Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής/Εκτυπωτές για χρήση γραφείου


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω επιλογές για εκτυπωτή ή εκτυπωτές για χρήση γραφείου. Η αρχική μου σκέψη πάει σε κάτι παρόμοιο με τον συνδυασμό που έχω στο σπίτι:

 

1. Έναν LaserJet ασπρόμαυρο για τον μεγαλύτερο όγκο εκτυπώσεων. Στο σπίτι έχω τον HP LaserJet P1102, είμαι αρκετά ικανοποιημένος

 

2. Έναν έγχρωμο InkJet για τις (λιγότερες αλλά με μεγαλύτερες απαιτήσεις όσον αφορά την ποιότητα) εκτυπώσεις φωτογραφιών κλπ. Στο σπίτι έχω έναν HP Photosmart B110a. Καλή ποιότητα κι εδώ, αν και δεν έχω κι άλλο μέτρο σύγκρισης για να είμαι ειλικρινής.

 

Θα μπορούσα να πάρω κάτι παρόμοιο, το μόνο που με "χαλάει" κάπως είναι πως θα προτιμούσα το πολυμηχάνημα να είχε και φαξ.

 

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση μήπως με παρόμοιες προδιαγραφές;

 

Ως προς το μπάτζετ, με δεδομένο πως αυτήν την στιγμή o P1102 (θα βάλω τον w που είναι και ασύρματος) έχει γύρω στα 90-100 ευρώ και ο Photosmart (που δεν τον βρίσκω τώρα καν διαθέσιμο) τότε κόστιζε γύρω στα 100 ευρώ αν θυμάμαι καλά, δηλαδή συνολικά γύρω στα 200 ευρώ, και επειδή προορίζεται για επαγγελματική χρήση θα ήμουν διατεθειμένος (αν χρειαστεί κι αν αξίζει τον κόπο βέβαια) να αυξήσω το μπάτζετ κατά 100 ευρώ περίπου, μιλάμε για συνολικό μπάτζετ μέχρι 300 ευρώ. Ειτε για ΜΙΑ λύση που να με καλύπτει ΚΑΙ για μεγάλο όγκο ασπρόμαυρων εκτυπώσεων σε οικονομικό κόστος εφάμιλλο των laser, αλλά ΚΑΙ για ποιοτικές έγχρωμες εκτυπώσεις σε φωτογραφικό χαρτί κλπ είτε για 2 ξεχωριστά μηχανήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/3526857/OKI-MC332dn.html

 

Inkjet για γραφείο δεν θα πρότεινα. 

Προσωπικά έχω το αντίστοιχο μονόχρωμο μοντέλο (MB441) στο σπίτι όπου βγάζω ένα σεβαστό όγκο εκτυπώσεων και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.  Παράλληλα έχω και αυτόν που είναι και wifi για γρήγορες εκτυπώσεις από όλες τις συσκευές.

https://www.skroutz.gr/s/3135039/Brother-HL-3170CDW.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epson L565-Epson L655 με ecotank  

 Ο L655 ξεφεύγει κάπως, τουλάχιστον με το μπάτζετ όπως το έχω σκεφτεί τώρα, μπορεί στο μέλλον να ανεβεί λίγο. Ο L565 είναι πιο εφικτός. Βέβαια δεν ξέρω πόσο οικονομικός θα είναι στην εκτύπωση, όταν μιλάμε για μεγάλο όγκο ασπρόμαυρων εκτυπώσεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/3526857/OKI-MC332dn.html

 

Inkjet για γραφείο δεν θα πρότεινα. 

