Προς το περιεχόμενο

αγορα κομπακτ εως 1000ευρω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει η samsung nx500 σε χαρακτηριστικά ίδια με τη panasonic g7 που πρότεινα πιο πάνω όπως

4k βίντεο

οθόνη αφής καλό για το βίντεο

εξαιρετικά ταχύτατο σύστημα εστίασης

αλλά με μεγαλύτερο αισθητήρα σε μέγεθος και σε ανάλυση

μόνη απουσία για τη nx500 το evf και το ότι το φλας δεν είναι πάνω στη κάμερα αλλά πρόσθετο.

ίδια κατηγορία τιμής

Μπορεί να συνοδευτεί με ένα φακό με μεγάλο διάφραγμα για να μη σε κρεμάει όταν το φως είναι λίγο κι όλα αυτά κάτω από το χιλιάρικο.

Αν η έλλειψη του evf δεν τη θεωρείς πρόβλημα τότε πλεονεκτεί της sony a6000 με τη ποιότητα του αισθητήρα της, των kit φακών της άσε που όπως μαθαίνουμε θα δοθεί αναβάθμιση σε βίντεο για να χρησιμοποιεί όλο τον αισθητήρα σε 4k λήψη και μεγαλύτερο bitrate όπως η μεγάλη nx1.

Δεν είναι ώρα να πουλάς τέτοια μηχανή αν επαληθευτούν αυτά κι ας αφήνει η samsung τις κάμερες.

 

Για τη sony και το βίντεο codec μετάδοση μέγεθος μέλλον κάτι σχετικό https://www.youtube.com/watch?v=xtzGYtkJT-g

 

  • Η αναβάθμιση έγινε πριν ένα μήνα νομίζω για την α6000
  • Η samsung κατάργησε την υποστήριξη των φωτογραφικών μηχανών στην Ελλάδα και παρότι φοβερή μηχανή, δεν υπάρχει λόγος να αγοραστεί (ούτε καν πουλιέται πλέον)
Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η επεξεργασία 4Κ βίντεο προϋποθέτει την γνώση adobe premiere pro ή fcp ή sony vegas...και την κατοχή υπολογιστή που να μπορεί να κάνει έντιτ 4Κ και να μην περιμένεις δέκα χρόνια να ξεκολλήσει...όπως και η επεξεργασία φωτογραφιών. Το λέω γιατί δεν τα κάνει η φωτογραφική από μόνης της ούτε βγάζει έτοιμες φωτό και βιντεο 4Κ έτοιμο για χρήση. Επειδή έχω συναντήσει πολλούς που δίνουν ένα κάρο λεφτά σε εξοπλισμό ενθουσιασμένοι και μετά τραβάνε με το κινητό τους. Αν προβείς σε κάμερα με 4Κ βίντεο υπολόγισε να έχεις οθόνη που να υποστηρίζει 4Κ και υπολογιστή να μπορεί να διαχειριστεί με ευκολία τέτοια αρχεία και γνώσεις Ps,Pr,Lr κτλ κτλ...και ακριβές κάρτες μνήμης. επίσης σε παραπάνω σχόλιο να πώ ότι κοροιδεύουμε τον εαυτό μας ή μάλλον μας κοροιδεύουν όσοι μας πουλάνε μηχανές με δυνατότητα 4Κ και καταλήγουμε να βλέπουμε τα βιντεάκια που τραβήξαμε στις 5" του κινητού μας...τα 4Κ είναι καλά για τον επαγγελματία όχι για τον ερασιτέχνη προσωπική μου άποψη. Πάντως το budget των 1000 ευρώ είναι πολύ καλό για να περιοριστείς σε p&s camera.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εγω λεω να στaματησουμε να δινουμε προτασεις στο παιδι,και να περιμενουμε να ακουσουμε την γνωμη του και μετα να προτεινουμε παλι αναλογως,επειδη εχουμε φτασει και σε σημειο να προτεινουμε samsung mirrorless συστημα αν εχει ο θεος.Ως τωρα εχουνε αναρτηθει 20 σχολια,και δεν ξερουμε καν αν το παιδι διαβαζει ακομα το topic η βαρεθηκε ηδη και το εχει παρατησει.

