Προς το περιεχόμενο

Playstation 4.5 / Neo - Φημολογία [ΚΛΕΙΔΩΘΗΚΕ]


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πιστευω οτι η ms και η sony ανοιξαν τους ασκούς του Αιόλου με αυτη την κίνηση, ειναι η αρχη του τελους στην console gaming σκηνή όπως την ξέραμε μεχρι σήμερα, δλδ δινω 300~400 ευρο και ξερω οτι ειμαι καλυμμένος για τα επομενα 7 χρονια οτι θα περνω το 100% απο αυτα τα χρηματα που έδωσα, εγω παράτησα το pc επηδη ηθελε συνέχεια τάισμα να τροφοδοτικο να ραμ να το ενα να το αλλο, πηρα ps4 πριν 2 μηνες και περασαν απο τα χερια μου σχεδόν ολες οι κονσόλες απο psx και μετα, ειμαι απογοητευμένος με την κίνηση ps 4,5

Επεξ/σία από pateras88
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

E ρε κράξιμο που έχει να φάει η sony απο τους κατοχους ps4 :P

Σε κανέναν console gamer δεν αρέσει η ολη φαση αλλα θα περιμένουμε να δούμε και μετά θα κράξουμε μεχρι τελικης πτώσης.

Στους Pc gamers ομως? Υποτιθεται οτι ειναι θα ειναι εξαιρετική εξέλιξη γι αυτους.

 

Εσενα λοιπον σε περιμένω να σε δώ σε τέτοια gifακια με το launch της νεας κονσόλας.

SUkqD6z.gif

 

κάπου εκει μέσα περιμένω να σε εντοπισω.!  :P

Και οχι να σκεφτεσαι τους console gamers. Εκει μεσα να σε δω να παλευεις! :P:P

 

upgrade? Tσεκ.

οικονομικο πακετο που θα βγαζει γραφικάρες και σε περισσότερα fps? Τσεκ

 

(αν ισχύουν βέβαια οι φήμες, ελπίζω πως οχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση η x86. Το ίδιο κάνει και η Apple με την ARM χρόνια τώρα στα iPhone.

 

Απλά στις κονσόλες δεν μπορούσε να μπει ARM, γιατί ήθελαν 8GB RAM και δεν υπήρχε ώριμη ARM64 λύση το 2012... έχει και ARM η AMD.

 

Αν η βάση ανάπτυξης παραμείνει το PS4 και το PS4.5 δεν θέλει επιπλέον δουλειά, τότε δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Είναι σαν το Remote Play στο Vita που υποστηρίζεται σχεδόν από όλα τα PS4 παιχνίδια (εκτός από αυτά που θέλουν Move/camera), με σχεδόν μηδενικό κόπο εκ μέρους του developer (σε αντίθεση με το PS3 που υπήρχε σε ελάχιστα παιχνίδια). Μια επιπλέον δυνατότητα χωρίς επίπτωση σε όσους δεν το χρησιμοποιούν.

 

Η Sony R&D λένε ότι έχει ήδη κάποια prototypes, οπότε δεν είναι απίθανο να έχουν στείλει κάποιο και στην ICE Team να δουν πως τρέχει το Uncharted 4 και αν παρουσιάζονται ασυμβατότητες/προβλήματα...

 

Βασικά το μόνο που θα χρειαστεί σίγουρα επιπλέον δουλειά είναι το system software/firmware που θα πρέπει να υποστηρίζει και PS4.5 (όπως το iOS υποστηρίζει άνω του ενός iPhone) και δυστυχώς στα firmware updates η Sony είναι τα ζώα μου αργά (αυτό το v3.50 κόκαλα έχει και δεν το βγάζουν 1 μήνα τώρα? λολ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άρθρο που διάβασα δεν είδα πουθενά να αναφέρεται σε 60fps games και έτσι. Άλλο πράγμα το να φτιάξουν ένα revision της κονσόλας που να βγάζει native ανάλυση τα 4K και άλλο πράγμα να παράγει περισσότερα fps. Προσωπικά δεν πιστεύω πως θα θέλει να δημιουργήσει τέτοιο διχασμό η Sony στους ήδη έχοντες της κονσόλας τους. Το βρίσκω λάθος και στο μάρκετινγκ παράγοντα του θέματος. Όταν φτιάχνεις μια κονσόλα πορεύεσαι με αυτή, και απλά βελτιώνεις πράγματα,δεν τις αλλάζεις τα φώτα..

