Προς το περιεχόμενο

Playstation 4.5 / Neo - Φημολογία [ΚΛΕΙΔΩΘΗΚΕ]


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλά οτι πεις, εγώ αυτο που λεω ειναι πως κυκλοφορύν νέα πιο δυνατή κονσολα και αυτο θα εχει αντικτυπο και στα games της κονσολας που στη μια θα δειχνουν και θα τρέχουν καλύτερα και στην αλλη χειροτερα, ουσιαστικά διαιρειται η βαση χρηστών. Το πως θα λέγεται λιγη σημασία έχει.

 

Τωρα δεν θα κατσω να σε πεισω για αυτο ουτε εχω καμια ορεξη, οποιος ειναι ουδετερος αναγνώστης καταλαβαινει και βγάζει συμπεράσματα.

Πως γινεται καποιος να ειναι ουδετερος οταν ειναι σε topic(απο τις αρχες που ανοιξε)κονσολας ενω ο ιδιος εχει μονο pc(και φυσικα ως τωρα το εκθιαζει)μονο εσυ το ξερεις. Να προσεχουμε λιγο τι γραφουμε. Ολως τυχαιως ειναι λογικο τα οποια σχολια και ανησυχιες να προερχονται απο τους ηδη κατοχους ps4 και οχι απο οποιους σκεφτομαι για μελλοντικη αγορα που αρα δεν τους ενδιαφερει γιατι δεν εχουν ηδη κονσολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα παιδια πραγματι δεν συνεννοούμαστε αλλά γραφω αλλα καταλαβαινετε ένα χάος, απορώ δηλαδη

 

λέγοντας ουδέτερους αναφερόμουν σε  άτομα που δεν ειναι μέλη του φορουμ και διαβάζουν πχ αυτο το θέμα.

 

Fulgore στο ειπα και θα στο ξαναπώ επειδή βρισκω τα μαλα εριστικά αυτα που γραφεις,

 

δεν σε υποχρέωσα να διαβάζεις οτι γράφω ουτε να απαντάς σε οτι γράφω ουτε θα ζητησω την αδεια σου να γράψω εδώ

 

και γω gamer ειμαι και μπορώ να λέω τη γνώμη μου και τι πιστεύω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάτοχος PS4 είμαι και τηρώ στάση αναμονής... αν με είχε πιάσει μίρλα να πουλήσω το PS4, θα το είχα κάνει ήδη πανεύκολα και με κέρδος.

 

Περιμένουμε να παίξουμε Uncharted 4, έστω και σε 1080p30/900p60... δεν έχω σκοπό να το γυρίσω σε Lets Play φάση.

 

Τώρα οι κονσολάδες που λένε ότι το γυρίσουν σε PC gaming (αυτούς κοιτάει να «ψήσει» ο BigBOSS με το concern trolling του :P), ας μας πουν αν το PC έχει τα παρακάτω που τους ενδιαφέρουν:

1) Δισκάκια

2) PS exclusives

3) Plug'n'play
4) Ίδιο community/ecosystem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα παιδια πραγματι δεν συνεννοούμαστε αλλά γραφω αλλα καταλαβαινετε ένα χάος, απορώ δηλαδη

Τι ακριβως δηλαδη γραφεις δηλαδη???Οτι η Sony δεν διαψευδει τις φημες για ισχυροτερο ps4.5??Την ιδεα να αφηνει τις οποιες φημες ακουγονται σαν τεστ για να δει αντιδρασεις του κοσμου οπως την προσφατη ανακοινωση απο την μερια του Xbox για τα Upgrades σου εχει περασει απο το μυαλο???

 

Οπως σου ειπε και ο Praetorian,για ποιο λογο δινεις και εσυ(που δεν εχεις καν κονσολα)αλλα και αρκετοι αλλοι τοση βαση σε φημες για κατι που αν οντως συμβει θα φαει οπως εχω ξαναπει τετοιο Sht storm η Sony που δεν θα ξερει απο που να κρυφτει???? Σε τι ακριβως βοηθαει αυτο σε θεμα που αφορα το ps4???Για να αγχωθει χωρις λογο ο κοσμος,ειδικα αυτοι που αγορασανε προσφατα την κονσολα????Για να τρεξουν ολοι να βαλουν τα ps4 στις αγγελιες????

 

Αραγε εσυ απορεις ή εμεις οι υπολοιποι με αυτα που διαβαζουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο καλό που "μπορεί" να προκύψει από αυτήν την υπόθεση είναι μήπως και πέσουν σε τιμή τα παιχνίδια του PS4 η ακόμα και υποστήριξη PS3 παιχνιδιών στο PS4 (αλλά όχι στο PS4.5). Βέβαια αυτά θα προϋποθέτουν ότι θα έχουμε 2 εκδόσεις παιχνιδιών για τις 2 κονσόλες που δεν νομίζω να γίνει.