Προσωπικά έχω το αντίστοιχο μονόχρωμο μοντέλο (MB441) στο σπίτι όπου βγάζω ένα σεβαστό όγκο εκτυπώσεων και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.  Παράλληλα έχω και αυτόν που είναι και wifi για γρήγορες εκτυπώσεις από όλες τις συσκευές.

https://www.skroutz.gr/s/3135039/Brother-HL-3170CDW.html

Επειδή θα χρειαστεί πού και πού να κάνω έγχρωμες εκτυπώσεις (το πόσο συχνά δυστυχώς δεν μπορώ να το υπολογίσω), από ό,τι εμπειρία που είχα σε laser εκτυπωτή από φωτοτυπείο (είτε ήταν έγχρωμη φωτοτυπία είτε εκτύπωση απευθείας από .jpg ή .png) η ποιότητα ήταν απογοητευτική, ενώ σε φωτογραφείο που είχα δώσει για να συγκρίνω, για μια εκτύπωση σε μέγεθος -σχέδον- Α4 θυμάμαι ότι μου είχε πάρει κάπου 4 ευρώ. Πολύ καλύτερη ποιότητα, απαγορευτικό το κόστος όμως, θα συμβιβαζόμουν άνετα με εκτύπωση στον Photosmart μου, με ανάλογα αναλώσιμα νομίζω πως βγαίνει ΠΟΛΥ φτηνότερα..

Ασπρόμαυρο laser: Καλή επιλογή ο p1102

Έγχρωμο πολυμηχάνημα με fax: Canon MX 925

 

Συνολικά τα δύο μαζί γύρω στα 250 ευρώ.

Θα τον μελετήσω τον Canon, πώς τα πάει από αναλώσιμα; Έχει συμβατά κλπ οικονομικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

p1102 για γραφειο?

Ουτε για τα κοινοχρηστα της πολυκατοικιας δεν θα τον χρησιμοποιουσα.

 

Κύκλος λειτουργίας (μηνιαίος, Α4) Έως 5.000 σελίδες
(Ως κύκλος λειτουργίας ορίζεται ο μέγιστος αριθμός εκτυπωμένων σελίδων ανά μήνα. Αυτή η τιμή παρέχει μια σύγκριση της ανθεκτικότητας του προϊόντος σε σχέση με άλλες ασπρόμαυρες ή έγχρωμες συσκευές HP LaserJet και σας επιτρέπει να υλοποιείτε κατάλληλα τους εκτυπωτές και τις πολυλειτουργικές συσκευές, ώστε να ικανοποιείτε τις απαιτήσεις των συνδεδεμένων ατόμων ή ομάδων.)

 

Συνιστώμενος μηνιαίος όγκος χαρτιού 250 έως 1.500
(Η HP συνιστά να εμπίπτει ο αριθμός των εκτυπωμένων σελίδων ανά μήνα στο καθορισμένο εύρος βέλτιστης απόδοσης της συσκευής, βάσει παραγόντων που περιλαμβάνουν τα διαστήματα αντικατάστασης αναλώσιμων και τη διάρκεια ζωής της συσκευής κατά την περίοδο επέκτασης της εγγύησης.)

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τώρα νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολικός.. Ο φίλος που μου τον πρότεινε (τότε βέβαια για οικιακή χρήση) και δούλευε σε μαγαζί αναγόμωσης αναλωσίμων εκτυπωτή μου έλεγε ότι το έχουν πάρα πολλά μαγαζιά, που εκτυπώνουν καθημερινά, αποδειξεις κλπ, πολύ πιθανόν και μεγαλύτερο ογκο εκτυπώσεων από αυτόν που (θεωρώ ότι) θα έχω εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω διαπιστώσει ότι πολύς κόσμος που λέει "χρήση γραφείου", τελικά εννοεί σχετικά μικρό όγκο εκτυπώσεων. Γραφείο από γραφείο έχει διαφορά. Άλλοι θέλουν δικτυακό μηχάνημα μεγάλου προτεινόμενου όγκου εκτυπώσεων στο οποίο θα εκτυπώνουν 5-6 διαφορετικά άτομα γύρω στις 10.000 σελίδες τον μήνα και άλλος θέλει να κόβει 5-10 τιμολόγια την μέρα και 1-2 προσφορές την εβδομάδα. Σύνολο 500 σελίδες τον μηνα. Σαφώς και ο δεύτερος θα είναι ικανοποιημένος και με έναν εκτυπωτή τύπου P1102.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

''Εχω ενα γραφειο'' και τυπωνω 200 τιμολογια τον μηνα δεν σημαινει οτι μπορει να τυπωνω καθε μηνα 200 τιμολογια,μπορει να φτασω τα 1000 μπορει και 5000.

