Προς το περιεχόμενο

Playstation 4.5 / Neo - Φημολογία [ΚΛΕΙΔΩΘΗΚΕ]


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχουν αρθρα. Νομιζω στο digital foundry το διαβασα και οτι ειπαν και οι ιδιοι οτι τους βγηκε η πιστη.

 

Δεν ειμαι κατα τον remastered μεγαλων παιχνιδιων. Το καλυτερο βεβαια ειναι το BC , αλλα εφοσον δεν ειναι κατι τετοιο εφικτο για το ps4 ειμαι υπερ να εχεις στην βιβλιοθηκη σου εναν μεγαλο τιτλο σαν το The last of us.

 

Aπο κει και περα δεν θελω να το αναλαμβανει η ιδια εταιρια, αλλα καποια αλλη, οπως εγινε με το uncharted trilogy.

 

 

Γενικα συμφωνω με αυτα που λες και δεν εχω προβλημα με το να βγει ps4.5, αρκει να μην χασω τιποτα μα ΤΙΠΟΤΑ απο αυτα που ηξερα θα εχω απο την αρχη ως ps4 user.

 

Δεν ξερω πως μπορει να γινει κατι τετοιο...

περιμενω να δω τι εχουν να πουν οι ιδιοι.

Πραγματικα αυτο το site εκανε την καλυτερη δουλεια απο ολους.Πηραν χαμπαρι οι τυπαδες με το που ανακοινωθηκαν τα specs των κονσολων οτι θα φταναμε πλεον και στις κονσολες να βλεπουμε τσακωμους για αναλυσεις,fps,θερμοκρασιες κλπ οπως πχ στο Pc και γιαυτο μονοπωλουν το ενδιαφερον πλεον σχεδον σε οτι αφορα τα παραπανω.

Μην τους χαλας το ονειρο ρε συ... Ειπαμε το pc gaming ειναι 17 φορες ακριβωτερο απο το ps4 gaming

Μωρε ας μην ειχε το αγκαθι να πληρωνεις το online για να παιξεις(μιας και ορισμενα παιχνιδια μαλιστα δεν μπορεις να τα παιξεις και αλλιως),και δεν ηταν τα Dlc τετοια μαστιγα οπως εχουν γινει και μια χαρα θα ηταν οι κονσολες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Το καλυτερο βεβαια ειναι το BC , αλλα εφοσον δεν ειναι κατι τετοιο εφικτο για το ps4 ειμαι υπερ να εχεις στην βιβλιοθηκη σου εναν μεγαλο τιτλο σαν το The last of us.

 

Για να είμαι ειλικρινής μου έχει περάσει κι αυτό από το μυαλό. Κι αν το PS4.5 είναι ένα PS4 που να παίζει και PS3 games ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οποιος επαιξε Uncharted 4 multiplayer beta ή Dark Souls 2 στο ps4 και παει λεγοντας νομιζω οτι εχει καταλαβει τα αυτονοητα πραγματα,οτι δηλαδη 60>30.

 

Φιλε μου να το ξαναπω αλλη μια γιατι μονοι βγαζετε θεματα που δεν υπαρχουν.

 

παλευουμε να σας πουμε οτι δεν τεθηκε εδω μεσα και πουθενα αλλου το θεμα 30>60...

ποτε...

ποτε..

και μια ακομα :P....

ΠΟΤΕ.

 

Aυτο που λεμε καποιοι ειναι οτι πχ bloodborne στα 30 >>>>>>last gen, flat με τριγωνα και τετραγωνα dark souls 2 των 60.

με μεγαλη διαφορα για μενα,

Γιατι παιζει τεραστιο ρολο η ατμοσφαιρα που δημιουργειται σε ενα παιχνιδι οταν ο developer σου φτιαξει το art direction οπως αυτος το εχει στο μυαλο του και οχι συμβιβαστικα οπως εγινε στο Dark souls 2 με το χαμηλο poly count.

 

οποτε το 60>30 ειναι fact για ολον τον πλανητη και δεν θυμαμαι ποτε κανεναν εδω να υποστηριξε το αναποδο. Το αν μπερδευετε το τι γουσταρει ο αλλος να επιλεξει(art direction vs fps) με την προτιμηση του καθαρα οσον αφορα τα frames, ειναι δικο σας προβλημα.

 

Και για μια τελευται φορα.

Οταν μιλαμε μονο για σκετα frames 60>30. Fact.

Οταν μπαινουν και αλλοι παραγοντες, εχω νομιζω την δυνατοτητα να τα ζυγιζω οπως εγω θελω και να επιλεγω.

