Προς το περιεχόμενο

action cam sony fdr x1000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπεραα αγορασα την fdr x1000 (η οποια μαλλον ειναι προβληματικη)
εχει συνεχεια ψηφιακο θορυβο και εκει που ειναι το τραγικο τελειως ειναι η φωτογραφιες της με vga σε τελειο φωτισμο θα εβγαζε ποιο καθαρες ! ειδα και το βιντεακι στο youtube του δημητρη που κανει review και δεν πλησιαζει η δικια μου ουτε καν ! (αμα παρω και παραγοντα οτι εχει πεσμενη ποιοτητηα λογο internet τοτε ειναι για να κρεμαστω)!!! καποια βοηθεια ? πηγα σε καποιο σερβις επισημο της sony και θεωρουνε οτι ειναι "καθαρη" εχει κανενας την καμερα απο βορειο ελλαδα? εχει περασει ενας μηνας και ακρη δεν βγαζω !

 

-_-  :unsure: :unsure: :fear:

post-390961-0-02612900-1460477266_thumb.jpg

post-390961-0-57643200-1460477308_thumb.jpg

Επεξ/σία από argyriskav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δεν γνωριζεις  η εχει καμια οθονη 720ρ και κατω και σου φαινεται καλη εχει ΑΠΕΙΡΟ ΘΟΡΥΒΟ ΨΗΦΙΑΚΟ   και μετα τα 4 μετρα ειναι τελεις ΑΝΕΣΤΙΑΣΤΟ  επισης στα τελειωματα απο τις γωνιες αντι να εχει ευθεια το κανει να εχει κουτακια κουτακια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβγαλες εσυ το συμπέρασμα. Δεν γνωρίζω ή έχω χάλια εξοπλισμό. Case closed.

 

Οι φωτογραφίες είναι μια χαρά. Αν δεν έχεις σχέση με την τέχνη της φωτογραφίας, την τεχνολογίας και δεν ξέρεις τι αγόρασες, σου φαίνονται να έχουν πρόβλημα.

 

Αν γνωρίζεις, απάντησε μου τεχνικά γιατί έχεις πρόβλημα. Που είναι το πρόβλημα?

 

Αισθητήρας?

Φακός?

Επεξεργασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτο που εχεις ανεβασει δεν ειναι και το καλυτερο δειγμα, απο αποψη φωτισμου.

Βγες εξω και τραβα καποιες με αξιοπρεπη φωτισμο.

 

Επισης επειδη δεν αναφερεις πουθενα σε τι ποιοτητα ειναι τραβηγμενες, τραβα απο 2-3 καρε σε καθε αναλυση που διαθετει η μηχανη και ανεβασε μια απο καθε μια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.... sphinxgr  υποθεση εκανα γιατι σε 720ρ φαινονται πιο καθαρες... ψάχνεσαι να αρπαχτείς  ?  ο φωτισμός στην μια είναι ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ κάλος  στην δεύτερη ελαφρός σκοτεινός... φαντάζομαι ότι είναι θέμα επεξεργαστή γιατί αν ήταν στον αισθητήρα θα είχε κάποια σκουπιδιά κάπου h “καμενα” pixel.

DrStein δεν έχει ρυθμίσεις για της φωτογραφίες . εχεις μηπως την καμερα αυτη?

δοκιμασα και εξω ειναι τραγικο το αποτελεσμα.. ωστόσο η κάμερα είναι  8,8MP

και η φωτος ειναι χειροτερες αμα εβγαζα με VGA κινητο (στην μια περιπτωση της σωστα φωτιζομενης φωτο) 

 

αυτος ο ψηφιακος θορυβος που εχει σε ΝΤΑΛΑ ΗΛΙΟ  ειναι τραγικος σαν να χτυπαει με iso πανω απο 400 στα exif απο της φωτο δεν γραφει το iso....

 

post-390961-0-41403200-1460639362_thumb.png

Επεξ/σία από argyriskav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν την εχω την συγκεκριμενη.

 

Η καμερα ναι μεν ειναι 8.8mp αλλα τα stills ειναι 5.4mp τσεκαρε αν τραβας σε single photo mode και οχι σε interval ή motion shot γιατι ετσι τραβαει 2.1mp οχι 5.4mp.

Επισης οπως σου ειπα τραβα μια σε εξωτερικο χωρο για καλο φωτισμο, αυτη στο σαλονι δεν ειναι καλος φωτισμος.