'Η εχω ενα γραφειο με μια θεση εργασιας,τον αλλο μηνα βαζω αλλη μια θεση και τον αλλον μηνα αλλη μια θεση.

Φυσικα και στις δυο περιπτωσεις ο εκτυπωτης παραμενει ο ιδιος ,και σιγα σιγα αργοπεθαινει και του βγαινει η ψυχη.

Αν ο κοσμος δεν το παραεκανε με τις εκτυπωσεις ,και δεν υπερεβαινε τις δυνατοτητες του καθε μηχανηματος,δεν θα τρεχαμε να επισκευαζουμε,βασικα δεν θα ειχαμε δουλεια.

 

p1102 εχω δει σε τεραστιο καταστημα κινητης τηλεφωνιας ο οποιος τυπωνε τιμολογια,τον λυπηθηκε η ψυχη μου,δευτερη φορα επισκεψη μεσα στην εβδομαδα. 

Αν ο φουρνος απο την πολυ χρηση ερθει στα τελευταια του,δεν συμφερει φυσικα να αλλαχτει,ενω σε ενα μεγαλυτερο μοντελο,τον αλλαζεις και προχωρας.

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς να πω οτι ο Pixma925 όσο τον είδα φαίνεται κάτι παραπάνω από καλός. Ασύρματος, κασετίνα για φύλλα, ADF, borderless printing,  fax, εκτύπωση απευθείας πάνω σε δισκάκια, πραγματικά αν και τα αναλώσιμα είναι φθηνά (έστω και συμβατά) φαντάζει ιδανικός..

 

Τώρα για τον laser. Η αλήθεια είναι ότι το γραφείο ΘΑ ανοιχτεί, με άγνωστη κίνηση, οπότε δυσκολεύομαι να προβλέψω τον όγκο εκτυπώσεων. Θα είναι πάντως ατομικό, δεν θα αφορά 5-6 άτομα που θα εκτυπώνουν από τον ίδιο. Roger μιας και από ό,τι κατάλαβα είσαι της δουλειάς (συντήρηση επισκευή κλπ αν δεν κάνω λάθος), θα είχες να προτείνεις κάποιον άλλον εκτυπωτή που θεωρείς προσωπικά πιο αξιόπιστο και να μην ξεφεύγει πολύ σε τιμή;

 

Μια άλλη οπτκή βέβαια είναι να πάρω για αρχή αυτόν με ένα 100αρικο και μακάρι να υπάρχει τόση δουλειά και τόση κίνηση που να αποδειχτεί στην πράξη ανεπαρκής και να αντικατασταθεί με κάτι καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως επειδη η ποιοτητα και η αξιοπιστια εχει πεσει σε ΟΛΕΣ τις εταιρειες,εχουμε σταματησει να προτεινουμε γιατι μπορει να εκτεθουμε,παλια προτειναμε ανεπιφυλακτα.Σημερα,η μια εταιρεια συναγωνιζεται την αλλη ποια θα φτιαξει τα πιο ψευτικα και ζημιαρικα,εχουνε σπασει καθε ρεκορ.

Καθε μηνα ακουμε πελατη να ξεκουτιαζει μηχανημα και να μην καταφερνει να τυπωσει ουτε ενα test page.Θα προτειναμε δηλαδη πιο ευκολα ενα μεταχειρισμενο κτηνος που ειναι ακομα και σημερα αξιοπιστο και ας εχει τυπωσει 500.000 παρα τα καινουργια τα σαπακια που δεν τυπωνουν ουτε ενα test page βγαινοντας απο την κουτα.

Συνεπως,αγορασε οτι πιο φθηνο,ουτως ή αλλως θα χαλασει γρηγορα,γιατι λοιπον να σκασεις πολλα λεφτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό σκέφτηκα κι εγώ από την αρχή και πήγα στο P1102 κι εσύ το απέρριψες ως κάτι που δεν θα πρότεινες ούτε για "να εκτυπώνει κοινόχρηστα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...