Προς το περιεχόμενο

Playstation 4.5 / Neo - Φημολογία [ΚΛΕΙΔΩΘΗΚΕ]


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mod update:
 
Το topic κλειδώνεται.
Όταν θα είναι (και) επίσημη η είδηση, ίσως θα έχει και το δικό του thread (ανάλογα του πόσο θα διαφοροποιηθεί). Για την ώρα περιοριστείτε παρακαλώ σε αυτά το threads στην ενότητα των ειδήσεων:

 

Sony: Θα παρουσιάσουμε νέο PlayStation με ανάλυση 4K, όχι όμως στην Ε3

Το PlayStation 4.5 θα διαθέτει AMD Polaris GPU με 2304 stream processors (νέο thread)
Sony: Φημολογείται ότι ετοιμάζει το Playstation 4.5 για 4K gaming

Όχι στη συζήτηση στο νήμα του PS4.

------
Original post:
 
PlayStation 4k is real, Sony R&D labs working with prototypes now
 
Ερε τι εχει να γινει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

- Επιβεβαιώνεται η ύπαρξη του PlayStation 4.5 -

Όπως αποκαλύπτει με ρεπορτάζ του το Eurogamer.
Ακυρο το 4Κ. Σε σταθερο 1080p 60fps στοχευει η εταιρια.

 

 

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-in-theory-playstation-4k-is-real-but-why-is-sony-making-it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά τελικά...

Πάντως τώρα που το ξανασκέφτομαι, αν η βάση ανάπτυξης παιχνιδιών παραμείνει το PS4 (δεν γίνεται να εγκαταλείψουν 40 εκατομμύρια κονσόλες) και το PS4.5 καταφέρει να δώσει εγγυημένα 1080p60 χωρίς extra dev κόπο (βέβαια αμφιβάλλω αν αυτό μπορεί να γίνει σε unoptimized παιχνίδια όπως το AC Unity χωρίς patching), τότε δεν είναι πιθανό κάποιοι PC gamers που ξενέρωσαν με τα 30 fps να γυρίσουν πίσω;

 

Ειδικά δε αν λάβουμε υπ'όψιν την τραγική κατάσταση με διάφορα ports στο PC, συν το γεγονός ότι τα "ανίψια" του "θείου" ξυνίζουν με το Denuvo. :P

 

Με λίγα λόγια αν το χειριστούν καλά, μπορούν να διευρύνουν την εγκατεστημένη βάση των κονσολών κλέβοντας μια μερίδα PC gamers και να συνεχίσει να πουλάει σαν ζεστό ψωμί το PS4 για αρκετά χρόνια ακόμα.

 

Αυτό γιατί πολλοί νομίζουν ότι οι κονσόλες πεθαίνουν, αλλά η πραγματικότητα αλλά μας δείχνει: http://www.eurogamer.net/articles/2016-03-23-playstation-4-and-xbox-one-uk-sales-pass-5m-mark

 

Το παλιό μοντέλο θα πέσει στα $249 με 14nm APU και το Premium μάλλον θα κοστίζει $399-499 (αναλόγως την τεχνολογία που θα επιλεχθεί)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι pc gamers θα τρεχουν απο αυριο το πρωι να παρουν το ps4.5 και αργοτερα θα μπουν και σ αλλα εξοδα οταν θα τους βγαλει η sony to ps4,8, ps5,2 και παει λεγοντας. Θα αφησουν δλδ τα 1000 ευρω pc τους για να πανε να σκασουν αλλα 500 για να παρουν κονσολα.... Ελεος δλδ... Οι pc gamers φιλε, εγιναν pc gamers για να αποφυγουν ολα τα παραπανω. Εγω βλεπω να γινετε ακριβως το αντιθετο, να φευγουν πολλοι δυσαρεστυμενοι ps4ακηδες και να πηγαινουν στο pc. Οσο για τους δυσαρεστημενους πειρατες του pc που αναφερεις, και να πανε στο ps4 παλι πορτα θα φανε γτ ουτε εκει θα μπορουν να πειρατευσουν κανενα παιχνιδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony είχε υποσχεθεί 1080p για το PS3. Αποτέλεσμα -> Τρίχες κατσαρές

 

Η Sony είχε υποσχεθεί 1080p@60fps για το PS4.  Αποτέλεσμα -> Τρίχες κατσαρές

 

Η Sony υπόσχεται (όχι ακόμα, αλλά ας περιμένουμε λίγο) ξανά 1080p@60ftps ή 4k για το νέο.... PS4. Αποτέλεσμα -> ????

 

 

Διακρίνω ένα μοτίβο στα παραπάνω....

Ακριβως φιλε μου. Και περιμενει ο φιλος πιο πανω, να παρατησουν οι pc gamers τα pc τους που κανουν παπαδες και να τρεξουν να παρουν το νεο σαβουρομηχανημα που θα βγαλει η Sony αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι οι pc gamers θα τρεχουν απο αυριο το πρωι να παρουν το ps4.5

 

Συμφωνα με αυτα που ακουμε τοσα χρονια θα πρεπει να τρεξουν πρωτοι απο τους κονσολακιδες να το αγορασουν.

 

Οptimized Uncharted 4 στα 60fps? θα πρεπει να το θεωρουν και οι ιδιοι τα καλυτερα γραφικα+perfect performance της γενιας με 400-500e.

Θαυμα θα ειναι. 

Και εκει θα δουμε κατα ποσο ειναι σταθεροι στα θελω τους ή θα κανουν κωλοτουμπες παλι.

