Προς το περιεχόμενο

Αγορά Dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια φωτογραφική Dslr και γενικά ψάχνω εδώ και καιρό καθώς δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω ποια ειναι καλύτερη. Μια που μου εχει κινήσει το ενδιαφέρον ειναι η Nikon d5200. Δίνω μέχρι 550€ και θέλω αν μπορείτε να με βοηθήσετε!

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να διαβασεις και σε αλλα παρομοια threads.... D5200 - D3300 είναι μια παρα πολυ καλη επιλογη

Ευχαριστώ πολύ. Το θέμα μου ειναι και ο φακός. Λέω να πάρω την 5200 με το βασικό κιτ, κοιτάω ομως και στα public που λεει ότι εχει εξαντληθεί και την εχει 319;! Ειναι δυνατόν? ενώ στα σκρουτζομαγαζα την εχει γύρω στα 500€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ. Το θέμα μου ειναι και ο φακός. Λέω να πάρω την 5200 με το βασικό κιτ, κοιτάω ομως και στα public που λεει ότι εχει εξαντληθεί και την εχει 319;! Ειναι δυνατόν? ενώ στα σκρουτζομαγαζα την εχει γύρω στα 500€

 

Εγω θα σου προτεινω την pentax k50 που τον καιρο αυτο εχει 400 ευρω με τον κιτ φακο η οποια σε πιασιμο και ποιοτητα δεν συγκρινεται με την πλαστικουρα των d5200 και d3300.

Ταυτοχρονα η pentax εχει πολυ ευκολο και φιλικο μενου για τον χρηστη εχει δυο ροδελες για το κλειστρο και το διαφραγμα και το καλυτερο πενταπρισμικο viewfinter της αγορας.Ο φακος αλλα και το σωμα ειναι water resistance και με τα 150 ευρω που περισσευουν μπορεις να την παρεις με τον εξτρα φακο 55-200 ή εναλλακτικα με τον σταθερο και φωτεινο 50αρη ή 35αρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θα σου προτεινω την pentax k50 που τον καιρο αυτο εχει 400 ευρω με τον κιτ φακο η οποια σε πιασιμο και ποιοτητα δεν συγκρινεται με την πλαστικουρα των d5200 και d3300.

Ταυτοχρονα η pentax εχει πολυ ευκολο και φιλικο μενου για τον χρηστη εχει δυο ροδελες για το κλειστρο και το διαφραγμα και το καλυτερο πενταπρισμικο viewfinter της αγορας.Ο φακος αλλα και το σωμα ειναι water resistance και με τα 150 ευρω που περισσευουν μπορεις να την παρεις με τον εξτρα φακο 55-200 ή εναλλακτικα με τον σταθερο και φωτεινο 50αρη ή 35αρη.

Σε ευχαριστώ πολύ. Εχω ακούσει κ εγώ ότι οι Pentax ειναι πολύ καλές. Χρειάζεται ομως να το ψάξω. Μπορείς να μου στείλεις συγκεκριμένα ποιον φακό εννοείς?

 

https://www.skroutz.gr/s/2245450/Tamron-AF-70-300mm-F4-5-6-Di-LD-Macro-Pentax.html Κάτι τέτοιο?

Επεξ/σία από ManosAgg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ. Εχω ακούσει κ εγώ ότι οι Pentax ειναι πολύ καλές. Χρειάζεται ομως να το ψάξω. Μπορείς να μου στείλεις συγκεκριμένα ποιον φακό εννοείς?

 

https://www.skroutz.gr/s/2245450/Tamron-AF-70-300mm-F4-5-6-Di-LD-Macro-Pentax.html Κάτι τέτοιο?

 

 

Αυτος ειναι ο 50αρης  https://www.skroutz.gr/s/3334481/Pentax-SMC-DA-50mm-F1-8.html

 

Αυτος ειναι ο 35αρης  https://www.skroutz.gr/s/2448274/Pentax-SMC-DA-35mm-F-2-4-AL.html

 

και αυτο ειναι το κιτ με τους δυο φακους https://www.skroutz.gr/s/6807072/Pentax-K-50-Kit-18-55-WR-50-200-WR.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο την άλλη θα σε πάω κάπου αλλου. Τι ακριβώς θες να φωτογραφίζεις? Αν σε ενδιαφέρει η φωτογράφιση σε κλειστό χώρο για παράδειγμα, θα πρέπει να πάρεις όσο το δυνατόν πιο ευρυγώνιο φακό και αυτό δεν είναι φθηνό για παράδειγμα.

 

Δυστυχώς αρκετοί χρήστες κάνουν ένα μεγάλο λάθος. Δεν ξέρουν ακριβώς με τι είδος φωτογραφίας θα ασχοληθούν και καταλήγουν στο να αγοράζουν λάθος φακούς που δεν τους καλύπτουν.

