Προς το περιεχόμενο

Nεος χρηστης ubuntu


zabetien

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι εντολές που έχουν μπροστά το sudo είναι εντολές που συνήθως επιφέρουν αλλαγές στο λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή (δηλ. κάτι σαν εντολές ειδικού τύπου) και γι' αυτό μας ζητάει τον κωδικό. Όμως πρόσεξε το εξής. Την ώρα που πληκτρολογεις τον κωδικό δεν τον εμφανίζει στην οθόνη κι έτσι σου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δήθεν το πληκτρολόγιο δεν δουλεύει. Αυτό το κάνει για λόγους ασφαλείας.

 Άν ο κωδικός εμφανιζότανε κανονικά, θα μπορούσα π.χ εγώ που (μπορεί να) είμαι κακός, να κρυφοκοιτάζω πίσω απ' την πλάτη σου κι έτσι να τον υποκλέψω. Γι' αυτό εσύ πρέπει να πληκτρολογήσεις κανονικά τον κωδικό σου κι ας μην τον βλέπεις καθώς πληκτρολογείς. Ο υπολογιστής επικοινωνεί κανονικά με το πληκτρολόγιο εκείνη την ώρα κι ας μη βλέπεις τι πληκτρολογείς. 

Απλά γράφεις προσεκτικά το Password και πατάς Enter στο τέλος.

 

Φιλικά,

Ο Άσπρος Γάτος

Φιλε η υπομονή σου (με την άγνοια μου) με εντυπωσιάζει.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει τετοιο προβλημα το έχω τσεκαρει.

 

Πως το τεκαρες δηλαδη, υπαρχει αλλο λειτουργικο στον υπολογιστη και τα ηχεια δουλευουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

 

Στην περίπτωση αυτή συνήθως δοκιμάζουμε να αναβαθμίσουμε τους drivers της κάρτας ήχου. Αυτό γίνεται ανοίγοντας ένα παράθυρο γραμμής εντολών (terminal window) και δίνοντας διαδοχικά και με προσοχή της παρακάτω εντολές :

sudo apt-get updatesudo apt-get upgradesudo apt-get purge linux-sound-base alsa-base alsa-utilssudo apt-get install linux-sound-base alsa-base alsa-utils gdm ubuntu-desktop

Μετά απ' την τελευταία εντολή και πριν δοκιμάσουμε άμα δουλεύει, κάνουμε αναγκαστικά reboot.

 

Την ώρα που θα δίνεις αυτές τις εντολές πρέπει να είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο, γιατί ουσιαστικά αυτό που θα γίνει είναι κατέβασμα κι εγκατάσταση νέων drivers. Δοκίμασε αυτό για αρχή κι άμα δεν πιάσει μας ξαναγράφεις.

 

Φιλικά,

Ο Άσπρος Γάτος

reboot να φανταστω ειναι κατι σαν επανεκίνηση?

reboot να φανταστω ειναι κατι σαν επανεκίνηση?

επανεκκίνηση καλύτερα!

Πως το τεκαρες δηλαδη, υπαρχει αλλο λειτουργικο στον υπολογιστη και τα ηχεια δουλευουν?

Πηρα την υποστήριξη της dell και με μια διαδικασία κάναμε τεστ στα ηχεία και δουλευαν κανονικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...