 

Αν πρόκειται για την περίπτωση που είπα, είναι καλοδεχούμενο, κακό δεν θα μας κάνει, τώρα αν κάνουν την κονσόλα πιο δυνατή και τρέχει πχ το Uncharted 4 στα 1080p 60fps, ε μετά λογικό και σίγουρο το απερχόμενο shit storm..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex, πως ακριβώς θα βγάζει native 4K σε απαιτητικά 3D games; Με hardware των €1000 και κατανάλωση 300 watts;

 

Πιο πιθανό είναι να βάλουν 4K upscaler στο HDMI chip, για να βλέπει 4Κ input ο κάτοχος 4K TV και να νομίζει ότι τάχα μου παίζει σε 4K ανάλυση (σαν το ΧΒΟΧ360 που έβγαζε 1080p upscaled σε όλα και μερικοί το θεωρούσαν native 1080p έναντι του 720p του «κατώτερου» PS3). Marketing...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δλδ δινω 300~400 ευρο και ξερω οτι ειμαι καλυμμένος για τα επομενα 7 χρονια οτι θα περνω το 100% απο αυτα τα χρηματα που έδωσα, εγω παράτησα το pc επηδη ηθελε συνέχεια τάισμα να τροφοδοτικο να ραμ να το ενα να το αλλο, πηρα ps4 πριν 2 μηνες και περασαν απο τα χερια μου σχεδόν ολες οι κονσόλες απο psx και μετα, ειμαι απογοητευμένος με την κίνηση ps 4,5

 

αν εννοεις επτά χρονια για την κυκλοφορια νεας κονσολας, νομιζω ειναι υπερβολικά, καθε 5 το πολύ 6 χρονια πρέπει να κυκλοφορει νέα γιατι η τεχνολογια προχωράει, και ταυτοχρονα ας βγαινουν games και για την παλαιοτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Alex, πως ακριβώς θα βγάζει native 4K σε απαιτητικά 3D games; Με hardware των €1000 και κατανάλωση 300 watts;

 

Πιο πιθανό είναι να βάλουν 4K upscaler στο HDMI chip, για να βλέπει 4Κ input ο κάτοχος 4K TV και να νομίζει ότι τάχα μου παίζει σε 4K ανάλυση (σαν το ΧΒΟΧ360 που έβγαζε 1080p upscaled σε όλα και μερικοί το θεωρούσαν native 1080p έναντι του 720p του «κατώτερου» PS3). Marketing...

 

Κάτι που θα βγάζει 4Κ ανάλυση σε games -εκτός του ότι ρεαλιστικά είναι απίθανο- δεν θα λέγεται PS4.5, θα λέγεται PS5. Ομοίως, αν φορέσουν 4Κ upscaler σε μία revised έκδοση του PS4, δεν είναι τόσο big news, όσο έχει αφήσει να εννοηθεί ο τύπος του χώρου. Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις με τη Sony. Αυτοί είναι ικανοί να βάλουν 2TB σκληρό και να το πουν PS4.5.

 

Τέσπα, εγώ λέω ότι καλό είναι να περιμένουμε επίσημες ανακοινώσεις πριν βγάλουμε συμπεράσματα. Επιμένω ότι το πολύ πολύ να είναι revised έκδοση για να ανταπεξέρχεται στο PSVR, που πιθανόν να μπορεί να κουμπώσει στο τωρινό PS4 με κάποιο add-on*.

 

 

*bedazzeld, πριν με ξαναρωτήσεις το πως θα γίνεται αυτό, να σε προλάβω και να σου πω ότι δεν γνωρίζω, γιατί δεν είμαι κανένας φοβερός γνώστης τεχνικώς. Σε κάθε περίπτωση πάντως, είναι πολλά αυτά που δεν πίστευα ότι μπορεί να γίνουν κι όμως γίνονται, ας περιμένουμε λίγο και θα δούμε τι θα ανακοινώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν πρόκειται για την περίπτωση που είπα, είναι καλοδεχούμενο, κακό δεν θα μας κάνει, τώρα αν κάνουν την κονσόλα πιο δυνατή και τρέχει πχ το Uncharted 4 στα 1080p 60fps, ε μετά λογικό και σίγουρο το απερχόμενο shit storm..

Κανένα shitstorm.Αν ισχύουν αυτά που διαβάζουμε στα console threads,δε τους νοιαζουν τα 60 σε single οπότε δε βλέπω το λογο να κραξουν. Εμένα που με νοιαζουν θα το υποδεχτω με τιμες, οι υπόλοιποι προσπερνανε.Στην τελική η Sony θα προσπαθήσει να ευχαριστήσει τους πάντες. Οι λάτρες των 30 και κάτω παραμένουν στο ps4 και οι γεροπεριεργοι σαν εμένα πάνε στην καινούργια. Απλα τα πράγματα.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω ότι το πολύ πολύ να είναι revised έκδοση για να ανταπεξέρχεται στο PSVR, που πιθανόν να μπορεί να κουμπώσει στο τωρινό PS4 με κάποιο add-on*.

 

 

*bedazzeld, πριν με ξαναρωτήσεις το πως θα γίνεται αυτό, να σε προλάβω και να σου πω ότι δεν γνωρίζω, γιατί δεν είμαι κανένας φοβερός γνώστης τεχνικώς. Σε κάθε περίπτωση πάντως, είναι πολλά αυτά που δεν πίστευα ότι μπορεί να γίνουν κι όμως γίνονται, ας περιμένουμε λίγο και θα δούμε τι θα ανακοινώσουν.