 

Και επισης για το θεμα με το 4k που εχει αναλυθει πολυ εδω περα.Πρωτον δυσκολο ο ts να εχει τεχνολογια που θα υποστηριζει 4k,δευτερον αμφιβαλλω για το ποσο σημαντικο ειναι το βιντεο για αυτον,ποσο μαλλον η 4k αναλυση στο βιντεο αυτο.Και τριτον,πολλοι προτεινουνε rx100 mark 4 με επιχειρημα 4k αναλυση βιντεο....οπου ειναι γνωστο πια οτι η μηχανη πανω απο κανα 3λεπτο δεν αντεχει σε 4k,και αρχιζει και υπερθερμαινεται κατευθειαν.Κατα τα αλλα ναι υπεροχη μηχανη πραγματικα,υπεροχος Zeiss φακος,και τεραστιο μπονους σε σχεση με αλλες κομπακτ το evf.

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα συμφωνήσω για το 4k, γιατί και στο παρόν "μικρό" workstation που έχω, αγόρασα ακριβή κάρτα γραφικών για να σηκώσει το φορτίο όταν μοντάρω 1080p video η κάνω 1080p streaming με wirecast. Σε 4k είναι 4πλάσιος χρόνος και θες βαρβάτο workstation, διαφορετικά αν θες να μοντάρεις video 4k θα κάνει αρκετή ώρα το render.

 

Φυσικά υπάρχει και η δυνατότητα να τραβήξεις σε 1080p στις κάμερες καθώς οι περισσότεροι ακόμη 1080 βλέπουμε :P

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την γνωμη μου, ειναι overkill να δωσεις 1000 ευρω για point and shoot μηχανη, απο την στιγμη που δεν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με dslr. Καταλαβαινω οτι δεν ειναι θεμα χρηματων, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τα δωσεις χωρις να πιασουν και τοπο... Δεν θα δεις καμια ουσιαστικη διαφορα απο μια φτηνοτερης κατηγοριας point and shoot με την rx1000, απο την στιγμη που λες οτι δεν θες να ασχοληθεις πολυ.

 

Πιστευω η a6000 που προτειναν και παραπανω οι φιλοι, θα σε υπερκαλυψει και σε φωτο και σε video.

Επισης υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κολλησεις το μικροβιο της ασχολιας με την φωτογραφια και τελικα να ασχοληθεις ποιο εντονα, πραγμα που μια mirrorless θα σε βοηθησει να μπεις πιο ευκολα στο "νοημα". ;)

 

Καλο θα ηταν να πεις και τι θελεις να φωτογραφιζεις και γενικοτερα τη χρηση θα εχει η μηχανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε ολους παιδια.πραγματικα ευχαριστω για τις τόσες απαντήσεις και βοήθειες τις διαβασα προσεκτικά όλες και με βοήθησαν αρκετα.Λοιπον γνωριζω καποια πραγματα για το 4κ  για το οτι χρειαζεται οθονη 4κ κλπ κλπ. Επισης μου αρεσε  η panasonic g7  που προτεινατε και καποιες αλλες μιρρορ και lx100 που ειναι κομπακτ. απλα την rx100iv την ειχα βαλει πρωτη στη λιστα λογο slow motion καλο μεγεθος ομορφη και 4κ..τις υπολοιπες τις ειδα και μαρεσαν αρκετα απλα δν εχουν μερικες το 4κ που καποτε θα μου χρειαστει, μου αρεσει παρα πολυ και η fz1000k που εχει και καλο ζουμ ενω η ρχ100 δν εχει τοσο καλο ζουμ..Για να διευκολύνω αν μπορω τα πραματα και να γινω πιο κατανοητός.υπαρχει καποια κομπακτ εως 1000 ευρω με 4κ , slow motion καλη φωτογραφια καλυτερη απο την rx100iv η καποια που να συγκρινετε με τα ιδια χαρακτηριστικα και λιγοτερα χρηματα?

Επεξ/σία από alexotic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και για να μου φύγει η απορία ανεξαιρέτως τι θα πάρω 

 

απο αυτές τις 3 ποια είναι καλύτερη?

