Προς το περιεχόμενο

Έγχρωμο πολυμηχάνημα για γραφείο με μεγάλη χρήση μαύρου ?


iparou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα βολευε ενα epson ink tank για τις συγκεκριμενες εκτυπωσεις;

 

 

Είναι μια σκέψη που έκαναν πολλοί και όσοι το επιχείρησαν δεν έμειναν ικανοποιημένοι.

 

Αυτό όχι λόγο της απόδοσης μελανιού σε κόστος (που είναι φτηνότερο απο laser) αλλά λόγω ποιότητας εκτύπωσης. 

 

Επειδή επικαλύπτεται όλη η σελίδα από μελάνι, είναι νωπή και στην χειρότερη περίπτωση σκίζεται με το καλημέρα, ενώ στην καλύτερη περίπτωση κάνει κυματισμούς πάνω στο χαρτί. Αν μάλιστα χρησιμοποιηθεί και κάποιο μέτριας ποιότητας χαρτί, τα αποτελέσματα είναι χάλια μαύρα.

 

Επανέρχομαι για να ενημερώσω πως κατέφυγα στην λύση ενός epson με ink tank που πρότεινε ο φίλος. Συγκεκριμένα πήρα τον L655 γιατί ήθελα όλες τις extra δυνατότητες που έχει, αλλά όλοι της σειράς L είναι ίδιας φιλοσοφίας.

 

Είναι ΜΑΚΡΑΝ η καλύτερη αγορά που έχω κάνει σε ηλεκτρονικό είδος EVER. Τον έχω 3 μήνες, έχω τυπώσει εκατοντάδες σελίδες, αρκετές εκ των οποίων με πολύ μεγάλη κάλυψη σελίδας σε μαύρο, και η στάθμη των μελανιών δεν έχει πέσει ούτε κατά το 1/5 !! Και εννοείται ότι δεν έχω ανοίξει καν το δεύτερο σετ μελανιών που έρχεται μαζί με το πολυμηχάνημα.

 

Ειλικρινά, δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει εκτυπωτής με τόσο μικρή κατανάλωση μελανιού. Το μοναδικό αρνητικό είναι η κακή ποιότητα εκτύπωσης όταν βάζεις draft, αλλά με τόσο μικρή κατανάλωση δεν υπάρχει λόγος να βάζεις draft ποτέ. Τυπώνω πάντα σε normal (ούτε καν best quality) και είναι άψογο. Σημειωτέον, ΔΕΝ τυπώνω φωτογραφίες (μόνον φωτό υπερήχων) οπότε δεν ξέρω τι ποιότητα εκτύπωσης να αναμένω σε αυτή την περίπτωση, αλλά είναι κάτι που έτσι κι αλλιώς δεν με ενδιαφέρει.

 

Χρησιμοποιώ απλό Α4 εμπορίου και -ακόμη και σε περίπτωση που όλη η σελίδα είναι καλυμμένη με μαύρο π.χ. εικόνες υπερήχου- δεν υπάρχει κανένα θέμα νωπής σελίδας/σκισίματος. Το αφήνεις 2-3 λεπτά να στεγνώσει και τέλος.

 

Ευχαριστώ τον φίλο για την πρόταση.

Επεξ/σία από iparou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...