Προς το περιεχόμενο

Canon EOS 100D vs Nikon D3200


thpon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Έχω βρει αυτές τις 2 μηχανές στην ίδια τιμή στα 300 ευρώ (χωρίς φακό). Ποια είναι καλύτερη κατά την γνώμη σας; Αξίζει να δώσω 30 ευρώ παραπάνω για την Canon ή 80 ευρώ παραπάνω για την Nikon, για να έχω φακό (18-55) μέσα στην συσκευασία;

 

Να τονίσω πως είμαι αρχάριος, θα είναι η πρώτη μου επαφή με DSLR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikon 3200 Με κλειστά μάτια εφόσον είσαι και αρχάριος θα έχεις και τον φακό που θα καλύψει τις ανάγκες σου. μπορείς να βρεις ευκολότερα μεταχειρισμένα nikon αξεσουάρ και φακούς πράγμα που θα σε διευκολύνει μελλοντικά όσο εξελίσσεσαι. και μελλοντικά αγοράζεις και μεταχειρισμένο έναν καλύτερο φακό. εφόσον είναι η πρώτη σου επαφή με dslr είναι απαραίτητο να πα΄ρεις την κάμερα μαζί με τον κιτ φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikon 3200 Με κλειστά μάτια εφόσον είσαι και αρχάριος θα έχεις και τον φακό που θα καλύψει τις ανάγκες σου. μπορείς να βρεις ευκολότερα μεταχειρισμένα nikon αξεσουάρ και φακούς πράγμα που θα σε διευκολύνει μελλοντικά όσο εξελίσσεσαι. και μελλοντικά αγοράζεις και μεταχειρισμένο έναν καλύτερο φακό. εφόσον είναι η πρώτη σου επαφή με dslr είναι απαραίτητο να πα΄ρεις την κάμερα μαζί με τον κιτ φακό.

Αξίζει να δώσω 380 για όλο το kit ή να πάρω με 300 το body και με 80-100 επιπλέον να πάρω έναν καλύτερο φακό; Δεν ξέρω αν είναι έστω μέτριος ο φακός του kit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή ψάχνω και εγώ για μηχανή και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα μοντέλα, είχε παράδειγμα το media την περασμένη εβδομάδα την 100d στα 279 με φακό, και την 3300 στα 299 με φακό στα εγκαίνια στο Χαλάνδρι. επειδή το ψάχνω πολύ για τις τιμές, πιστεύω πως και οι δύο μηχανές στα 300 με το body μόνο είναι ακριβές. περιμένω λόγω Πάσχα μήπως παίξει καμιά καλύτερη προσφορά.

 

επίσης έχω βρει αυτήν

 

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Sony-Digital-Camera-a3000-ILCE-3000-18-55mm-ILCE3000KB-CE.htm

 

στα 259 μόνο σε κατάστημα (δεν λέει εάν είναι εκθεσιακή, φαντάζομαι θα το έλεγε εάν ναι) και ψήνομαι να την πάρω να πω την αλήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζει να δώσω 380 για όλο το kit ή να πάρω με 300 το body και με 80-100 επιπλέον να πάρω έναν καλύτερο φακό; Δεν ξέρω αν είναι έστω μέτριος ο φακός του kit.

 

Θα συμφωνήσω ότι η Nikon είναι καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα εφ' όσον τείνεις προς DSLR. Μεταχειρισμένη D3200 πάντως βρίσκεις με 200+ κάτι ευρώ πλέον.

 

Με 100 ευρώ ίσως και κάτι παραπάνω μπορείς να βρεις έναν μεταχειρισμένο 18-105. Ποιοτικά δεν θα είναι κάτι πολύ ανώτερο από τον 18-55 του κίτ απλά θα σου δώσει ένα λίγο μεγαλύτερο εύρος. Κατά τη γνώμη μου πάρε την DSLR και ξεκίνα να μαθαίνεις τις λειτουργείες της είτε με τον κιτ φακό είτε με κάποιον άλλο. Η ουσία είναι να μάθεις 5 πράγματα για τη φωτογραφία γενικότερα καθώς και να χειρίζεσαι τη μηχανή σου. Απο κει και πέρα θα ξέρεις αρκετά για να επιλέξεις έναν καλύτερο φακό σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

Επεξ/σία από Skopelos_Island
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατήρησα πως με 10-20 ευρώ παραπάνω παίρνω την nikon 3300D kit αλλά έχει 2 εκδόσεις:

Την Nikon 3300D kit (AF-P 18-55 VR) και την Nikon 3300D kit (18-55 VR II). Λέω να πάω στην 3300 μιας και η 3200 kit βλέπω πως την έχει μόνο ένα κατάστημα πλέον. Είναι καλύτερη;

Επεξ/σία από thpon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η γνωμη μου ειναι να παρει καποιος με κιτ φακο 18-55 τον πιο οικονομικο.... και οταν με το καλο καταλαβεις που εχεις κλείνεις τότε επενδυεις σε ενα καλυτεορ φακο.

