Προς το περιεχόμενο

Ο επόμενος φακός για Nikon d-3300


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα λίγο τα φωτα σας παιδιά μια και μετά την αγορά της D-3300 τα χριστούγεννα και πρώτη απογοήτευση είδα ότι τελικά τα όσα προβλήματα είχα τα ξεπέρασα με την αγορά του 35αρι Nikon.Εχω μαζέψει γυρω στα 200 ευρώ και λέω να πάρω κάποιον μεταχειρισμένο σε αντικατάσταση του φακού του κίτ 18-55 (απαράδεκτος για μένα).Λέω να πάρω κάποιον sigma,nikon τι μου προτείνετε για να ψάχνω εδώ και στις ομάδες του facebook που πουλάνε αρκετοί φίλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις καρατησει τον 35αρη και δεν θελεις αλλο prime και θελεις κατι αντιστοιχο στα mm του 18-55 μπορεις να πας στους sigma ή tamron 17-50 2.8.

Ομως οπως ειπε και ο φιλος παραπανω, εξαρταται τι θελεις να φωτογραφιζεις για να σου προταθει κατι πιο ευστοχα.

Prime, zoom, zoom με σταθερο διαφραγμα, wide, macro... οι επιλογες ειναι παρα πολλες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχετε δίκαιο δεν ανέφερα ότι μου αρέσει να φωτογραφίζω την φύση πράσινο φυσικό περιβάλλον,κτίρια,γεφύρια,λίμνες,σπίτια παλαιά στα χωριά,καταγραφή της ιστορίας και του πολιτισμού.Έχω πάρει και έναν 70-300mm Tambron καινούργιο στο κουτί του απο amazon τον ειχε ο φίλος με μοτερ ευκαιρία 120 ευρώ τσάμπα θά ελεγα,που ζωγραφίζει σε μακρινές λήψεις που έκανα μακριά σε χιονισμένα βουνά γιατί έχω πολυ ανοιχτό ορίζοντα γύρω μου.Είμαι πολύ ευχαριστημένος και με τον 35αρι και με αυτον 300αρι.Ετσι λέω να αντικαταστήσω τον κιτ 18-55 με έναν καλύτερο χαμηλού κόστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή είναι Tamron/Sigma 17-50. Βλέπω αρκετούς Tamron στα μεταχειρισμένα-+230 ευρώ.

Δεν σου προτείνω να πας σε υπερευρυγώνιο ακόμα καθώς τα λεφτά θα είναι πολύ περισσότερα και πρέπει να ξέρεις να τον δουλεύεις. Εκεί οι επιλογές είναι: 
Tokina 11-16: Τον έχω δει μεταχειρισμένο στα 300 ευρώ αλλά ειναι σπάνιο να τον πετύχεις. Καινούριος δεν συμφέρει.
Tokina 11-20: Μόνο καινούριος 600-650.
Νικοn 10-24: Τον έχω δει μεταχειρισμένο 500-600 ευρώ επίσης σπάνιος. Καινούριος δεν συμφέρει είναι 930 ευρώ.

Τους παραπάνω τους έχω δοκιμάσει όλους κάπου κερδίζει ο ένας κάπου χάνει ο άλλος αλλά είναι οι καλύτερες επιλογές για DX Νικον. Sigma και Tamron δεν τους συνιστώ για υπερευρυγώνιους αν και μπορεί να τους βρεις σε χαμηλότερες τιμές. Δεν έχω εμπειρία με αυτούς τους φακούς αλλά όταν έψαχνα για υπερευρυγώνιο όλοι με αποθάρρυναν από αυτές τις επιλογές και γενικότερα δεν διάβασα πολλά θετικά σχόλια.

Επεξ/σία από Skopelos_Island
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλοι για τις προτάσεις σας προς τα εκεί ειναι και εμένα οι αναζητήσεις 17-50 sigma,tamron όπως και 17-70 υπάρχουν πολλοί στις αγγελίες πώλησης.Φιλικά τα χαιρετίσματα στους φίλους εδώ που με βοήθησαν στην αρχή της αγοράς της nikon (Skopelos_Island  Ntinaras) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...