Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση περί συμβατότητας πολυμηχανήματος με το Linux


White_Cat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά !

Δεν ξέρω που ακριβώς είναι καλύτερα να δημοσιεύσω ένα τέτοιο μήνυμα, αλλ' ας έρθουμε κατ' ευθείαν στο θέμα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα πολυμηχάνημα (κατά προτίμηση Laser όχι Inkjet γιατί τρώει πολύ μελάνι) που να έχει δυνατότητες εκτύπωσης και σάρωσης (printer/scanner). Τέτοια υπάρχουν δεκάδες αλλά το ουσιαστικό θέμα είναι να μπορεί το εν λόγω μηχάνημα να είναι πλήρως συμβατό με Linux. Όπως ίσως θα 'χετε διαβάσει και σε άλλα μηνύματά μου, εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το Slackware.
Αυτή τη στιγμή έχω τον εκτυπωτή Samsung ML-2010 που μου έχει δουλέψει τέλεια για πάνω από δέκα χρόνια στο Slackware, χρησιμοποιώντας έναν ανοικτό driver που λέγεται splix. Οπότε άμα κάποιος από εσάς δουλεύει Linux, θα μ' ενδιέφερε να συζητήσουμε ποιο πολυμηχάνημα χρησιμοποιεί κι άμα τα πάει καλά με το λειτουργικό.
Άμα το συγκεκριμένο πολυμηχάνημα είχε και δυνατότητα αποστολής fax δε λέω όχι.

Σας ευχαριστώ πολύ !
Μ' ένα θερμό νιαούρισμα,
Ο Άσπρος Γάτος
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εγώ πάντα για εκτυπωτές προτιμούσα τους hp λόγο και της συμβατότητας τους σε linux.  Μέχρι και πρόγραμμα διαχείρισης του εκτυπωτή υπάρχει το hplip σε linux. Για laser όμως δεν γνωρίζω αν είναι συμβατοί. Βρες το μοντέλο που θέλεις να αγοράσεις και νομίζω με ένα search θα υπάρχουν πληροφορίες. 

Πάντως ότι κάνεις ενημέρωσε εδώ και γράψε μας αν σου δουλέψει χωρίς προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά συμβατοί είναι οι HP laser (έχω έναν στην κατοχή μου και δουλεύει άψογα), όμως η ερώτηση του γάτου αφορά πολυμηχανήματα. Δυστυχώς δεν είχα ποτέ τέτοιο και δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται laser πάντα και για θέμα κόστους και για θέμα ποιότητας. Το κομμάτι του εκτυπωτή είναι εύκολο. Θα δεις να είναι postscript (αν και τα περισσότερα είναι) και θα παίζει τζάμι χωρίς να χρειάζεσαι drivers και χαζομάρες. Ένα απλό PPD αρχείο και εκείνο μόνο για τα "advanced" χαρακτηριστικά όπως αυτόματο duplexer, κτλ.

 

Το λίγο πιο δύσκολο κομάτι είναι αυτό του scanner. Τα τελευταία χρόνια η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη και πάρα πολλά σκέτα scanners παίζουν με την μία αλλά δεν ξέρω αν αλλάζει για τα πολυμηχανήματα. Μπες στο skroutz και δες κάποιο που να σου αρέσει σαν χαρακτηριστικά και τιμή και να το κοιτάξουμε λεπτομερέστερα αν παίζει.

 

[offtopic]

Wow, υπάρχει και 2ο άτομο στο insomnia με slackware εκτός από εμένα :P

[/offtopic]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον Samsung Xpress M2070  , μονόχρωμος laser εκτυπωτής και σαρωτής σε ένα , και λειτουργεί μια χαρά με αρκετές ubuntu-ειδείς διανομές που έχω εγκατεστημένες σε διάφορους υπολογιστές στο σπίτι και το γραφείο.

Δεν νομίζω να έχει διαφορά με slackware διανομές καθώς ο driver της εταιρείας είναι ένας για linux λειτουργικά συστήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον Samsung Xpress M2070  , μονόχρωμος laser εκτυπωτής και σαρωτής σε ένα , και λειτουργεί μια χαρά με αρκετές ubuntu-ειδείς διανομές που έχω εγκατεστημένες σε διάφορους υπολογιστές στο σπίτι και το γραφείο.

Δεν νομίζω να έχει διαφορά με slackware διανομές καθώς ο driver της εταιρείας είναι ένας για linux λειτουργικά συστήματα.

Η samsung έχει και σε εκτυπωτές και σε πολυμηχανήματα μακράν τα πιο φθηνά μοντέλα. Ένα κακό που έχουν όμως (πέρα από τα ακριβά αναλώσιμα) είναι ότι πολλά φθηνά μοντέλα είναι όπως τα παλιά τα winmodems. Το υλικό τους είναι τα απολύτως απαραίτητα για να κυλάει το χαρτί και να τυπώνεται ο γραφίτης και τα πάντα γίνονται από τον οδηγό οπότε είσαι αιχμάλωτος.

 

Για το συγκεκριμένο βλέπω ότι δίνεται compiled οδηγός. Είμαστε σίγουροι ότι θα παίζει αύριο αυτός ο οδηγός ? Eιδικά σε λίγο καιρό που όλες οι διανομές θα έχουν περάσουν σε GCC με το νέο C++ ABI ? Ο splix είναι ανοιχτό λογισμικό οπότε το αποτέλεσμα είναι πιο future-proof αλλά και πάλι δεν είσαι 100% σίγουρος. Ενώ αν ο εκτυπωτής υλοποιεί το postscript πρωτόκολλο είσαι σίγουρος ότι θα παίζει και σε 500 χρόνια.

 

Θυμάμαι από το 2000 ακόμη που το printing σε linux / bsd δεν ήταν στο στάδιο που βρίσκεται τώρα με το cups να γίνονται τα πάντα αυτόματα, έστελνα κατευθείαν το postscript αρχείο με ftp στον εκτυπωτή και χωρίς drivers και σουίτες εκτύπωσης, έπαιρνα την εκτύπωση.

 

Το κόστος βέβαια ανεβαίνει σημαντικά οπότε ίσως να μην βολεύει τον OP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...