 

Πραγματικα αυτο το site εκανε την καλυτερη δουλεια απο ολους.

Σε αυτο δεν διαφωνω, το ειχαν ξεφτιλισει, ειδικα στην προηγουμενη γενια.

 

Και μου αρεσει που το eurogamer το παιζει και κουλτουρε και δεν βαζει βαθμους πλεον , ενω εχει **** στις ανουσιες συγκρισεις ολα αυτα τα χρονια...

 

Το εκτιμω σαν site ,αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Καλα οταν βγει με το καλο το DS3,μιας και μπορεις να πεις οτι μιλαμε για multiplatform Bloodborne ενα πραγμα(απο πλευρας γραφικων),τοτε θα ψιλο μεινει στο περιθωριο το BB. 

 

Επισης εσυ προσωπικα μπορει να μην το εχεις δει,αλλα εμεις σε αλλα θεματα(κυριως στο pc)εχουμε πετυχει ατομα να λενε οτι προτιμανε τα 30fps στις κονσολες απο τα 60 αρα κακως σου φενεται περιεργο αυτο που λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για να είμαι ειλικρινής μου έχει περάσει κι αυτό από το μυαλό. Κι αν το PS4.5 είναι ένα PS4 που να παίζει και PS3 games ?!

Ηταν τοσο ιδιοτροπο το ps3 που το βλεπω και παλι χλωμο :P

 

Καλα οταν βγει με το καλο το DS3,μιας και μπορεις να πεις οτι μιλαμε για multiplatform Bloodborne ενα πραγμα(απο πλευρας γραφικων),τοτε θα ψιλο μεινει στο περιθωριο το BB. 

 

Επισης εσυ προσωπικα μπορει να μην το εχεις δει,αλλα εμεις σε αλλα θεματα(κυριως στο pc)εχουμε πετυχει ατομα να λενε οτι προτιμανε τα 30fps στις κονσολες απο τα 60 αρα κακως σου φενεται περιεργο αυτο που λεω.

 

Εγω δεν εχω πρόβλημα με τα 30, ειδικα οταν μιλαμε για σταθερα 30, αλλα γιατι να τα προτιμας απο τα 60?

μηπως εννοουσαν κατι αλλο αυτοι που ειπαν κατι τετοιο?

 

Να στο πω διαφορετικα.

 

Το Uncharted trilogy του PS4 στα 60fps το προτιμω απο τα 30 fps του ps3, χωρις να εχω προβλημα βεβαια με αυτα. Αν τα εχω διπλα μου και τα 2 θα παιξω την εκδοση για ps4.

Αλλα το uncharted 4 στα 30fps το προτιμω απο τα uncharted trilogy των 60fps γιατι το immersion απο το art direction και την τεχνολογια γενικα που θα εχει επιτευχθει εκει, δεν την αλλαζω με 60αρι και τεχνολογια-art direction-immersion uncharted trilogy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον  εσωτερικο δισκο που σερνεται και με την usb2 διασυνδεση του τιποτα ;

Wut?

 

 

Δεν είχε βγει ο ceo της σονυ με ένα Twitter που έλεγε ότι το the best place to play δεν θα γίνει best place to pay;

 

Troll account είναι αυτό στο Twitter.

 

 

Η κίνηση αυτή της Sony παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον και για έναν επιπλέον λόγο. Αν βγει PS4.5 που να παίζει τα ίδια παιχνίδια στα 60 frames, θα έχουν πολυ μεγάλο ενδιαφέρον οι πωλήσεις που θα κάνει, υπό την έννοια ότι εάν πουλήσει καλά, τότε αυτό θα σημαίνει ότι μερίδα των gamers ενδιαφέρεται να παίζει τα παιχνίδια στα 60 καρέ και άρα θα αλλάξει η στάση των devs σε αυτό το κομμάτι. Αν ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται για τα 60 frames, τότε όχι μόνο δεν θα πουλήσει καλά, αλλά θα αυξηθούν και οι πωλήσεις του «παλιού» PS4, αφου λογικά θα πέσει και η τιμή του.

 

Αν το ένα κάνει 250 και το άλλο 400-500, τότε είναι προφανές ότι θα συνεχίσει να πουλάει και το παλιό.

 

Δεν έχουν όλοι το ίδιο budget, ούτε την ίδια ανοχή σε θόρυβο (νομίζω είναι προφανές ότι το νέο μοντέλο θα είναι πιο ενεργοβόρο & θορυβώδες, αν έχει πιο δυνατή APU όπως λένε)...

