Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής/Εκτυπωτές για χρήση γραφείου


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι οτι πιο φθηνο για το σπιτι,οχι οτι πιο φθηνο για γραφειο.

Αρα ,αγοραζεις οτι πιο φθηνο για γραφειο.ΕΙναι δυο κατηγοριες,business και consumer,με πιανεις?

 

Mε αυτην την λογικη,θα μπορουσες να αγορασεις και ενα inkjetaki των 39€ για το γραφειο σου.

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι οτι πιο φθηνο για το σπιτι,οχι οτι πιο φθηνο για γραφειο.

Αρα ,αγοραζεις οτι πιο φθηνο για γραφειο.ΕΙναι δυο κατηγοριες,business και consumer,με πιανεις?

 

Mε αυτην την λογικη,θα μπορουσες να αγορασεις και ενα inkjetaki των 39€ για το γραφειο σου.

 

Θα σε πιάσω καλύτερα αν μου προτείνεις ό,τι πιο φθηνό από την business κατηγορία, για να δω κι αν μπορώ να το δώσω σε αυτήν την φάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολόγισε τα διπλά απο ότι θα έδινες στον p1102 για να αρχίσεις να μιλάς για επαγγελματική χρήση. Υπολόγισε τα τριπλά αν θες να έχει και φθηνά αναλώσιμα ανα σελίδα.

 

Καταλαβαίνω πως το θέτει ο Roger, αλλά για εμένα δεν αξίζει να πας σε τέτοια λύση απο την στιγμή που ανοίγεις τώρα το γραφείο και δεν έχεις προηγούμενο μέτρο σύγκρισης τι θα τυπώνεις. Δηλαδή να πάρεις ένα ακριβό μηχάνημα που θα αρχίσει να κάνει απόσβεση το 2018 που θα γίνεις γνωστός στην δουλειά σου και θα ανεβάσεις όγκο εκτυπώσεων; Όχι, δεν αξίζει τον κόπο. Πάρε το μικρό P1102 και δες πως θα πάει. Αν πας καλά και δεις ότι βγάζεις πολλή δουλειά, οι συνθήκες από μόνες τους θα σε οδηγήσουν να πάρεις ένα μεγαλύτερο μηχάνημα. Και σκέψου, το μικρό ποτέ δεν χάνεται. Το έχεις για εφεδρικό. Ξέρεις πόσες φορές με έσωσε ένας μικρός αρχαίος πρόγονος του P1102; Ο 1020 ακόμη χρησιμοποιείται απο εμένα σαν εφεδρικός, όταν και όποτε χρειαστεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι το σκέφτηκα κι εγώ. Πραγματικά ΜΑΚΑΡΙ να μου χρειαστεί κάτι κατά πολύ καλύτερο, γιατί αυτό θα σημαίνει ότι θα έχω αρκετή δουλειά.. Βέβαια τα περισσότερα θα μου τα παίρνει ο άτυπος συνέταιρος (κράτος), αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καπως ακρριβο δεν ειναι το toner του?39 ευρω για 700 μονο σελιδες?

 

Μηπως θα βολευε καλυτερα ενας hp 8610 στα ~160 με μελανι που βγαζει 2300 εκτυπωσεις στα ~30 ευρω?

Και γλιτωνει και την αγορα 2ου μηχανηματος για fax κτλ..

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα, επαναφέρω το τόπικ. Μου ήρθε mail από τον Κοτσόβωλο που λέει για παραλαβές νέων μοντέλων εκτυπωτών LaserJet της HP,

 

- HP LaserJet Pro M12a/M12w

- HP LaserJet Pro MFP M26a/M26nw

- HP LaserJet Pro M130fn

 

Οι πρώτοι από ό,τι κατάλαβα είναι επόμενο μοντέλο από το P1102/P1102w, είναι πανομοιότυποι εξωτερικά, αν και στα στις προδιαγραφές που είδα από την σελίδα της HP

http://www8.hp.com/gr/el/products/printers/product-detail.html?oid=9365257&jumpid=reg_r1002_grel_c-001_title_r0001#!tab=specs

http://www8.hp.com/gr/el/products/printers/product-detail.html?oid=5149432&jumpid=reg_r1002_grel_c-001_title_r0001#!tab=specs

 

οι μοναδικές (μικρο)διαφορές που έχω δει είναι:

1. Εκτύπωση πρώτης σελίδας (από κατάσταση ετοιμότητας)

Ασπρόμαυρη: Σε 8,5 δευτερόλεπτα (από κατάσταση αυτόματης απενεργοποίησης)

(μείωση από 9,2 δευτερόλεπτα)

 

και

2. Συνιστώμενος μηνιαίος όγκος χαρτιού

250 έως 1.500

(αύξηση από 100 έως 1.000)

 

 