 

Αυτό θα φανεί αν έχεις πρακτικά 2 φακούς για δοκιμή και δεις σε τι mm είναι τραβηγμένο το πλήθος των φωτογραφιών που βγάζεις να ξέρεις τι σε ενδιαφέρει.

 

Προσωπικά έχω καταλήξει πως στην πληθώρα των χρηστών βολευει περισσότερο ο πιο ευρυγώνιος φακός παρά ο σούπερ ζουμ. Σε αυτή την περίπτωση επίσης καταλήγω πως για τους περισσότερους ίσως βολευε στο τέλος της ημέρας μια a5000/a6000 με το μαμα φακό παρά μια dslr με το μαμα φακό.

 

Τα παραπάνω για τροφή για σκέψη ανάλογα με τις ανάγκες σου, γιατί δυστυχώς αν κάνεις την αγορά δεν είναι ευκολο να καλύψεις τα λάθη σου έπειτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά έχω καταλήξει πως στην πληθώρα των χρηστών βολευει περισσότερο ο πιο ευρυγώνιος φακός παρά ο σούπερ ζουμ. 

Σωστη παρατηρηση..δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι κιτ φακοι ειναι 18-55....το οτι ειναι αργοι βεβαια ειναι αλλο θεμα (f3.5 και βαλε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστη παρατηρηση..δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι κιτ φακοι ειναι 18-55....το οτι ειναι αργοι βεβαια ειναι αλλο θεμα (f3.5 και βαλε)

Εγω απο την άλλη θα σε πάω κάπου αλλου. Τι ακριβώς θες να φωτογραφίζεις? Αν σε ενδιαφέρει η φωτογράφιση σε κλειστό χώρο για παράδειγμα, θα πρέπει να πάρεις όσο το δυνατόν πιο ευρυγώνιο φακό και αυτό δεν είναι φθηνό για παράδειγμα.

 

Δυστυχώς αρκετοί χρήστες κάνουν ένα μεγάλο λάθος. Δεν ξέρουν ακριβώς με τι είδος φωτογραφίας θα ασχοληθούν και καταλήγουν στο να αγοράζουν λάθος φακούς που δεν τους καλύπτουν.

 

Αυτό θα φανεί αν έχεις πρακτικά 2 φακούς για δοκιμή και δεις σε τι mm είναι τραβηγμένο το πλήθος των φωτογραφιών που βγάζεις να ξέρεις τι σε ενδιαφέρει.

 

Προσωπικά έχω καταλήξει πως στην πληθώρα των χρηστών βολευει περισσότερο ο πιο ευρυγώνιος φακός παρά ο σούπερ ζουμ. Σε αυτή την περίπτωση επίσης καταλήγω πως για τους περισσότερους ίσως βολευε στο τέλος της ημέρας μια a5000/a6000 με το μαμα φακό παρά μια dslr με το μαμα φακό.

 

Τα παραπάνω για τροφή για σκέψη ανάλογα με τις ανάγκες σου, γιατί δυστυχώς αν κάνεις την αγορά δεν είναι ευκολο να καλύψεις τα λάθη σου έπειτα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εγώ θέλω να φωτογραφίζω κυρίως τοπία και ανθρώπους. Μπορείτε να μου πείτε ποιους φακούς θα χρειαστώ? η Pentax με το διπλό κιτ ειναι ότι ακριβώς χρειάζομαι? είμαι εντελώς άσχετος με αυτα όποτε δεν κατανοώ ότι ακριβώς μου λέτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστη παρατηρηση..δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι κιτ φακοι ειναι 18-55....το οτι ειναι αργοι βεβαια ειναι αλλο θεμα (f3.5 και βαλε)

 

Παράδειγμα στην α6000/5000 ο ΚΙΤ φακός (16-50) είναι 35 mm equivalent focal length: 24–75 mm

 

Οι 18-55 που δίνουν οι Canon/Nikon Dslr είναι 35 mm equivalent focal length:  29-88mm

 

Σε DSLR Canon Nicon λοιπόν για να πάρεις 15mm φακό (24 mm σε 35mm camera) χρειάζεσαι ποσά που πλησιάζουν το κόστος της μηχανής μόνο για φακό.

 

Για αυτό κοίταξε ξανά τις πραγματικές σου ανάγκες και ίσως σε καλύπτει μια πιο μικρή και ίσως πιο φθηνή μηχανή σε mirrorless

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα στην α6000/5000 ο ΚΙΤ φακός (16-50) είναι 35 mm equivalent focal length: 24–75 mm

 

Οι 18-55 που δίνουν οι Canon/Nikon Dslr είναι 35 mm equivalent focal length:  29-88mm

 

Σε DSLR Canon Nicon λοιπόν για να πάρεις 15mm φακό (24 mm σε 35mm camera) χρειάζεσαι ποσά που πλησιάζουν το κόστος της μηχανής μόνο για φακό.

