Προς το περιεχόμενο

Nεος χρηστης ubuntu


zabetien

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν συνδέω το λαπτοπ σε εξωτερικα ηχεία δουλευει κανονικα. Δεν έχω ήχο μόνο από τα ηχεία του λαπτοπ, τα οποία τα τσεκαρα με την dell και δεν εχουν προβλημα.


Επίσης βρήκα στο φορουμ κάποια συζήτηση για παρόμοιο πρόβλημα και προσπάθησα να το διορθώσω με την βοήθεια που βρήκα εκεί αλλά δεν τα κατάφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο μοντέλο έχεις και ποια είναι τα specs του υπολογιστή σου ;

Ποια έκδοση ubuntu έχεις εγκαταστήσει και σου παρουσιάζει πρόβλημα ;

 

Δώσε μας κάποια παραπάνω στοιχεία για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε κι εμείς ....

 

 

:-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστης είναι dell inspiron 15 (3000series). Η έκδοση που έχω είναι 12.04.5 LTS.

Επειδή δεν κατέχω πολλά από υπολογιστές, τι είναι τα Specs?

Μπήκα στο alsamixer όπου υπάρχει μια ένδειξη ΜΜ, την οποία δεν μπορώ να αλλάξω.. Απ' ότι κατάλαβα απ'όσα διάβασα, αυτή πρέπει να γίνει από ΜΜ σε ΟΟ, ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτο ειναι το προβλημα σου, δηλαδη το οτι ειναι muted το ταδε καναλι και δεν εχεις ηχο, ισχυει. Απλα επιλεγεις το καναλι και πατας m. Μετα ανεβαζεις ή κατεβαζεις την ενταση με τα βελακια. Βγαινεις με esc.

 

Και βαλε καμια πιο προσφατη εκδοση της διανομης. Η 12.04 θα ειναι για το μουσειο σε λιγο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Την αλλαγή την έκανα από ΜΜ σε ΟΟ, αλλά δεν παίζει και πάλι. Δεν μπορώ να καταλάβω.. στην αρχή έπαιζε κανονικά..υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

Ποια έκδοση προτείνεις?


Αν αυτο ειναι το προβλημα σου, δηλαδη το οτι ειναι muted το ταδε καναλι και δεν εχεις ηχο, ισχυει. Απλα επιλεγεις το καναλι και πατας m. Μετα ανεβαζεις ή κατεβαζεις την ενταση με τα βελακια. Βγαινεις με esc.

Και βαλε καμια πιο προσφατη εκδοση της διανομης. Η 12.04 θα ειναι για το μουσειο σε λιγο καιρο.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Την αλλαγή την έκανα από ΜΜ σε ΟΟ, αλλά δεν παίζει και πάλι. Δεν μπορώ να καταλάβω.. στην αρχή έπαιζε κανονικά..υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

Ποια έκδοση προτείνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα !

 

Στην περίπτωση αυτή συνήθως δοκιμάζουμε να αναβαθμίσουμε τους drivers της κάρτας ήχου. Αυτό γίνεται ανοίγοντας ένα παράθυρο γραμμής εντολών (terminal window) και δίνοντας διαδοχικά και με προσοχή της παρακάτω εντολές :

sudo apt-get updatesudo apt-get upgradesudo apt-get purge linux-sound-base alsa-base alsa-utilssudo apt-get install linux-sound-base alsa-base alsa-utils gdm ubuntu-desktop

Μετά απ' την τελευταία εντολή και πριν δοκιμάσουμε άμα δουλεύει, κάνουμε αναγκαστικά reboot.

 

Την ώρα που θα δίνεις αυτές τις εντολές πρέπει να είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο, γιατί ουσιαστικά αυτό που θα γίνει είναι κατέβασμα κι εγκατάσταση νέων drivers. Δοκίμασε αυτό για αρχή κι άμα δεν πιάσει μας ξαναγράφεις.

 

Φιλικά,

Ο Άσπρος Γάτος

Επεξ/σία από White_Cat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alsamixer δοκίμασες ?

Ναι, αλλα δεν ειχα αποτελεσμα

Μπορει το πρόβλημα σου να ειναι μηχανικό, δηλαδή να εχει χαλάσει το φισακι του dell που συνδέεις τα εξωτερικά ηχεία

Δεν υπαρχει τετοιο προβλημα το έχω τσεκαρει.

Καλησπέρα !

 

Στην περίπτωση αυτή συνήθως δοκιμάζουμε να αναβαθμίσουμε τους drivers της κάρτας ήχου. Αυτό γίνεται ανοίγοντας ένα παράθυρο γραμμής εντολών (terminal window) και δίνοντας διαδοχικά και με προσοχή της παρακάτω εντολές :

sudo apt-get updatesudo apt-get upgradesudo apt-get purge linux-sound-base alsa-base alsa-utilssudo apt-get install linux-sound-base alsa-base alsa-utils gdm ubuntu-desktop

Μετά απ' την τελευταία εντολή και πριν δοκιμάσουμε άμα δουλεύει, κάνουμε αναγκαστηκά reboot.

