Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με inkjet μελάνια που ξεραίνονται - Διατήρηση inkjet μελανιών (εκτός του εκτυπωτή) για μεγάλο χρονικό διάστημα - Λύση!


dedalos91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε πρόβλημα με τα inkjet μελάνια σας που ξεραίνονται?

Είτε γιατί λείπετε πολλές μέρες από το σπίτι είτε γιατί δεν χρειάζεται να εκτυπώνετε συχνά.
Πώς να διατηρήσετε τα inkjet μελάνια σας (εκτός του εκτυπωτή) για μεγάλο χρονικό διάστημα?
Ορίστε μια λύση! Διαβάστε παρακάτω...

Ξέρω ξέρω χιλιοειπωμένο θέμα και πολλά έχουν γραφτεί, αλλά παρακαλώ αν σας ενδιαφέρει ρίξτε μια ματιά και μην χλευάζετε... και αν σας αρέσει κρατήστε την ιδέα και αν δεν σας αρέσει πετάξτε την.

Υποθέτω πως δεν είναι κάτι καινούριο και ίσως υπάρχει και το έχετε δει και αλλού, μόνο που εγώ τώρα (εδώ και λίγους μήνες) το ανακάλυψα και το εφαρμόζω και απλά το μοιράζομαι...

Λοιπόν μετά από 10 μέρες με κλειστό τον εκτυπωτή πήγα να εκτυπώσω μια σελίδα και τζίφος, το γνωστό πρόβλημα με τα ξεραμένα μελάνια...τα οποία προσπαθούσα να διατηρώ τυπώνοντας κάτι άχρηστο κάθε λίγες μέρες αλλά δεν το κατάφερα...
Σκέφτηκα να αλλάξω μελάνια, εκτυπωτή, τρόπο και υλικά αναγόμωσης (αν επιλέξω να κάνω), είδος εκτυπωτή (laser) κτλ όλα ήθελαν αρκετά λεφτά κι εγώ εκτυπώνω ελάχιστα και αραιά και που...
Έψαξα, διάβασα πάρα πολλά και διάφορα για νέα ποιοτικά μελάνια που ολοένα και ξεραίνονται και γρηγορότερα, για εκτυπωτές που πωλούνται κάτω του κόστους με στόχο το κέρδος από τα μελάνια και πολλά ακόμα....
κι εκεί που έψαχνα για εκτυπωτή με οικονομικά μελάνια και να μην έχω προβλήματα πάλι κτλ μου ήρθε μία απλή ιδέα...
τα μελάνια ξεραίνονται όπως τα περισσότερα υλικά με τον αέρα και την θερμοκρασία αλλά κυρίως με τον ατμοσφαιρικό αέρα, άλλωστε στην αρχική τους αεροστεγή συσκευασία διατηρούνται χρόνια...
ε λοιπόν δοκίμασα με υλικά που έχουν όλοι στο σπίτι να μιμηθώ την εργοστασιακή συσκευασία.

Αυτή είναι η λύση, με τα πολλά κατέληξα πως
- βγάζοντας τα μελάνια από τον εκτυπωτή και
- τυλίγοντας τα αεροστεγώς με την διάφανη λεπτή μεμβράνη συσκευασίας τροφίμων (που υπάρχει σε όλα τα super market) μπορώ να αποφύγω την ξήρανση τους (η μεμβράνη κολλάει παντού και στον εαυτό της) και να τα διατηρήσω σε καλή κατάσταση και έτοιμα προς χρήση για μήνες.
- Επιπλέον αλλά προαιρετικά (αποτρέπει την διαρροή μελανιού και τον διασκορπισμό μέσα στην μεμβράνη και στην περιοχή της κεφαλής), πριν το τύλιγμα με μεμβράνη τοποθετώ μία καλής ποιότητας κολλητική ταινία (που να κολλάει χαλαρά και να μην αφήνει υπολείμματα κόλλας) στην κεφαλή του μελανιού που σε μένα είναι ενσωματωμένη
(αλλά προσοχή παρακαλώ αν το κάνετε γιατί αν δεν είναι κατάλληλη ίσως αφήσει υπολείμματα στην κεφαλή ή ίσως τραβώντας την βλάψετε την κεφαλή και δημιουργήσετε προβλήματα...ευχαριστώ τον highpriest) και
- τοποθετώ ολόκληρο το μελάνι σε σακούλα διατήρησης τροφίμων που κλείνει αεροστεγώς.
- Κατόπιν σε χώρο με μέση θερμοκρασία δωματίου (να τοποθετούνται κατά το δυνατόν σε όρθια θέση, όπως στον εκτυπωτή).