 

Εγω οπως εχω πει ειμαι καθετα αντιθετος με αυτο που παει να κανει η sony αλλα περιμενα οι pc gamers να πετανε απο την χαρα τους.

 

Η Sony είχε υποσχεθεί 1080p για το PS3. Αποτέλεσμα -> Τρίχες κατσαρές

 

 

μονο αυτο είχαν υποσχεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακρίνω ολίγον butthurt...

 

Έχω δει άτομο εδώ μέσα να παρακαλάει να του λύσουμε απορίες για το PS4 (συγκεκριμένα περί Gamesharing), επειδή λόγω Denuvo παρατάει το PC gaming (κατά δήλωση του). Δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου, έχουν γραφτεί εδώ μέσα αυτά. Με Gamesharing όλα τα day 1 παιχνίδια κοστίζουν €30-35, δηλαδή σχεδόν τιμές κλειδάδικου.

 

Σόρι αν σου έθιξα την ράτσα σου φίλε firepc, απλά κάνω κάποιες σκέψεις φωναχτά για την πιθανή στρατηγική της Sony. Να ζητήσω την άδεια σου την επόμενη φορά;

 

Επίσης νομίζω ήμουν πολύ σαφής εκεί που είπα ότι το 1080p60 θα συνεχίσει να απαιτεί optimization, δηλαδή όπως είπε κι ο PDS δεν αποκλείεται να δούμε 1080p60 στο Uncharted 4 στα €400-500 του PS4.5 (όταν ένα αντίστοιχο PC rig θέλει τουλάχιστον €1000, μην πω 1200), αλλά σίγουρα δεν θα δούμε στο AC Unity. Η κονσόλα δεν μπορεί να τα φορτώνει όλα στον κόκορα του brute force, όπως βλέπω μερικούς να απαξιώνουν GPUs των 3.2 Teraflops (GTX 770), δηλαδή πολύ δυνατότερη (στα χαρτιά) από τις τωρινές κονσόλες. Μετά σας φταίει η nGreedia με το driver planned obsolescence. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως φιλε μου. Και περιμενει ο φιλος πιο πανω, να παρατησουν οι pc gamers τα pc τους που κανουν παπαδες και να τρεξουν να παρουν το νεο σαβουρομηχανημα που θα βγαλει η Sony αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Ο φανμποισμος ειναι ασχημοπραγμα φιλε μου!!!Παρεπιπτοντως τα πισι που κανουν παπαδες κοστιζουν τα διπλασια λεφτα σε σχεση με ενα ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ναι οι pc gamers θα τρεχουν απο αυριο το πρωι να παρουν το ps4.5 και αργοτερα θα μπουν και σ αλλα εξοδα οταν θα τους βγαλει η sony to ps4,8, ps5,2 και παει λεγοντας. Θα αφησουν δλδ τα 1000 ευρω pc τους για να πανε να σκασουν αλλα 500 για να παρουν κονσολα.... Ελεος δλδ... Οι pc gamers φιλε, εγιναν pc gamers για να αποφυγουν ολα τα παραπανω."

 

Θέλω να μου πεις αντικειμενικά και με το χέρι στην καρδιά, τι διαφορά έχει να σκας φόρο υποτέλειας στην nVidia, η οποία απαξιώνει τις παλιότερες GPUs για να σπρώξει τις καινούριες; Δηλαδή η nVidia είναι λιγότερο νταβατζής από την Sony;

 

Αν δεν είναι αυτό υποκρισία/double standards, δεν ξέρω κι εγώ τι είναι... Πες σταράτα ότι γουστάρεις να στα παίρνει η nVidia με Πασχάληδες και τελειώνει εκεί το θέμα, ήρεμα και όμορφα.

 

Αν πάλι η Sony προσπαθήσει να απαξιώσει τα παλιά PS4 πχ βγάζοντας ένα TLOU2 που τρέχει στα 15 fps, να είσαι σίγουρος ότι θα μας βρει μπροστά της.

 

Δεν νομίζω να βγάλουν τόσα πολλά μοντέλα όπως λες. Μετά το PS4.5 θα έχει PS5.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνα με αυτα που ακουμε τοσα χρονια θα πρεπει να τρεξουν πρωτοι απο τους κονσολακιδες να το αγορασουν.

 

Οptimized Uncharted 4 στα 60fps? θα πρεπει να το θεωρουν και οι ιδιοι τα καλυτερα γραφικα+perfect performance της γενιας με 400-500e.

Θαυμα θα ειναι. 

Και εκει θα δουμε κατα ποσο ειναι σταθεροι στα θελω τους ή θα κανουν κωλοτουμπες παλι.

 

Εγω οπως εχω πει ειμαι καθετα αντιθετος με αυτο που παει να κανει η sony αλλα περιμενα οι pc gamers να πετανε απο την χαρα τους.

 

 

 

μονο αυτο είχαν υποσχεθεί.

Και να προβει τελικα σε μια τετοια κινηση!! δεν υπαρχει περιπτωση να το ανακοινωσει αυτο φετος(ισως του χρονου στην επομενη ε3 ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε, αν δεν παρει η nvidia τα λεφτα μου εγω δεν μπορω να κοιμηθω το βραδυ. Ονειρο ζωης να βλεπω το αφεντικο της nvidia να πλουτιζει. Ελα σε παρακαλω σοβαρεψου.

Δεν συμφωνησα με οτι εγραψες πιο πανω και ειπα και τον λογο. Μην τρελενεσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...