Προς το περιεχόμενο

Playstation 4.5 / Neo - Φημολογία [ΚΛΕΙΔΩΘΗΚΕ]


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και σου ξαναλέω, επειδή εμένα προσωπικά οι τεχνικές μου γνώσεις φτάνουν μέχρι ενός σημείου και επειδή για την ώρα κανένας δεν ξέρει τι ακριβώς είναι αυτό το PS4.5 είναι φρονιμότερο να περιμένουμε. Όταν λέω «add-on» δεν σημαίνει απαραίτητα H/W add-on. Μπορεί να είναι κάποιο firmware. Ή μπορεί να είναι κάποιος συνδυασμός. Δεν μπορώ να το ξέρω πριν ανακοινωθεί. Και φυσικά, μπορεί να πέφτω και έξω, έτσι; Η λογική μου, όμως μου λέει, ότι το PS4.5 δεν θα είναι κάτι που δεν θα μπορεί να αποκτήσει και η εγκατεστημένη βάση με κάποιον τρόπο.

 

Για να γίνω πιο κατανοητός, να σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα: Πριν ανακοινωθεί το X360 BC για το XBONE, υπήρχε κάποιος που να φανταζόταν ότι το XBONE μπορεί να τρέξει X360 games χωρίς το απαραίτητο H/W; Να όμως που τελικά έγινε και το XBONE τρέχει Χ360 με S/W τρόπο που κανένας δεν είχε προβλέψει ότι μπορεί να γίνει. Γιατί αποκλείεις να μπορεί να γίνει κάτι που δεν μπορείς να προβλέψεις και σε αυτή την περίπτωση;

 

Άρα λες ότι το PS4.5 μπορεί να είναι απλά ένα firmware update; Τσάμπα όλη η φασαρία δηλαδή...

Τώρα όσον αφορά την βάση ανάπτυξης, εμένα προσωπικά με καθησυχάζει αυτό το slide:

 

psvr.png

 

Δεν τους έχω για τόσο βλάκες να λένε ψέματα και να μετακινηθεί η βάση ανάπτυξης στο PS4.5, χαραμίζοντας το ήδη υπάρχον user base... θα πρέπει να έχουν αυτοκτονικές τάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Άρα λες ότι το PS4.5 μπορεί να είναι απλά ένα firmware update; Τσάμπα όλη η φασαρία δηλαδή...

 

Το μόνο που λέω είναι ότι δεν ξέρω τι -θα- είναι. :P

 

Πάντως, σίγουρα ΔΕΝ θα είναι κονσόλα που να τρέχει natively 4K games (εκτός κι αν κοστίζει κανά 1500άρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

δε νομιζω, και το Uncharted 3 αλλά και το Last of Us στα γραφικά έχουνε μικρές βελτιώσεις σε σχέση με το Uncharted 2 με αντιτιμο τις πτώσεις στο frame rate, ενώ στο Uncharted 2 ήταν σχεδον πάντα στα 30 fps.

 

μην περιμενετε και θαυματα, σε συγκεκριμενο hardware δουλευουν το οποιο δεν έχει ανεξάντλητες δυνατοτητες, δεν θα φτιάξουν το επομενο τους παιχνιδι σε τρεις φορές καλυτερο hardware αλλα στο ιδιο.

 

 

σε οτι console hardware και να ειχες παντα υπηρχαν τεραστιες βελτιωσεις, περιμενω το ιδιο και τωρα.

 

Απο το uncharted 2 εχει πολυ μεγαλη διαφορα το TLOU σε πιο ανοιχτους χωρους,πολυ καλυτερη AI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το PS4 δεν θα άντεχε στον χρόνο οσο το PS3 το περίμενα λόγω της ταχύτερης αύξησης της τεχνολογίας κλπ.Ηλπιζα τουλάχιστον να αντέξει 5ετία,αλλά χλωμό.Ας ελπίζουμε να διαχειριστούν σωστά το θέμα.,αλλά και πάλι αν βγει αλλη κονσόλα θα πέσει η τιμή της παλιάς και δεν θα συμφέρει να την πουλήσεις.Εχω πάρει και 2ο PS4 σχετικά πρόσφατα,θα τα "παντρευτώ"... :P

