Προς το περιεχόμενο

θέλω να τρέχω το ubuntu από το usb


takhs_TAKHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα usb 8gb και θέλω να τρέχω το ubuntu από το usb και να αποθηκεύονται τα αρχεία

στο usb ακολούθησα της οδηγίες που έχει εδώ http://www.howtogeek.com/howto/14912/create-a-persistent-bootable-ubuntu-usb-flash-drive/ το έκανα επανεκκίνηση επέλεξα να ξεκίνησε από το usb την ώρα που άνοιγες και δεν έκανε τίποτα μου εμφάνιζε μια γραμμή που αναβόσβηνε και αυτό μόνο μήπως φταίει που δεν του έκανα διαμόρφωση και αν ναι τι σύστημα αρχείων να επιλέξω

(FAT 32 η NTFS η exFAT) και τα υπόλοιπα να τα αφήσω έτσι όπως έδειχνε η εικόνα

post-235193-0-83036500-1459941403_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι bootable το usb σου,ο οδηγός είναι για usb που μπορούν ήδη να ξεκινήσουν.

Κατέβασε το easybcd πάνε στο bcd deployment στο write mbr με την επιλογή "install xp ntldr ... "

Πρόσεξε να επιλέξεις το σωστό γράμμα μονάδας.

 

Επίσης μπορείς να τρέξεις τα ubuntu με όποιον τρόπο θες ή μπορείς και να κάνεις κανονική εγκατάσταση πάνω στο usb

χωρίς αρχείο persistence, θα βλέπει όλο το usb σαν κανονικό διαμέρισμα ubuntu και θα κρατάει ότι αλλαγή κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TheELF

Αν ακολούθησε τον οδηγό τότε το usb stick θα ήταν bootable.

Το YUMI γι' αυτό το λόγο υπάρχει (πέραν της διημιουργίας mutliboot).

Το yumi δεν επηρεάζει το mbr/bootblock,αν δεν έχει δηλαδή δεν γράφει κάποιο,κάποιες μητρικές μπορούν να ξεκινήσουν από usb χωρίς mbr άλλες όχι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη διανομή ubuntu που θέλεις να τρέχεις από το usb στικάκι σου την έχεις σε μορφή Live στο ίδιο usb-στικ ή σε δισκάκι dvd ;

 

Αν την έχεις σε δισκάκι  (Live cd/dvd) τότε κάνε την εγκατάσταση στο usb-stick όπως θα την έκανες στον οιοδήποτε σκληρό  δίσκο.

 

Αλλιώς θα χρειαστείς ένα δεύτερο usb-stick  το οποίο θα κάνεις Live-usb  και από εκεί να εγκαταστήσεις τη διανομή στο usb που θέλεις.

 

 

 

Το έχω κάνει αρκετές φορές , εύκολο είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...