Προς το περιεχόμενο

[Questions]: Παράδοξα παντού!!


Giorgos65ert

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά έχω μια ερώτηση,

Δοκίμασα τυχαία μια εντολή και εμφανίστηκε κάτι παράξενο.

Όταν έγραψα την εντολή "sudo su && ls" εμφανίστηκε κάτι παράδοξο, το παράδοξο ήταν ότι δεν έκανε τίποτα έκτος ότι μου έδωσε root privileges, συνεχίζοντας τούτο το μυστήριο πατώντας ένα τυχαίο exit, ο καημένος, μου βγάζει το αποτέλεσμα της ls... (Εκεί τα έπαιξα τελείως δεν γινόταν :-D .)

 

Γνωρίζει κανείς τι στο καλό συνέβει?

Αυτό συμβένει και με όλες σχεδόν τις εντολές (που δοκίμασα).

 

Επίσης άλλη μια ερώτηση έγραψα ακόμη μια τυχαία εντολή την sudo ls && su και μου έβγαλε ένα 'Password:'

Έγραψα το αληθινό password του συστήματος και μου έδωσε τούτο δω "su: Authentication failure"

Τι έγινε και εδώ πάλι??

 

Είναι αυτά bugs η κάνω κάτι λάθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί ήταν παράδοξο; Τι περίμενες να βγει;
Το a && b σημαίνει: τρέξε την a και αν και μόνο αν ολοκληρωθεί σωστά (με exit code 0 δηλαδή) τρέξε την b.

Όταν έδωσες exit, τελείωσε η εκτέλεση της "sudo su" στο αρχικό shell και πολύ καλά έκανε και σου έβγαλε τα αποτελέσματα της ls.

Επίσης στο sudo ls && su σου ζητούσε τον κωδικό του root (λόγω της su που είναι το ίδιο με su root). Αληθινό password του συστήματος δεν υπάρχει στην βιβλιογραφία. :P Μήπως εσύ έδωσες τον κωδικό του χρήστη σου με τον οποίο έχεις απλά δικαιώματα root λόγω sudo;

Επεξ/σία από Ilias95
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ήταν παράδοξο; Τι περίμενες να βγει;

Το a && b σημαίνει: τρέξε την a και αν και μόνο αν ολοκληρωθεί σωστά τρέξε την b.

 

Όταν έδωσες exit, τελείωσε η εκτέλεση της "sudo su" στο αρχικό shell και πολύ καλά έκανε και σου έβγαλε τα αποτελέσματα της ls.

 

Επίσης στο sudo ls && su σου ζητούσε τον κωδικό του root (λόγω της su που είναι το ίδιο με su root). Αληθινό password του συστήματος δεν υπάρχει στην βιβλιογραφία. :P Μήπως εσύ έδωσες τον κωδικό του χρήστη σου με τον οποίο έχεις απλά δικαιώματα root λόγω sudo;

Σωστά! Τώρα κατάλαβα γιατί μου παρουσίαζε τούτο δω  :-(  :-D

Εγώ νόμιζα το ντουβάρι ότι το (π.χ. a=false,b=true) a && b => false && true = false  :wacko:

 

Και ναι! και στο δεύτερο έχεις δίκιο!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...