 

Πάντως η Sony δεν πιστεύω να μας αφήσει έτσι, κάτι καλό θα μας δώσει και εμάς του PS4 που δεν θα το δώσει στους PS4.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα παιδια πραγματι δεν συνεννοούμαστε αλλά γραφω αλλα καταλαβαινετε ένα χάος, απορώ δηλαδη

 

λέγοντας ουδέτερους αναφερόμουν σε  άτομα που δεν ειναι μέλη του φορουμ και διαβάζουν πχ αυτο το θέμα.

 

Fulgore στο ειπα και θα στο ξαναπώ επειδή βρισκω τα μαλα εριστικά αυτα που γραφεις,

 

δεν σε υποχρέωσα να διαβάζεις οτι γράφω ουτε να απαντάς σε οτι γράφω ουτε θα ζητησω την αδεια σου να γράψω εδώ

 

και γω gamer ειμαι και μπορώ να λέω τη γνώμη μου και τι πιστεύω

Εισαι σε θεμα του Ps4 και αναμεταδιδεις φημες οι οποιες μεχρι να επιβεβαιωθουν ειναι στην ουσια παραπληροφοριση.

 

Επισης οι περισσοτεροι(αν οχι ολοι)που σχολιαζουν εδω ειναι ειτε κατοχοι της εν λογω κονσολας,ειτε υποψηφιοι κατοχοι προς αγορα(το πετυχαινουμε αυτο σε περιοδο εκπτωσεων και φθηνοτερων bundle).

 

Εσυ τι ακριβως γνωμη θες να πεις για κονσολα που δεν εχεις και δεν σε ενδιαφερει κιολας(απο τα δικα σου λεγομενα πιο παλια)???

 

Να σου θυμισω για το τελευταιο που γραφεις οτι το ιδιο γινεται και με τα Vs θεματα,δηλαδη παλι gamers ειναι αυτοι που γραφουν και λενε την γνωμη τους και τι πιστευουν,αλλα το αποτελεσμα ειναι να κλειδωνονται θεματα και να σβηνονται posts.

Ειναι βεβαια αληθεια οτι τα τελευταια χρονια εχουμε δει και πολλα leaks και διαφορες φημες να βγαινουν αληθινες αλλα εδω σε ελαχιστο διαστημα και τα specs βγηκαν,και η τιμη και σχεδον ολα.

το θέμα ειναι πως η sony δεν διαψεύδει έστω και ένα απο αυτα που διαρρέουν αρα σιγουρα κάτι απο ολα αυτα θα ισχύει, γιατι ο καπνός είναι πολύς.

 

πλέον ήδη η νέα κονσολα θεωρειται δεδομένη οπως και η διαιρεση της βάσης της κονσολας.

 

ουσιαστικά μιλάμε για playstation 5, τώρα θα το λένε ps4 συν το k για να μην εξαγριώσουν ακομη περισσότερο τους ήδη κατοχους ps4.

 

ειναι μια μαρκετινγκ ονομασια που αποσκοπει κάπως να διατηρήσει τις ισορροπίες

 

περί αυτού πρόκειται.

Αυτη ειναι η καλη πληροφορια για τους ''ουδευτερους''οπως λες που διαβαζουν το εν λογω θεμα??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδώ ολο το διαδύκτιο έχει βουηξει με ολα αυτά, ps4 χρηστες λενε πως ισως το γυρισουν και σε αποκλειστικά pc αν ισχύουν ολα αυτά, και εσύ απροσανατολιζεις και χωρις να καταλαβω το λογο στρέφεις την προσοχή σε εμένα.

 

Επισης αυτη τη λογική πως οποιος δεν έχει κάτι δε μπορει να πει και τη γνώμη του πάνω σε αυτο καλυτερα να τη σταματήσεις γιατι ειναι παντελώς ηλιθια, γιατι οσο κάποιος έχει δικαιωμα να πει πως η nvidia κοροιδεψε οσους πηραν GTX 970 πιστεύοντας πως ειναι 4gb κάρτα αλλα τοσο μπορει να πει πως η sony με το ps4k δεν συμπεριφέρεται με τον καλύτερο τροπο στα 40 εκατομμύρια κατοχων ps4.

 

Βρισκεις κάτι το παραλογο σε αυτά; γιατι τοτε επικροτεις και τακτικές διαφημιστικές απάτης απο μεριάς nvidia καθώς και τακτικές sony που παει μαμιώντας για διαιρεση των πελατών της.

 

Βεβαια ειμαι σιγουρος πως αν ειχαμε ταυτοσημες αποψεις δεν θα έλεγες τιποτα απο οσα λες, ολες αυτές τις γλαφυροτητες και ανοησιες τυπου "δεν έχεις ps4 αρα δεν εχεις δικαιωμα να πεις τιποτα για την sony και την κονσολα της" σώπα..