Τον τελευταίο καιρό όμως με έχει πριζώσει ένας φίλος που μου παινεύει πολύ την σειρά L της Epson με τα Ink Tanks. Συγκεκριμένα έχει το L455 και μου λέει ότι εκτυπώνει συνέχεια και το μελάνι δεν μειώνεται με τίποτα, ενώ τα μελάνια (αυθεντικά) είναι πάρα πολύ φθηνά. Έχει κανείς εμπειρία από την συγκεκριμένη σειρά; Είναι όντως τόσο εντυπωσιακοί ή μου τα φουσκώνει κάπως; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να είναι πιο οικονομικοί για ασπρόμαυρη εκτύπωση από έναν Laser;

 

Θα άξιζε να σκεφτώ να αντικαταστήσω την αρχική μου σκέψη για LaserJet P1102+Canon MX925 με έναν Epson L455 ή καλύτερο;

 

Υπάρχει κάποια διαφορά στην ποιότητα εκτύπωσης ή κάποιος άλλος παράγοντας που θα έπρεπε να λάβω υπόψιν μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο φθηνοί στην εκτύπωση είναι σίγουρα. Αλλά δεν είναι το ίδιο ανθεκτικοί με τους laser.

Απο εμπειρία σου λέω ότι χρηματικά θα σου βγει μια η άλλη μακροπρόθεσμα. Στους Epson θα εκτυπώνεις φθηνά αλλά θα έχεις αγοράσει το μηχάνημα αρκετά ακριβότερα και θα σου πάει για πολύ λιγότερα χρόνια. Στους laser ελαφρώς ακριβότερη εκτύπωση αλλά φθηνότερο μηχάνημα και περισσότερη αντοχή στον χρόνο. Διαλέγεις και παίρνεις.

Προσωπικά θα κοίταζα σε λύση ink tank μόνο αν είχα τουλάχιστον δεκάδες καθημερινές έγχρωμες εκτυπώσεις. Εκεί κερδίζει διότι κάνεις έγχρωμη εκτύπωση με κόστος ασπρόμαυρης ουσιαστικά.

Σε ασπρόμαυρες μόνο κερδίζει ο laser. Σε χρήση που αφήνει μέρες να περάσουν χωρίς εκτύπωση πάλι κερδίζει ο laser επειδή δεν βουλώνει απο την μη χρήση. Σε διάρκεια ζωής εξαρτημάτων πάλι ο laser.

 

Διαλέγεις και παίρνεις. Το καθένα έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.. Κοίταξε. Ούτως ή άλλως χρειάζομαι ΚΑΙ έγχρωμο. Απλά κακά τα ψέμματα δεν προορίζεται η χρήση για "δεκάδες έγχρωμες εκτυπώσεις". Στην καλύτερη περίπτωση κάποια πράγματα που ενώ είχαν χρώμα σε κάποιο μέρος της σελίδας μέχρι τώρα τα εκτύπωνα ασπρόμαυρα στον λέιζερ τώρα να τα εκτύπωνα έγχρωμα. Προορίζεται -μεταξύ άλλων- και για γραφιστικές εργασίες που σε δειγματισμό σίγουρα μετράει περισσότερο το έγχρωμο, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν η ποσότητα θα είναι τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί το επιπλέον κόστος, συγκριτικά δηλαδή με το κόστος εκτύπωσης στον MX925 (ίσως και με συμβατά μελάνια).

 

Στην ουσία, Laserjet + Pixma MX925 βγαίνουν γύρω στα 250 ευρώ. Στα ίδια χρήματα βγαίνει ο Epson L455. Άρα αν μιλάμε για καθαρή "αντικατάσταση" των 2 εκτυπωτών από τον ένα, θα πρέπει να πάρω τον L455, θυσιάζοντας κάποιες λειτουργίες όπως fax, auto duplex scan & print, ADF κλπ. Διαφορετικά θα πρέπει να πάω σε ελαφρώς καλύτερο μοντέλο της σειράς L.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

 

ψάχνοντας και εγώ μηχάνημα για γραφείο, έπεσα στον:

http://store.hp.com/us/en/pdp/printers/hp-officejet-pro-8740-all-in-one-printer

 

τι γνώμη έχετε για θερμικό injekt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Inkjet εκτυπωτής και για γραφείο,  μόνο αν δίνεις αρκετά μεγάλη βαρύτητα σε εκτυπώσεις φωτογραφιών.

Ειδάλλως laser μονόχρωμος ή έγχρωμος (δεν θυμάμαι τι ακριβώς ήθελες και τι bugdet έχεις) και κοιτάς σε Xerox , Oki ή Brother.

 

Από epson και Hp δεν έχω και τις καλύτερες αναμνήσεις. 

 

@ Η απάντηση αφορά τον  Ts 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά αυτόν τον προτείνετε;

 

http://www.plaisio.gr/ektiposi/ektipotes-printers/printers-ektypotes/Samsung-SL-M2835DW-Laser-Ektypwths.htm

 

για laser ψάχνω όχι κάτι το φοβερό γύρω στις 500-1000 εκτυπώσεις το μήνα μαξ, απλώς θέλω να έχει καλή κατασκευή-αντοχή στο χρόνο. Μέχρι 150-200€. Απλώς ψάχνω και για κάτι που να έχει φθηνά αναλώσιμα και να μην ξεπουληθώ σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...