 

Πάντως μπορεί και να μην είναι τίποτα σπουδαίο στην τελική (π.χ. ένα PS4 Slim με 4K upscaler/Blu-Ray) και τσάμπα να γίνεται όλη η φασαρία... την Sony (και καμία εταιρία γενικώς) δεν την χαλάει να γίνεται ντόρος στο internet για κάμποσους μήνες μέχρι να έρθει η E3. Τσάμπα διαφήμιση.

 

 

Αν βγει το Ps4+ και προσφερει αυτα που λετε,παιζει σχεδον κανεις να μην κρατησει το παλιο Ps4. Θα γεμισουν οι αγγελιες/καταστηματα με παλιες κονσολες ps4. Αναθεμα που φτασαμε σε σημειο σε περιπου 2.5χρονια κυκλοφοριας του ps4 να το θεωρουμε κιολας παλιο.

 

Δηλαδή θεωρείτε ότι 40 εκατομμύρια θα τρέξουν να το αλλάξουν; Δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα (π.χ. πιτσιρίκια). Πάντως στις αγγελίες γενικά βλέπω φεύγουν σαν ζεστά ψωμάκια (στην Ελλάδα της κρίσης κιόλας). :)

 

 

Εμένα που μου βγήκε €250 (7 μέρες πριν το day 1), έχω 2TB δίσκο και P.T. demo installed (παίζουν τρελές τιμές στο ebay), μπορώ να βγάλω και κέρδος κιόλας αν αποφασίσω να το πουλήσω. :P Το μόνο που βαριέμαι είναι το re-installation/configuration...

 

 

 

Καλα με βαση τις δυνατοτητες παλιο ηταν πριν καν βγει αλλα τελος παντων,θα πουν οτι λεμε κακιες εμεις οι pc gamers  :P

 

Και το PS4.5 παλιό θα είναι σε σύγκριση με τον Πασχάλη. :) So what? Πάλι τα ίδια θα λέμε;

 

 

Μωρε ας μην ειχε το αγκαθι να πληρωνεις το online για να παιξεις(μιας και ορισμενα παιχνιδια μαλιστα δεν μπορεις να τα παιξεις και αλλιως),και δεν ηταν τα Dlc τετοια μαστιγα οπως εχουν γινει και μια χαρα θα ηταν οι κονσολες.

 

Η ίδια DLC μάστιγα υπάρχει και στα PC (μην πω ότι ξεκίνησε από εκεί).

 

 

Για να είμαι ειλικρινής μου έχει περάσει κι αυτό από το μυαλό. Κι αν το PS4.5 είναι ένα PS4 που να παίζει και PS3 games ?!

 

Με emulation; Ή να βάλουν Cell/RSX; Χλωμά και τα 2, IMHO.

 

 

Δεν υπαρχει πραγματικα ατομο που να του λες οτι μπορεις να του δωσεις ενα παιχνιδι στα 60 και αυτος να σου πει οτι το προτιμαει στα 30.Στην περιπτωση αυτη ή θα ειναι τρολλ ή καρα ασχετος του κερατα(κοινως να μην ξερει καν τι προσπαθεις να του πεις).

 

Οποιος επαιξε Uncharted 4 multiplayer beta ή Dark Souls 2 στο ps4 και παει λεγοντας νομιζω οτι εχει καταλαβει τα αυτονοητα πραγματα,οτι δηλαδη 60>30.

 

Έχουμε δει κι εδώ μέσα κάποιον να λέει ότι δεν βλέπει διαφορά μεταξύ 30 και 60, αλλά δεν ξέρουμε τι παίζει με την οθόνη του.

 

Εγώ σε συζητήσεις που έχω κάνει με πιο casuals που δεν το ψάχνουν με τα τεχνικά, δεν ξέρουν ΚΑΝ τι είναι το framerate, πόσο μάλλον να σου πουν τι από τα 2 προτιμάνε κιόλας... μην θεωρείτε λοιπόν τόσο δεδομένο ότι θα τρέξουν όλοι αυτοί για PS4.5.

 

Είναι όπως με τα iPhone: ξέρει η γκομενίτσα που ασχολείται με Instagram τι είναι ο A9; Άρα γιατί να τρέξει να αλλάξει το iPhone 5c με το iPhone SE; Κάπως έτσι είναι η φάση...