 

ΥΓ:Ισως να γίνει το ίδιο και με την Microsoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το PS4 δεν θα άντεχε στον χρόνο οσο το PS3 το περίμενα λόγω της ταχύτερης αύξησης της τεχνολογίας κλπ.Ηλπιζα τουλάχιστον να αντέξει 5ετία,αλλά χλωμό.Ας ελπίζουμε να διαχειριστούν σωστά το θέμα.,αλλά και πάλι αν βγει αλλη κονσόλα θα πέσει η τιμή της παλιάς και δεν θα συμφέρει να την πουλήσεις.Εχω πάρει και 2ο PS4 σχετικά πρόσφατα,θα τα "παντρευτώ"... :P

 

ΥΓ:Ισως να γίνει το ίδιο και με την Microsoft.

Ανετα το Playstation βγαζει 5ετια μην τρελαθουμε κιολας.Αλλωστε δεν ειναι και τυχαιο οτι ως τωρα εχουμε τρελαθει στα remastered και σοβαρα exclusives να τερματιζουν την κονσολα απο φετος θα αρχισουμε να βλεπουμε.

 

Βασικα δεν προκειται να ανακοινωθει τοσο γρηγορα νεα κονσολα και αυτο γιατι πολυ απλα δεν προκειται να το αφησουν αυτο οι περισσοτεροι αγοραστες,κυριως απο τις αλλες χωρες.Τα ειδαμε και με τα περι Drm της MS τι εγινε.Πιο πιθανο εξακολουθω να βρισκω το ενδεχομενο προσθηκης κομματιων αναβαθμισης οπως το σκεφτεται η MS γιατι στεκει και περισσοτερο απο οτι νεα κονσολα απο τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι το ps4 δεν έχει "κλείσει" ακόμα ούτε 2μιση χρόνια κυκλοφορίας(Νοέμβριο του '13 δλδ μόλις 2 χρόνια και 4 μήνες) και έχει ήδη σχεδόν 40 εκατομμύρια κατόχους με εντυπωσιακά σταθερό(ή και αυξητικό) ρυθμό πωλήσεων και σχεδόν διπλάσιες συνολικές πωλήσεις απο το X1.Με απλά λόγια μιλάμε για ένα πάρτι της Sony στην τρέχουσα γενιά που και εγώ θεωρώ είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα για τέτοια σενάρια ειδικά απο πλευράς Sony και για την ώρα δεν βρίσκω κανένα σοβαρό επιχείρημα/λόγο να προβεί σε μια τέτοια κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου δεν βλέπω να αξίζουν και τρέλα οι κονσόλες αν αλλάζουν ανά 3ετια. Όπως το βλέπω εγώ με αυτά που γλιτωνεις από τα λεφτά στα παιχνίδια βγαίνει η διάφορα αγοράς pc κονσόλα και ανά τρία χρόνια αλλαζεις και την κάρτα γραφικών από το ps plus που στα 3 χρόνια είναι 150 ευρώ.

Γιατί εγώ στην κονσόλα πηφα με την λογική να μην κάνω κάθε 3 χρόνια upgrade στο pc αν είναι και εκεί στην 3τια να εχω τετοια.... Δεν νομίζω να με ξαναδεί η sony μετά από όλα τα ps θα με χάσει.

Στο pc θα χει και αλλα θετικά. Διαλεγεις εσύ με ποιο μοχλό θα παίζεις, κάνει και άλλες δουλειές εκτός από games, τα παιχνίδια τα έχεις ακόμα και να πάρεις άλλο pc κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποτε δημιουργουνται κάτοχοι ps4 2 ταχυτήτων, και φυσικά οποιος πρωτοπαρει ps4 θα πάρει το ισχυροτερο μοντέλο, απο την άλλη ο ήδη κάτοχος ps4 θα αναγκαστει να τα ξαναστάξει (400 ευρώ) στην sony αν θελει να εχει το νέο μοντέλο, καλυτερα frame rate κτλ

 

Μεγάλη πάντως *** απο την sony προς τα 40 εκατομμυρια άτομα εγκατεστημένη βάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

....

