Προς το περιεχόμενο

Miniature Photography


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φορουμ,

 

Για να μπω στο θεμα να αναφερω οτι ασχολουμαι με μοντελισμο και για τον λογο αυτο και για την προωθηση φιγουρων η φωτογραφιση τους παιζει τεραστιο ρολο. Οποτε θελω να ρωτησω τι καμερα compact η DSLR, macro φακος η οχι απαιτειται για τετοιου ειδους φωτογραφιση.

 

Μεχρι στιγμης εχοντας ενα mini setup απο Lightbox, φωτα, τριποδο,backdrops κλπ προσπαθω κυριως μεσω του κινητου μου που ναι μεν εχοντας μια αξιοπρεπη καμερα προσφερει ωραια αποτελεσματα (galaxy note 4) αλλα οταν λιγο πιεζω τα πραγματα μεσω χαμηλου φωτισμου, αλλη τοποθετηση, βιντεο showcase καπου λιγακι χανεται με ειτε overexposure ειτε πολυ σκοτεινα χρωματα (λιγες και οι ρυθμισεις της καμερας βεβαια). Τι καμερα θα μου προτεινατε για μια τετοια δουλεια αν κ εχω ακουσει οτι οι macro φακοι ειναι ολιγον τι ακριβοι :/.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θέλεις μακροφωτογραφία για να βγάλεις τις φιγούρες σου.

Υπάρχουν φακοί macro και δεν είναι ιδιαίτερα ακριβοί θα έλεγα, δες στο skroutz.

Το θέμα είναι πόσα χιλιοστά πρέπει να έχει ο φακός για να κάνεις τη δουλειά σου.

Όσο αφορά το διάφραγμα δεν νομίζω να είναι πρόβλημα λόγω lightbox τεχνητού φωτισμού ελεγχόμενου φόντου, όμως παίζουν ρόλο και οι 3 διαστάσεις αυτών που φωτογραφίζεις αν είναι μόνες τους ίσως και κάποια άλλα χαρακτηριστικά που τα γνωρίζεις μέσα από την ενασχόληση και όχι θεωρητικά.

Επίσης ούτε και οι  δυνατότητες της κάμερας δεν θέλεις κάτι το εξεζητημένο κατά τη γνώμη μου.

Άρα κάποιος με γνώσεις macro θα μπορούσε να βοηθήσει αποτελεσματικότερα.  

Για macro lenses στο skroutz  https://www.skroutz.gr/c/591/fakoi-fotografikwn-mhxanwn.html?from=most-popular&keyphrase=macro+lenses

Ίσως και κάποια επέκταση στο φακό του note 4 να μετέτρεπε το φακό σε macro λέω κάτι παρατραβηγμένο αλλά σίγουρα θα υπάρχει κάτι ανάλογο για point and shoot κάμερα δίχως βέβαια τη ποιότητα μιας entry level dslr που χρειάζεσαι.

Αν μας ανέβαζες και μερικά δείγματα σου για να δούμε το βάθος που θέλεις ή από άλλα sites με παρόμοια φωτογράφηση να βοηθούσε μερικούς εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα θέλεις μακροφωτογραφία για να βγάλεις τις φιγούρες σου.

Υπάρχουν φακοί macro και δεν είναι ιδιαίτερα ακριβοί θα έλεγα, δες στο skroutz.

Το θέμα είναι πόσα χιλιοστά πρέπει να έχει ο φακός για να κάνεις τη δουλειά σου.

Όσο αφορά το διάφραγμα δεν νομίζω να είναι πρόβλημα λόγω lightbox τεχνητού φωτισμού ελεγχόμενου φόντου, όμως παίζουν ρόλο και οι 3 διαστάσεις αυτών που φωτογραφίζεις αν είναι μόνες τους ίσως και κάποια άλλα χαρακτηριστικά που τα γνωρίζεις μέσα από την ενασχόληση και όχι θεωρητικά.

Επίσης ούτε και οι  δυνατότητες της κάμερας δεν θέλεις κάτι το εξεζητημένο κατά τη γνώμη μου.

Άρα κάποιος με γνώσεις macro θα μπορούσε να βοηθήσει αποτελεσματικότερα.  

Για macro lenses στο skroutz  https://www.skroutz.gr/c/591/fakoi-fotografikwn-mhxanwn.html?from=most-popular&keyphrase=macro+lenses

Ίσως και κάποια επέκταση στο φακό του note 4 να μετέτρεπε το φακό σε macro λέω κάτι παρατραβηγμένο αλλά σίγουρα θα υπάρχει κάτι ανάλογο για point and shoot κάμερα δίχως βέβαια τη ποιότητα μιας entry level dslr που χρειάζεσαι.