- κατά την αποσυσκευασία αν έχει πάει μελάνι στην περιοχή της κεφαλής καθαρίζουμε με μαλακό χαρτί και αν χρειαστεί οινόπνευμα.
Να σημειώσω πως αυτά τα δύο τελευταία βήματα (ειδικά η κολλητική ταινία) ίσως και να είναι περιττά και ίσως μπορείτε να τα παραβλέψετε.
Επίσης να πω πως φυσικά και είναι λίγο μανούρα (δύο λεπτά με το ρολόι δηλαδή) να αποσυσκευάζεις, τοποθετείς τα μελάνια, εκτυπώνεις και ξανασυσκευάζεις....αλλά πάντα υπάρχει και η λύση να αγοράσεις καινούρια....

Και ξαναλέω εμένα μου κάνει και σίγουρα κάποιοι άλλοι θα σχολιάσουν αρνητικά, αν δεν σας αρέσει μην ασχολείστε...και σε κάθε περίπτωση εφαρμόζετε την μέθοδο με δική σας ευθύνη.

Παρακαλώ αν υπάρχει στο insomnia κάτι παρόμοιο ή αν πρέπει να ενταχθεί σε άλλη υποενότητα ή αν για κάποιο λόγο παραβιάζω κανόνες να το σβήσουν ολόκληρο οι διαχειριστές...δεν έχω κανένα πρόβλημα.

post-187345-0-04853200-1458826022_thumb.jpg

post-187345-0-10365800-1458826042_thumb.jpg

post-187345-0-48449500-1458826066_thumb.jpg

post-187345-0-96206500-1458826088_thumb.jpg

post-187345-0-69551800-1458826135_thumb.jpg

post-187345-0-20725900-1458826158_thumb.jpg

Επεξ/σία από dedalos91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόπος που προτείνεις έχει λογική και αποτελεσματικότητα, αλλά αν χρειαζεσαι μόνο 1-2 φορές να τυπώσεις κάτι το δίμηνο, μήπως η ύπαρξη εκτυπωτή είναι περιττή;

 

Όπως και να έχει, από όλο το πλάνο σου αφαίρεσε την κολλητική ταινία. Δεν σου προσφέρει κάτι περισσότερο απο αυτό που κάνει η μεβράνη μόνη της, ενώ μπορεί να σου δημιουργήσει και πρόβλημα. Η ταινία που βλέπεις σε εργοστασιακά και συμβατά είναι άλλου τύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σ' ευχαριστω για τα σχολια σου και να πω πως δεκτες οι παρατηρησεις σου και μαλιστα θα ακολουθησω την μια (αυτη για την ταινια) γιατι εγω το εψαξα και οταν χρησιμοποιω ταινια  βαζω την καταλληλη (το ξερω οτι η εργοστασιακη ειναι ειδικη και προσπαθω να μιμηθω, οπως προειπα), αλλα ισως μπερδεψω καποιους και δημιουργησω προβλημα ...
 
οσο για την αλλη παρατηρηση να πω οτι εκτυπωτες ειχα απο τοτε που εκτυπωνα 10-15 σελιδες/φωτογραφιες την ημερα και αλλαξα και πεταξα κτλ και ισως στο μελλον ξανα χρειστω τοσο πολυ...προς το παρον ομως οχι... 