 

Δεν υπάρχει κάποια *** από πλευράς Sony (εάν και εφόσον ισχύει το παραπάνω βίντεο). Η εγκατεστημένη βάση δεν έχει κάτι να χάσει από τη στιγμή που τα games θα είναι τα ίδια και απλά στο PS4.5 θα παίζουν με καλύτερο frame rate (οι console gamers δεν ενδιαφέρονται για τα frames, εξάλλου). Απλά τώρα θα προσελκύσει και όσους είχαν θέμα με το frame rate και γι' αυτό δεν είχαν προβεί σε αγορά μέχρι σήμερα.

 

Δεν βλέπω *** από μεριάς Sony, αν το μόνο που αλλάζει στα games είναι το frame rate. Δεν υπάρχει λόγος να προβεί σε αγορά κάποιος που ήδη έχει το PS4, από τη στιγμή που βολεύεται με τα 30 frames.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έκανε εξ αρχής αυτό και ο καταναλωτής ενημερωμένος πλήρως πια έκανε την επιλογή του, ναι. Αλλά έτσι με αυτόν τον τρόπο ειναι *** και μάλιστα μεγάλη.. Απορώ με όσους δεν το βλέπουν...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

40 εκατομμυρια κοσμος αγορασε την κονσολα της sony. Και αντι η sony να τους βγαλει παιχνιδια, παει στα 2,5 χρονια και τους βγαζει νεα καλυτερη κονσολα. Να την κανουν τι? Αυτο περιμεναν τα 40 εκ που την τημησαν? Αμα δεν ειναι αυτο ***, τι ειναι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα αν πιστευεται τετοιου ειδους φημες ειδικα χωρις να υπαρχει καμια μα καμια επισημη ανακοινωση της sony τοτε ειστε αξιοι της μοιρας σας.

 

Μην ξεχνατε οτι ολα αυτα τουλαχιστον προς το παρον ειναι μονο φημες και τιποτα αλλο.

 

Τιποτα ακομα δεν εχει επαληθευτει, αλλα ουτε και διαψευτει κατι που το κανει μια πολυ καλη φημη και τιποτα αλλο.

 

Εγω προσωπικα αν δεν δω κατι με τα ματια μου δεν πιστευω τιποτα.

 

Και δεν πιστευω οτι ειναι τοσο χαζη η sony να ακυρωσει 40 εκατομυρια αγοραστες του ps4.

Αν το τονιζω αν βγαλει νεα κονσολα ps4.5 ή ps4k πιστευω απλα θα ειναι μια κονσολα που θα μπορει να αναπαραγει 4k ταινιες και γενικοτερα media και δεν θα αλλαζει τιποτα στη συμπεριφορα της κονσολας οσο αφορα τα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

οταν το ps4+ θα παιζει πχ ένα bloodborne 2 στα 60 fps ενω στο ps4 το παιχνιδι θα τρέχει στα 30 fps με βουτιές στα 20 fps ;ή και σε χαμηλοτερες αναλυσεις να δεις ποσο ριγμένοι θα αισθάνονται οι κάτοχοι του απλού ps4

 

ειδικά σε οσους πηραν ps4 πολυ προσφάτα πρέπει να υπάρχει πολύ θυμος αυτη τη στιγμή

 

Και δεν πιστευω οτι ειναι τοσο χαζη η sony να ακυρωσει 40 εκατομυρια αγοραστες του ps4.

Αν το τονιζω αν βγαλει νεα κονσολα ps4.5 ή ps4k πιστευω απλα θα ειναι μια κονσολα που θα μπορει να αναπαραγει 4k ταινιες και γενικοτερα media και δεν θα αλλαζει τιποτα στη συμπεριφορα της κονσολας οσο αφορα τα παιχνιδια.

 

γιατι οχι; μας έχει δειξει στο παρελθόν πως κάνει χαζομάρες

 

επισης οπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά, και το ενισχυμένο ps4 μάλλον ειναι κάτι που θα κυκλοφορησει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...