Αν μας ανέβαζες και μερικά δείγματα σου για να δούμε το βάθος που θέλεις ή από άλλα sites με παρόμοια φωτογράφηση να βοηθούσε μερικούς εδώ μέσα.

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Οσον αφορα την επεκταση φακου την εχω δοκιμασει με ενα lens kit που μετατρεπει θεωρητικα τον φακο σε macro αλλα ανεπιτυχως με απογοητευτικα αποτελεσματα. Καποια δειγματα http://imgur.com/JUmmjw7 και http://www.coolminiornot.com/396008 με την δευτερη(η οποια δεν ειναι δικη μου) να ειναι μεγαλυτερης κλιμακας και με περισσοτερες διαφορετικες ληψεις κατι το οποιο θα θελα να πετυχω επισης.

Επεξ/σία από Noneisbackhere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την δουλειά που θες υπάρχουν "φθηνές" λύσεις σε μτχ μανιουαλ φοκους φακούς μακρο ή σε κανονικους με extension σε ολες σχεδόν τις μοντούρες dslr ή mirrorless. Οταν λέω φθηνες εννοώ στα 100 ευρώ για το φακό + ότι δώσεις για την μηχανή.

Σε compact τα raynox (φιλτρα μακρο) εφαρμόζουν στις περισσότερες panasonic και nikon coolpix με εξαιρετικά αποτελέσματα

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την δουλειά που θες υπάρχουν "φθηνές" λύσεις σε μτχ μανιουαλ φοκους φακούς μακρο ή σε κανονικους με extension σε ολες σχεδόν τις μοντούρες dslr ή mirrorless. Οταν λέω φθηνες εννοώ στα 100 ευρώ για το φακό + ότι δώσεις για την μηχανή.

Σε compact τα raynox (φιλτρα μακρο) εφαρμόζουν στις περισσότερες panasonic και nikon coolpix με εξαιρετικά αποτελέσματα

 

Τα compact μοντελα φτανουν σε αποτελεσματα ας πουμε για παραδειγμα ενα D3300 body με εναν απλο φακο τυπου https://www.skroutz.gr/s/2227053/Tamron-AF-70-300mm-F4-5-6-Di-LD-Macro-1-2-Canon.html ?

Και αν υπαρχει διαφορα τιμης σε μια τετοια επιλογη, αξιζει καλυτερα σε value μια compact απο DSLR? Εχεις να προτεινεις κανενα μοντελο compact?

Επεξ/σία από Noneisbackhere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε compact αλλά όλα είναι θέμα budget και εγώ ασχολούμαι με την φωτογραφία πολύ εσύ έχεις τέτοια διάθεση? To raynox 250 εχει περιπου 60ευρώ μια sony hx (ας πουμε η 400) γυρω στα 300 οπότε έχεις με περιπου 350 ένα σύστημα που σου κάνει την δουλειά (δες στο flickr στο group του raynox αποτελέσματα και από άλλες compact πιθανά και πιο φθηνές).

Σε dslr ενας nikkor 105 f4 εχει αν δεν κάνω λάθος 150 περίπου (μπορείς να επιλέξεις και 55 f2.8 γυρω στα 100 αν δεν σε νοιάζει η απόσταση από το θέμα). Δεν θα πήγαινα σε φθηνό ταμρον θα έχεις θέματα ποιότητας ειδικά στα +200μμ . Η 3300 έχει 350 οπότε πας στα 500 με σαφώς περισσότερες δυνατότητες επέκτασης σαν συστημα αλλά το θέμα είναι αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο γιατί αν είναι μόνο για το συγκεκριμένο project IMHO είναι υπερβολικό εκτός αν κερδίζεις λεφτά από την παρουσίαση και μάλιστα αρκετά οπότε αλλάζει το θέμα

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λοιπόν, παρότι αναφέρεσαι σε μοντελισμό, υποθέτω πως αναφέρεσαι σε μεγέθη προς φωτογράφιση για αντικείμενα μεγαλύτερα των 4-5 εκατοστών.

 

Σε αυτή την περίπτωση δεν σε απασχολεί να πάρεις φακό για macro. Φακό για macro θα έπαιρνες αν ήθελες να φωτογραφίζεις αντικείμενα 2mm ξέρω γω. Ένα παράδειγμα τέτοιου φοβερού φακού θα ήταν ο Canon MP-E 65mm. Βάλε στο google να δεις παραδείγματα .