 

Την ώρα που θα δίνεις αυτές τις εντολές πρέπει να είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο, γιατί ουσιαστικά αυτό που θα γίνει είναι κατέβασμα κι εγκατάσταση νέων drivers. Δοκίμασε αυτό για αρχή κι άμα δεν πιάσει μας ξαναγράφεις.

 

Φιλικά,

Ο Άσπρος Γάτος

Καλησπέρα,

 

Ξεκίνησα την διαδικασία, αλλά μετα την πρωτη εντολή ζητάει κωδικό.. ποιον κωδικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστης είναι dell inspiron 15 (3000series). Η έκδοση που έχω είναι 12.04.5 LTS.

Επειδή δεν κατέχω πολλά από υπολογιστές, τι είναι τα Specs?

 

 

Specs είναι συντομογραφία του specifications , κοινώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά του μηχανήματος ... :-)

 

Δοκίμασε με το live CD της διανομής αυτής ή οποιασδήποτε άλλης διανομής πχ linux mint αν όλα λειτουργούν σωστά , όπως ήχος - internet (βάλε να δεις ένα βιντεάκι στο youtube  π.χ) κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να  'μαι και πάλι !

 

Όταν εγκατέστησες το Linux στον υπολογιστή, όρισες έναν κωδικό πρόσβασης στο σύστημα. Ο κωδικός αυτός είναι το Password που του δίνεις κάθε φορά που ζητάς να μπεις στο λειτουργικό. Ακριβώς επειδή η διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω επιφέρει αλλαγές στο λογισμικό του H/Y, πριν ξεκινήσει, και για να διασφαλίσει οτι ό,τι γίνει έχει τη συναίνεσή σου, ζητάει να του δώσεις αυτό το Password που ορίστηκε κατά την εγκατάσταση του Linux.

 

Φιλικά,

Ο Άσπρος Γάτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να  'μαι και πάλι !

 

Όταν εγκατέστησες το Linux στον υπολογιστή, όρισες έναν κωδικό πρόσβασης στο σύστημα. Ο κωδικός αυτός είναι το Password που του δίνεις κάθε φορά που ζητάς να μπεις στο λειτουργικό. Ακριβώς επειδή η διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω επιφέρει αλλαγές στο λογισμικό του H/Y, πριν ξεκινήσει, και για να διασφαλίσει οτι ό,τι γίνει έχει τη συναίνεσή σου, ζητάει να του δώσεις αυτό το Password που ορίστηκε κατά την εγκατάσταση του Linux.

 

Φιλικά,

Ο Άσπρος Γάτος

Αγορασα το λαπτοπ με τα ubuntu προεγκατεστημενα.. εχω ενα κωδικο βεβαια οταν ανοιγω το λαπτοπ, τον κωδικο χρηστη.. το θεμα ειναι οτι υπάρχει κάποιο προβλημα καθως δεν με αφηνει να πληκτρολογησω τίποτα στο τερματικο, υστερα από την πρωτη εντολή που μου έγραψες. Εχω μπλέξει και αντε να βγάλω άκρη. Γενικά είμαι ευχαριστημένος με το λειτουργικό, αλλά όταν προκύψει πρόβλημα έχω θέμα! Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εντολές που έχουν μπροστά το sudo είναι εντολές που συνήθως επιφέρουν αλλαγές στο λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή (δηλ. κάτι σαν εντολές ειδικού τύπου) και γι' αυτό μας ζητάει τον κωδικό. Όμως πρόσεξε το εξής. Την ώρα που πληκτρολογεις τον κωδικό δεν τον εμφανίζει στην οθόνη κι έτσι σου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δήθεν το πληκτρολόγιο δεν δουλεύει. Αυτό το κάνει για λόγους ασφαλείας.

 Άν ο κωδικός εμφανιζότανε κανονικά, θα μπορούσα π.χ εγώ που (μπορεί να) είμαι κακός, να κρυφοκοιτάζω πίσω απ' την πλάτη σου κι έτσι να τον υποκλέψω. Γι' αυτό εσύ πρέπει να πληκτρολογήσεις κανονικά τον κωδικό σου κι ας μην τον βλέπεις καθώς πληκτρολογείς. Ο υπολογιστής επικοινωνεί κανονικά με το πληκτρολόγιο εκείνη την ώρα κι ας μη βλέπεις τι πληκτρολογείς. 

Απλά γράφεις προσεκτικά το Password και πατάς Enter στο τέλος.

 

Φιλικά,

Ο Άσπρος Γάτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...