δηλαδη (για να το αναλυσω παραπανω) στην πορεια μας υπαρχουν χρονικες περιοδοι που χρειαζομαστε περισσοτερες εκτυπωσεις και αλλες περιοδοι που χρειαζόμαστε ελαχιστες ή καθολου (πχ διακοπες κτλ)...ε λοιπον τι θα κανουμε? θα αγοραζουμε και μετα θα χαριζουμε/πεταμε και μετα θα ξανααγοραζουμε (ετσι βεβαια ειμαστε και στην αιχμη της τεχνολογιας).
εγω δεν μπορω να το κανω αυτο....μαλλον θα βαζω στην μπαντα τα μελανια του και θα τα ξαναβγαζω εκτος και αν ζηταω απο φιλους ή στην δουλεια ή σε μαγαζι εξω...διαλεχτε ...
highpriest μην με παρεξηγεις, απλα σκεφτομαι φωναχτα... δεν αναφερομαι σε σενα που εχεις μια ευλογη απορια και ισως εχεις και δκιο σε μεγαλο ποσοστο αλλα για την περιπτωση μου οχι

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα ηθελα να πω και κατι ακομα, γνωριζω πως η επιλογη εκτυπωτη laser ισως ενδείκνυται για χρηστες που δεν εκτυπωνουν συχνα γιατι τα μελανια δεν παθαινουν τιποτα με τον καρο, αλλα υπαρχουν διαφοροι λογοι (κυριως οι γνωστοι και κλασικοι..) που επιλεγω inkjet.. 

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόπος που προτείνεις έχει λογική και αποτελεσματικότητα, αλλά αν χρειαζεσαι μόνο 1-2 φορές να τυπώσεις κάτι το δίμηνο, μήπως η ύπαρξη εκτυπωτή είναι περιττή;

 

Όπως και να έχει, από όλο το πλάνο σου αφαίρεσε την κολλητική ταινία. Δεν σου προσφέρει κάτι περισσότερο απο αυτό που κάνει η μεβράνη μόνη της, ενώ μπορεί να σου δημιουργήσει και πρόβλημα. Η ταινία που βλέπεις σε εργοστασιακά και συμβατά είναι άλλου τύπου.

Κατσε ρε φιλε, εγω τυπωνω 3, 4 φορες το μηνα κατι. (για μενα τον αδερφο μου, μητερα μου) Οκ λιγες θα μου πεις. Αλλα που θα τρεχω εγω 4 φορες το μηνα? Σε σενα θα ερχομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε ρε φιλε, εγω τυπωνω 3, 4 φορες το μηνα κατι. (για μενα τον αδερφο μου, μητερα μου) Οκ λιγες θα μου πεις. Αλλα που θα τρεχω εγω 4 φορες το μηνα? Σε σενα θα ερχομαι?

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο ούτε της επιθετικότητας σου, ούτε της ειρωνείας σου.

Παρόλα αυτά υπάρχουν απαντήσεις για την περιπτωση που αναφέρεις:

1. Με 4 φορές τον εκτύπωση τον μήνα δεν θα σου στεγνώσουν τα μελάνια. Δεν είναι το ίδιο με την μια φορά τον μήνα.

2. Με αγορά laser εκτυπωτή δεν θα σε ενδιαφέρει κάθε πότε τυπώνεις, αφού δεν στεγνώνει

3. Αν τελικά δεν είναι 4 φορές τον μήνα, αλλά μια το δίμηνο, τότε στο φωτοτυπάδικο της γειτονιάς. Αισθητά φθηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης,.ξεκινάμε με το δεδομένο οτι όλοι έχουν καλη πρόθεση. Εγώ το μονο που θέλω είναι να μοιραστω μια ιδέα μου... Δεν γίνεται να συμφωνούν ολοι, αλλά είναι γεγονός πως τα μελάνια τείνουν να στεγνωνουν γρηγοροτερα και με αυτή την ιδέα και μέσα σε δυο λεπτά έχεις μια κάποια λύση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει και λιγότερο αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση είχα αναγωμομενα, αλλά όπως και να 'χει είναι σπαστικο να πηγαίνουν στον καδο απορρηματων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...