Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένης φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

 

χρειάζομαι μια βοήθεια για αγορά μιας φωτογραφικής. έχω βρει 3 μοντέλα και είμαι ανάμεσα στα

 

Sony α3000

Olympus SP 100 EE

Panasonic DMC-GF6KEG9K

 

τα οποία είναι εκθεσιακά, έχουν και εγγύηση 24 μηνών, τιμή γύρω στα 250 ευρώ η κάθε μια. δεν πιστεύω πως θα ασχοληθώ ποτέ με τη φωτογραφία σοβαρά, με την έννοια να παίρνω φακούς και τέτοια. σημασία για εμένα παίζει η φορητότητα, και να είναι αρκετά αξιόπιστη καθώς και να μπορώ να χρησιμοποιώ all around χωρίς να χρεαστεί να αλλάζω φακούς και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony α3000 επειδή έχει μεγάλο σενσόρα. αν θέλεις φορητότητα τότε την RX100 που ηδη προτίναν και γενικά μια Point and shoot. αν και πιστεύω ότι την ανάγκη μιας point and shoot Μπορεί να την καλύψει άνετα ένα Κινητό με καλή κάμερα (MS lumia ,iphone κτλ κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony α3000 επειδή έχει μεγάλο σενσόρα. αν θέλεις φορητότητα τότε την RX100 που ηδη προτίναν και γενικά μια Point and shoot. αν και πιστεύω ότι την ανάγκη μιας point and shoot Μπορεί να την καλύψει άνετα ένα Κινητό με καλή κάμερα (MS lumia ,iphone κτλ κτλ).

βασικά τη θέλω να την έχω για κανά ταξίδι, για καμιά γιορτή και τέτοια. να με πιάσει η τρέλα να αρχίσω να φωτογραφίζω αμφιβάλλω γιατί δεν έχω την υπομονή και τον χρόνο να το κάνω αυτό. να σου πω την αλήθεια μου αρέσει πιο πολύ η Olympus ως σώμα.... ξέρω πως η α3000 μάλλον είναι η καλύτερη από τις 3. για την rx100 θα χρειαστώ κανά 50άρι παραπάνω σίγουρα οπότε παίρνω την α3000 καινούργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α3000 vs α5000 θα έλεγα εφόσον έχουν την ίδια τιμή, οτι η επιλογή είναι ξεκάθαρα για την α5000. Οι πιο σημαντικοί λόγοι:

 

  • σημαντικά μικρότερο μέγεθος (παίζει τεράστιο ρόλο)
  • πιο νέο μοντέλο
  • wifi + nfc

Η rx100 δεν είναι καν επιλογή μιας και έχει αισθητήρα εμβαδού 116mm2 ενώ η 3000/5000 357mm2. Τουλάχιστον 3 φορές επάνω.

 

Ο αισθητήρας της rx 100 είναι παρομοίου μεγέθους με κινητό Lg G4. Αποδεκτό για κινητό, χάλια για φωτογραφική μηχανη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια να προσεχουμε τι γραφουμε 

 

Η rx100 εχει μια ιντσα σενσορα (και ειναι η καλυτερη κομπακτ αυτη τη στιγμη στη κατηγορια της)

 

Το G4 εχει σενσορα 1/2.6 ιντσες  που για κινητο ειναι μια χαρα

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...