 

Το add-on που λες θα απαιτούσε κάποιο high-speed bus (π.χ. PCI-e, Thunderbolt) για να κουμπώσει και κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στο PS4 (όπως υπήρχε σε κάποιες παλιές κονσόλες).

 

USB3; Ούτε κατά διάνοια! :)

 

Γι' αυτό κάνω την σύγκριση με iPhone (που είναι κλειστό σύστημα και δεν παίρνει αναβαθμίσεις) και όχι με PC (που είναι το εντελώς αντίθετο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μαζι σου Gkalas σε ολα με μια παρενθεση.

 

Ειμαι οκ με ολα αυτα, αν δεν δω οτι τα 2 διαφορετικα συστηματα επηρεαζουν την ποιοτητα των μελλοντικων παιχνιδιων.

Αν δηλαδη με μαγικο τροπο πανε στα 60fps χωρις ζορι και χωρις καταναλωση παραπανω χρονου, χρηματος. κανενα προβλημα.

 

Εγω θελω να δω το the last of us του ps4 σε συγκριση με το Uncharted 4 να εχει τετοιες πανω κατω διαφορες που ειδα στο ps3.

Απο αυτο(δεξια) 

http://generationdreamteam.free.fr/afrika/Uncharted/Unchartedmaicompacg1.jpg

σε αυτο

http://abload.de/img/iminyourfaceh3juo.gif

 

Και το πρωτο ειναι απο trailer, ενω το δευτερο απο καθαρο gameplay στο ps3.

 

 

Οποτε περιμένω να δω το the last of us να κανει πλακα σε 2-3 χρονια στο uncharted 4 στον οπτικο τομεα.

Αν ειναι ιδιας ποιοτητας θα πεσει κραξιμο. Θελω να δω την εξελιξη που βλεπω σε καθε κονσολα ανεξαρτητα απο την αρχιτεκτονικη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα εξαρτηθεί από το ποσοστό αξιοποίησης της APU. Στο Uncharted 1 είχαν 30% SPU usage και στο Uncharted 2 το πήγαν 100%. 

 

Το άλμα σε Uncharted 3 ή TLOU δεν ήταν τόσο μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το add-on που λες θα απαιτούσε κάποιο high-speed bus (π.χ. PCI-e, Thunderbolt) για να κουμπώσει και κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στο PS4 (όπως υπήρχε σε κάποιες παλιές κονσόλες).

 

USB3; Ούτε κατά διάνοια! :)

 

Γι' αυτό κάνω την σύγκριση με iPhone (που είναι κλειστό σύστημα και δεν παίρνει αναβαθμίσεις) και όχι με PC (που είναι το εντελώς αντίθετο)...

 

Και σου ξαναλέω, επειδή εμένα προσωπικά οι τεχνικές μου γνώσεις φτάνουν μέχρι ενός σημείου και επειδή για την ώρα κανένας δεν ξέρει τι ακριβώς είναι αυτό το PS4.5 είναι φρονιμότερο να περιμένουμε. Όταν λέω «add-on» δεν σημαίνει απαραίτητα H/W add-on. Μπορεί να είναι κάποιο firmware. Ή μπορεί να είναι κάποιος συνδυασμός. Δεν μπορώ να το ξέρω πριν ανακοινωθεί. Και φυσικά, μπορεί να πέφτω και έξω, έτσι; Η λογική μου, όμως μου λέει, ότι το PS4.5 δεν θα είναι κάτι που δεν θα μπορεί να αποκτήσει και η εγκατεστημένη βάση με κάποιον τρόπο.

 

Για να γίνω πιο κατανοητός, να σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα: Πριν ανακοινωθεί το X360 BC για το XBONE, υπήρχε κάποιος που να φανταζόταν ότι το XBONE μπορεί να τρέξει X360 games χωρίς το απαραίτητο H/W; Να όμως που τελικά έγινε και το XBONE τρέχει Χ360 με S/W τρόπο που κανένας δεν είχε προβλέψει ότι μπορεί να γίνει. Γιατί αποκλείεις να μπορεί να γίνει κάτι που δεν μπορείς να προβλέψεις και σε αυτή την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

bedazzled

Συμφωνω, αλλα δεν πιστευω οτι εφτασαν σε uncharted 2  με το Uncharted 4. Oυτε βεβαια εμειναν και στο 30% του Uncharted 1.

 

To Uncharted 2 με το the last of us είχαν διαφορα ομως, στα μοντελα και οχι μονο, σημαντικα μεγαλη.

Δες τον joel και δες τον drake.

 

Επισης σκεψου οτι τα uncharted ηταν λιγοτερο ανοιχτα απο το the last of us, οποτε η μεταβαση στο δευτερο ειχε δυσκολιες.

 

Το νεο The last of us σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει αναγκη να ειναι πιο ανοιχτο απο το Uncharted 4 και με αυτα τα set pieces.

Θεωρω οτι εχουν ακομα ευκολοτερο εργο να παρουσιασουν κατι WTF σε συγκριση με το Uncharted 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...