Προς το περιεχόμενο

Sigma 17-50 vs Tamron 17-50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο φακος 18-105 δεν υπαρχει πια δυστυχως...λογω ατυχηματος.Ετσι ψαχνω εναν καλυτερο γενικης χρησης...το θελω κ για τοπια κ για πορτρετα.Κ γενικα σκοτεινες ληψεις!

Ο φακος 18-105 δεν υπαρχει πια δυστυχως...λογω ατυχηματος.Ετσι ψαχνω εναν καλυτερο γενικης χρησης...το θελω κ για τοπια κ για πορτρετα.Κ γενικα σκοτεινες ληψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φακος 18-105 δεν υπαρχει πια δυστυχως...λογω ατυχηματος.Ετσι ψαχνω εναν καλυτερο γενικης χρησης...το θελω κ για τοπια κ για πορτρετα.Κ γενικα σκοτεινες ληψεις!

Ο φακος 18-105 δεν υπαρχει πια δυστυχως...λογω ατυχηματος.Ετσι ψαχνω εναν καλυτερο γενικης χρησης...το θελω κ για τοπια κ για πορτρετα.Κ γενικα σκοτεινες ληψεις!

 

Δεν το ηξερα, νομιζα πως τον ειχες και αυτον, σε αυτην την περιπτωση και οι 2 θα σε καλυψουν μιας και πανω κατω στα ιδια επιπεδα ειναι. Απλα δοκιμασε τους στο καταστημα για να μην εχεις θεματα με back-front focus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που ειμαι(Αλεξ/πολη) δεν εχει τετοια καταστηματα.Τον Sigma τον βρηκα στο Adorama 329 ευρω...αν εχει τετοιο θεμα τον επιστρεφω?

 

Αυτο τσεκαρε το με την πολιτικη του καταστηματος, αν δηλαδη θα τον παρουν ομορφα και ωραια πισω, χωρις ερωτησεις, ετσι και αλλιως αυτο ειναι το νομιμο για καποιες μερες. 

 

Στο αλλο που με ρωτας, δεν παρατηρησα κατι στον δικο μου, παντα ειχε καλο και γρηγορο focus ακομα και σε χαμηλο φως, αλλα ετσι και αλλιως το phase detection δεν ειναι οτι πιο ακριβες, παντα υπαρχει περιπτωση να ξεγελαστει και να δωσει λαθος οκ, αν το κανει συνεχεια εχεις προβλημα front/back focus και διορθωνεται μονο σε σωμα με focus micro adjustment, αυτο θα το τσεκαρεις κατευθειαν οτι φακο και να παρεις ετσι και αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωμα πηρα την D5200!

Οσο για τον φακο προφανως θα εννοεις το DOA 7 ημερων.

Ενταξει τοτε θα μιλησω με το καταστημα πρωτα.Ειχες καποιο αλλο θεμα με τον συγκεκριμενο φακο?

Ειχα σκεφτει να παρω εναν σταθερο 50mm f1.8 η 35mm f1.8 αλλ δεν ξερω κατα ποσο θα βολευανε στα τοπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον sigma στην D7100 και είναι τρομερός φακός, πρόβλημα με την εστίαση έχει πολύ σπάνια και σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες το βράδυ. Ο 35mm της Nikon είναι ότι ποιο καλό έχω δει σε οξύτητα και πολύ οικονομικός, εγώ τον είχα για να φωτογραφίζω κτήρια την νύχτα, αλλά όπως και να το κάνεις είναι σταθερός και σε περιορίζει λίγο, έτσι κατέληξα στον sigma που έχει  f2.8 σταθερό. Για τοπία δεν νομίζω να σε βολέψει ο 35mm και δεν έχει νόημα τέτοια οξύτητα για να βγάζεις δεντράκια την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωμα πηρα την D5200!

Οσο για τον φακο προφανως θα εννοεις το DOA 7 ημερων.

Ενταξει τοτε θα μιλησω με το καταστημα πρωτα.Ειχες καποιο αλλο θεμα με τον συγκεκριμενο φακο?

Ειχα σκεφτει να παρω εναν σταθερο 50mm f1.8 η 35mm f1.8 αλλ δεν ξερω κατα ποσο θα βολευανε στα τοπια

 

Ενα ειναι το doa, δευτερο ειναι οι 14 μερες με δικαιωμα υπαναχωρησης ετσι και αλλιως.

 

Εμενα γενικα ο φακος μου αρεσε, δεν θα τον ανταλλαζα για τον 35mm και τον 50mm μαζι, για την ευκολια του zoom, γιατι χρησιμοποιω συχνα το wide ακρο, γιατι το να αλλαζεις φακους ειναι μπελας. Απο την αλλη ειναι ενας μεγαλος φακος, χανεις ενα στοπ, χανεις καποιο βαθος πεδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...