 

Μερικα πραγματα που πρεπει να τσεκαρεις ακομα:

 

Αυτο τον θορυβο που λες τον βγαζει και στο video?

Σε ποιες αναλυσεις?

Τι καρτα χρησημοποιεις?

Ειναι U3 ή απλη class 10?

Αν στις ρυθμισεις τραβαει σε XAVC S ή MP4

Απενεργοποιησε το STEDY και τσεκαρε

Αν υπαρχει καποιο fw update απο την sony για την camera σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DrStein

δυστυχώς τα έχω δει  και υπάρχει και στο βίντεο όχι σε τόσο βαθμό αλλά υπάρχει θόρυβος !  την έχω στείλει στην sony να την δουν.  κάρτα φοράω υ3 και επίσης κάτι άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν μπορείς να διαγράφεις αρχεία μέσα από την μνήμη της ΚΟΥΛΑ πράγματα!

μπορεις  να δεις αν στα exif  σου βγαζει iso? (εαν εχεις καποια απο την σειρα fdr τις sony φυσικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καποια sony, απλα το ειχα ψαξει για sony οταν ηταν να παρω καμερα, αλλα προτιμησα την gopro.

Ειχα διαβασει καπου οτι τo iso δεν φαινεται στα exif της.

Επισης καποιοι καναν παραπονα για τις still φωτογραφιες σε low light για λιγο θορυβο αλλα οχι οσο τραγικα τα λες εσυ. 

 

Επισης το θεμα της καρτας ειναι οτι επειδη χρησημοποιει XAVC S codec για να γραψει σε 4Κ και υψηλα bitrate απαιτει SDXC καρτα οχι SDHC

 

Εφοσον την εστειλες στην sony περιμενε να δεις τι θα πουν.

Μολις την παρεις βεβαιωσου οτι τα settings ειναι σωστα, τραβα σε καλο φωτισμο video και photo σε διαφορες αναλυσεις και μετα το ιδιο σε low light και συγκρινε.

 

Αλλιως... GoPro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν ειναι και για πεταμα η Sony. Ειναι απο τις κορυφαιες 4Κ και με Zeiss, γιαυτο μου κανει εντυπωση ο τοσο πολυς θορυβος που λες.

 

Παρτην πισω απο την Sony, δοκιμασε την σε ολες τις αναλυσεις με σωστη καρτα και αν μπορεις συγκρινε την με μια ιδια.

Φυσικα με αρχεια οπως βγαινουν απο την μηχανη, οχι online video που ειναι επεξεργασμενα ή χαμηλοτερης ποιοτητα λογο συμπιεσης.

 

Αν δεν εισαι ικανοποιημενος και με την λυση που θα σου δωσει η Sony, τοτε... Go Pro ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα οι φωτο εχουν καποιο grain που κατα την γνωμη μου οφειλεται στον κακο φωτισμο και στα settings της μηχανης και οχι απαραιτητα σε καποια βλαβη της μηχανης.

Επισης οι συγκεκριμενες που ειναι σε αυτο το post οι συμπιεστικαν λογω insomnia και η αναλυση τους ειναι 1200x675

Γιαυτο και ζητησα απο τον φιλο να βγαλει καποιες φωτο ΚΑΙ video σε εξωτερικο χωρο με διαφορετικες ποιοτητες/αναλυσεις και sdxc για να φανει καλυτερα.

Απο αυτες τις δυο φωτο που δεν ειναι καταλληλο δειγμα, δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα, αλλα και παλι δεν ειναι τοσο τραγικες που να "φωναζουν" οτι κατι εχει η μηχανη.

 

Επισης αν ανεβει η original φωτο στο flickr λογικα θα φανει και το iso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

flicker δεν εχω!  θα σηκωσω αν θελετε σε dropbox να δειτε φωτο  θα βαλω  και  2 βιντεακια μικρης διαρκειας να δειτε  αλλα κατα το απογευμα και φυσικα τα αρχεια θα ειναι ατοφια ! χωρις καποια επεξεργασια απλα copy paste απο την sd card  

 

 

https://www.dropbox.com/sh/ycstn625bk786hq/AADEXBGPZ8BRjE8mhftY8tOBa?dl=0

Επεξ/σία από argyriskav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...