 

wasp_s_head___macro_5x_zoom_from_canon_m

 

Εφόσον έχεις φωτισμό κλπ που για μένα είναι τα πιο σημαντικά, θα σου έλεγα να πάρεις κάτι σε φωτογραφική μηχανή με μεγάλο αισθητήρα. Για παράδειγμα Sony α5100 (330€ καινούργια) για να κρατηθεί χαμηλά το κόστος.

 

τα παραπάνω στηρίζονται στο πρόβλημα σου το οποίο είναι ότι δεν έχεις καλή ποιότητα φωτογραφιών σε οριακές συνθήκες (αυτό σημαίνει μικρός αισθητήρας). Οχι ότι δεν έχεις καλή μεγέθυνση, καλή εστίαση κλπ.

 

Για να σε βοηθήσω πες μου μέγεθος αντικειμένου που σε ενδιαφέρει, να στο τραβήξω με την α6000 και με μια DSLR Canon Eos 500d με μαμά φακό να δεις αποτελέσματα αν σε καλύπτουν

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

E βγάλε 2 φωτογραφιες ακροπαριστες με τον κιτ φακό από αντικείμενα 2 και 4 cm να δει το αποτέλεσμα να κρίνει

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Σε compact τα raynox (φιλτρα μακρο) εφαρμόζουν στις περισσότερες panasonic και nikon coolpix με εξαιρετικά αποτελέσματα

 

Μιας και ενδιαφέρει φίλο, θα μπορούσε να το πάρει για μια s7000;;

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E βγάλε 2 φωτογραφιες ακροπαριστες με τον κιτ φακό από αντικείμενα 2 και 4 cm να δει το αποτέλεσμα να κρίνει

Το Γουρούνι είναι 7cm, δεν είχα κάτι πιο μικρό πρόχειρο!!! :shock:

 

φυσικά στις φωτό δεν έχει γίνει καμία επεξεργασία

 

Είναι και οι 2 με iso 100

 

1/60 για την canon eos 500d

1/100 για την sony a6000

post-94199-0-64586300-1459797644_thumb.jpg

post-94199-0-75554100-1459797850_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ζητάει να βγάζει φωτογραφίες που να μπορούν να δείχνουν λεπτομέρειες από τις μικρές αυτές κατασκευές ώστε να βλέπει το προϊόν ο υποψήφιος αγοραστής με κάποια λεπτομέρεια

 Άρα προς macro το αντιλαμβάνομαι άσχετο ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με αυτό το είδος της φωτογραφίας.

https://www.youtube.com/watch?v=UiPzTMUAWs8

https://www.youtube.com/watch?v=9J3UQH8TlXo

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Γουρούνι είναι 7cm, δεν είχα κάτι πιο μικρό πρόχειρο!!! :shock:

 

φυσικά στις φωτό δεν έχει γίνει καμία επεξεργασία

 

Είναι και οι 2 με iso 100

 

1/60 για την canon eos 500d

1/100 για την sony a6000

Αγαπητε Sphinx, σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες και τις φωτογραφιες που μου εδειξες ως παραδειγματα.

 

Η αληθεια ειναι οτι μετα απο καποια αναζητηση που εκανα στο κομματι της φωτογραφησης κατεληξα στο οτι οντως δεν προκειται για macro φωτογραφηση. Αν καλοσκεφτεις τα μοντελα/διοραματα για τα οποια χρειαζομαι την φωτογραφηση κυμαινονται 4-5cm εως 20-25cm. Απλα πιο λεπτομερη φωτογραφιση θα γινεται στα μεγαλυτερης κλιμακας μοντελα δλδ πανω απο 7-8cm καθοτι τα μικροτερα υστερουν σε λεπτομερειες, και ακομη μεγαλυτερη εστιαση σε μοντελα οπως εδειξα και παραπανω στη δευτερη φωτο που κυμαινονται περιπου στα 14cm+. Και ναι ο λογος ειναι η προωθηση των προιοντων προς πωληση/ δημιουργια portfolio οποτε εχει ιδιαιτερη σημασια το να φαινονται σωστα χρωματα,βαθος σκιασεις κλπ.

 

Edit: Α ξεχασα το γουρουνακι. Πιο πολυ προσεγγιζει η φωτο της Α6000 το αποτελεσμα που ψαχνω! ^^

Επεξ/σία από Noneisbackhere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλύτωσες τα πολλά έξοδα οπότε!

 

Τη φωτογραφική μηχανή του 2ου γουρουνιού παρεμπιπτόντως την πουλάω!!!! http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/645492-canon-eos-500d/ :shock: :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...