 

1.Canon Powershot G3 X  ?

 

2.Panasonic Lumix FZ1000K 4K  ?

 

3.Sony Cyber-shot RX100 IV  ?

Επεξ/σία από alexotic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε ολους παιδια.πραγματικα ευχαριστω για τις τόσες απαντήσεις και βοήθειες τις διαβασα προσεκτικά όλες και με βοήθησαν αρκετα.Λοιπον γνωριζω καποια πραγματα για το 4κ για το οτι χρειαζεται οθονη 4κ κλπ κλπ. Επισης μου αρεσε η panasonic g7 που προτεινατε και καποιες αλλες μιρρορ και lx100 που ειναι κομπακτ. απλα την rx100iv την ειχα βαλει πρωτη στη λιστα λογο slow motion καλο μεγεθος ομορφη και 4κ..τις υπολοιπες τις ειδα και μαρεσαν αρκετα απλα δν εχουν μερικες το 4κ που καποτε θα μου χρειαστει, μου αρεσει παρα πολυ και η fz1000k που εχει και καλο ζουμ ενω η ρχ100 δν εχει τοσο καλο ζουμ..Για να διευκολύνω αν μπορω τα πραματα και να γινω πιο κατανοητός.υπαρχει καποια κομπακτ εως 1000 ευρω με 4κ , slow motion καλη φωτογραφια καλυτερη απο την rx100iv η καποια που να συγκρινετε με τα ιδια χαρακτηριστικα και λιγοτερα χρηματα?

επειδή εχω την rx100m4(για δεύτερη,την συγκεκριμένη την εχω πάντα μαζί μου) θα σου πω ότι αν δεν εχεις σκοπό να ασχοληθείς με φακους ,παρτην με κλειστά μάτια η μηχανή ειναι ότι καλύτερο στην κατηγορία της!!το video της ειναι τρομερό δεν εχει να ζηλέψει τιποτα απο ποιο ακριβές videoκάμερες ..το slow motion ειναι επαγγελματικό με τοις κατάλληλες ρυθμίσεις!!!το μόνο αρνητικό ειναι ότι ζεσταίνεται όταν τραβάς video συνέχεια ..

πάρτην ...

αλλα σου επαναλαμβάνω μόνο αν δεν εχεις σκοπό να να ασχοληθείς ποιο σοβαρά με την φωτογραφία ποιο καλλιτεχνικά δηλαδή ..

 

ΥΓ:η Sony τον τελευταίο καιρο αρχίζει και μοιράζει σφαλιάρες ...και χωρίς να παρεξηγηθώ όλος μου ο εξοπλισμός εινα χτισμένος στην Nikon...

Επεξ/σία από girologos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταξύ των τριών https://www.youtube.com/watch?v=PsQHzB5lgzg με κλειστά μάτια.

Αν δεν είναι απαραίτητο το 4k μπορείς και με τη mark3 https://www.youtube.com/watch?v=Fz8YcrQxpps χάνεις όμως τα προφίλ της νεότερης, το καλύτερο 1080p βίντεο από downscaling 4k, το ικανότερο σύστημα εστίασης,το μικρότερο χρόνο στο κλείστρο, το αθόρυβο ηλεκτρονικό κλείστρο νομίζω είναι και προεπιλογή στη κάμερα δεν έχει καμία επίπτωση στη ποιότητα της φωτογραφίας - πρώτη φορά συμβαίνει αυτό σε κάμερα.

Εάν σκοπεύεις να αλλάζεις κάμερα τακτικά κάθε ένα με δύο χρόνια κρατάνε τιμές οπότε συμφέρει η m4 αν μπορείς να το δεις από αυτή τη σκοπιά, οικονομικά.