 

Και ναι φιλε μου το ps4k απ οτι φαινεται πρέπει να θεωρειται δεδομένο απο τη στιγμή που η sony δεν έχει διαψευσει τιποτα, που έπρεπε να το κάνει απο τη πρώτη στιγμή και πιο πριν. Αυτο μάλλον δειχνει πως ολα αυτά τα σχέδια για νέα κονσολα υπηρχαν εδώ και καιρό.

 

Εγώ σταματώ εδώ πάνω σε αυτά που μου προσάπτεις, δεν ειναι αναγκη το θεμα να πάει σε ένα ΒigBOSS vs Fulgore, κανεις δεν ενδαφέρεται και δεν υπάρχει λογος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fulgore, ειμαστε στο τοπικ του ps4 και σχολιαζουμε τις φημες και τα νεα του ps4. Σου φαινετε παραξενο? Εσυ ξεκινας το vs καθε φορα και ο φιλος σου bedazzled που τον εχει πιασει ο πονος για την nvidia. Μαλιστα... στο τοπικ του ps4 βγαζουμε τις ανυσηχιες μας για την nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τα περί "hardware upgrades" κονσόλας τα ακούσαμε για πρώτη φορά από την MS για το Xbox One και μάλιστα με επίσημη ανακοίνωση δια στόματος Phil Spencer.

 

Είναι απολύτως λογικό λοιπόν η Sony να ετοιμάζει κάποια στρατηγική για να μη μείνει πίσω.

Είναι λίγο κουτό να την κατηγορούμε παίζοντας το "ουδέτεροι" λέγοντας ότι θέλει να διχάσει τους πελάτες της. Δεν πρόκειται για κάποια μυστική συνομωσία. Προσπαθούν να προλάβουν τις εξελίξεις και την σημερινή τάση αγοράς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Δε νομίζω να θέλει κάποιος να καταντήσει smartphone φάση η συγκεκριμένη αγορά..

Για να απαντησω σε αυτο αλλα και σε ολα τα προηγουμενα απο τα γνωστα κλασσικα ατομα,οτι το πιο πιθανο ειναι να βγουν upgrades για το ps4 αλα XboxOne τιποτα αλλο και τελος.Κοινως περιμενω επισημη ανακοινωση απο την Sony για να τελειωνει αυτη η ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Δε νομίζω να θέλει κάποιος να καταντήσει smartphone φάση η συγκεκριμένη αγορά..

 

Ούτε εγώ θα ήθελα κάτι τέτοιο. Χάνεται εντελώς το νόημα ύπαρξης κονσολών.

 

Από το να έχουμε συχνές αναβαθμίσεις hardware, καλύτερα να τα μετέφερναν όλα στο PC τότε μια και καλή να ξεμπερδεύαμε. Ο καθένας το δικό του store με τις αποκλειστικότητες του. Μη σας πω ότι έτσι θα γίνει όπως πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Νέα στοιχεία ήρθαν στο φως της δημοσιότητας από το Giantbomb σχετικά με το φημολογούμενο ενισχυμένο μοντέλο του PlayStation 4, το οποίο μέχρι σήμερα γνωρίζουμε ως PS4K ή PS4.5. Όπως λοιπόν φαίνεται, η κωδική ονομασία της βελτιωμένης κονσόλας στο εσωτερικό της Sony είναι NEO και θα έρθει με αναβαθμισμένα χαρακτηριστικά, όπως έναν 8πύρηνο επεξεργαστή στα 2.1GHz (αντί των 1.6GHz του τωρινού μοντέλου), πιο ισχυρή GPU και higher bandwidth RAM, καθώς και δυνατότητα εξόδου εικόνας σε ανάλυση 4K. 

 

Όπως σημειώνει χαρακτηριστικά το συγκεκριμένο site, κάθε παιχνίδι που θα κυκλοφορήσει από τον Οκτώβριο και έπειτα θα υποστηρίζει δύο modes, το “Base Mode” για να «τρέχει» στην τωρινή έκδοση της κονσόλας και το “NEO Mode” για να «τρέχει» στη νεότερη. Κάτι τέτοιο σημαίνει πως οι τίτλοι στο NEO Mode θα μπορούν να εκμεταλλεύονται το hardware upgrade (και την έξτρα μνήμη) για να προσφέρουν πιο σταθερό frame rate και καλύτερη ποιότητα εικόνας.