 

Για αυτό κοίταξε ξανά τις πραγματικές σου ανάγκες και ίσως σε καλύπτει μια πιο μικρή και ίσως πιο φθηνή μηχανή σε mirrorless

Ok. Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα στην α6000/5000 ο ΚΙΤ φακός (16-50) είναι 35 mm equivalent focal length: 24–75 mm

 

Οι 18-55 που δίνουν οι Canon/Nikon Dslr είναι 35 mm equivalent focal length:  29-88mm

 

Σε DSLR Canon Nicon λοιπόν για να πάρεις 15mm φακό (24 mm σε 35mm camera) χρειάζεσαι ποσά που πλησιάζουν το κόστος της μηχανής μόνο για φακό.

 

Για αυτό κοίταξε ξανά τις πραγματικές σου ανάγκες και ίσως σε καλύπτει μια πιο μικρή και ίσως πιο φθηνή μηχανή σε mirrorless

 

Ο kit της sony, μετα την διορθωση μονο 16mm δεν ειναι, μια κοροιδια και μιση ειναι το 16, εκτος και αν θελεις να μην ειναι τιποτα ευθεια.

 

Γενικα δεν συμφωνω οτι ολοι θελουν μονο το wide ακρο, γενικα βρισκω χρησιμο και το ενδιαμεσο γυρω στα 35mm (28mm σε crop) και τα 50mm (35mm σε crop) και φυσικα τα 85mm (50-55) με καποιον γρηγορο φακο για πορτραιτο ειναι το πιο συνηθισμενο και με καλο αποτελεσμα. Οποτε ο κιτ προσπαθει να καλυψει αυτο το ευρος, αλλα στην πραξη κατι στραβωνει και δεν εχουμε αυτα τα εντυπωσιακα τοπια/cytiscape/interiors που δινει καποιος ultrawide φακος, ουτε το ωραιο πορτραιτο που θα δωσει ο 50mm f1.8, η φωτογραφια στο f5.6 ειναι πολυ πιο flat. 

 

Τωρα ας πουμε για εναν ultrawide φακο πακετο μαζι και με εναν prime 50αρη για πορταιτο και λεπτομερειες, που θα καλυψει τους περισσοτερους και ειναι δυο φακοι που δεν προκειται να σου βγουνε αχρηστοι ποτε, μαζι με μια entry μηχανη καταλληλη για αρχαριους θα σου κοστισει:

 

Σε sony a5000 + 10-18mm f4 (αναγκαστικα) + 50mm f1.8, οποτε θελεις 370+780+250 1400€ μαζι ομως και ο kit γιατι δεν την πουλανε body.

 

Σε canon 600d+ 10-18mm f4.5-f5.6 + 50mm f1.8, οποτε 350+250+80 680€

 

Σε nikon d3200 + sigma 10-20 f4.5-f5.6 + 50mm f1.8 οποτε 300+400+200 900€

 

Σε pentax k50 + sigma 10-20 f4.5-f5.6 + 50mm f1.8 οποτε 400+400+140 = 940€ και δωρο ο 18-55 γιατι και body κοστιζει το ιδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αυτά που έγραψες αν και σε κάθε περίπτωση ξεπερνούν το κόστος του φίλου.

 

Όπως και να έχει πρέπει σίγουρα να δει τις ανάγκες, τα οικονομικά του,τον τύπο της φωτογραφίας που τον ενδιαφέρει, πόσο πραγματικά θέλει να ασχοληθεί κ να διαβάσει, αν πρόκειται να πάρει κ να μπει στη διαδικασία άλλων φακων και φυσικά αν τον ενδιαφέρει και έχει μεγάλο συντελεστή βαρύτητας για την επιλογή του βάρος κ όγκος εξοπλισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αυτά που έγραψες αν και σε κάθε περίπτωση ξεπερνούν το κόστος του φίλου.

Όπως και να έχει πρέπει σίγουρα να δει τις ανάγκες, τα οικονομικά του,τον τύπο της φωτογραφίας που τον ενδιαφέρει, πόσο πραγματικά θέλει να ασχοληθεί κ να διαβάσει, αν πρόκειται να πάρει κ να μπει στη διαδικασία άλλων φακων και φυσικά αν τον ενδιαφέρει και έχει μεγάλο συντελεστή βαρύτητας για την επιλογή του βάρος κ όγκος εξοπλισμού

Ισχύει ότι ξεπερνάει κατα πολύ το budget.

 

Θεωρώ πως ειναι ότι καλύτερο εχω δει στα λεφτά που δίνει και με τις γνώσεις που εχω - που δεν ειναι καθόλου πολλές.

 

https://www.skroutz.gr/s/6807072/Pentax-K-50-Kit-18-55-WR-50-200-WR.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω ασχοληθεί με τη συγκεκριμένη. Σιγουρα το πρώτο που θα κοιταγα θα ήταν το μέγεθος του αισθητήρα της

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...