 

Ο VR I με τον VR II εχει διαφορα στο σύστημα σταθεροποιησης του φακου (ο ΙΙ είναι δλδ λιγο πιο ανθεκτικος σε κουνηματα με αργες ταχυτητες δλδ τις νυχτερινες ωρες η σε χαμηλο φωτισμο). εγω θα επερνα τον πιο οικονομικο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι εκθεσιακό κομμάτι το συγκεκριμένο; Καλή τιμή μου φαίνεται. Απλά σκέφτομαι και την 3300 τώρα

 

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/dslr-camera/Nikon-Digital-Camera-D3200-Kit-18-55mm-VRII-mazi-me-tsanta-metaforas-13708902.htm

Επεξ/σία από thpon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι θα σας πουν ότι η Nikon είναι καλύτερη επειδή είναι Nikon.  H Canon εκτός του ότι είναι μικρότερη, ελαφρύτερη με καλύτερο video, touch screen και πιο γρήγορο AF, εμένα μου φαίνεται πολύ καλύτερη και σε ποιότητα φωτογραφίας από την D3200 και ισάξια αν όχι καλύτερη από την D3300. Ρίξτε μια ματιά εδώ και βγάλτε τα συμπεράσματα σας (η SL1 είναι η 100D)

Reviews της 100D

Τη Sony τη δίνανε 199€ πριν ενάμιση χρόνο (just saying).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι θα σας πουν ότι η Nikon είναι καλύτερη επειδή είναι Nikon.  H Canon εκτός του ότι είναι μικρότερη, ελαφρύτερη με καλύτερο video, touch screen και πιο γρήγορο AF, εμένα μου φαίνεται πολύ καλύτερη και σε ποιότητα φωτογραφίας από την D3200 και ισάξια αν όχι καλύτερη από την D3300. Ρίξτε μια ματιά εδώ και βγάλτε τα συμπεράσματα σας (η SL1 είναι η 100D)

Reviews της 100D

Τη Sony τη δίνανε 199€ πριν ενάμιση χρόνο (just saying).

Γιατί η Canon είναι μικρή εταιρεία; Ίσα ίσα στο κομάτι των επαγγελματιών περισσότεροι προτιμούν την Canon. Απλά στα low end μοντέλα η Nikon έχει καλύτερες επιλογές. Στη συγκεκριμμένη περιπτωση πέρα από το touch screen, την καλύτερη οθόνη, το μέγεθος και το βάρος, τα οποία επι της ουσίας είναι μη φωτογραφικά στοιχεία (δηλαδή δεν επηρεάζουν άμεσα την ποιότητα της φωτογραφίας), δεν υπερτερεί κάπου η Canon.

 

Σχετικά με τα test shots, έβαλα την D810 σε σύγκριση με την 100D και η 100D φαίνεται καλύτερη :ο . Υπάρχουν πολλοί παράγοντες κατά τη γνώμη μου που παίζουν ρόλο στα τεστ, με κύριο τι φακός χρησιμοποιείται, αν συγκρίνουμε jpeg ή raw κτλ.

 

 

Τελικα πιθανοτατα καταληγω στην D3300. Ελπιζω να με καλυψει για καποια χρονια.

Μπορεί να σε καλύψει για αρκετά χρόνια ανάλογα με τις ανάγκες σου. Αν και σου εύχομαι να ασχοληθείς εντατικά με τη φωτογραφία ώστε να θελήσεις ο ίδιος να πας συντομότερα σε κάτι καλύτερο! Καλές λήψεις!

 

Σχετικά με το φακό δεν πιστεύω ότι έχει ουσιαστική οπτική διαφορά, για εμένα πάρε όποιον βρεις πιο φθηνό! Έτσι και αλλιώς στο μέλλον θα τον αλλάξεις.

Επεξ/σία από Skopelos_Island
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...