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δν εχεις σκοπο να ασχοληθεις με φακους καλύτερα να πάρεις την RX100 . O φακός που δίνουν στις mirrorless ειναι γενικά κακός και για το κάτι παραπάνω θα χρειαζόταν να πάρεις κάποιον καλύτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια και εγω συμφωνω μια χαρα για rx100 mark 4,για ολους τους λογους που ειπατε,εκτος του 4k.Προσωπικα εγω αν ηθελα να τραβαω βιντεο 4k,δεν θα πηγαινα σε rx100,για τον λογο που παρεθεσα παραπανω.Θεωρω οτι ειναι αρκετα ανολοκληρωτη στον τομεα αυτο η μηχανη,και πιστευω οτι η sony απλα βιαστηκε να εισαγει το 4k,προφανως για λογους κερδους,αλλα το αποτελεσμα δεν ειναι κατι το επιθυμητο,ουτε καν για τον κοινο χρηστη.Πιστευω οτι το επομενο μοντελο rx100 θα ειναι πολυ πιο ολοκληρωμενο στον τομεα αυτο.

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποτε πιστευω οτι εχω καταλήξει στην ρχ100 εφοσον δεν εχω να φοβηθω και εχει τα χαρακτηριστικα που θελω πιστευω με καλυπτει .Σας ευχαριστω ολους σας για το ενδιαφερον και για ολες τις βοηθητικες πληροφοριες να στε καλα παιδες!

 

Μια τελευταια απορια βλεπω διαφορα βιντεο και υπαρχουν συγκριτικά της ρχ100 iv με κινητα px iphone6 - sumsung s6 και αλλα...γινεται μια φωτογραφικη ανω των 500 ευρω να συγκριθει με οποιοδήποτε κινητο?γιατι με την απλη λογικη αν ναι πας και περνεις κινητο :P 

Επεξ/σία από alexotic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποτε πιστευω οτι εχω καταλήξει στην ρχ100 εφοσον δεν εχω να φοβηθω και εχει τα χαρακτηριστικα που θελω πιστευω με καλυπτει .Σας ευχαριστω ολους σας για το ενδιαφερον και για ολες τις βοηθητικες πληροφοριες να στε καλα παιδες!

 

Μια τελευταια απορια βλεπω διαφορα βιντεο και υπαρχουν συγκριτικά της ρχ100 iv με κινητα px iphone6 - sumsung s6 και αλλα...γινεται μια φωτογραφικη ανω των 500 ευρω να συγκριθει με οποιοδήποτε κινητο?γιατι με την απλη λογικη αν ναι πας και περνεις κινητο :P

 

Αναλογως τι συγκρινεις, η rx100 χρυση καλη, μπαινει στην τσεπουλα εχει και zoom, αλλα εν τελει εχει αισθητηρα 1'' και μετρια οπτικα τυλιγμενα με ενα σωρο gimmicks για να την φτασουν στα 1000€, οποτε κατι χανεις, καθαρα και μονο απο αποψη ποιοτητα εικονας υπαρχουν πολυ καλυτερες compact, ομως δεν προκειται να παρεις το πακετο που θελεις και να μπαινει στην τσεπη και να εχει και zoom και καλο video 4Κ με pro features και evf και φυσικα φωτογραφια με αξιοπρεπη ποιοτητα εικονας, αυτο δεν προκειται να στο προσφερει καμια αλλη μηχανη και φυσικα κανενα κινητο.

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε πιστευω οτι εχω καταλήξει στην ρχ100 εφοσον δεν εχω να φοβηθω και εχει τα χαρακτηριστικα που θελω πιστευω με καλυπτει .Σας ευχαριστω ολους σας για το ενδιαφερον και για ολες τις βοηθητικες πληροφοριες να στε καλα παιδες!

 

Μια τελευταια απορια βλεπω διαφορα βιντεο και υπαρχουν συγκριτικά της ρχ100 iv με κινητα px iphone6 - sumsung s6 και αλλα...γινεται μια φωτογραφικη ανω των 500 ευρω να συγκριθει με οποιοδήποτε κινητο?γιατι με την απλη λογικη αν ναι πας και περνεις κινητο :P

 

Γίνεται να συγκριθεί αλλα μόνο σε συνθήκες με άπλετο φώς. Η ποιότητα εικόνας εξαρτάται κατα μεγάλο βαθμό απο την ποσότητα και ποιότητα του φωτός που δέχεται ο αισθητήρας ... Η δικιά σου μηχανή θα αποδίδει καλύτερα σε συνθηκες με λιγότερο φώς (απογευματάκι π.χ) απο ένα κινητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...