 oc

ram: 8gb

μητρική: asus m5a97 r2.0

τροφοδοτικό: Thermaltake berlin 530

 

και τρέχω dual boot windows 7 + ubuntu (πρώτη φορά έβαλα linux στο pc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα fedora αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. τις πρώτες 2 ώρες λειτουργούσε μια χαρά. Μπορεί να είναι τυχαίο, αλλά το freeze εμφανίστηκε όταν εγκατέστησα τον vivaldi και τον χρησιμοποίησα για 2 λεπτά. Μετά έκανα restart και σκάλωσε σχεδόν αμέσως (μετά από 1-2 λεπτά)
Και όλα αυτά ενώ με windows δεν έχω κανένα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο lspci -k σου βγαζει και τον nouveau διπλα στον nvidia? Σε οποιαδηποτε διανομη. Αν ναι, κατι κανεις λαθος.

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G96 [GeForce 9500 GT] (rev a1)
	Subsystem: XFX Pine Group Inc. G96 [GeForce 9500 GT]
	Kernel driver in use: nvidia
	Kernel modules: nvidia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εγκατέστησα χτες στο pc μου τα debian 8. Το πρόβλημα ήταν ότι έτρωγε freeze σε τυχαίες ( ;) στιγμές και μετά μαύριζε και η θόνη αλλά ανα κουτάκια :P.

Δεν χάλασα τη καρδιά μου  και είπα να δοκιμάσω και τα ubuntu. Ε πάλι έφαγε freeze, χωρίς τουλάχιστον να μαυρίσει η οθόνη.

Δεν είμαι σίγουρος το κατα πόσο είναι τυχαία η στιγμή, καθώς τις 3 από τις 5 φορές που το έπαθα παρατήρησα ότι κατέβαζα κάτι.

Το pc που έχω είναι το εξής:

cpu: amd fx 6300

gpu: gigabyte 660 oc

ram: 8gb

μητρική: asus m5a97 r2.0

τροφοδοτικό: Thermaltake berlin 530

 

και τρέχω dual boot windows 7 + ubuntu (πρώτη φορά έβαλα linux στο pc)

Προσδιορισε λιγο το freeze .... κολαει τελειως σε επιπεδο hardware ? δεχεται ενρτολες απο πληκρολογιο ?

πχ

1. Ctrl+Alt +Fn περναει σε text console που μπορεις να δωσεις εντολες ?

2. reisub kanei τερματισμο -επανεκινηση

REISUB - the gentle Linux restart
According to Lifehacker a frozen Linux system that's not responding to the Ctrl-Alt-Delete three-finger-salute can be restarted more safely than by pushing the power button, which is usually the next step.

Holding down Alt and SysRq (which is the Print Screen key) while slowly typing REISUB will get you safely restarted. REISUO will do a shutdown rather than a restart.

Sounds like either an April Fools joke or some very strange magic akin to the old BIOS beeps we used to use to diagnose PC faults so bad that nothing would boot. Wikipedia comes to the rescue with an in-depth listing of all the SysRq keys.

R: Switch the keyboard from raw mode to XLATE mode
E: Send the SIGTERM signal to all processes except init
I: Send the SIGKILL signal to all processes except init
S: Sync all mounted filesystems
U: Remount all mounted filesystems in read-only mode
B: Immediately reboot the system, without unmounting partitions or syncing

3. λετουργουν πληκτρα οπως scrolllock, numlock ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...