 

Και τέλος μην ξεχνάς ότι κάποιοι παίζουν στα 120-144 Hz και θεωρούν τα 60fps "peasantry". Ε δεν μπορεί να ικανοποιήσει τους πάντες η Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε της ζητησαμε της Sony ή της Ms ή της Nintendo 4k/144.Τους ζητησαμε αυτό που θα έπρεπε να υπάρχει σε μια γενιά που το 4k δειλά δειλά έχει ξεκινήσει να μπαίνει στα σπιτια δηλαδή 1080/60 και αυτό που πήραμε ξέρουν όλοι τι είναι.Μακάρι να διορθωθεί έστω και τώρα το έγκλημα που έκαναν με τις κονσόλες που βγαλανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''''Εγώ σε συζητήσεις που έχω κάνει με πιο casuals που δεν το ψάχνουν με τα τεχνικά, δεν ξέρουν ΚΑΝ τι είναι το framerate, πόσο μάλλον να σου πουν τι από τα 2 προτιμάνε κιόλας... μην θεωρείτε λοιπόν τόσο δεδομένο ότι θα τρέξουν όλοι αυτοί για PS4.5.''''

 

Και εγω αν πω του αδελφου μου που εχει μεινει με ενα Ps3 τι ειναι 30 και τι 60fps θα με κοιταει με το στομα ανοιχτο.Και σκεψου οτι ειναι 30χρονων αλλα απο παιχνιδια ειναι μονο για τα απλα τυπου nba,mortal kombat,pro/fifa κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα θα ειναι να βγάλει νέα κονσόλα και να αρχίσει παλι τα remastered....τους εχω ικανούς...και καλα για αναβάθμιση στα 4K...the last of us 4k ας πούμε...εκει ειναι που θα ξεραθουμε τελείως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony Plans New PlayStation for Graphics-Heavy Games

http://www.wsj.com/articles/sony-plans-new-playstation-for-graphics-heavy-games-1459152941

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1201512
 

Προσωπικά μου δίνει την εντύπωση άρθρου κατά παραγγελία (δεν θα εκπλαγώ αν αυτός ο TAKASHI MOCHIZUKI έχει κάποια σχέση/σύνδεσμο με Sony Japan, lol) και μάλιστα σε μια αρκετά γνωστή & έγκριτη εφημερίδα (δύσκολο να γράψουν παπάτζες στην WSJ), για να κόψουν αντιδράσεις μέχρι την Ε3... όπως είπαν κι άλλοι, έχουν αμολήσει διάφορους στα μέσα και βολιδοσκοπούν την κοινή γνώμη. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστηκε σαν φήμη, τώρα φαίνεται πως είναι πραγματικότητα, αφού και η Wall Street Journal έβγαλε ρεπορτάζ πως όχι μόνο θα βγει νέο PS, αλλά θα ανακοινωθεί πριν τον Οκτώβριο!!! 

 

Προσωπικά πιστεύω πως γίνεται λόγω του Playstation VR. Για να αντέξει τον ανταγωνισμό και τα παιχνίδια που θα τρέχουν στα άλλα συστήματα να τρέχουν και στο VR, πρέπει να ανεβάσει έστω και λίγο το hardware. 

 

Με λίγα λόγια το Playstation VR χρειάζεται και νέο Playstation και κάμερα και ειδικά χειριστήρια με το συνολικό κόστος να φτάνει τελικά τα 1000€ τουλάχιστον. Η ατάκα που με ενόχλησε είναι πως τα παιχνίδια θα παίζουν και στις δυο κονσόλες, απλά στο PS4 (το παλιό) θα έχει λιγότερα fps.

 

Πως το βλέπετε; Άντεξε δυόμιση χρόνια αυτή τη φορά (σε κάποιες χώρες κυκλοφόρησε μετά το 2014). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να με πείτε αφελή και άσχετο (πιθανότατα να έχετε δίκιο) αλλά όλος αυτός ο πανζουραλισμός που ακούγεται πίσω από το νέο PS 4,5 πιστεύω είναι υπερβολικός. Κατά την ταπεινή μου γνώμη μου θα έχουμε να κάνουμε με μία κονσόλα που βγαίνει για να καλύψει την VR τεχνολογία και να παίζει τα PS 4 games σε upscaled 4κ ανάλυση και όχι να εξομαλύνει τους περιορισμούς του PS 4 στον τεχνικό τομέα. Για να αναπτύξεις ένα τίτλο καθαρά σε 4κ ανάλυση native κτλ. και ταυτόχρονα να τον βγάζεις και στα υπόλοιπα συστήματα θέλει πολύ χρήμα και δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο σύντομα. Αν αυτό που λέω έχει κάποια βάση και όντως παίζουμε τα games σε upscaled 4k δεν θα υπάρχουν artifacts και άλλα ghost images όταν το 1080p και 900p σήμα θα περνάει από 4κ οθόνη/τηλεόραση για όσους την διαθέτουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...