Προς το περιεχόμενο

Πανοραμικές φωτογραφίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χάζευα στο flickr και είδα κάποιες εικόνες τραβηγμένες με την ίδια dslr με την δικιά μου (D5100) και ίδιο φακό (18-55). Πως γίνεται η λύψη πανοραμικών φωτογραφιών?

Πχ αυτές..

 

23814878322_26cf587b34_b.jpgSunrise by John Miliadis, on Flickr

23766789934_1a006098b5_b.jpgAwe sunset! by John Miliadis, on Flickr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ τραβάω τις φωτογραφίες μία προς μία και τις ενωνω στον υπολογιστη με το κορυφαιο (επί πληρωμή και ενα απο τα ελαχιστα προγραμματα που δεν σκοπευω ποτέ να αντικαταστησω με δωρεαν λυση) PTGui. Από δωρεαν υπάρχει και το Hugin,

 

όλα τα επαγγελματικα αποτελεσματα που βλεπεις σε αυτα τα site γινονται χειροκινητα και οχι αυτοματα που σημαινει αρκετες εκατονταδες φωτογραφιες με τριποδο πριν τις περασεις στον υπολογιστη για το τελικο βημα (την ενωση τους).

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα μάλιστα! και εγώ πάλευα με το photoshop. 

 

Η 2η όμως δεν είναι 100 λήψεις αλλά 3 από ότι φαίνεται γιατί αν καθυστερείς έχουν φύγει τα σύνεφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

Η 2η όμως δεν είναι 100 λήψεις αλλά 3 από ότι φαίνεται γιατί αν καθυστερείς έχουν φύγει τα σύνεφα

 

ναι δεν τις ανοιξα τις φωτογραφιες να τις δω με προσοχη, γενικά μιλάω, εχω τραβηξει και εγω πολλα gigapixel πανοραματα στην Αθηνα.

 

 

Με Lightroom γινεται...δουλευω  και Gigapan

 

ναι ειναι και το gigapan αλλα μου ειχε δωσε χειροτερα αποτελεσματα οταν το δοκιμασα, απο την αλλη δεν εκατσα να ασχοληθω και ιδιαιτερα. απο την ιδια εταιρεια εχω παρει ομως το Panotour το οποιο ειναι το κερασακι (για Virtual Tours).

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...