Προς το περιεχόμενο

Επισκευη hp officejet pro l7590/l7480.


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπεριζω την κοινοτητα...Και ζητω συγνωμη για το σεντονι που ακολουθει...

Ειμαι κατοχος ενος l7590 7364-179HPOfficeJetProL7590.jpg
 
Και ενος l7480

 CB060A.gif
9k=
 
Οπου οπως βλεπετε ειναι πανομοιοτυποι μηχανισμοι με εξαιρεση το αυτοματο adf/fax του πρωτου.
Επιπλεων εχω ενα εξτρα σετ printheads που ειναι χρησιμοποιημενα και εαν θυμαμαι καλα βγαζανε καποιο error.
 
Και τα δυο μηχανηματα εχουν εκτυπωσει ~20.000 σελιδες οποτε τα χρηματα τους τα εχουν βγαλει.
Τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω τον l7590 με συμβατα κυριος μελανια(τα εχω αναγεμισει και μερικες φορες μονος με συριγγα). Ο l7480 δεν εχει χρησιμοποιηθει περιπου καθολου μια 6ετια(Οταν σπουδαζα ειχα εναν στο φοιτητοσπιτο και ενα στο πατρικο,μολις επεστρεψα μπηκε στο υπογειο ο l7480.)
 
Τωρα τελευταια αρχισε τα παρατραγουδα ο l7590, με το που ανοιγε εκανε καθαρισμο κεφαλης και κατι αλλα δικα του, οποτε απλα ηξερα πως πρεπει να περιμενω ενα 5-10 λεπτο πριν εκτυπωσω.
 
Επιπλεων, ξεκινησε να μην μου εκτυπωνει σωστα, να του λειπει η ματζεντα/και το μπλε παρολο που τα ξαναγεμισα, οποτε ειπα να παρω 2 καινουργια σετ συμβατα.
Αλλαζω τα συγκεκριμενα και αφηνω το κιτρινο/μαυρο.
 
Στην αρχη εκτυπωσε κανονικα καμια ας πουμε 100-200σελιδες εγχρωμο και ασπρομαυρο.
Αλλα πλεων δεν  τυπωνει κανενα απολυτως χρωμα(παρολο που τα μελανια ειναι γεματα).
Και πλεων εμφανιζει και allignment error.
 
Τελος παρατηρω πως τα σωληνακια με το μελανι ειναι ολα αδεια, οποτε μαλλων για καποιο λογω δεν τραβαει το μελανι και πιθανοτατα εκει να βρισκετε το προβλημα.
Ξερω πως στα γνησια 88xl ειχαν μια φουσκα τα οποια τα τρομπαρε οποτε ειχαν ροη σε αντιθεση με τα συμβατα που δεν εχουν αλλα εχουν απλα μια τρυπα για να περναει ο αερας. Αλλα μου εχουν δουλεψει 10δες συμβατα αυτου του τυπου απροβληματιστα.

 

Πιστευω πως οτι προβλημα και να εχει λογικα θα μπορω να κανω τραμπα καποιο εξαρτημα απο το αλλο που ηδη εχω σε αυτον.

Οποτε απο που λετε να ξεκινησω να ψαχνομαι?

 

1)Να αγορασω λετε μια γνησια τετραδα μπας και στρωσει (βεβαια εχουν και κανενα 100αρη)?

 

2)Να προσπαθησω να βαλω τα καινουργια μελανια στον l7480?Λογικα θα εχουν στουμπωσει οι κεφαλες εκτυπωσης εφοσων καθετε την τελευταια 6ετια..

 

3)Να τους πεταξω και 2 και να παω στον epson l365,hp 8610 η σε canon που να παιρνει δοκιμασμενα συμβατα μελανια?

Απο την αλλη δεν πολυπερισσευουν τα χρηματα και καβουρδιστηρια του 40ευρου με αστρονομικο κοστος εκτυπωσης δεν κοιταζω καν..

 

Παντως οι συγκεκριμενοι hp ειναι εκπληκτικα μηχανηματα->αμελητεο κοστος εκτυπωσης, απιστευτη ταχυτητα, αριστη ποιοτητα κειμενου, αυτοματη εκτυπωση διπλης οψεως, adf και εχω και 8 cartridges αχρησιμοποιητα...

 

Για πειτε...

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγή κεφαλών θέλεις. Σίγουρα της κεφαλής magenta/cyan πρώτα και αν δεις ότι και η black/yellow σου κάνει το ίδιο (που θα το κάνει) αλλάζεις και εκείνη.