 

Το ΝΕΟ θα υποστηρίζει έξοδο 4Κ, ωστόσο τα παιχνίδια δεν θα υποστηρίζουν υποχρεωτικά αυτή την ανάλυση. Στα έγγραφα που έχει παραλάβει η ιστοσελίδα σημειώνεται πως η Sony προσφέρει λύσεις για αυτή την ανάλυση στους developers, ενώ οι κάτοχοι 4K τηλεοράσεων θα πρέπει να περιμένουν τη νέα κονσόλα να κάνει upscale τα games, σε βαθμό όμως που δεν θα επηρεάζεται το frame rate (η Sony έχει βάλει αυτό ως προτεραιότητα).

 

Το πλάνο της ιαπωνικής εταιρείας φαίνεται πως είναι το NEO να συνυπάρχει με το τωρινό PS4, χρησιμοποιώντας το ίδιο περιβάλλον, το ίδιο Store, το ίδιο account system, το ίδιο menu, προσφέροντας δηλαδή την ίδια εμπειρία χρήσης. Όπως φαίνεται από τα έγγραφα, δεν θα υπάρξουν παιχνίδια που θα «τρέχουν» μόνο στο NEO και οι developers δεν θα μπορούν να διαχωρίσουν τους PS4 players από τους NEO users σε επίπεδο multiplayer. Ταυτόχρονα, η Sony δεν επιτρέπει και να προσφέρεται ingame περιεχόμενο αποκλειστικά στους κατόχους της νέας κονσόλας.

 

Σε τοπικό επίπεδο, ίσως υπάρχουν βελτιωμένα χαρακτηριστικά (8-player co-op αντί για 4-player co-op). Τα χαρακτηριστικά που θα υποστηρίζονται και από τις δύο εκδόσεις του PS4 θα είναι ίδια, ενώ φαίνεται πως τελικά το PlayStation VR δεν θα λειτουργεί διαφορετικά στο πιο ισχυρό μοντέλο, διαψεύδοντας τις σχετικές φήμες των τελευταίων εβδομάδων. Από τα νεότερα δεδομένα δεν φαίνεται να έχουμε ακόμη ακριβή ημερομηνία κυκλοφορίας και το θέμα των παιχνιδιών που θα κυκλοφορούν με τα δύο modes (NEO Mode, Base Mode) δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η νέα έκδοση του PS4 θα κυκλοφορήσει τον Οκτώβριο. Από τη στιγμή δε που δεν σχετίζεται το NEO με το PlayStation VR, κάτι τέτοιο ακούγεται και ιδιαίτερα λογικό.

 

Τα παιχνίδια που θα κυκλοφορήσουν από τα τέλη Σεπτεμβρίου θα απαιτούν ένα patch για να φτάσουν τα standards του NEO και οι developers θα μπορούν να ετοιμάσουν τα NEO-ready games τους πριν την κυκλοφορία της κονσόλας. Κάτι που αξίζει επίσης να σημειωθεί είναι πως για να εκμεταλλευτεί ένα game τα χαρακτηριστικά του NEO θα πρέπει να υποδεχτεί ένα σχετικό patch από τον developer.  

 

 

To Giantbomb σημειώνει, κλείνοντας, πως με αυτά τα δεδομένα, δεν θα είναι περίεργο να δούμε τη Sony να ρίχνει ακόμη περισσότερο την τιμή του απλού PS4, προσπαθώντας έτσι να το κάνει ακόμη πιο προσιτό στους gamers. Η E3 είναι κάτι λιγότερο από 2 μήνες μακριά μας…

 

ORIGINAL PS4: CPU 8 Jaguar Cores στα 1.6 GHz - GPU AMD GCN, 18 CUs στα 800 MHz - Memory 8 GB GDDR5, 176 GB/s 

 

PS4 NEO: 8 Jaguar Cores στα 2.1 GHz - Improved AMD GCN, 36 CUs στα 911 MHz - 8 GB GDDR5, 218 GB/s 

 

 

 

http://www.enternity.gr/Article/Games/News/NEO,-%CE%B7-%CE%BA%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-PS4.5/36499.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέες πληροφορίες για το PS4K, code name NEO.

 

ps4k-neo.png

 

Kάθε παιχνίδι θα κυκλοφορεί σε δύο εκδόσεις, μία για το “απλό” PlayStation 4 και μία για το PS4 NEO που θα εκμεταλλεύεται την περαιτέρω ισχύ, όχι όμως όπως το φανταζόμαστε. Αντί να χωρίσουνε την αγορά σε δύο κομμάτια, κάθε τίτλος θα έχει μια βασική λειτουργία (base mode) που θα τρέχει στα παλαιότερα μοντέλα, και μία NEO λειτουργία (NEO Mode) για το ανανεωμένο μοντέλο. Οι εταιρίες δεν επιτρέπεται να φτάξουνε τίτλους μόνο με το NEO Mode, ούτε να διαχωρίσουν τους χρήστες στο online κομμάτι.

 

πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...