 

20.000 εκτυπώσεις είναι πάνω απο όσο αντέχουν. Με νέες κεφαλές θα έχεις άλλες τόσες εκτυπώσεις, αν θες να κρατήσεις τον εκτυπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν ηταν μονο οι κεφαλες δεν θα επρεπε να ειχε μελανι στα σωληνακια?

Και προφανως να εκτυπωνει με κενα κοκ..

 

Υ.Γ Νομιζω σε αυτα τα μηχανηματα δινανε 50.000 εκτυπωσεις στις κεφαλες, οχι οτι λεει κατι αυτο απο την στιγμη που εχω βαλει και συμβατα μελανια...

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40000 αντέχουν στα χαρτιά, αλλά μετά τις 16000-18000 σελίδες έχουν πρόβλημα. Έχει να κάνει και με την επικάλυψη των σελίδων, τον τύπο μελανιών (πχ αν βάζεις dye ή pigment στην αναγέμιση) αλλά και άλλους παράγοντες.

Το ότι θέλουν αλλαγή οι κεφαλές δεν σε γλυτώνει πάντως απο τυχον επιπρόσθετα προβλήματα.

 

Οι δύο κεφαλές μαζί είναι 130-150 ευρώ. Χρήματα με τα οποία σχεδόν παίρνεις έναν σύγχρονο παρόμοιας κλάσης inkjet (πχ 8610) οπότε θα πρέπει να το βάλεις και αυτό κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40000 αντέχουν στα χαρτιά, αλλά μετά τις 16000-18000 σελίδες έχουν πρόβλημα. Έχει να κάνει και με την επικάλυψη των σελίδων, τον τύπο μελανιών (πχ αν βάζεις dye ή pigment στην αναγέμιση) αλλά και άλλους παράγοντες.

Το ότι θέλουν αλλαγή οι κεφαλές δεν σε γλυτώνει πάντως απο τυχον επιπρόσθετα προβλήματα.

 

Οι δύο κεφαλές μαζί είναι 130-150 ευρώ. Χρήματα με τα οποία σχεδόν παίρνεις έναν σύγχρονο παρόμοιας κλάσης inkjet (πχ 8610) οπότε θα πρέπει να το βάλεις και αυτό κάτω

 

Το bold με προβληματιζει...

 

Ισως κανω μια αποπειρα να ανοιξω ενα σετ κεφαλων, για εξερευνηση..

Εχω την υποψια πως σε καποια φαση τα συμβατα μελανια τελειωσανε και χρησιμοποιησε η κεφαλη ολο το μελανι που ειχε μεσα(απο οτι ειδα σε videaκια εχει αρκετο μελανι μεσα) οποτε μετα απο αυτο ρουφηξε αερα.

Τελος μιας και πλεων ειναι αδεια τα printheads και τα συμβατα δεν εχουν το μαξιλαρακι που "σπρωχνει" την μελανη προς την κεφαλη δεν μπορει να ρουφηξει μελανι με απλη αναροφηση και πιθανοτατα εκει να ειναι το κυριως προβλημα...

 

Στεκει λες ως συλλογισμος?

 

Εαν στεκει λυνετε ειτε με αγορα γνησιων μελανιων και μετα μπορω να ξαναβαλω τα συμβατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα ενα παλιοτερο set συμβατων 88xl που εχουν και το μαξιλαρακι.

Αλλαξα και τα printheads με τα παλιοτερα που ειχα χωρις να αναφερουν προβλημα.

Αλλα για καποιο λογο βλεπει ολα τα cyan αδεια(παρολο που ειχα 2 σφραγισμενα συμβατα) οποτε δεν μπορω να τσεκαρω την θεωρια μου..

 

Υ.γ. Εξεταζω το ενδεχομενο μηπως παρω κανενα πολυμηχανημα της canon με τα cli-550/570.

Μηπως ξερεις ποια μαρκα συμβατων ειναι απροβληματιστη? Θελω να υπολογισω κοστος εκτυπωσης.Αλλιως με βλεπω σε κανεναν epson l365(βασικα μου την δινει που σε εκτυπωτη 200+ ευρω δεν εχει εκτυπωση διπλης οψης!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις με σειρά 550-551 και όχι 570-571 αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις συμβατά άμεσα. Για τα δεύτερα δεν υπάρχουν ακόμη στην αγορά συμβατά.

 

Από μάρκες οι περισσότερες είναι απροβλημάτιστες (αν εννοείς ότι δουλεύουν κανονικά). Είναι θέμα τι τονικότητα προτιμάς στα χρώματα. Στο κατάστημα πουλάω από δύο διαφορετικές εταιρίες, που δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Γύρω στα 3-3,5 ευρώ κοστίζει το κάθε δοχείο, στις περισσότερες εταιρίες της αγοράς, για να κάνεις την μελέτη κόστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...